Jump to content



πάμε για άλλο pc????????


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα μία βοήθεια σχετικά με ένα πρόβλημα με ένα desktop.

mobo:ASUS P4P800-X

CPU: PENTIUM 4

RAM:1GB (2 modules)

VGA:AGP

FDD

DVD+/- RW

DVD-ROM

Αγορά και σύνθεση:2004.

Το πρόβλημα

Εδώ και δύο ημέρες δεν έχω εικόνα.

Οι ενέργειες

-Αλλαγή οθόνης:Τίποτα

-Αλλαγή VGA:Τίποτα

-Αποσύνδεσα ένα-ένα όλα τα h/w parts (HDD, DVDs, FDD, RAM, pci modem):Τίποτα

-Αλλαγή μπαταρίας:Τίποτα

-Clear CMOS:Τίποτα

-Αλλαγή τροφοδοτικού:Τίποτα

Έφτασα κάποια στιημή να κάνω boot με την VGA που άλλαξα, το καινούριο τροφοδοτικό, την καινούρια μπαταρία, χωρίς RAM:Και πάλι τίποτα.

Η γνώμη σας; Η δική μου πάντως είναι ότι πρόκειται για dead mobo ή CPU. Πιό πιθανό σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι τα mobos (νομίζω). Βέβαια, δεν έχω άλλο mobo και άλλη CPU για να κάνω και αντίστοιχες δοκιμές να βγάλω συμπέρασμα.

Καταρχήν θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με το τί έχουμε εδώ. Εύχομαι να κάνω λάθος στο ότι είναι ένα απ' τα δύο και να μπορώ να προχωρήσω σε λύση που δεν σκέφτομαι. Γιά να δούμε...

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω εάν ένα από τα δύο έχει πρόβλημα ή εάν φταίει κάτι άλλο; Χωρίς να χρειαστεί να βρω κάποιο άλλο h/w part. Με τον εξοπλισμό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι πρόβλημα CPU-mainboard-μνήμης.

Έχε στο νου σου οτι μερικές φορές βραχυκυκλωμένη ή ελαττωματική μνήμη μπλοκάρει το POST. Δοκίμασε με μια απο τις δυο δεσμίδες μνήμης που έχεις και κάνε εναλλαγή και στο slot μνήμης που χρησιμοποιείς. Συνήθως για τέτοια προβλήματα, αναλόγως το BIOS, πρέπει να υπάρχει ακουστικός ήχος στην εκκίνηση. Από το είδος και τον αριθμό των beep μπορείς να δεις τι είναι προβληματικό. Αν δεν ακους ούτε αυτό ξεκίνα με επεγεργαστή/μνήμη ... τις περισσότερες φορές η μητρική δεν είναι εντελώς άψυχη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας boot χωρίς κανένα module στα slots, δεν ακούστηκε κανένα beep από τη μητρική. Πιστεύω πως, αν η μητρική ήταν εντάξει, κάνοντας το συγκεκριμένο boot θα έπρεπε να κάνει κάποιο(α) beep(s) για να προειδοποιήσει για error.

Παρ' όλ' αυτά θα δοκιμάσω και σε άλλο slot με το κάθε module, μήπως ένα από αυτά δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νέα πολύ ενδιαφέροντα !!!

Βρήκα ένα pc για δοκιμή. Ο δοκιμαστικός έχει μία Albatron. Συγκεκριμένα την PX865PE Lite Pro.

Ξεκινάω τον Albatron να δώ αρχικά ότι όλα δουλεύουν κανονικά σε αυτόν. Ξεκινάει ok.

Ο Albatron έχει P4 2.8GHz και ο ASUS P4 3.0GHz.

Βγάζω τη CPU του Albatron και την τοποθετώ στον ASUS. Κάνω δοκιμή, τόσο τοποθετώντας VGA και RAM, αλλά και χωρίς τίποτα επάνω. Μόνο CPU και ρεύμα. Και στις δύο περιπτώσεις το pc δεν ξεκίνησε.

Πάμε στο αντίστροφο. Τοποθετώ τον P4 του ASUS στην Albatron και άνοιξε κανονικά.

Οπότε, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο για να πειστούμε ότι έχουμε dead mobo.

Τυπικά θα ήθελα και μία γνώμη παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.