Jump to content



OVERCLOCKING-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


taramas

Recommended Posts

Εφτασες τον 2.6 3.6??? για πόσταρε θερμοκρασίες Cpuz κτλ......Εγώ πάντως με την Abit max3 μνήμες 5/4 και FSB 270(3.5) και watercooling custom πολύ καλό, έχω φτάσει σχεδόν στα όρια τον 2.6 μου με αυτή τη ψύξη. Πρέπει να έχεις Super κομμάτι για να πήγες τόσο.

Πές μας τάση, θερμοκρασίες, διαιρέτες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το είδα αλλά τελικά σύμφωνα με τα λεγόμενα του ταραμά λίγο πιο πάνω από τα post μου κατάλαβα ότι τον έχει φτάσει μέχρι τα GHz3,06 (236Mhz fsb)

Περιμένουμε και τα υπόλοιπα στοιχεία όμως

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι πιο λογικό. Λοιπόν βάλε τις μνήμες με διαιρέτη 5/4 η τελοςπάντων τι έχει η Gigabyte και πήγαινε το FSB κατευθείαν 250. εκει το πολύ να θέλει 1.575 ρεύμα, μερικοί είναι μια χαρά και με Default. Απλά φρόντισε εκεί να είναι οι μνήμες σου στα 200 (400 DDR) με διαιρέτη. Αυτό είναι μια καλή αρχή....απο κει και πέρα αρχίζουν τα περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

α) μεχρι τα 250 fsb ειναι σταθερος (σχετικο δεν εγιναν εκτενεις δοκιμες) μου τραβαει ασχημα τις μνημες, απο εκει και πανω ουτε εκκινηση δεν εκανε και εγινε 2 φορες clear cmos.

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 236Χ13 με ταση 1,68 και οι μνημες ειναι :

cas latency : 2.5

active to precharge delay : 8

dram ras to cas delay : 4

dram ras to precharge : 4

δοκιμη κατεβασματος στα δυο ras στο 3 εφεραν τα κρασαρισματα, επισης μετα τα 245 fsb αντιδρα ασχημα η vga, δοκιμαστηκε και με αυξηση στα volt στις mem.

Ο φιλος εχει δικιο δεν φτανει τα 3 η Gigabyte και εδω που τα λεμε δεν ειναι και οτι το καλυτερο για oc αλλα ειναι μια παρα πολυ καλη mobo με πλουσιο εξοπλισμο.

Οσο για τις θερμοκρασιες με συνεχες τρεξιμο του 3dmark2003 για να βγαλουμε τα αποτελεσματα εχουν ως εξης :

mobo sensor

236X13 39 36

245X13 45 40

250X13 47 43

η cpu δεν με προβληματιζει γιατι ανεβαινει αρκετα χωρις προβλημα και χωρις ιδιαιτερη ταση, φαινεται οτι το προβλημα ειναι αρχικα γιατι δεν εχουμε βρει ακομη τις ιδανικες ρυθμισεις για τις μνημες και επισης ενω στο δικο μου μηχανημα (οπως φαινεται στην υπογραφη) εχω τις ιδιες ακριβως μνημες οσο και να τον ανεβαζω δεν φαινεται να δημιουργει κανενα προβλημα σε vga-mem κλπ, τωρα θα μου πειτε υπαρχει το nforce 2 ultra 400 στον Athlon, σωστο, τελος παντων παραμενει το θεμα με τις μνημες που δεν φαινεται να εχουμε βρει το μυστικο τους ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστός ο Overflow.....πολύ σημαντικό να κλειδώσεις AGP. 1.68 είναι ΠΑΡΑ πολυ για 250...εκει θέλει το πολύ 1.575. Τις μνήμες τους έβαλες διαιρέτη? Βάλε 3-8-3-3 τις μνήμες. ειδικά το Cas latency με τίποτα 2.5, ξέχασέ το απλά, και ΔΙΑΡΕΤΗ οπωσδήποτε. Είπαμε δεν είναι καλή για o/c η Giga αλλά όχι και τόσο χάλια...260 θα πρέπει να πάει τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα σχολια, πολυ ευστοχα,

τα vga/pci ειναι κλειστα αν και στα 250fsb δεν μου φαινεται να ειναι πραγματικα locked, cpu voltage στα 1,575 ειναι defoult, θα το δοκιμασω και χαμηλα οπως ειπε ο φιλος και θα σας πω τα αποτελεσματα.

Οσο για τις Gigabyte ειναι καλες, εγω τουλαχιστον τις εμπιστευομαι και εχω εξυπηρετηθει και πολλες φορες απο την μαμα εταιρεια, ειπα οτι δεν ειναι οι καλυτερες για oc ομως αυτο δεν αναιρει την αξια τους και τις θεωρω απο τις κορυφαιες. Εχω πουλησει πολλες και δεν ειχα ποτε προβλημα και συνηθως εχουν και πλουσιοτατο εξοπλισμο πραγμα που ικανοποιει τους πελατες.

Χαιρετισμους

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλειδώνει βάλτους διαιρέτη, Ως σημείο αναφοράς να σου πώ ότι εγώ στα 270 Fsb έχω 1.675v. ’λλοι χρειάζονται και λιγότερο.

Για τις Gigabyte δεν αμφιβάλλει κανείς ότι έχουν πλουσιότατο εξοπλισμό, ίσως και καλύτερο απο Abit και Asus. Απλά το θέμα είναι το O/C, οι περισσότερες που έχω δεί εγώ δεν έχουν κάν Jumperaki για Clear Cmos και πρέπει μόνος σου να βραχυκυκλώσεις εκει που έπρεπε να υπήρχαν ποδαράκια, δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη έχει. Οι Abit π.χ άν κάτι δε πάει καλά επαναφέρει το Bios μόνο του μετα απο 3 reset.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [27-05-2004 15:07]

Αν δεν κλειδώνει βάλτους διαιρέτη, Ως σημείο αναφοράς να σου πώ ότι εγώ στα 270 Fsb έχω 1.675v. ’λλοι χρειάζονται και λιγότερο.

Για τις Gigabyte δεν αμφιβάλλει κανείς ότι έχουν πλουσιότατο εξοπλισμό, ίσως και καλύτερο απο Abit και Asus. Απλά το θέμα είναι το O/C, οι περισσότερες που έχω δεί εγώ δεν έχουν κάν Jumperaki για Clear Cmos και πρέπει μόνος σου να βραχυκυκλώσεις εκει που έπρεπε να υπήρχαν ποδαράκια, δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη έχει. Οι Abit π.χ άν κάτι δε πάει καλά επαναφέρει το Bios μόνο του μετα απο 3 reset.

Οσες Gigabyte δεν εχουν jumber για clear cmos γινεται με το F9 πατημενο κατα την εκκινηση, οσο για το voltage εχεις δικιο, και στα 1,675 ειναι σταθερος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 11:18]

Επίσης ποσά V έδωσες στις μνήμες?

Έχει η μητρική σου κανένα διαιρέτη για τις μνήμες για να τις ρίζες κι άλλο και να ανεβάσεις το fsb του επεξεργαστή?

Διαιρετη δεν εχει, τον πηγα μεχρι 262Χ13 αλλα μετα τα 245fsb μου εκανε της Παναγιας της μ@λ@κιες, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τις ιδιες ακριβως μνημες εχω και στον δικο μου και τις εχω κατεβασμενες 2,5/3/3 χωρις προβλημα, εδω μολις τις πειραξω κρασαρει παντελως και εχω δοκιμασει και ψηλα και χαμηλα volt για τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει διαιρέτη 240-250 FSB και πολύ είναι. Αυτό που ζορίζει περισσότερο τη μνήμη είναι το CAS Latency. Δοκίμασε να το βάλεις 3 αντί για 2.5. Πάντως εντύπωση μου κάνει που δεν έχει διαιρέτη, δεν μπορεί να μην έχει, ΨΑΞΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....εδώ μια μούφα μητρική Gigabyte ST677 με SiS Chipset που είχα είχε διαιρέτη. Μόνο με διαιρέτη θα πάς πιο ψήλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσα V και να δώσεις στις μνήμες δε γίνετε τίποτε ε?

Εγώ είχα αυτό το σύμπτωμα με το παλιό μου 300αρη τροφοδοτικό

Δε μπορούσα να πάω τις μνήμες με τίποτα πάνω από 200MHz (333 default) αφού δεν μπορούσε να σηκώσει το παραπάνω Vmem και δούλευα στα 2,6V.

Με το tagan 480 έχω δώσει και 2,9 χωρίς να κολλήσει..

Από την άλλη το τροφοδοτικό σου αντέχει ένα 400W ANTEC έχεις.

Οπότε όπως είπε και ο zyx δοκίμασε να αλλάξεις BIOS εκτός από επιπλέον ρυθμίσεις μπορεί να βελτιώνει και την διαχείριση τάσεων στη μητρική.

(ελπίζω να είσαι τυχερός και να έχει ουσιαστικές βελτιώσεις το νέο εργοστασιακό BIOS κάτι που δε συνηθίζεται..)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.