Jump to content



Δεν μπουταρει : GRLDR is missing


onty1416003331

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω ενα λαπτοπ , ειχα χωρισμενο τον σκληρο σε 2 παρτιτιον, στο ενα ειχα βιστα και μετα εβαλα στο δευτερο 7. Μετα απο χαζομαρα μου , ενω ημουν μεσα στα 7 πηγα και διεγραψα ολα τα αρχεια απο το C που ηταν τα βιστα με την προοπτικη να αδειασει το παρτιτιον . Απο τοτε μου βγαζει το αποπανω μηνυμα και παω να σκασω. Δοκιμαζω να μπουταρει απο εσωτερικο και εξωτερικο dvdrw αλλα τιποτα. Δοκιμασα 3 διαφορετικα λειτουργικα αλλα παλι βγαζει το αποπανω μηνυμα. Βοηθεια please .. :weep:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουτάρεις απο το cd/usb stick των windows 7.Διαλέγεις γλώσσες και ιστορίες που έχει στην αρχή και μετά πατάς στο recovery κάτι(menu ίσως,δεν θυμάμαι καλά) που είναι στο κάτω μέρος.Μετά σου λέει να διαλέξεις τρόπο για να το φτιάξεις και εσύ διαλέγεις γραμή εντολών(cmd)και πατάς αυτά ακριβώς απο κάτω:

1. bootrec.exe /fixmbr και μετά enter

2. bootrec.exe /fixboot και μετά enter

Τώρα κάνεις ρεσταρτ και όλα κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

δεν μπουταρει καν απο κανενα CD για να κανω repair. Σε καποια φορουμ διαβασα οτι παιζει να εχει χαλασει ο σκληρος η το dvd rw. Το κακο ειναι οτι ειναι IDE και δεν εχω ανταλλακτικα για να δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

βγάλε το σκληρο δίσκο εντελος απο το συστημα.

μπες στο bios και βεβαιωσου οτι η επιλογη first boot device ειναι το cd rom

τωρα κανε boot απο το dvdrw χωρις να ειναι συνδεδεμενος ο δισκος

ετσι θα καταλαβεις αν ειναι προβληματικο το dvd-rw

(λιγο κουλο σου ακουγετε εεεεε pc ειναι ολα τα κουλαθα τα βρεις μπροστα σου)

αν ειναι acer το λαπτοπ βγαινει ευκολα ο σκληρος

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα τα πραματα.

εγω σε αυτη την περιπτωση το επομενο βημα μου θα ηταν να παω σε ενα σταθερο pc

να συνδεα το σκληρο επανω και να εκανα φορματ και τα 2 partition

να αδειαση εντελος...

ο σκληρος ειναι sata ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό. Windows 7 USB/DVD Download Tool - Free software downloads and software reviews - CNET Download.com

Σε ένα άλλο pc κάνε τα windows που έχει απο το cd ένα iso αρχείο.Μετά το iso αυτό βάλτω στο αποπάνω πρόγραμμα και πάτα την επιλογή usb stick.Θα στο κάνει bootable και θα μπεις απο εκεί.Χρειάζεσαι όμως ένα στικάκι τουλάχιστον 4 gb

Link to comment
Share on other sites

ΓΡΗΓΟΡΗΗΗΗ ΘΕΕΕΕΕΕ !!!! ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΟΟΟ !!!!! Δουλεψεε φιλε !!!! ΘΑ σου στειλω μετα πμ να σου κανω ενα δωρακι απο αυτα που εχω στην αποθηκη μου φιλε με εσωσες !!! ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και παλι ευχαριστω !!! Αν και αποτι σε κοβω μια καρτουλα ASUS XONAR D1 θα ταιριαζε στο συστημα σου !!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.