Jump to content



Ubuntu 11.04 - Είναι εδώ!!!


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
Απο τορρεντ είναι καλυτερα να κανεις ληψη? Δεν το ήξερα... Για ποιό λόγο?

Είναι καλύτερα, γιατί σήμερα κυκλοφόρησε και οι file servers θα είναι πιταρισμένοι από τα χιλιάδες ταυτόχρονα downloads.

Drivers για WiFi έχει ή θα πρέπει να κάνω ολόκληρη μετακόμιση το PC για να το συνδέσω με ethernet;

Το 99,9% παίζει απροβλημάτιστα είτε με free είτε με proprietary drivers. Δοκιμάζεις με το liveCD και βλέπεις προτού ... μετακομίσεις το pc :T:

Link to comment
Share on other sites

Χάος το Unity, δεν συνηθίζεται με τίποτα.

Όπως κάθε τι καινούριο, θέλει το χρόνο του. Αν κάποιος δεν είναι αποφασισμένος να του τον αφιερώσει, τότε επιλογή gnome classic και τελειώσατε. Πάντως αν αφιερώσετε λίγο χρόνο στο unity, τότε θα δείτε ότι δε θα υπάρχει επιστροφή... Εγώ το λατρεύω για την απλότητά του. Το 90% - 95% των προγραμμάτων που θα χρησιμοποιήσει ένας τυπικός χρήστης είναι μπροστά στα μάτια του, 1 click μακριά. Τόσο απλά !:T:

Link to comment
Share on other sites

boot-άρει τρελά πιο γρήγορα.

Παιδιά η λογική του unity είναι web-like, όπου ξεκινάμε συνήθως με την αναζήτηση.

Καταπληκτικός οδηγός + παρουσίαση : OMG! Ubuntu!'s guide to Unity in 11.04

Διαβάστε και εδώ : Ubuntu-gr Forum • Προβολή θέματος - Παραμετροποίηση του Unity [ Tips & Tricks ]

Υ.Γ. Λατρεύω το windows snapping και το dash έχει απίστευτες δυνατότητες. Πραγματικά δεν υπάρχει επιστροφή και όσοι το απορρίπτουν τόσο γρήγορα είναι σίγουρο ότι δεν του έχουν αφιερώσει καθόλου χρόνο για να ανακαλύψουν τις δυνατότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εγκατάσταση ή από liveCD το τρέχεις;

Πήγαινε system --> additional drivers και ενεργοποίησε τους drivers για την 280 (η 275 μου παίζει κανονικά)

Εκεί μπορεί να βρεις και τους drivers για το wireless που δε σου παίζει.

Υ.Γ. Προφανώς χρειάζεσαι internet για τα παραπάνω, οπότε σύνδεσέ το ενσύρματα για να κατεβάσει τους drivers

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ubuntu, προσφέρουν on-the-first-boot λειτουργικότητα σε όλο το hardware.

Αλλά ρε γμτ κάθε φορά που κάνεις system update όλο και κάτι συμβαίνει.

Παλαιότερα στην 10.10 έκανα update στους drivers της 6870 και μετά από reboot είχα μόνο μαύρη οθόνη, διορθώθηκε με τη διαγραφή του xorg.conf εύκολα.

Τώρα με update σε 11.04 φαίνεται να έχει καταστραφεί το filesystem, δεν έχω GUI και σε failsafe mode λαμβάνω το xinit: giving up, server error μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πρώτη μου επαφή με Linux έγινε με την έκδοση 11.04 του Ubuntu και μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος από το λειτουργικό. Η εγκατάσταση έγινε απο CD σε ένα φορητό HP 6710b. Ολα αναγνωρίστηκαν κατευθείαν χωρίς ψάξιμο με το μόνο που δεν δούλευε το fingerprint sensor. Ύστερα από 30λεπτα ψάξιμο και χωρίς καμιά προηγούμενη εμπειρία με linux κατάφερα και έκανα τον σενσορα να δουλέψει και να μπαίνω στο λειτουργικό χρησιμοποιώντας δακτυλικό αποτύπωμα.

Δεν μπορώ να ξέρω πως ήταν το gnome αλλά το Unity με έχει βολέψει.

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω το Windows PC να βλέπει τα αρχεία που θέλω στο φορητό με Ubuntu. Επίσης δεν ξέρω εάν το λειτουργικό χρειάζεται antivirus-firewall όπως σε windows-based pc

Σε γενικές γραμμές το λειτουργικό είναι πάρα πολύ εύχρηστο και super - γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

...

Αλλά ρε γμτ κάθε φορά που κάνεις system update όλο και κάτι συμβαίνει.

Παλαιότερα στην 10.10 έκανα update στους drivers της 6870 και μετά από reboot είχα μόνο μαύρη οθόνη, διορθώθηκε με τη διαγραφή του xorg.conf εύκολα.

Τώρα με update σε 11.04 φαίνεται να έχει καταστραφεί το filesystem, δεν έχω GUI και σε failsafe mode λαμβάνω το xinit: giving up, server error μήνυμα.

Γι' αυτό δεν είναι ακόμα λειτουργικό για τον μέσο χρήστη δυστυχώς. Κάθε φορά που βλέπω μια καινούργια "friendly" έκδοση - όπως και τώρα- όλο και με δελεάζει η ιδέα να ξαναδοκιμάσω, αλλά κάθε φορά που το κάνω "τρώω" τα μούτρα μου σε προβλήματα σαν τα δικά σου. Όταν έρθει η στιγμή που δεν θα υπάρχουν παρόμοια posts σε linux-o-φορουμς, τότε μάλλον θα είναι και η κατάλληλη στιγμή για το proper install.

Κρίμα και είχα όρεξη... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

snips με κανονικό install είναι μάλλον απίθανο να έχεις προβλήματα.

Όσοι παραπονιούνται για προβλήματα με το upgrade έχουν κατά κανόνα κάνει στο πέρασμα του χρόνου ένα σωρό hack-ιές που έχουν βρει σε διάφορα site και περιοδικά και μοιραία όταν κάνουν το upgrade τα πράγματα δεν πάνε καλά και το σύστημα σπάει.

Ασχολούμαι πολλά χρόνια με ubuntu. Άκου τη συμβουλή και κάνε το "proper install" που αναφέρεις. Λίγα GB στο δίσκο σου μόνο κοστίζει και 15 λεπτά. Από κει και πέρα μόνο θετικές εμπειρίες και παραπάνω γνώσεις θα έχεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έβαλα πολλές εκδόσεις ubuntu στο παρελθόν. Κάπου κάτι δεν αναγνώριζε, προβλήματα με την κάρτα γραφικών σχεδών πάντα, google αυτό, google εκείνο , fix το άλλο, και στην τελική "απόλαυση" ή "ησυχία" δεν υπήρχε. Οπότε καλύτερα να αφιερώνω "λίγο" χρόνο ώστε να έχω την "μειωμένη" ασφάλεια που καυτηριάζεις στην υπογραφή σου, παρά να χάνω χρόνο σε "άγνωστα" μονοπάτια χωρίς λόγο. Τουλάχιστον όχι ακόμα.... ;)

Και είναι και θέμα χρήσης φυσικά. Όταν το 90% των εφαρμογών που σε απασχολούν δεν τρέχουν σε ubuntu και ΑΝ καταφέρεις να τις τρέξεις μεσα από WINE θα είναι μειωμένης απόδοσης κτλ κτλ...η θα φας πάλι πολύ χρόνο ώστε να τις κάνεις να παίζουν, τότε δεν ξαναδοκιμάζεις.

Βέβαια γΙα καθημερινή χρήση "λίγο απ' όλα" (εκτός από games) ίσως είναι το καλύτερο OS τωρα με το Unity.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προβλήματα είχες και υπό ποιες συνθήκες - σίγουρα τα προβλήματα δρουν ανασταλτικά. Αντίστοιχα στα όσα χρόνια χρησιμοποιείς windows δε νομίζω να μην αντιμετώπισες προβλήματα. Μη συγκρίνεις όμως 2 OS που το ένα το ξέρεις γιατί το έχεις δουλεψει 1000 ώρες με ένα άλλο που το έχεις δουλέψει 1. (τα νούμερα τυχαία).

Αν βέβαια η λογική σου είναι να βάλεις ubuntu για να χρησιμοποιείς win only εφαρμογές, τότε μένεις με win. Αν όμως η λογική είναι να βρεις αντίστοιχες εφαρμογές ανοικτού λογισμικού και να τις χρησιμοποιείς αντι για τις proprietary, τότε κάνεις το "άνοιγμα" στο ανοικτό λογισμικό.

Δεν πρόκειται από την πρώτη στιγμή να είσαι πιο παραγωγικός σε ubuntu. Χρειάζονται μερικοί μήνες τουλάχιστον (για να ξεχαστούν οι παλιές συνήθειες και να αφομοιωθούν νέες). Για να περάσεις στο ubuntu θα πρέπει να είσαι αποφασισμένος να κάνεις το ταξίδι που απαιτείται. Από προσωπική εμπειρία, όμως, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 11.04 με καθαρή εγκατάσταση, αλλά δε δουλεύει το unity (gpu drivers updated and active), χαρακτηριστικά λέει πως το hw μου δεν μπορεί να το υποστηρίξει (αυτό το πρόβλημα μετά από την εγκατάσταση των οδηγών της 6870, το οποίο ανακάλυψα πως είναι γνωστό ΑΤΙ bug).

Έχω να δω πολλά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.