Jump to content



GPU για E8400


gipinio1337

Recommended Posts

Θα ηθελα γνωμες σχετικα με αγορα καρτας που θα συνδυαστει με τον παραπανω διπυρηνο.

Η παλια μου τιναξε τα πεταλα και εχω μεινει ξεκρεμαστος. Η χρηση ειναι καθαρα gaming στα εξης:

Cod Black Ops

Cod 4

Cod Mw2

Crysis 2

Διαθεσιμο ποσο για αγορα ~300 με ~350.

Σκεφτομαι για GTX570 αλλα εχω ενδοιασμους (bottlenecking κτλ).:hang3:

Προτεινομενες λυσεις?!:nothing:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην πας παραπάνω από 560ti ή 6870 γιατί σίγουρα θα έχεις περιορισμό από τον Ε8400 (και αυτές ίσως να είναι μεγάλες).

Σκέψου οτι φίλος μου είχε gtx570 με phenom ii 965, και αναβάθμισε σε i5 2500 και είδε +20% επιδόσεις στα παιχνίδια.

Εγώ με το σύστημα της υπογραφής μου, δεν τον πιανω με τπτ στα παιχνίδια...

Υποθέτω οτι δεν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ανάλυση παίζεις; Με Ε8400 (3.6) πήγα από 4850 (725/1050) σε 5870 (875/1300) και είδα +50-70% σε fps στα παιχνίδια σε 1920x1200. Οπότε θα έλεγα οτι ο Ε8400 έχει ψωμί και με μεγαλύτερες κάρτες. Αντίθετα με δύο εξτρά πυρήνες, από Ε8400 σε QX9650 στα ίδια πάντα Ghz, πήρε ψίχουλα στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν μιλαμε για το συστημα της υπογραφης μου....Τετοια καρουτα δεν ανοιγει ουτε windows....

Αναλυση ειμαι στα 1680χ1050....αμα κανω o/c το σωνω; Δεν παιζει να αλλαξω επεξεργαστη cause no money no honey!!!

Α! Τροφοδοτικο 750αρι με αρκετα Amberια, ram 4αρα ddr3 1600mhz cl8 dominatorες

Και κατι ακομα. Αυτο το γαμωstuttering στο black ops σπαει νευρα!!! Λυνεται;

Link to comment
Share on other sites

o 8400 ειναι ακομα μια χαρα επεξεργαστης για gaming (και οχι μονο) οποτε μην σκεφτεσαι και τοσο το θεμα bottleneck!

αν εχεις, αυτο θα ειναι λιγο (τοσο που δεν δικαιολογει την αλλαγη ολοκληρης πλατφορμας) και σε μερικα μονο παιχνιδια...

εξαλλου στα 1650*1080 που θα παιζεις την 570 την θεωρω overkill!

δες αν προλαβεις καμια 5850 "της προσφορας" στα 115 και καθαρισες...τα υπολοιπα ~200Ε καντα ο,τι θες!:p

αλλιως παρε 6870 στα 160Ε

στο κατω-κατω ριχνεις και ενα χαλαρο o/c σε cpu, που οι περισσοτεροι 8400 ανεβαινουν στα 4 για την πλακα και καθαρισες!

υγ: και γω υπολογιζω σε κανα μηνα να παιζω με εναν Ε8400 Ε0 και μια 5870...(θα πω και εντυπωσεις)

Link to comment
Share on other sites

Τον επεξεργαστη αυτη τη στιγμη τον τρεχω στα 3.6GHZ(400fsb, 9x multiplier).

Να αναφερω οτι το προηγουμενο GPU ητανε μια gtx295 single pcb της evga, οποτε παω για κατι αντιστοιχο περιπου.

Ανησυχω για bottleneck γιατι ως τωρα στο black ops ετρωγα χοντρο stuttering... και ακομα δεν εχω βρει τι ευθυνεται για την παρτη του :fist:

Link to comment
Share on other sites

Στο avp benchmark με HD6950 έβγαλα 60fps με Ε8400, ενω με τον 965 έβγαλα 65fps (1920X1080).

Σε άλλα όμως πχ bfbc2 και metro είχα μεγάλη διαφορά ...

Είναι θέμα εφαρμογής. Βέβαια μπορείς να πάρεις την 570 για να την έχεις αργότερα σε μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να την κρατησω για κανα-δυο χρονια. Σε αργοτερη φαση θα αλλαξω απο οτι βλεπω τον επεξεργαστη σε Core i σειρα (πολυ αργοτερη ομως:shout:)

Σημερα θα με παρουνε τηλεφωνο λογικα απο το πλαισιο. Θα δω το ακριβες ποσο του πιστωτικου και θα αποφανθω:triniti:

Οποτε...lets sum it up:

GTX560 Ti / 6870 min - GTX570 / 6970 max για την αναλυση 1680*1050 με ολα τερμα...?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από ένα παλιό αρθρο στον Toms hardware ένας C2D δεν μπορούσε καν να οδηγήση μια 5870, δεν εκμεταλλευόταν οτιδήποτε παραπάνω από AMD 4890/NVIDIA 285 GTX. Θα σου πρότεινα να παρεις την 5850 της προσφοράς ή μια 6850 ή μια 560 το πολύ. Μη ξοδευτείς χοντρά χωρίς λόγο ποτέ μην αγοράζεις high-end αν δεν το χρειάζεσαι άμεσα. Ακόμη και αναβάθμιση να κάνεις αργότερα πάρε μια ακόμη κάρτα και θα είσαι πάνω από NVIDIA 580 με λιγότερα λεφτά και σε 2 δόσεις...

Link to comment
Share on other sites

^link?

Εκανα κι εγω ενα δικο μου review με μια 5850 στα ισα(και λιγο πιο πανω) με μια 5870

Amd athlon X2 @3.5 ghz εναντιον i7 860@4ghz στην αναλυση που ενδιαφερει και τον thread starter...

Οι διαφορες, αν εξαιρεσουμε το gta iv, ειναι αστειες!!!(ειδικα αν λαβουμε υποψην πως ο αθλονας επαιζε μισο γιγα κατω...

Υγ: τωρα αν στην θεση του αθλονα βαλουμε τον 8400@4ghz δεν νομιζω να εχουμε και μεγαλες διαφορες σε φραμες απο τον i7 860!

Link to comment
Share on other sites

Χμ....

Μαλλον για GTX570 το κοβω (αν με παρουνε τηλεφωνο :fist:)

Για τον επεξεργαστη βλεπουμε, ακομα κρατιεται.

@Σπυραρας:

Δεν θα ηθελα να παω σε SLI (προσωπικοι λογοι:p) οποτε λεω να δωσω μια και καλη ενα αξιοσεβαστο ποσο ωστε να μην χρειαστει να αλλαξω του χρονου τετοια εποχη αλλη καρτα γραφικων. Παραλληλα θελω να εχω μια δυνατη καρτα που στο εμμεσο μελλον θα αξιοποιηθει καλυτερα αν οχι πληρως απο εναν πιο δυνατο επεξεργαστη τυπου c2q ή i7...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα!...πανω που αρχιζα να συνηθιζω το stuttering μου αφαιρειται το προνομιο:fist:

Η αγορα εγινε! Χτυπησα μια 570:dance3:

Για τον επεξεργαστη βλεπουμε. Εχουμε ολοκληρο καλοκαιρι ακομα μπροστα μας:p(θα ανοιξω και topic για προτασεις etc)

Ευχαριστω για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.