Jump to content



Mini συγκριτικό ZTE Blade με Ideos X5


Volrath

Recommended Posts

Αγόρασα χτες το ideos (μέχρι τώρα είχα ενα iphone 3gs) περίμενα μια τρελή αντιγραφή αλλά εντυπωσιάστηκα

1) Επιτέλους δεν χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα τύπου itunes σχεδόν τα πάντα γίνονται από το ίδιο το τηλέφωνο η από ένα browser

2) Η οθόνη του είναι καλύτερη από του 3gs και σε ανάλυση και φωτεινότητα.

3) Τραβάει hd video (720p)

Από την άλλη στο market είδα τόσες πολλές εφαρμογές antivirus που τρόμαξα.

Στο app store δεν πρέπει να υπάρχει ούτε μια αλλά σε αυτή την κατηγορία τιμής ίσως και στην επόμενη παίζει χωρίς αντίπαλο

Link to comment
Share on other sites

Και που έχει το market αντιιικά τι λέει?

Όπως το πάρει κανείς

1) ότι η apple δεν αφήνει εφαρμογές τύπου antivirus στο store της

2) ότι το Ios είναι ποιο ασφαλές και δεν χρειάζεται antivirus

3) ότι το android market είναι ποιο ανοικτό και άρα αφήνει ότι να ναι και άρα και antivirus

4) ότι όλα αυτά είναι άχρηστα μιας και το android είναι linux και αφού δεν υπάρχει antivirus σε linux γιατί να υπάρχει σε android

5) ...

τα παραπάνω δεν είναι αναγκαστικά mutually exclusive

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αλλά είναι 80Ε παραπάνω (119 με 199, ~%60 ακριβότερο)

αρκετά λιγότερο ;) οι τιμές στο blade είναι σαν τα νερά της Χαλκίδος μου φαίνεται

Blade

Ideos

188/139, 49€ ή ~35% ακριβότερο "μόλις"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς για τρεις φορές ακριβότερο. 35% είπαν. (300% θα ήταν αν ήταν 3 φορές ακριβότερο ;) )

Ναι λαθος μου, 2 ηθελα να γραψω :

Και τα 2 αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Το ideos έχει αρκετά σύγχρονο hardware συγκριτικά με το blade, αλλά μη ξεχνάμε ότι είναι και σχεδόν 2 φορές πιο ακριβό.

Και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος μου, 2 ηθελα να γραψω :

Και παλι...

Σχεδόν 2 φορές = ~200% x 119 = 238e, το blade/ideos την ώρα που τα παρουσιάζα είχαν 119/199ε. Βάλε κ ένα 15ρι ένα handsfree στο ideos..φτάνεις εκεί. Και δεν υπάρχει έκφραση κοστίζει τα 1.7πλάσια :p

Παιδιά μη κολλάτε στα ψιλά γράμματα. Το blade για τα λεφτά του (στα 119) είναι πολύ καλό. Το ideos για τα λεφτά του είναι επίσης πολύ καλό. Λιγότερο άδικη θα ήταν η σύγκριση galaxy S (300e) με ideos(200e) παρά ideos με blade (120e). Παρ'αυτά μιας και τα 2 ήταν bang for buck τα έβαλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος μου, 2 ηθελα να γραψω :

Και παλι...

και γω το ιδιο λεω.. ειναι κακοδιατυπωμενο, προφανως και δεν εννοει αυτο το παιδι.

Αλλο "διπλασια τιμη" και αλλο "δυο φορες πιο ακριβο"..

Link to comment
Share on other sites

Το trophy έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Το OS είναι θέμα απαιτήσεων, δηλαδή αν κάποιος θέλει απλά πράγματα (και ρεαλιστικά θα έλεγα) τα WP7 είναι τέλεια. Αν ο άλλος θέλει να βγάλει τα μάτια στο τηλέφωνό του, τότε καλύτερα το android.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το ideos έχει μεγαλύτερη μπαταρία από το zte (1500 mAh vs 1250), αλλά πρακτικά με heavy use, και τα 2 σε μία μέρα θέλουν φόρτισμα. Με αραιή χρήση σαν smartphone/κανονική χρήση τηλεφώνου, 3 μέρες τις κρατάνε και τα 2.

Τράβηξα κάμποσα video με τα κινητά να παίζουν ταινίες, gps test κτλ, αλλά η κάμερα δεν ήθελε να συμμετέχει και τα βίντεο βγήκαν χάλια. Στο δε gps test ενώ στο blade το google maps είχε αποθηκεύσει τους χάρτες της περιοχής για offline, στο ideos μου έβγαζε ότι ήμουν 2-3km από εκεί που είμουν και δε μπορούσε για κάποιο λόγο να αποθηκεύσει το χάρτη της περιοχής. Και εδώ 3g δε πιάνει οπότε..

Έτρεξα και τo quadrant αλλά τα νούμερα διέφεραν τόσο πολύ από rom σε rom, άμα έχεις βάλει το lag free κτλ, και είπα καλύτερα να μη τα παραθέσω, μιας και δεν ήταν αντιπροσωπευτικά. (π.χ. σε stock 2.1 το zte έβγαζε 360 και το ideos ~3πλάσιο).

edit

π.χ. http://www.thelab.gr/members/volrath-1199/albums/cellphones--452/patata-6018.jpg, το τρίποδο είχε λασκάρει και κουνιόταν με το παραμικρό, η οθόνη-viewport της κάμερας έδειχνε ότι να'ναι..

Την Δευτέρα θα αγοράσω μάλλον το ndrive, οπότε θα πάω μία βόλτα να συγκρίνω τα gps τους.

Αξίζει η πλοήγηση με το GPS?

Βασική noobιστικη ερώτηση: οταν χρησιμοποιείς οπουδήποτε λογισμικό για την πλοήγηση χρεώνεσαι δεδομένα απο τον πάροχο σου ή παίζει μόνο το gps της συσκευής? ΟΕΟ?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η πλοήγηση με το GPS?

Βασική noobιστικη ερώτηση: οταν χρησιμοποιείς οπουδήποτε λογισμικό για την πλοήγηση χρεώνεσαι δεδομένα απο τον πάροχο σου ή παίζει μόνο το gps της συσκευής? ΟΕΟ?

Εντάξει, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το κινητό.

Υπάρχουν εφαρμογές που κρατάνε τους χάρτες στην sd κάρτα και δε χρειάζεσαι internet (π.χ. το ndrive). Με σχετικά καινούρια έκδοση του google maps έχεις και offline turn by turn navigation για περιοχή 15km νομίζω (οριζεις εσύ πριν και κατεβάζεις ποια περιοχή σε ενδιαφέρει). Τώρα λογικά κάποια κομπίνα θα υπάρχει να κατεβάσεις μεγαλύτερη περιοχή. Οι περισσότερες όμως εφαρμογές χρειάζονται internet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.