Jump to content



UPS:APC ή FORTRON


kaRAmeLA

Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα μια συμβουλή για ποιο από τα δύο να επιλέξω για το συστημά μου.Δεν ρωτώ με την έννοια των watt, ας θεωρηθεί ότι και τα δύο είναι αρκετά, αλλά ποιο είναι καλυτερο, ποιοτικότερο,προσφέρει μεγαλύτερη προστασία κλπ

FORTRON EP850 LINE INTERACTIVE UPS - UPS - E-SHOP.GR

APC BE700G-GR POWER SAVING BACK UPS ES 700VA - UPS - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

APC μεταξύ των δύο χωρίς άλλη σκέψη

Κοιτα και αυτό Msystems.gr - Προϊόντα - Eaton Nova 1250 AVR Η ΕΑΤΟΝ (στα ελληνικά "Φατ'ον") είναι η πρώην MGE και αυτή πολύ αξιόπιστη.

απλα ξεφευγει λιγο το budget...ας σημειωθεί ότι δεν με ενδιαφέρει ποση ωρα θα εχω ρευμα σε μια διακοπη, μου αρκει και ενα λεπτο, απλα θελω σταθερα ρευματα ,μεγιστη προστασια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απο αξιοπιστία καθώς ενα mge που είχα μου τα τίναξε (μετά απο 4 χρονια χρήσης όμως) αλλά τα EΑTON/MGE έχουν θέμα με την ψύξη. Στα περισσότερα νεα μοντέλλα το ανεμιστηράκι ξεσηκώνει το χώρο. Στον ανταγωνισμό το fan δουλεύει σε υψηλές στροφες μόνο όταν μπει σε λειτουργία η μπαταρία ενώ στα EATON 100% όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απο αξιοπιστία καθώς ενα mge που είχα μου τα τίναξε (μετά απο 4 χρονια χρήσης όμως) αλλά τα EΑTON/MGE έχουν θέμα με την ψύξη. Στα περισσότερα νεα μοντέλλα το ανεμιστηράκι ξεσηκώνει το χώρο. Στον ανταγωνισμό το fan δουλεύει σε υψηλές στροφες μόνο όταν μπει σε λειτουργία η μπαταρία ενώ στα EATON 100% όλη την ώρα.

Σοβαρά?Απορρίπτεται με τη μία, μου έτυχε παλαιότερα με ένα που παρήγγειλα για φίλο ,δε θυμάμαι τη μάρκα(ίσως trust?),που ήταν ακριβώς έτσι έκανε τρελό θόρυβο και το έστειλα με τη μία πίσω και πήρα άλλο

Εγώ έχω ένα KEBO 1000λιάρι, που τα' παιξε σε 3μιση χρόνια και γι αυτό βγήκα στη "γύρα"

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά?Απορρίπτεται με τη μία, μου έτυχε παλαιότερα με ένα που παρήγγειλα για φίλο ,δε θυμάμαι τη μάρκα(ίσως trust?),που ήταν ακριβώς έτσι έκανε τρελό θόρυβο και το έστειλα με τη μία πίσω και πήρα άλλο

Εγώ έχω ένα KEBO 1000λιάρι, που τα' παιξε σε 3μιση χρόνια και γι αυτό βγήκα στη "γύρα"

Όταν λες τα έπαιξε τι εννοείς; Το δικό μου είχε θέμα τον τελευταίο καιρό και τελικά αποδείχθηκε ότι ηταν οι μπαταρίες. Μετά απο 3-5 χρόνια και οι καλύτερες μπαταρίες έχουν θεματάκια. Τις άλλαξα με άλλες φθηνές και όλα ΟΚ. Πληροφοριακά πήρα απο www.batteries.gr νέες μπαταρίες. UPS είναι μάρκας mustek 1000αρι. Έχω και δεύτερο 800άρι mustek που είχα μόλις τα παιξε η μπαταρία δεν άνοιγε καν. Με ανοιγμα από κουμπί τροφοδοσίας ξαναέκλεινε.

Mustek powermust 1000 usb είναι το τωρίνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω τα mustek γενικότερα εχουν σταματήσει να πολυκυκλοφορούν πλέον Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τα έπαιξε τι εννοείς; Το δικό μου είχε θέμα τον τελευταίο καιρό και τελικά αποδείχθηκε ότι ηταν οι μπαταρίες. Μετά απο 3-5 χρόνια και οι καλύτερες μπαταρίες έχουν θεματάκια. Τις άλλαξα με άλλες φθηνές και όλα ΟΚ. Πληροφοριακά πήρα απο www.batteries.gr νέες μπαταρίες. UPS είναι μάρκας mustek 1000αρι. Έχω και δεύτερο 800άρι mustek που είχα μόλις τα παιξε η μπαταρία δεν άνοιγε καν. Με ανοιγμα από κουμπί τροφοδοσίας ξαναέκλεινε.

Mustek powermust 1000 usb είναι το τωρίνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω τα mustek γενικότερα εχουν σταματήσει να πολυκυκλοφορούν πλέον Ελλάδα

Ακριβως αυτο έπαθε ,δεν ανοιγει πια,ξερω οτι φταιει η μπαταρια αλλα για να τις αλλαξω χρειαζεται "εγχειρηση" και επιπλεον δε βρισκω ακριβως ιδιες στο σαιτ που ανεφερες

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο έπαθε ,δεν ανοιγει πια,ξερω οτι φταιει η μπαταρια αλλα για να τις αλλαξω χρειαζεται "εγχειρηση" και επιπλεον δε βρισκω ακριβως ιδιες στο σαιτ που ανεφερες

Aν δεν βρίσκεις ακριβώς ίδιες, βρες παραπλήσιες. Ίδιες διαστάσεις, ίδια τάση και περίπου ιδια mA. Μπορείς να συμβιβαστείς και με λιγότερα mA αλλά θα ρίξει λίγο την αυτονομία της μπαταρίας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν βρίσκεις ακριβώς ίδιες, βρες παραπλήσιες. Ίδιες διαστάσεις, ίδια τάση και περίπου ιδια mA. Μπορείς να συμβιβαστείς και με λιγότερα mA αλλά θα ρίξει λίγο την αυτονομία της μπαταρίας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Το "έλυσα" χτες ,πρέπει να τα διαλύσεις όλα για να βγάλεις τις μπαταρίες, κανονικά χρειάζεται "μάστορα" έτσι λέει το εγχειρίδιο.Φοβάμαι μόνο ότι δεν χάλασαν απλά οι μπαταρίες (που χάλασαν σίγουρα), αλλά και κάτι άλλο, γιατί τώρα δεν ανοίγει καν,ενώ και χωρίς μπαταρίες τόσο καιρό δούλευε, δηλαδή με προστάτευε

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε καμιά φωτό αν μπορείς...plus το ότι σε "προστάτευε" είναι απλά μία κουβέντα...

βγάλε και μία τις μπαταρίες αν μπορείς ( αν έχουν καμιά ετικέτα πάνω), θα βοηθήσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω απο αξιοπιστία καθώς ενα mge που είχα μου τα τίναξε (μετά απο 4 χρονια χρήσης όμως) αλλά τα EΑTON/MGE έχουν θέμα με την ψύξη. Στα περισσότερα νεα μοντέλλα το ανεμιστηράκι ξεσηκώνει το χώρο. Στον ανταγωνισμό το fan δουλεύει σε υψηλές στροφες μόνο όταν μπει σε λειτουργία η μπαταρία ενώ στα EATON 100% όλη την ώρα.

αρκετα γενικο δεν νομιζεις??

Περα του οτι ειναι και λαθος...μιας και οπως τα λες δεν εχουν προβλημα με την ψυξη ...αλλα με τον θορυβο.

Αλλα και παλι...

αυτη η σειρα

Msystems.gr - Προϊόντα - Eaton Powerware 5110-1000VA

ειναι τελειως αθορυβη ...μιας και δεν εχει fan...και ειναι και αυτο νεο μοντελο της eaton...

To οποιο και προτεινω...

Αν σου φαινεται ακριβο δες το αντιστοιχο 700αρη μιας και τετοιο εβλεπες ουτως η αλλως..(420watt)

http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=8195

@karamela...

Aν ειναι να φαει πεταμα το παλιο ..στειλε ενα πμ αν δεν το θες.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται μάλλον στα Online Dual Conversion της Eaton που προφανώς επειδή είναι "εργοστάσια παραγωγής καθαρού ρέυματος" και tru-sinewave, λογικό είναι να θέλουν ενεργή ψύξη....

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι αναφερεται στα φτηνιαρικα...αλλα και παλι..εχουν σενσορα για θερμοκρασια.

Αν εχουν μποουκωσει απο σκονες λογικο το κοβω να γυριζει μονιμα full...

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα τις μπαταρίες τελικά,πρέπει να ξεβιδώσεις ένα σωρο από βίδες ,εννοώ μέσα στο ups όχι απλά του "καλλύματος",κανονικά θέλει όντως εξειδικευμένο προσωπικό, δεν προτείνει να το κάνεις μόνο σου η kebo. Οι μπαταρίες είναι 12v 7Ah βρήκα της csb και θα πάω να τις πάρω(οι διαστάσεις είναι σωστές επίσης, σημαντικό αυτό γιατί μέσα στο κουτί χωράνε "τσίμα τσίμα").Θα τις μοντάρω και θα ενημερώσω, γιατί φοβάμαι μήπως έχει χαλάσει και τίποτε άλλο ,οπότε "κλαίω" τα λεφτά που έδωσα και επιπλέον θα πρέπει να πάρω άλλο ups.Ευχαριστώ πάντως για τη συμμετοχή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.