Jump to content



Αποριες σχετικα με smartphones.συνοπτικα τι υπαρχουν


GoMaR

Recommended Posts

παιδια καλημερα.εχω χασει τον μπουσουλα μιας και δεν ημουν στον χωρο αυτο ποτε με τα κινητα.

θελω να μου πειτε συνοπτικα ποιες ειναι εταιριες , ποια ειναι τα λειτουργικα ,ποιες εταιριες βγαζουν με τι λειτουργικα

ποια θεωρουνται καλυτερα κινητα και γιατι.

Τι πλεονεκτηματα υπαρχουν εναντι των αλλων κινητων.

Δλδ τα symbian , android , OS ποιες οι διαφορες τους ;

με λιγα λογια ζηταω εναν μινι οδηγο αγορας για καποιον εντελως ασχετο που προοριζεται για αγορα smartphone.

(οχι οτι θα παρω) αλλα να ξερω τι παιζει.

εχω μπερδευτει με τοσα που ακουω.Ναι ξερω αυτοι που θα απαντησουν θα χρειαστουν χρονο γιαυτο δε περιμενω πολλες απαντησεις.

αλλα καποιος συμφορουμιτης θα βρεθει :)

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Quick fix

Android:

Λειτουργικό της Google που μπαίνει σε μια πλειάδα συσκευών απο διαφόρους κατασκευαστές με κυριότερους HTC, Motorola, Samsung

+ Ευέλικτο λειτουργικό που επιτρέπει μεγάλη ελευθεριά σε παραμετροποίηση, αρκετές εφαρμογές, υποστήριξη flash από την εκδοσή 2.2 και έπειτα

- Κατακερματισμένο λόγω ταυτόχρονης κυκλοφορίας πολλαπλών εκδόσεων, μη βελτιστοποιημένο για να αναδείξει το hardware ορισμένων πανίσχυρων συσκευών

iOS

Λειτουργικό της Apple βασισμένο στο OSX και κατ επέκταση στο UNIX. Μοναδικές συσκευές που το υποστηρίζουν ειναι τα iPhone

+ Βελτιστοποιημένο λειτουργικό πανό στο hardware των συσκευών, idiot proof λειτουργεία και χρήση. Πληθώρα προγραμμάτων για κάθε γούστο και βαλάντιο

- Ισχνές εως μηδενικές παραμετροποιήσεις ακόμα και σε επίπεδο εμφάνισης χωρίς Jailbreak. Ηλίθιες κατά την γνώμη μου απαγορεύσεις (bluetooth file transfer) και απαραίτητα χρήση iTunes για τον συγχρονισμό της συσκευής. Μη υποστήριξη flash

Windows Phone

Λειτουργικό της Microsoft σε νηπιακό στάδιο με λιγότερες απο 10 συσκευές να το υποστηρίζουν απο τους κατασκευαστές HTC, LG, Samsung. Στο εγγύς μέλλον περιμένουμε συσκευές απο την Nokia.

+Unified development του λειτουργικού με την Microsoft να ειναι υπεύθυνη για το update του συστήματος. Σχετικά βελτιστοποιημένο λειτουργικό για hardware οχι και τοσο δυνατό. Απλό εμφανισιακά UI

-Νηπιακό στάδιο εξέλιξης. Λείπουν βασικές λειτουργίες. Δεν υποστηρίζονται επίσημα στην χώρα μας τα ελληνικά. Ανύπαρκτο multitasking και υποστήριξη flash. Μικρή ποσότητα εφαρμογών, αν και καλύπτουν βασικές λειτουργίες.

Symbian OS

Νεκρο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.