Jump to content



OVERCLOCKING-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


taramas

Recommended Posts

Παμε για ενα ευχαριστο τεστ,

εχω στην διαθεση μου και κατ'επεκταση για ολους ενα συστημα διαθεσιμο για να κανουμε οτι θελουμε με τις παρακατω προυποθεσεις :

α) το συστημα να ειναι ΣΤΑΘΕΡΟ και οταν λεμε σταθερο οχι μονο να βγαζει τα bench αλλα να παιζει και τα 50 παιχνιδια που εχει φορτωμενα στο καλυτερο δυνατο επιπεδο.

β) θα δοκιμασουμε οποιαδηποτε ιδεα - αποψη εχει ο καθενας και θα ανακοινωσουμε τα αναλογα αποτελεσματα.

γ) δεν θα προσθεσουμε κανενα hardware, μπορουμε ομως να αλλαξουμε ρυθμισεις-θεση-λειτουργια κλπ.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ

CPU = P4 2,6 HYPERTHREATING

MOBO = Gigabyte 8IK1100 INTEL 875P

MEM = 2 X 256MB KINGSTON VALUE 400 DUAL

VGA = Gigabyte nVIDIA 5950 ULTRA 256MB

HD = 1X WD 80GB ATA 7200PRM

1 X MAXTOR 80GB SATA

CASE = ANTEC

PSU = ANTEC 400W

COOLING

-----------------------

CPU = water cooling WATERCHILL KT03 (σε κατασκευη με εξτρα 1 12αρη εισαγωγης αερα και 1 12αρη εξαγωγης)

CASE = οι περιλαμβανομενοι στο case και 1 12αρης AKASA στην πλαινη πορτα

Διαθετει πανελ και σενσορες για μετρησεις θερμοκρασιων σε cpu - waterblock - περιβαλλον

Σημειωσεις

---------------------

α) η cpu εχει κλειστο πολλαπλασιαστη

β) τα καλωδια ολα ειναι περασμενα απο πισω και μπροστα δεν υπαρχει τιποτα να εμποδιζει την ροη του αερα, απο θερμοκρασιες δεν εχουμε κανενα προβλημα.

ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΕΣΤΑΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ LAB ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑς ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΡΚΕΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΞΙΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟ, ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ;)

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 15:09]

Με άλλα λόγια θες να σου φτιάξουν το μηχάνημα να δουλεύει ρολόι και να πηγαίνει με χίλια, εε?

(αν ο τόνος μου φαίνεται ειρωνικός, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!)

Καλα θα ηταν δεν λεω ;)

ομως ας ερθουμε στο προκειμενο, το μηχανημα ειναι ενος πελατη και προπαντως φιλου μου, το εχω πουλησει εγω εξ'ολοκληρου που λενε, εχω κανει πολλα και εχω δημοσιευσει πολλα σε VR-ZONE, HARDOCP κλπ. αφου και ο ιδιος βαρεθηκε και εγω δεν ειχα πολυ ενδιαφερον για κατι παραπανω τοτε μου ηρθε η ιδεα, μου το αφησε λοιπον για 15 μερες και συμφωνησαμε να δοκιμασουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι, μεσα στο forum υπαρχουν παιδια που εχουν ιδεες και μερικες απο αυτες μπορει να αποδειχθουν και πολυ αξιολογες, ας τις δοκιμασουμε λοιπον και να ειστε σιγουροι οτι μπορει στο τελος να φτιαξουμε καλυτερο το μηχανημα του φιλου αλλα θα διασκεδασουμε επισης και θα μας ανοιξει και η ορεξη :jump:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πρώτα να βρεις τα όρια του...

1)Χαμηλό FSB υψηλό Multi για CPU

2)FSB μητρικής με διαιρέτη για τις μνήμες να τρέχουν χαμηλότερα και χαμηλό multi

3)Σύγχρονα πια μνήμες με όση τάση μπορείς να δώσεις και δοκιμάζοντας με memtest 86 συχνότητα + απαραίτητα timings.

Link to comment
Share on other sites

της mulinex :p :P οπως οι φριτεζες!

Οταν φιλε μου θελεις βοηθεια να μην μας το παρομιαζεις σαν προκληση...δεν πιανει. Εχουμε δικα μας παιχνιδια να παιξουμε ,δεν ειναι αναγκη να χαλασουμε τα ξενα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 19:04]

της mulinex :p :P οπως οι φριτεζες!

Οταν φιλε μου θελεις βοηθεια να μην μας το παρομιαζεις σαν προκληση...δεν πιανει. Εχουμε δικα μας παιχνιδια να παιξουμε ,δεν ειναι αναγκη να χαλασουμε τα ξενα!

Λυπαμαι για την απαντηση σου, αλλα περισοτερο λυπαμαι για το υφος της απαντησης αυτης, αν καταλαβες οτι χρειαζομαι βοηθεια τοτε μαλλον δεν διαβαζεις Ελληνικα η εχεις καποιο προβλημα χαρακτηρα.

Οσο για τα παιχνιδακια σου να τα χαιρεσαι, δεν με ενδιαφερουν ομως, κατσε σπιτι σου να παιξεις και ασε τους υπολοιπους που ενδιαφερονται για ανταλλαγη αποψεων και εμπλουτισμο των γνωσεων τους, εσυ ουτως η αλλως εισαι ο τα ΞΕΡΩ ΟΛΑ οποτε δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι μαζι μας.

Οι σπουδες μου, η ενασχοληση μου με τους υπολογιστες απο το 1988 μεχρι σημερα, η επαγγελματικη μου δραστηριοτητα που μου εδωσε την ευκαιρια να εχω στησει εκατονταδες υπολογιστες μεχρι σημερα ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ "Ο ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ" αρα δυστυχως δεν ανηκουμε στην ιδια συνομωταξια ζωων.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αυτο καταλαβες απο την απαντηση μου? Οκ. Ααα... και εβγαλες και συμπερασμα οτι εχει προβλημα ο χαρακτηρας μου απο την απαντηση μου ε? οκ ταραμα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Εσυ αυτο καταλαβες απο την απαντηση μου? Οκ. Ααα... και εβγαλες και συμπερασμα οτι εχει προβλημα ο χαρακτηρας μου απο την απαντηση μου ε? οκ ταραμα!

Οτι καποιο προβλημα εχεις να στο πω και εγω ....Δεν ειναι φυσιολογικο ενας ναθρωπος να βαζει στην θεση της τηλορασης phase change οπως και δεν ειναι δυνατο καθε ΣΚ να παγωνεις την γειτονια με τα τσιλλερ και ολα αυτα....Κατι περιεργο συμβαινει και μαλλον φταιει η το κοντεσερ σου η ο θερμοστατης σου...χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΟ FORUM ΑΥΤΟ

-------------------------------------------------------------------

Λυπαμαι για αυτα που θα πω αλλα νομιζω οτι πρεπει...

Εριξα στο τραπεζι μια ιδεα να παρουμε ενα μηχανημα με αξιολογα κομματια (μπορειτε να τα δειτε παραπανω) και να ανοιξουμε μια συζητηση που ταυτοχρονα θα εχει και πρακτικη σημασια γιατι οτι βγαινει απο την συζητηση θα δοκιμαζεται και θα πιστοποιειται αμεσα, κατι αναλογο εχω ξανακανει και σε ξενο forum με αντικειμενο καρτες γραφικων.

Το αποτελεσμα ηταν να κερδισουμε ολοι (ετσι πιστευω) αφου στην συζητηση που εγινε ακουστηκαν πολλα και αρκετα απο αυτα αποδειχθηκε οτι ηταν και αξιολογα αλλα και αγνωστα σε πολλους.

Φαινεται ομως οτι εδω δεν ισχυει κατι τετοιο, για μια στιγμη ξεχαστηκα, το μηνυματα των δυο φιλων ομως με επανεφεραν στην πραγματικοτητα, Ελλαδιτσα ειναι εδω, το ειχα ξεχασει Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ :innocent:

Ξεχασα οτι οταν μας προσφερουν γαιδαρο τον κοιταμε στα δοντια, περιμενα ερωτησεις-ενδιαφερον-ιδεες και το μονο που εισεπραξα ηταν ερωτησεις του τυπου ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ !!!!!

Προς θεου, τι ειμαστε ολοι εδω μεσα?, μηπως ειμαι σε λαθος μερος? μηπως κατα τυχη μπηκα σε λεσχη των απογονων του Ainstein και δεν το καταλαβα?

Λεω οτι εχω ενα μηχανημα πελατη μου (ευλογο να καταλαβει κανεις οτι πουλαω υπολογιστες, αυτη ειναι η δουλεια μου) και μου απανταει καποιος οτι εχει δικο του παιχνιδακι και να παιξει ο καθενας με το δικο του :D εδω δεν κρατιεμαι θα γελασω, ειμαι 42 χρονων και εχω παιξει αρκετα στην ζωη μου, παραταυτα εξακολουθω να εχω παιχνιδια, και το πιο αστειο απο ολα ειναι οτι μου απαντα και καποιος που πιθανον να ειναι στην ηλικια του γιου μου, ε λοιπον μου φτανει ο γιος μου που με ζαλιζει με τα μηχανηματα καθε μερα δεν χρειαζομαι παραπανω.

Λυπαμαι ειλικρινα, δεν εχω προβλημα και αλλοιμονο αν ειχα, αν θελω να παιξω μπαινω στο εργαστηριο της επιχειρησης μου στηνω ενα μηχανημα και παιρνω την δοση μου :D

Για τους παραπανω λογους θεωρω οτι εχει κλεισει το θεμα μου με την ευχη να ερθει εκεινη η μερα που θα μπορουμε και στην Ελλαδιτσα μας να εργαζομαστε ομαδικα

:T:

Τωρα θυμηθηκα τα φοιτητικα μου χρονια :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 17:40]

Ξεκίνα πρώτα να βρεις τα όρια του...

1)Χαμηλό FSB υψηλό Multi για CPU

2)FSB μητρικής με διαιρέτη για τις μνήμες να τρέχουν χαμηλότερα και χαμηλό multi

3)Σύγχρονα πια μνήμες με όση τάση μπορείς να δώσεις και δοκιμάζοντας με memtest 86 συχνότητα + απαραίτητα timings.

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου, η cpu εχει κλειστο πολλαπλασιαστη οποτε παραμενει το θεμα του FSB το οποιο εχει δοκιμαστει μεχρι 245 σταθερο και πανω απο αυτο δημιουργει προβλημα στην vga.

Λυπαμαι που δεν θα συνεχισουμε αλλα ειλικρινα χαιρομαι για την αμεση απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι λεει το παλικαρι? Εχει ξεφυγει! Οκ τωρα η ελλαδα σου φταιει! Πες και τιποτε αλλο... Η παλη των ταξεων? Το χασμα των γενεων? το πηρες πολυ στραβα μπαμπα! Και ακομα δεν πολυκαταλαβα τι θελεις να πετυχεις. Πιστευεις οτι αν παμε εναν 2,6 στα 3 θα κερδισουμε τιποτα? Χαλαρωσε λιγο.... εισαι νεος στο φορουμ και δεν ξερεις ουτε πως μιλαω ουτε τιποτε για μενα. Και στο κατω κατω αφου εχεις τα μηχανηματα στο εργαστηριο της επιχειρησης σου κατσε και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα και παρουσιασε τα να μαθουμε και τιποτα εμεις οι μικροι. Αυτα

PEACE!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ηρεμία. Προτείνω να αποσύρουμε τα off topic, εγώ απέσυρα το δικό μου, και να αφήσουμε το θέμα να εξελιχθεί όπως επιθυμούσε ο φίλος ταραμάς. peace

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ταραμα ειλικρινά νομίζω οτι για κάποια απο τα συμπεράσματα σου δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της σκέψης σου Σαν να βιάζεσαι λίγο να τα εκφράσεις η κάνω λάθος?

Παντα φιλκά απο κάποιον που είναι πιο κοντά στην δική σου ηλικία

Και για ακολουθήσω και την προτροπή της αρχής :)Θα παρατηρήσω οτι στο σύστημα της δοκιμής οι μνήμες θα κρατήσουν πίσω

Link to comment
Share on other sites

Αντε κι εγω σκαω γιατι στο τελος θα βγω ο κακος της υποθεσης...

Στο θεμα μας φιλε ταραμα για την Gigabyte θα πρεπει να ξερεις οτι εχει στο Bios ενα συνδιασμο πληκτρων Ctrl+F1 με το οποιο σε αφηνει να ρυθμισεις πολλα τα οποια δεν χρειαζονται οι απλοι χρηστες. Αυτο γινετε σε σχεδον ολες τις νεες μητρικες της gigabyte. Απο κει και περα παιξε με το fsb και βρες για αρχη το maximum stable με default voltage. Ενημερωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο ηρεμια!!!απλα παρε συμβουλες και ανεβασε το μονος σου οσο μπορεις!!! :)

απλα δε το εθεσες καλα..........αν θελαμε πχ να κανουμε κατι για να βγαλουμε σε πολλα αλα forum το lab θα διναμε χρημα ολοι θια μαζεβαμαι τρελο εξοπλισμο-ψυξη θα μαζεβοντουσαν ολοι οι guru και θα καναμε πχ ενα τρελο o/c οπως με το υγρο αζωτο.....

αλλα με τα hardware σου δεν εχει νοημα αυτο...απλα ρωτας αποριες σε βοηθαμε οσο μπορουμε και αυτο ειναι ολο..... :)))) γιατι ολα αυτα που λες τα εχουμε κανει απειρες φορες στα δικα μας pc... bench kai testing... (γνωμη μου ολα αυτα που λεω...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.