Jump to content



αλλαγή ψύκτρας vga


Dorian

Recommended Posts

έχω την club3d 9700pro που δεν έχει καλό σύστημα ψύξης και οι μνήμες είναι χωρίς καθόλου ψύξη. για αυτό δεν έχω δοκιμάσει να την ανεβάσω. λέω να βάλω καμία άλλη ψύκτρα κατα προτίμηση χάλκινη. τι έχετε δοκιμάσει εσείς. την giant 3 μάλλον την αποκλείω γιατί είναι πολύ ακριβή και θέλει τρύπες για να στερεωθεί. χάλκινες κυκλοφορούν καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλες λυσεις για ψυξη vga ειδικα για την δικη σου! Η giant3 ειναι απλα η κορυφαια αεροψυξη για vga και κανει για την καρτα σου. Δες και εδω για αλλες λυσεις:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=subcategory&item=7

Εξαιρετικη λυση ειναι και αυτο:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1408

Στο ιδιο site εχει και ψυκτρακια για μνημες.

Τσεκαρε αν θες και τo www.checkmate.gr αλλα ειναι λιγο πιο ακριβοι.

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

τελικά όντως για την arctic μάλλον θα πάω η giant μου φαίνεται κτήνος και πολύ ακριβή για 2-3 βαθμούς κάτω. η arctic ψύχει τις μνήμες? οι στρογγυλές ψύκτρες orbs ,έχει κάποιες χάλκινες, τελικά κάνουν δουλειά ή εχουν αποδειχτεί μούφα?

Link to comment
Share on other sites

Κανουν δουλεια και μαλιστα αρκετα καλη! Η στοκ της hercules 9800pro ειναι ενα τετοι orb και κανει καλη δουλεια. Αλλα καλυτερα το arctic cooling που καλνει ακομα καλυτερη δουλεια και ειναι και αθορυβο.

Οσο για τις μνημες δεν τις ψυχει το arctic αλλα εχει αρκετο χωρο για να βαλεις ψυκτρες!

Link to comment
Share on other sites

Μια ψυκτρα για cpu θα κανει θαυμασια δουλεια(η default ψυκτρα του barton 2500+ χωραει μια χαρα στην δικια μου Club 9700pro,2 τρυπουλες και 2 βιδες χρειαζεσαι μονο),καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει για ψυξη vga.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 17:00]

Ναι μεν αλλά.. αν έχεις PCI καρτουλες και brackets από το δεύτερο PCI slot και μετά τι κανείς? Νομίζω ότι η ψήκτρα επεξεργαστή θα τρώει 3 και πάνω PCI

Στην NF7-s μου τρωει μονο μια (η ψυκτρα του 2500+ δεν ειναι πολυ ψηλη)

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου απαντηση ειναι ακριβως ιδια με του Unsto.

Αγορασα μια Ψυκτρα Evercool, Χαλκινη με αλουμινενια φινς και την εβαλα στην 9800Προ.

Διαφορα απο την default ψυκτρα??? Περιπου 30+ βαθμοι στο πισω μερος του PCB, μετρουμενο παντα με αισθητηρα.

Κοστος....χεχεχε.....12.

post-51-1416070953,1963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω και κάθεται την στοκ του 2600+ η οποία υπολογίζω θα τρώει 2 pci τουλάχιστον αλλά σκέφτηκα τα εξής αρνητικά

1. είναι σχετικά ριψοκίνδυνο και να μη στερεωθεί γερά να βρίσκει σε άλλα components και με βραχυκυκλώματα από τις χύμα βίδες .

2. όλο το βάρος θα το κρατάει ουσιαστικά το πλαστικό pcb, μία δόνηση και μπορεί να "αποκεφαλιστεί" η κάρτα

3. αν πειράξω τη stock πάει η εγγύηση του athlon αν πάρω άλλη με 15 ευρώ δεν παίρνω κατευθείαν την arctic που κάνει λίγο παραπάνω εκτός αν υποστηρίζεται ότι η απόδοση θα είναι πολύ καλύτερη....

4. το ανεμιστηράκι της stock κάνει σιχαμερό ήχο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 13:26]

.....

1. είναι σχετικά ριψοκίνδυνο και να μη στερεωθεί γερά να βρίσκει σε άλλα components και με βραχυκυκλώματα από τις χύμα βίδες .

2. όλο το βάρος θα το κρατάει ουσιαστικά το πλαστικό pcb, μία δόνηση και μπορεί να "αποκεφαλιστεί" η κάρτα

3. αν πειράξω τη stock πάει η εγγύηση του athlon αν πάρω άλλη με 15 ευρώ δεν παίρνω κατευθείαν την arctic που κάνει λίγο παραπάνω εκτός αν υποστηρίζεται ότι η απόδοση θα είναι πολύ καλύτερη....

4. το ανεμιστηράκι της stock κάνει σιχαμερό ήχο

1. Γερα δεν υπαρχει περιπτωση να μην στερεωθει (πρεπει να κανεις πολυ ασχημη δουλεια για να γινει αυτο), οσο για βραχυκυκλωμα δεν ειναι χυμα οι βιδες - θα βαλεις κατι για μονωση κατω απο το παξιμαδι/βιδα.

2. Το βαρος μιας τετοιας ψυκτρας ειναι το ιδιο με ενα χαλκινο block και μαλλον ιδιο και με το Giant της ΤΤ

3. Κατα την γνωμη μου η ψυξη θα ειναι καλυτερη(αν και δεν εχω δοκιμασει και τα 2 για να συγκρινω).

4. Αλλαζεις ανεμιστηρακι,ανετα βρισκεις ενα αθορυβο 60mm

Link to comment
Share on other sites

ok unstopable θα το σκεφτώ αν και σε πρώτη ανάγνωση μου βγαίνει και πιο ρίσκο και πιο ακριβό , νέα ψύκτρα + ανεμιστήρας, λογικά βέβαια θα έχει καλύτερη απόδοση ειδικά με οχτάρι ανεμιστήρα.

.Αν μπορώ να κάνω μία ακόμη ερώτηση: ψάχνοντας για αυτό το θέμα κατάλαβα ότι οι μνήμες δεν είναι μόνο οι 4 που φαίνονται από πάνω αλλά είναι σε ζεύγη πάνω κάτω , όπως στις DDR για την κύρια μνήμη, με την ευκαιρία είναι samsung. Είναι το ίδιο τσιπάκι πάνω κάτω? δηλαδή μία ψύκτρα από πάνω θα κάνει δουλειά και για όλο το ζεύγος ή πρέπει να μπούν ψύκτρες πάνω κάτω? τέλος για επιλογή ψύκτρας μνήμης πιστεύω ότι η επιλογή είναι εύκολη η βαρύτερες χάλκινες που υπάρχουν στα γνωστά μαγαζιά. ξέρετε ποιες είναι γιατί δεν είμαι Αθήνα και δεν μπορώ να το βρω εύκολα πρέπει να παραγγείλω για να τις πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 14:29]

............δηλαδή μία ψύκτρα από πάνω θα κάνει δουλειά και για όλο το ζεύγος ή πρέπει να μπούν ψύκτρες πάνω κάτω? τέλος για επιλογή ψύκτρας μνήμης πιστεύω ότι η επιλογή είναι εύκολη η βαρύτερες χάλκινες που υπάρχουν στα γνωστά μαγαζιά. ξέρετε ποιες είναι γιατί δεν είμαι Αθήνα και δεν μπορώ να το βρω εύκολα πρέπει να παραγγείλω για να τις πάρω.

Ναι χρειαζεσαι και πανω και κατω, ολα τα chips πρεπει να καλυφθούν.

Πολυ καλες θεωρουνται αυτες http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1447

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια εχω την 5900sp και σημερα εκανα τρυπες σε μια box cpu απο 2600+ ψυκτρα που ειχα και εχω παρει και τα TweakMonster αλλα το προβλημα ειναι οτι οι μνημες μου ειναι 12 χιλιοστα ενω ο πατος απο τα TweakMonster ειναι 9 και δεν τις καλυπτουν λετε να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Εγώ έχω βάλει Arctic Cooling Silent Rev.3 και κάνει πόλη καλή δουλεία.

Επίσης είναι αθόρυβη και έχει 2 σκάλες για ρύθμιση της ταχύτητας του ανεμιστήρα.

Η κάρτα μου είναι club ATI 9800pro.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgel [Σήμερα, στις 16:21]

Καλησπέρα ,

Εγώ έχω βάλει Arctic Cooling Silent Rev.3 και κάνει πόλη καλή δουλεία.

Επίσης είναι αθόρυβη και έχει 2 σκάλες για ρύθμιση της ταχύτητας του ανεμιστήρα.

Η κάρτα μου είναι club ATI 9800pro.

Η rev 3 δεν είναι μόνο για τις ΧΤ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.