Jump to content



Intel vs AMD!


jpapageorge

Recommended Posts

μεταξύ ΑΜ2 και AM2+ δεν υπάρχει διαφορά ούτε 2% !! Μεταξύ AM2 και AM3 υπάρχει μια διαφορά 5%+ λόγο DDR3 μνημών! Αυτό το έχω δει στα δικά μου συστήματα !!

Βέβαια όταν δεν πληρώνεις για DDR3 μνήμες ΔΕΝ έχεις την απαιτηση να πάρεις και +5% από αυτές !:)

Μα η διαφορά σε triple channel πια και DDR3 μνήμες με τρελΟύς χρονισμούς δίνει μόνο ένα 5-10% διαφορά;

Οτι στα νουμερα και στα χαρτια 2 επεξεργαστες μπορει να ειναι ιδιοι.

ο ενας μπορει να εχει 300 και ο αλλος 600.

Ποιος ειναι καλυτερος ;

Υ.Γ Βρε συ , ηρεμα με τα quotes.Καντα ολα μαζι σε ενα και οχι καθε ποστ για διαφορετικο quote :)

Καταλαβαίνω τι εννοείς και κάπως έτσι είναι τα πράγματα!

Πάντα θα πληρώνουμε ότι θεωρείτε διαφημιστικά πάντα ως καλύτερο!

Οκ με τα quotes, θα το καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Μα η διαφορά σε triple channel πια και DDR3 μνήμες με τρελΟύς χρονισμούς δίνει μόνο ένα 5-10% διαφορά;

triple chanel δεν έχει ούτε το 1156 ούτε το ΑΜ3 socket !!! Και η διαφορά μεταξύ 4GB DDR2 800Mhz με timings 4/4/4/12 είναι ελάχιστη σε σχέση με 4GB ddr3 1333Mhz με 9/9/9/27 αλλά ακόμα και με 4gb 1600Mhz 9/9/9/24 ....

Ασε που η επίσημη υποστήριξη DDR3 μνημών σε όλες τις πλατφόρμες είναι έως 1333Μηζ ddr3

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Η επεκτασιμότητα για πολλούς δεν λέει τίποτα, όταν με τα ίδια χρήματα ή με λίγα περισσότερα παίρνουν κάτι σαφώς ανώτερο σε επιδόσεις στο αντικείμενό τους.

Όλα έχουν να κάνουν με το κατά πόσο ικανοποιούνται οι ανάγκες σου, έτσι ψάχνεις κάθε φορά το καλύτερο σε βάση τα χρήματα που διαθέτεις.

πχ. τι να το κάνω το sata3 όταν δεν πρόκριτε ποτέ όσο έχω το pc να το χρησιμοποιήσω (και αν ποτέ το χρησιμοποιήσω η διαφορά θα είναι μόνο στα benchmark) ενώ χάνω 30%+ από τις επιδόσεις για αν το έχω;

ή τι να το κάνω το ότι βγάζει 5sec 1m superpi όταν πάω να κάνω edit - encode ένα video και πάει σαν μεθυσμένο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Η επεκτασιμότητα για πολλούς δεν λέει τίποτα, όταν με τα ίδια χρήματα ή με λίγα περισσότερα παίρνουν κάτι σαφώς ανώτερο σε επιδόσεις στο αντικείμενό τους.

Όλα έχουν να κάνουν με το κατά πόσο ικανοποιούνται οι ανάγκες σου, έτσι ψάχνεις κάθε φορά το καλύτερο σε βάση τα χρήματα που διαθέτεις.

πχ. τι να το κάνω το sata3 όταν δεν πρόκριτε ποτέ όσο έχω το pc να το χρησιμοποιήσω (και αν ποτέ το χρησιμοποιήσω η διαφορά θα είναι μόνο στα benchmark) ενώ χάνω 30%+ από τις επιδόσεις για αν το έχω;

ή τι να το κάνω το ότι βγάζει 5sec 1m superpi όταν πάω να κάνω edit - encode ένα video και πάει σαν μεθυσμένο?

Δεν μίλησα θεωρητικά αλλά περί συγκεκριμένων πραγμάτων που τέθηκαν σαν ερώτημα από το φίλο παραπάνω. Νομίζω πως όλοι μας γνωρίζουμε στατιστικά σε ποιο budget βρίσκεται ο μεγαλύτερος όγκος των πωλήσεων και πάνω κάτω τι αποζητά η μεγαύτερη μάζα των καταναλωτών!

Επίσης ιδια περίπτωση με το παράδειγμα που έφερα ήταν και η σύγκριση με I7 8__ και PHENOM X6 .

Στην περίπτωση που πήγαινες σε 1156 έχάνες πχ. την πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών που θα έβάζες στο σύστημά, με την διαφορά κόστους ανάμεσα στις δυο πλατφόρμες !!! Και αυτό δεν είναι βέβαια το μοναδικό που θα μπορούσες να κάνεις. Μην συγκεκριμενοποιείς δηλαδή τα πράγματα! Δες το σαν ζεστό χρήμα που μένει στα χέρια σου για να το κάνεις ότι εσύ θες και να το επενδύσεις εκεί που το έχεις ανάγκη!!! Σύστημα ΔΕΝ είναι μόνο η cpu ...... Είναι ένα από τα parts που για άλλους είναι το Α στο σύστημα και για άλλους το Ω !!!

Οι διαφορά επιδόσεων μεταξύ I5 750 και 955/965 δεν είναι 30% .... όμως ...! Αλλά η διαφορά τιμής σε έστελνε σε μια κατηγορία ανώτερη κάρτα γραφικών που για πάρα πολλούς ήταν και είναι κατά πολύ σημαντικότερο ή σε διπλασιασμό της ram κ.λ.π. + του ότι είχες και πληρέστερη πλατφόρμα.

Και ναι τα θέλω τα lanes για ένα πραγματικό crossfire όπως και οποιαδήποτε νέα τεχνολογία πληρώνω πχ. usb III και SATA III άσχετα αν θα την χρησιμοποιήσω ή όχι!!! Δεν γίνεται να μου πουλούν ψεύτικο crossfire , USB III & SATA III μητρική υπο προυποθέσεις, .......... σε μεγαλύτερη τιμή ..... Η 1156 πλατφόρμα είχε καλούς επεξεργαστές αλλά ήταν ελλειπέστατη σε κάθε τομέα λόγω lanes!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα θεωρητικά αλλά περί συγκεκριμένων πραγμάτων που τέθηκαν σαν ερώτημα από το φίλο παραπάνω.

Στο παράδειγμα που έφερα και αντίστοιχο μπορείς να κάνεις και σε σύγκριση με I7 8__ και PHENOM X6 .

Στην περίπτωση αυτή λοιπον χάνω πχ. την πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών που θα βάλω στο σύστημά μου με την διαφορά κόστους ανάμεσα στις δυο πλατφόρμες !!! Εκεί είναι το θεμα !!!

Μην συγκεκριμενοποιείς πράγματα! Δες το σαν ζεστό χρήμα που μένει στα χέρια σου για να το κάνεις ότι εσύ θες και να το επενδύσεις εκεί που το έχεις ανάγκη!!! Σύστημα ΔΕΝ είναι μόνο η cpu ...... Είναι ένα από τα parts που για άλλους είναι το Α στο σύστημα και για άλλους το Ω !!!

Οι διαφορά επιδόσεων μεταξύ I5 750 και 955/965 δεν είναι 30% .... όμως ...! Αλλά η διαφορά τιμής σε έστελνε σε μια κατηγορία ανώτερη κάρτα γραφικών που για πάρα πολλούς ήταν και είναι κατά πολύ σημαντικότερο!

Και ναι τα θέλω τα lanes για ένα πραγματικό crossfire όπως και οποιαδήποτε νέα τεχνολογία πληρώνω πχ. usb III και SATA III άσχετα αν θα την χρησιμοποιήσω ή όχι!!! Δεν γίνεται να μου πουλούν ψεύτικο crossfire , USB III & SATA III μητρική υπο προυποθέσεις ..........

Δεν χάνεις τίποτα, όλα εξαρτιόνται όπως είπα από τον καθένα και τις ανάγκες του οπότε δεν υπάρχει 1 σύστημα το καλύτερο που θα το πάρουν όλοι και οι υπόλοιποι θα είναι κορόιδα.

Όταν ξέρεις τι θέλεις, θα πάρεις το κατάλληλο.

Όσο για την διαφορά στην τιμή εξακολουθείς να τα βλέπεις όπως σε βολεύουν, ο 750 έπαιζε χωρίς αντίπαλο από την ημέρα που παρουσιάστηκε και δεν είδε μείωση στην τιμή του παρά μόνο όταν βγήκε ο αντικαταστάτης του, σε αντίθεση με τον 955-965 που πωλούνται -60% από την τιμή τους όταν η amd προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στον ι7 920 και τους πουλούσε λίγο χαμηλότερα από αυτόν, και επίσης τότε δεν υπήρχε το 8χχ της amd που έκανε την διαφορά ακόμα πιο τραγική.

Και ναι υπάρχουν τεράστιες διαφορές και πάνω από 30% αρκεί να χρησιμοποιείς αυτές τις εφαρμογές - παιχνίδια, ενώ ταυτόχρονα άλλοι δεν θα δουν πότε τις διαφορές αυτές γιατί δεν χρησιμοποιούν τις ίδιες εφαρμογές.

Για αυτό και γίνομαι πιο συγκεκριμένος, δεν έχουν την ίδια αξία τα προτερήματα του ενός και του άλλου την στιγμή που μπορούν άνετα να αγνοηθούν αν σου είναι άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά, ναι οκ !!! Με έπεισες!!! Το θέμα φίλε ΔΕΝ είναι πόσο είχε σε τιμή ο κάθε επεξεργαστή όταν πρωτο παρουσιάστηκε αλλά ποσο κόστιζε ΚΑΙ αυτός αλλά ΚΑΙ η πλατφόρμα του όταν συνυπήρχαν και οι δυο στην αγορά με τον ανταγωνιστή !!!

Διαφορές μεγάλες μεταξύ Ι5 750 και PΗΕΝΟΜ 955/965 δεν υπήρχαν που να δικαιολογούν το +80-100ε σε τιμή πλατφόρμας η οποία με παλαιότερα ΑΜ3 chip μπορούσε να μεγαλώσει κι άλλο!! Επίσης οι X6 ήρθαν και αυτοί σε πάρα πολύ καλές τιμές και έκλεισαν γρήγορα την ψαλίδα με τους δυνατούς Ι7 1156 λίγο μετά την παρουσίαση του 1156 !

Τα παιχνίδια ήταν το μεγάλο + του Ι5 750 ......... αλλά,

Οταν έπαιρνες Ι5 750 + P55 μητρική + ΑΤΙ 5770 κάρτα γραφικών

από την άλλη έπαιρνες phenom ii 955/965 + 870 πληρέστατη με crossfire 2x8 & χρηστικά usb iii/sataiii ή παλαιότερο chip σειράς 700 + ATI 5850 για κάρτα γραφικών ή και ανώτερη!!

------------------------------------------

Ελα τώρα εσύ να μου πεις ποιος είχει καλύτερο gaming και ελευθερία να δουλέψει τα πάντα όπως θέλει στην μητρική του χωρίς θέματα .............! Σκέψου το και ξαναπέρνα ! Και σε τέτοιους συνδιασμούς η δεύτερη περίπτωση (phenom) σκότωνε την πρώτη εκεί δηλαδή που ήταν το δυνατό σημείο του 750 (gaming), γιατί πολύ απλά όλα είναι θέμα τιμολόγησης !!! Φαντάσου πως σε αυτή την κατηγορία συστημάτων που μιλάμε ήταν και ο μεγαλύτερος όγκος των πωλήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Οι χ6 δεν ήρθαν λίγο μετά από το 1156, μην τρελαθούμε, πάνω κάτω χρονολογικά 1156->χ6->1155 έχουν την ίδια διαφορά. Φυσικά και συνυπήρχαν 750 και 965 και η amd αναγκάστηκε σε μείωση κατά 60euro+ για να πέσει λίγο κάτω από τον 750 όταν είδε την διαφορά που είχαν.

Οι χ6 αυτό που έκαναν είναι να έχουν τις επιδόσεις των intel (4core+ht) σε εφαρμογές που μπορούσαν να τους εκμεταλλευτούν, σε οτιδήποτε που δεν εκμεταλλεύονταν τους extra πυρήνες είχαν τα ίδια χάλια.

Οι amd είναι φθηνότεροι γιατί δεν έχουν τις ίδιες επιδόσεις, πόσο μάλλον από τότε που μπήκαν στο παιχνίδι οι Sandy και πήραν παραμάζομα τα πάντα.. Αν ήταν όντος εφάμιλλοι τότε θα έβλεπες και τις τιμές να ανεβαίνουν, εκτός και αν θεωρείς την amd φιλανθρωπικό ίδρυμα (δεν είναι και αποδείχθηκε όταν είχε το πάνω χέρι).

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για προ sandy εποχή! Οι sandy είναι νέα τεχνολογία και αυτή την στιγμη δέν έχει αντίπαλο ούτε στην AM3 πλατφόρμα αλλά ούτε και σε καμιά πλατφόρμα της Intel 1156 / 1366 ! SANDY υπάρχουν στην αγορά από την έλευση του REV B3 .. γιατί ποιο πριν ........ Σε ένα μήνα από τώρα θα ξαναυπάρξει ανταγωνισμός στην μεσαία κατηγορία με την έλευση της μπουλντόζας. Αυτό περιμένω και εγώ και όποιος μου δίνει το καλύτερο value for money σύστημα θα τον τιμήσω.

Η AMD έριξε την τιμή σε όλα της τα X4 cpu για να είναι ξεκάθαρος νικητής σε συστήματα μέρχι ένα εύρος τιμής ( Δές παραπάνω) διαφορετικά θα χανόταν ανάμεσα στις πολλές πλατφόρμες που υπήρχαν στην αγορά. Το έπραξε επίσης και για να υποδεχτεί τιμολογιακά τους X6 .

Σου έκανα ένα ερώτημα παραπάνω και δεν απάντησες! Αυτό είναι και το ζουμί της υπόθεσης! Εκεί είναι η ουσία! Ολα τα άλλα ....

Τέλος οι X6 βοήθησαν και σε τομείς όπως το gaming κρατώντας τα min frames στο gaming σε υψηλά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Απο όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα νομίζω πως είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει κάτι standard. Ο καθένας διαλέγει με τις προτιμήσεις του και τις ανάγκες του (και φυσικά το πορτοφόλι του). Αυτά που λέει ο adpanos είναι σωστά σχετικά με το πως πρέπει να σκέφτεσαι όταν συνθέτεις ένα καινούριο pc ή κάνεις αναβάθμιση. Με την προυπόθεση ότι αγοράζεις με τετράγωνη λογική. οι περισσότεροι όμως στο lab κάνουν πιο πολύ τη κ@ύλα τους και δεν αγοράζουν έτσι.

Τέλος για να μη ταλαιπωρήσε πές μας για πιο σκοπό θέλεις να πάρεις pc για να μπορούν και οι υπόλοιποι να σου προτείνουν. Διαφορετικά καταλήγουμε σε ένα thread μονομαχίας που δεν θα βγάζει και κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για προ sandy εποχή! Οι sandy είναι νέα τεχνολογία και αυτή την στιγμη δέν έχει αντίπαλο ούτε στην AM3 πλατφόρμα αλλά ούτε και σε καμιά πλατφόρμα της Intel 1156 / 1366 ! SANDY υπάρχουν στην αγορά από την έλευση του REV B3 .. γιατί ποιο πριν ........ Σε ένα μήνα από τώρα θα ξαναυπάρξει ανταγωνισμός στην μεσαία κατηγορία με την έλευση της μπουλντόζας. Αυτό περιμένω και εγώ και όποιος μου δίνει το καλύτερο value for money σύστημα θα τον τιμήσω.

Η AMD έριξε την τιμή σε όλα της τα X4 cpu για να είναι ξεκάθαρος νικητής σε συστήματα μέρχι ένα εύρος τιμής ( Δές παραπάνω) διαφορετικά θα χανόταν ανάμεσα στις πολλές πλατφόρμες που υπήρχαν στην αγορά. Το έπραξε επίσης και για να υποδεχτεί τιμολογιακά τους X6 .

Σου έκανα ένα ερώτημα παραπάνω και δεν απάντησες! Αυτό είναι και το ζουμί της υπόθεσης! Εκεί είναι η ουσία! Ολα τα άλλα ....

Τέλος οι X6 βοήθησαν και σε τομείς όπως το gaming κρατώντας τα min frames στο gaming σε υψηλά επίπεδα!

Το ερώτημα το έκανες στο 3ο edit δεν φταίω εγω...

και να σου απαντήσω και μάλιστα μιας και το έχω κάνει. Είχα 965+5870 και άλλαξα σε ι5 760 η διαφορά είναι τεράστια τουλάχιστον στα παιχνίδια που παίζω και όπως τα παίζω.

Άρα αν θα έπαιρνα θα ήταν, 750+5850 δεν υπάρχει σαν επιλογή (και ας το έπαιρνα 15 μέρες αργότερα για αν μαζέψω τα χρήματα) αλλά η διαφορά από το amd είναι μαξ 50ευρώ εκτός και αν υπολογίζεις τις παραπληγικές μητρικές των 50ευρω για to amd.

ΑΝ ντε και καλά 1 από τα 2 θα διάλεγα αυτό που θα με βόλευε σε αυτά που παίζω - δουλεύω, για μένα θα ήταν το intel για κάποιον άλλον που δεν παίζει πχ cpu bound games θα ήταν το amd. Το είπα τόσες φορές, δεν τρέχουμε όλοι τα ίδια στο pc μας.

Οι sandy μια χαρά έχουν αντίπαλο στο 1366 όπου τα moulymonitor+multygpu setups θα αποδώσουν καλύτερα, χ58 παίζει να είναι το καλύτερο chipset που έχει βγεί και με μακροζωία κιόλα αξίζει κάθε του ευρώ.

Μια χαρά υπήρχαν οι sandy και πριν το b3 αν είχες 2 σκληρούς μόνο δεν θα καταλάβεις ποτέ ότι κάτι τρέχει.

Από εκεί και πέρα, 2*8pcie vs 2* 16pcie σε 1μονιτορ δεν έχουν διαφορά, αν έχουν είναι υπέρ του δυνατότερου επεξεργαστή αφού οι 2 κάρτες τραβάν περισσότερο. Cross fire - sli σε midrange τώρα προσωπικά δεν θα έκανα αλλά λέμε τώρα.

Sata3 διαφορά, εκτός από μεγάλα νούμερα στα σειριακά banchmark με τους ssd που βγαίνουν τώρα, δεν θα δεις.

USB3 ok είναι χρήσιμο σε πολλούς και δεν θα έπρεπε αν θυσιάζεις lanes από την κάρτα (native δεν έχει, με ξεχωριστό controller ολοι).

Τέλος να πω ότι ελπίζω εκτός από την μεσαία αγορά, η amd, να χτυπήσει και την high performance - enthusiasts μπας και δούμε κάνα πόλεμο τιμών...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα το έκανες στο 3ο edit δεν φταίω εγω...

και να σου απαντήσω και μάλιστα μιας και το έχω κάνει. Είχα 965+5870 και άλλαξα σε ι5 760 η διαφορά είναι τεράστια τουλάχιστον στα παιχνίδια που παίζω και όπως τα παίζω.

Άρα αν θα έπαιρνα θα ήταν, 750+5850 δεν υπάρχει σαν επιλογή (και ας το έπαιρνα 15 μέρες αργότερα για αν μαζέψω τα χρήματα) αλλά η διαφορά από το amd είναι μαξ 50ευρώ εκτός και αν υπολογίζεις τις παραπληγικές μητρικές των 50ευρω για to amd.

ΑΝ ντε και καλά 1 από τα 2 θα διάλεγα αυτό που θα με βόλευε σε αυτά που παίζω - δουλεύω, για μένα θα ήταν το intel για κάποιον άλλον που δεν παίζει πχ cpu bound games θα ήταν το amd. Το είπα τόσες φορές, δεν τρέχουμε όλοι τα ίδια στο pc μας.

Οι sandy μια χαρά έχουν αντίπαλο στο 1366 όπου τα moulymonitor+multygpu setups θα αποδώσουν καλύτερα, χ58 παίζει να είναι το καλύτερο chipset που έχει βγεί και με μακροζωία κιόλα αξίζει κάθε του ευρώ.

Μια χαρά υπήρχαν οι sandy και πριν το b3 αν είχες 2 σκληρούς μόνο δεν θα καταλάβεις ποτέ ότι κάτι τρέχει.

Από εκεί και πέρα, 2*8pcie vs 2* 16pcie σε 1μονιτορ δεν έχουν διαφορά, αν έχουν είναι υπέρ του δυνατότερου επεξεργαστή αφού οι 2 κάρτες τραβάν περισσότερο. Cross fire - sli σε midrange τώρα προσωπικά δεν θα έκανα αλλά λέμε τώρα.

Sata3 διαφορά, εκτός από μεγάλα νούμερα στα σειριακά banchmark με τους ssd που βγαίνουν τώρα, δεν θα δεις.

USB3 ok είναι χρήσιμο σε πολλούς και δεν θα έπρεπε αν θυσιάζεις lanes από την κάρτα (native δεν έχει, με ξεχωριστό controller ολοι).

Τέλος να πω ότι ελπίζω εκτός από την μεσαία αγορά, η amd, να χτυπήσει και την high performance - enthusiasts μπας και δούμε κάνα πόλεμο τιμών...

Πάντως διαβάζωντας συνολικά όλα αυτά είναι σα να βλέπω κάργα ΕΥΡΩ να περνάνε απο τα μάτια...

Χρειάζεται χρήμα κάργα αν πάμε σε τέτοια επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

triple chanel δεν έχει ούτε το 1156 ούτε το ΑΜ3 socket !!! Και η διαφορά μεταξύ 4GB DDR2 800Mhz με timings 4/4/4/12 είναι ελάχιστη σε σχέση με 4GB ddr3 1333Mhz με 9/9/9/27 αλλά ακόμα και με 4gb 1600Mhz 9/9/9/24 ....

Ασε που η επίσημη υποστήριξη DDR3 μνημών σε όλες τις πλατφόρμες είναι έως 1333Μηζ ddr3

Μα μπορεί να στέκει αυτό;

Και ποιό λοιπόν το νόημα της εξέλιξης των μοντέλων;

Μήπως υπάρχει κάποιο κενό εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Στέκει και παραστέκει. Έχεις μεν τις ddr3 σε διπλάσια συχνότητα από τις ddr2 αλλά ταυτόχρονα τα timings είναι και αυτά επί 2 οπότε κατ' ουσίαν είναι σχεδόν μια τρύπα στο νερό. Λέω σχεδόν γιατί με όλα τα κακά τους οι ddr3 προσφέρουν μεγαλύτερο bandwidth καθώς και μικρότερη κατανάλωση ενέργειας (1,50-1,65V για τις ddr3 vs 2+V για τις ddr2). Για τον μέσο χρήστη το κέρδος εμφανίζεται όταν αγοράζει ddr3@1600MHz ή καλύτερες αλλά ο μέσος χρήστης ποτέ δεν θα βάλει 24GB Ram στο μηχάνημά του και ούτε φυσικά τον ενδιαφέρει αν το pc κάψει 300W ή 250W. Οι επιχειρήσεις όμως τα κοιτάνε όλα αυτά συνολικά...

Link to comment
Share on other sites

Στέκει και παραστέκει. Έχεις μεν τις ddr3 σε διπλάσια συχνότητα από τις ddr2 αλλά ταυτόχρονα τα timings είναι και αυτά επί 2 οπότε κατ' ουσίαν είναι σχεδόν μια τρύπα στο νερό. Λέω σχεδόν γιατί με όλα τα κακά τους οι ddr3 προσφέρουν μεγαλύτερο bandwidth καθώς και μικρότερη κατανάλωση ενέργειας (1,50-1,65V για τις ddr3 vs 2+V για τις ddr2). Για τον μέσο χρήστη το κέρδος εμφανίζεται όταν αγοράζει ddr3@1600MHz ή καλύτερες αλλά ο μέσος χρήστης ποτέ δεν θα βάλει 24GB Ram στο μηχάνημά του και ούτε φυσικά τον ενδιαφέρει αν το pc κάψει 300W ή 250W. Οι επιχειρήσεις όμως τα κοιτάνε όλα αυτά συνολικά...

και όμως η ποσότητα πια έχει σημασία και το να έχεις 6GB DDR3 έτσι για πλάκα είναι ΥΠΟΘΕΣΗ αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 6GB όμως πότε θα τα εξαντλήσει ο μέσος χρήστης; Ποτέ! Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι η τεχνολογία σχεδόν ποτέ δεν προοδεύει λόγω του μέσου χρήστη αν και αυτός είναι που κάθε φορά ξεχαντακώνει οικονομικά τα ερευνητικά προγράμματα των κατασκευαστών. Τέλος πάντων, το παιχνίδι έχει πολλές όψεις και δεν είναι του παρόντος θέματος να το αναλύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι θέμα γούστου... Εγώ για παράδειγμα που με τον πρώτο athlon έφυγα από την intel (οχι οτι είχα παράπονο) δεν ξαναγύρισα πίσω. Προσωπική μου άποψη είναι οτι το να αγοράζεις ότι πιο γρήγορο και εξεληγμένο υπάρχει είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα λοιπόν έθετα τον λογο απόδοση προς τιμή πρώτο παράγοντα για υλοποίηση. Γιατί λοιπόν να πάρω έναν i5 με μία χειρότερη κάρτα γραφικών και όχι έναν phenom ΙΙ με μία πιο ακριβή εφόσον παίζω παιχνίδια κι ένας AMD θα υπερκαλύψει τις ανάγκες μου;... Εγώ τόσο καιρό με τον 920 δεν έννοιωσα ακόμα την ανάγκη για αλλαγή cpu... Κάρτας γραφικών ναι Cpu οχι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι θέμα γούστου... Εγώ για παράδειγμα που με τον πρώτο athlon έφυγα από την intel (οχι οτι είχα παράπονο) δεν ξαναγύρισα πίσω. Προσωπική μου άποψη είναι οτι το να αγοράζεις ότι πιο γρήγορο και εξεληγμένο υπάρχει είναι πεταμένα λεφτά. Πάντα λοιπόν έθετα τον λογο απόδοση προς τιμή πρώτο παράγοντα για υλοποίηση. Γιατί λοιπόν να πάρω έναν i5 με μία χειρότερη κάρτα γραφικών και όχι έναν phenom ΙΙ με μία πιο ακριβή εφόσον παίζω παιχνίδια κι ένας AMD θα υπερκαλύψει τις ανάγκες μου;... Εγώ τόσο καιρό με τον 920 δεν έννοιωσα ακόμα την ανάγκη για αλλαγή cpu... Κάρτας γραφικών ναι Cpu οχι...

Yπάρχει κάπου συγριτικό στα περισσότερα games στην ανάλυση που τρέχουν τα περισσότερα σημερινά συστήματα (1920x1080) μεταξύ INTEL I7 870 ο/c στα 4Ghz και Q9550 στα 4Ghz με τα αποτελέσματα να είναι σχεδόν στα ίσα για τα δυο CPU !

Ταυτόχρονα σε συγρίσεις μεταξύ PHENOM II X4 965 και C2 QUAD Q9550 θα δείτε πως είναι και αυτοί πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα το game κ.λ.π.

Συμπερασματικά δεν υπάρχει καμιά σοβαρή διαφορά μεταξύ τέτοιων επεξεργαστών στο gaming αφού ΔΕΝ έχουμε CPU limits σε καμιά περίπτωση ειδικά με τα cpu κλοκαρισμένα.

Εδώ καλά καλά δεν υπάρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ ATHLON X4 620 και Q9550 με τον δεύτερο να είναι και 400Mhz παραπάνω κλοκαρισμένος (στο συγκριτικό που είδα) από τον πρωτο ........

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάπου συγριτικό στα περισσότερα games στην ανάλυση που τρέχουν τα περισσότερα σημερινά συστήματα (1920x1080) μεταξύ INTEL I7 870 ο/c στα 4Ghz και Q9550 στα 4Ghz με τα αποτελέσματα να είναι σχεδόν στα ίσα για τα δυο CPU !

Ταυτόχρονα σε συγρίσεις μεταξύ PHENOM II X4 965 και C2 QUAD Q9550 θα δείτε πως είναι και αυτοί πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα το game κ.λ.π.

Συμπερασματικά δεν υπάρχει καμιά σοβαρή διαφορά μεταξύ τέτοιων επεξεργαστών στο gaming αφού ΔΕΝ έχουμε CPU limits σε καμιά περίπτωση ειδικά με τα cpu κλοκαρισμένα.

Εδώ καλά καλά δεν υπάρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ ATHLON X4 620 και Q9550 με τον δεύτερο να είναι και 400Mhz παραπάνω κλοκαρισμένος (στο συγκριτικό που είδα) από τον πρωτο ........

Σε παιχνιδια που ειναι gpu limit σαφως και δεν θα υπαρχουν διαφορες ακομη και πιο αδυναμο επεξεργαστη να βαλεις(δεν λεμε να βαλεις κανενα pentium 4).

Αυτο που λες οτι σε καμια περιπτωση δεν εχουμε cpu limit με τετοια cpu (phenom x4 και q9550) σαφως και δεν ισχυει.

Για τις περισσοτερες περιπτωσεις ναι, οι πιο πανω επεξεργαστες προσφερουν ικονοποιητικη αποδοση για ενα μεσο χρηστη, αλλα υπαρχουν και καποια παιχνιδια που θες πεστα απαιτητικα σε επεξεργαστικη ισχυ, θες πες τα κακογραμμενα, με δυνατοτερα cpu απο τα πιο πανω, θα δεις σημαντικη αυξηση στο frame rate.Aρα διαφορες υπαρχουν.

Φυσικα στα πιο πανω που λεω περι cpu limit ,βασικη προυποθεση ειναι οτι μιλαμε για συστηματα που εχουν δυνατη καρτα γραφικων, γιατι αν μιλαμε για καμια 3870 για παραδειγμα και ενας q6600 στα μαμα του φτανει και περισευει, δεν προκυτε να υπαρχει καπου cpu limit.

Oπως σωστα ανεφερε και καποιος πιο πανω δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες σε επεξεργαστικη ισχυ ουτε τρεχουν-με ολοι τα ιδια πραγματα στα Pc, ουτε εχουμε ολοι τις ιδιες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποια παιχνίδια έχουν τόσο απαίτηση σε επεξεργαστική ισχύ;... Και πόσο κερδίζεις αν βάλεις κάποιον ανώτερο επεξεργαστή... 5%? Εγώ κανα δύο παιχνίδια έχω δει να "ψιλοζορίζουν" τον επεξεργαστή (τελευταίο το NBA 2k11)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.