Jump to content



O prescott 3.2


yog-sothoth

Recommended Posts

κατα τα μεσα Μαϊου αγορασα ενα prescott να πειραματιστω λιγακι (να δω και τι λεει γιατι κυκλοφορουν και πολλες φημες οτι παραγει πολλα watt κλπ)

τελος παντων μου ηρθε ενας FPO#: L409B067

Product Code#: BX80546PG3200ESL7B8

default ταση 1,3875.

εκαψα και την ic7 μου και πηρα την ic7 max3.

στηνω και την υδροψυξη (eleven's crusader + hydor l30 + transit + 2x120 sunon)

προσεχω στη μητρικη οτι λειπει το mc64 αρα ειναι λιγο πιο καινουρια. (η συγκεκριμενη μητρικη εχει προβλημα με το VTT απο 2.9 - 3.2 volt)

με νερο ειμαι σταθερος στα 3680 (230χ16 δλδ) με 1,4375 ταση.

η θερμοκρασια idle (χωρις air condition) ειναι 46 βαθμοι ενω με air condition πεφτει στους 42. (αρα οι φημες για τα πολλα watt επιβεβαιωνονται και στην δικη μου περιπτωση)

το max memtest86+ v1.11 errorfree ειναι στα 245 με 3.1 ταση και 2-2-2-5 F1-enhanced-5-enabled-enabled.

παραπανω δεν δοκιμασα κανενα benchmark.

παντως δεν γινεται να ειμαι σταθερος με ταση 2.9 και πανω λογω VTT το οποιο οφειλε να ειναι το μισο του vmem αλλα παιζει γυρω στο 1,32 στις τασεις 2.9-3.2 (δυστυχως δεν το γλυτωνω το VTT mod)

ας δωσω και μερικα benchmarks στα 3920 (245χ16) (λειτουργικο win2000 + sp4 και λιγο φορτομενα)

post-232-1416070955,2308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

περιμενω τα σχολια-παρατηρησεις σας και τι αλλα bench θα θελατε να σας δωσω.

να ξαναπω οτι δεν ειμαι σταθερος στα 3920 γι αυτο μην το ρωτησετε καν (ατιμο VTT)

επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ιδεες για να βελτιστοποιησω την αποδοση του συστηματος.

(το pll και το northbridge απο οτι εχω παρατηρησει ειναι ψυχρα)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο επεξεργαστης σου πηγε σχετικα καλα, απλα δεν ξερω τι παιζει με την μητρικη σου. Δεν εχω δοκιμασει την ΑΒΙΤ για να σου πω σιγουρα.

Παντως οι θερμοκρασιες που βλεπεις ειναι πολυ νορμαλ για πρεσκοτ.

Το καψιμο της μητρικες (IC-7) που λες μαλλον το βρισκω κι αυτο νορμαλ. Ο πρεσκοτ οπως εχει ξαναειπωθει ζηταει ΚΑΘΑΡΑ αμπερ ρευματος και μαλλον το κυκλωμα τροφοδοσιας της IC-7 δεν τα αντεξε.

Παντως κι εγω εναν 3αρη που δοκιμασα με προμι ειχε αναλογες ΧΑΛΙΑ θερμοκρασιες.

Στα 4080MHz με 1.65 ταση απο BIOS, ειχε με το προμι, -2 με -3 σε full load, απο το probe της Asus Που σημαινει οτι δεν ηταν μειων αλλα +4 με +5 αν αναλογιστει κανεις οτι η Ασους κλεβει και 7-8 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yog-sothoth

jax δεν καηκε η μητρικη λογω πρεσκοτ αλλα την εκαψα εγω κανοντας τα mod

Δεν ειμαστε και παναγιτσες , μπορει να τα καιμε και καλα για αλλαγη στεππινκ και μονο , για να ο παιξουμε τεραστιοι και εμπειροι ....πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 10:15]

Δεν ειμαστε και παναγιτσες , μπορει να τα καιμε και καλα για αλλαγη στεππινκ και μονο , για να ο παιξουμε τεραστιοι και εμπειροι ....πολλα...

:boxed: :boxed:

δεν καταλαβα τι θες να πεις vagouridi !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yog-sothoth

:boxed: :boxed:

δεν καταλαβα τι θες να πεις vagouridi !

Θελω να πω οτι πολλες φορες πολλα καψιματα γινονται επιτηδες και επειδη ειναι μονοδρομος η λυση για το ρμα ωστε να ερθει κατι καινουργιο .Φαινομενο ιδιαιτερα παρατηρουμενο σε επεξεργαστες..

Link to comment
Share on other sites

οκ απλως ειναι λιγο off topic. η μητρικη καταστραφηκε απο δικια μου μαλ@κια και ειμαι της αποψης να μην στελνω να μου αλλαξουν πραγματα που εγω ευθυνομαι για την καταστροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.