Jump to content



Intel vs AMD!


jpapageorge

Recommended Posts

Η Intel είναι περισσότερο για τους έχοντες να ξοδέψουν, για απόλυτες επιδόσεις και για benchmarks. Με λίγα λόγια για το απόλυτο μηχάνημα.

Η AMD πάντα θα έχει το VfM που είναι ο πιο προσεγγιστικός παράγοντας στην πλειοψηφία και την επεκτασιμότητα.

Άποψη μου ότι το 5-15% που δίνει παραπάνω η Intel δεν είναι αντάξιο της κατά πολύ ακριβότερης τιμολογιακής πολιτικής της και στην χρήση δεν είναι ιδιαίτερα αντιληπτό. Προσοχή ΔΕΝ μιλάω για τα benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Ποια παιχνίδια έχουν τόσο απαίτηση σε επεξεργαστική ισχύ;... Και πόσο κερδίζεις αν βάλεις κάποιον ανώτερο επεξεργαστή... 5%? Εγώ κανα δύο παιχνίδια έχω δει να "ψιλοζορίζουν" τον επεξεργαστή (τελευταίο το NBA 2k11)...

Δεν μιλαω για μονο ενα 5%.

Παιχνιδι που εχει πολλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι το black ops για παραδειγμα.

Αλλο παιχνιδι ειναι το f1 2010 .

Σε καποια παιχνιδια που εχουν μεγαλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ (λιγα μεν, υπαρχουν μερικα δε) οι διαφορες με ενα συγχρονο σημερινο cpu (2600κ, 2500κ) σε σχεση με ενα phenom ΙΙ Χ4 965 η ενα q9550 ειναι μεγαλες.Αν σκεφτουμε οτι οι επομενη γενια καρτων θα ειναι πολυ πιο δυνατες απο τις σημερινες εκει η διαφορες θα ειναι παραπανω απο χαοτικες αλλα ας μην μην αναφερθουμε σε αυτο ,μιας και ειναι κατι μελλοντικο.

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι για να παιξεις παιχνιδια σημερα πρεπει να εχεις σωνει και καλα ενα 2600κ για παραδειγμα.

Ξανα λεω οτι θεωρω οτι ενας q9550 π.χ, ειναι αρκετος για το μεσο χρηστη στα παιχνιδια.

Αλλο αυτο ομως, και αλλο το οτι δεν υπαρχουν περιπτωσεις που να εχουμε cpu limit σε συδιασμο με ενα δυνατο gpu setup.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω το F1 μου έτρεχε σα νερό και αν θες μπορώ να σου πώ και πόσα fps βγάζει... Εσύ λες δηλαδή οτι θα έχεις 30fps παραπάνω; Δεν γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω το F1 μου έτρεχε σα νερό και αν θες μπορώ να σου πώ και πόσα fps βγάζει... Εσύ λες δηλαδή οτι θα έχεις 30fps παραπάνω; Δεν γίνεται αυτό...

Εγω δεν λεω τιποτα.

Το λινκ που εδωσα δειχνει τις διαφορες που προκυπτουν στο εν λογο παιχνιδι με μια gtx580, με διαφορετικους συνδιασμους επεξεργαστων συμφωνα με το tom's hardware, δεν ειναι δικο μου συμπερασμα, αυτο που δειχνει λεω.

Διαφορες λογικα θα υπαρχουν, τωρα αν ειναι τοσο μεγαλες δεν το γνωριζω και ουτε μπορω να το επιβεβαιωσω, αλλα δεν εχω και λογο να το αμφισβητησω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όταν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν όπως βλέπεις οι διαφορές εξανεμίζονται...

Καλα αυτο ειναι γνωστο, οσο μεγαλωσει η αναλυση ολο το βαρος πεφτει στην καρτα και ο οποιοσδηποτε ρολος που παιζει ο cpu μικραινει (νταξ δεν λεμε να βαλεις και κανενα pentium4:p).

Aν διαβασεις ομως ποιο πανω, αναφερθηκε σαν αναλυση η 1920χ1080 και εκει, συμφωνα με το λινκ, υπαρχουν διαφορες.

Φαντασου με Multιgpu που θα πηγαιναν οι διαφορες.

Εγω απλα ανεφερα οτι υπαρχουν καποιες περιπτωσεις οπου με ενα q9550 η ενα phenom εχουμε cpu limit.

Oπως ειπα και ποιο πανω αυτοι η επεξεργαστες ειναι αρκετοι για τον μεσο gamer.

Αλλο ομως αυτο και αλλο αν υπαρχουν περιπτωσεις cpu limit, που οπως φαινεται υπαρχουν, εγω σε αυτο αναφερθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει καμία διαφορά... Εκτώς αν εσύ καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ 55 και 80 fps με το μάτι σου... Φυσικά αν έχεις πολύ αδύναμη CPU και έχεις bottleneck φυσικά και θα δεις διαφορά στο μάτι σου.

Αν για παράδειγμα όσο ανέβαιναν οι απαιτήσεις ανέβαινε και η διαφορά θα υπήρχε θέμα. Αλλά εφόσον συμβαίνει το αντίθετο και η επεξεργαστική σου ισχύ δεν φρενάρει την κάρτα σου δε βλέπω ποια η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει καμία διαφορά... Εκτώς αν εσύ καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ 55 και 80 fps με το μάτι σου... Φυσικά αν έχεις πολύ αδύναμη CPU και έχεις bottleneck φυσικά και θα δεις διαφορά στο μάτι σου.

Μαλλον δεν βγαζουμε ακρη, γιατι μαλλον δεν διαβαζεις τη γραφω.

Ειπα οτι ενας q9550 η ενας phenom ειναι αρκετοι για τους περισσοτερους, δεν ειπα οτι τα παιχνιδια θα unplayble με αυτους και αμα βαλεις π.χ. ενα sandy θα σωθεις και θα παιζεις τα παντα με 60fps καρφωμενα.

Εγω ειπα οτι υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που εχουμε cpu limit σε συγκεκριμενη αναλυση που αναφερθηκε, και απο οτι φαινεται υπαρχουν, τιποτε λιγοτερο τιποτε περισσοτερο.

Οποτε απο μενα end.:lock:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει καμία διαφορά... Εκτώς αν εσύ καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ 55 και 80 fps με το μάτι σου... Φυσικά αν έχεις πολύ αδύναμη CPU και έχεις bottleneck φυσικά και θα δεις διαφορά στο μάτι σου.

Αν για παράδειγμα όσο ανέβαιναν οι απαιτήσεις ανέβαινε και η διαφορά θα υπήρχε θέμα. Αλλά εφόσον συμβαίνει το αντίθετο και η επεξεργαστική σου ισχύ δεν φρενάρει την κάρτα σου δε βλέπω ποια η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά...

οφθαλμιατρος παιζει ή μπα...??? ποτε πηγες τελευταια φορα να το κοιταξεις... :) φιλικα.!

η διαφορα φαινεται αισθητα ανα 5+ φπς...σε εμπειρο ματι ενος εμπειρου gamer...με το ματι αντιλαμβανεσαι εως 60 και αν εχεις 2 εως 120...οποτε...για αυτο το απολυτο smooth gaming ειναι το 120 και οχι το 60...κατω απο 60 ειναι ολα χαλια μαυρα και slow για εναν σαν εμενα...και πανω απο 120 δε βλεπω διαφορες και ζαλιζει το tearing...οποτε...

να μαθαινεις φιλε μου,

απο 0 - 30 , τα βλεπεις ολα slow motion, μεχρι και το 1 φπς κανει διαφορα

απο 30-60, τα 5 φπς, ειναι ολοκληρη εμπειρια και καθε στιγη σαν διαφορα!

απο 60-90 ειναι απολαυστικο

απο 90-120, αγγιζει την τελειοτητα και κανεις εξασκηση σε FPS και αντανακλαστικα ματιων,

απο 120+ δεν καταλαβαινεις τιποτα, εκτος το νουμερο στα μετροπρογραμματα...:rubik::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για μονο ενα 5%.

Παιχνιδι που εχει πολλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι το black ops για παραδειγμα.

Αλλο παιχνιδι ειναι το f1 2010 .

Σε καποια παιχνιδια που εχουν μεγαλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ (λιγα μεν, υπαρχουν μερικα δε) οι διαφορες με ενα συγχρονο σημερινο cpu (2600κ, 2500κ) σε σχεση με ενα phenom ΙΙ Χ4 965 η ενα q9550 ειναι μεγαλες.Αν σκεφτουμε οτι οι επομενη γενια καρτων θα ειναι πολυ πιο δυνατες απο τις σημερινες εκει η διαφορες θα ειναι παραπανω απο χαοτικες αλλα ας μην μην αναφερθουμε σε αυτο ,μιας και ειναι κατι μελλοντικο.

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι για να παιξεις παιχνιδια σημερα πρεπει να εχεις σωνει και καλα ενα 2600κ για παραδειγμα.

Ξανα λεω οτι θεωρω οτι ενας q9550 π.χ, ειναι αρκετος για το μεσο χρηστη στα παιχνιδια.

Αλλο αυτο ομως, και αλλο το οτι δεν υπαρχουν περιπτωσεις που να εχουμε cpu limit σε συδιασμο με ενα δυνατο gpu setup.

Εντάξει αλλά δεν θεωρώ λογικό να αλλάζεις CPU επειδή βγήκε 1-2 καινούρια παιχνίδια που παίζουν με 5fps παραπάνω από τους παλαιότερους. Επίσης θα προτιμούσα μετρήσεις με τους "διαγωνιζόμενους" CPU στα ίδια Ghz (π.χ στα 4Ghz). Μην ξεχνάς ότι τα μεγάλα sites κάνουν αβάντα σε κάθε καινούριο προϊόν και όλα είναι θέμα marketing.

Κάποιος είχε πει ότι αν η απόδοση δεν είναι σχεδόν διπλάσια, δεν θεωρείται αναβάθμιση. Και νομίζω αυτό είναι η κοινή λογική πέραν αυτών που το κάνουν για την κ@ύλ@ τους ή για τις απόλυτες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

οφθαλμιατρος παιζει ή μπα...??? ποτε πηγες τελευταια φορα να το κοιταξεις... :) φιλικα.!

η διαφορα φαινεται αισθητα ανα 5+ φπς...σε εμπειρο ματι ενος εμπειρου gamer...με το ματι αντιλαμβανεσαι εως 60 και αν εχεις 2 εως 120...οποτε...για αυτο το απολυτο smooth gaming ειναι το 120 και οχι το 60...κατω απο 60 ειναι ολα χαλια μαυρα και slow για εναν σαν εμενα...και πανω απο 120 δε βλεπω διαφορες και ζαλιζει το tearing...οποτε...

να μαθαινεις φιλε μου,

απο 0 - 30 , τα βλεπεις ολα slow motion, μεχρι και το 1 φπς κανει διαφορα

απο 30-60, τα 5 φπς, ειναι ολοκληρη εμπειρια και καθε στιγη σαν διαφορα!

απο 60-90 ειναι απολαυστικο

απο 90-120, αγγιζει την τελειοτητα και κανεις εξασκηση σε FPS και αντανακλαστικα ματιων,

απο 120+ δεν καταλαβαινεις τιποτα, εκτος το νουμερο στα μετροπρογραμματα...:rubik::)

ΑΝ ΚΑΙ Οff Topic, αν και σε γενικες γραμμες εχεις δικιο, στην πραξη δεν ειναι ακριβως ετσι! και δεν ειναι ακριβως ετσι, διοτι ΟΛΑ τα παιχνιδια δεν εχουν σταθερο Frame Rate. αν υποθετικα, ειχαν, θα ηταν οπως τα λες.

απο την στιγμη που παιζεις ενα παιχνιδι και τρεχει τη μια σκηνη με 90-100+ Fps και ειναι απολαυστικο, και στην επομενη σκηνη εχει πεσει στα 40 -μην πω και παρακατω-, ειναι σπαστικο. γι αυτο καλο θα ειναι να βλεπουμε και τα min frames ενος παιχνιδιου.

Link to comment
Share on other sites

οφθαλμιατρος παιζει ή μπα...??? ποτε πηγες τελευταια φορα να το κοιταξεις... :) φιλικα.!

η διαφορα φαινεται αισθητα ανα 5+ φπς...σε εμπειρο ματι ενος εμπειρου gamer...με το ματι αντιλαμβανεσαι εως 60 και αν εχεις 2 εως 120...οποτε...για αυτο το απολυτο smooth gaming ειναι το 120 και οχι το 60...κατω απο 60 ειναι ολα χαλια μαυρα και slow για εναν σαν εμενα...και πανω απο 120 δε βλεπω διαφορες και ζαλιζει το tearing...οποτε...

να μαθαινεις φιλε μου,

απο 0 - 30 , τα βλεπεις ολα slow motion, μεχρι και το 1 φπς κανει διαφορα

απο 30-60, τα 5 φπς, ειναι ολοκληρη εμπειρια και καθε στιγη σαν διαφορα!

απο 60-90 ειναι απολαυστικο

απο 90-120, αγγιζει την τελειοτητα και κανεις εξασκηση σε FPS και αντανακλαστικα ματιων,

απο 120+ δεν καταλαβαινεις τιποτα, εκτος το νουμερο στα μετροπρογραμματα...:rubik::)

Δε νομίζω να έχεις δίκιο... 5 fps έχεις διακυμάνσεις και μέσα στο παιχνίδι το παίρνεις πρέφα;...

Προφανώς από 25-30 και από 30-35 θα δεις διαφορά...

Εκτώς αν ανοίκεις σε κάποια σέκτα ελουροειδών (!!!) μπορείς να αντιληφθείς σε συνθήκες απόλυτης επαγρύπνησης γύρω στα 50-60 fps... Άρα οτι δήποτε πιο πάνω και να κολήσεις το κεφάλι στην οθόνη δε θα δεις καμία διαφορά!!

Και κατά δεύτερον νομίζεις οτι η LCD σου μπορεί να σου δείξει τα 100 fps που βγάζεις; Αν η οθόνη σου παίζει στα 60 τότε τι να λέμε...

Εδώ η κοινές ταινίες παίζουν στα 24fps και το σήμα της τηλεόρασής σου στα 30...

Αν είσαι πάνω από τα 40 (μην πώ παρακάτω) έχεις υπερικανοποιητικό και στρωτό παίξιμο χωρίς να αντιληφθείς το παραμικρό...!

Οπότε για να επανέλθουμε στο topic μην πάρεις Intel!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για μονο ενα 5%.

Παιχνιδι που εχει πολλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι το black ops για παραδειγμα.

Αλλο παιχνιδι ειναι το f1 2010 .

Σε καποια παιχνιδια που εχουν μεγαλες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ (λιγα μεν, υπαρχουν μερικα δε) οι διαφορες με ενα συγχρονο σημερινο cpu (2600κ, 2500κ) σε σχεση με ενα phenom ΙΙ Χ4 965 η ενα q9550 ειναι μεγαλες.Αν σκεφτουμε οτι οι επομενη γενια καρτων θα ειναι πολυ πιο δυνατες απο τις σημερινες εκει η διαφορες θα ειναι παραπανω απο χαοτικες αλλα ας μην μην αναφερθουμε σε αυτο ,μιας και ειναι κατι μελλοντικο.

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι για να παιξεις παιχνιδια σημερα πρεπει να εχεις σωνει και καλα ενα 2600κ για παραδειγμα.

Ξανα λεω οτι θεωρω οτι ενας q9550 π.χ, ειναι αρκετος για το μεσο χρηστη στα παιχνιδια.

Αλλο αυτο ομως, και αλλο το οτι δεν υπαρχουν περιπτωσεις που να εχουμε cpu limit σε συδιασμο με ενα δυνατο gpu setup.

Mην μου δείχνεις τέτοια REVIEW!!!

Υπάρχει κάπου εδώ μέσα από κάποιον χρήστη συγκριτικό μεταξύ I7 870 στα 4Ghz και Q9550 στα 4GHZ στο οποίο ΔΕΝ υπήρχε διαφορά μεταξύ επεξεργαστών σε σχεδόν κανένα παιχνίδι. Και μιλάμε πως είχαν μετρηθεί πολλά παιχνίδια!! Ολόκληρο κατεβατό με την δυνατότερη ΑΤΙ της σειράς 5000 !!!

Στα μισά ο ένα ήταν από πάνω και στα μισά ο άλλο με τις διαφορές να κυμαίνονται στο 2-5% !! Αλλά αυτό έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή και πως κάθε παιχνίδι την εκμεταλεύεται και όχι με την ισχύ του !

Αρα μην παρασύρεστε από τα review των και καλά αντικειμενικών (tom, anand, κ.λ.π.) Αυτοί υπάρχουν για να κάνουν τον καταναλωτή διαρκώς να αναβαθμίζεται !!

Link to comment
Share on other sites

οφθαλμιατρος παιζει ή μπα...??? ποτε πηγες τελευταια φορα να το κοιταξεις... :) φιλικα.!

η διαφορα φαινεται αισθητα ανα 5+ φπς...σε εμπειρο ματι ενος εμπειρου gamer...με το ματι αντιλαμβανεσαι εως 60 και αν εχεις 2 εως 120...οποτε...για αυτο το απολυτο smooth gaming ειναι το 120 και οχι το 60...κατω απο 60 ειναι ολα χαλια μαυρα και slow για εναν σαν εμενα...και πανω απο 120 δε βλεπω διαφορες και ζαλιζει το tearing...οποτε...

να μαθαινεις φιλε μου,

απο 0 - 30 , τα βλεπεις ολα slow motion, μεχρι και το 1 φπς κανει διαφορα

απο 30-60, τα 5 φπς, ειναι ολοκληρη εμπειρια και καθε στιγη σαν διαφορα!

απο 60-90 ειναι απολαυστικο

απο 90-120, αγγιζει την τελειοτητα και κανεις εξασκηση σε FPS και αντανακλαστικα ματιων,

απο 120+ δεν καταλαβαινεις τιποτα, εκτος το νουμερο στα μετροπρογραμματα...:rubik::)

Aν και προσπαθείς να εκφράσεις σωστή παρατήρησ την βλέπεις λάθος !! Γιατί ???

Γιατί πολύ απλά εσύ μετράς με average σκορ FPS ενώ θα έπρεπε να μετράς με min σκορ ... αν ήθελες να βγάλεις συμπεράσματα για smooth gaming !!!

Εκεί ξέρεις τι θα έβλεπες ??? Τους πολλούς πυρήνες να κάνουν πάρτι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.