Jump to content



A/C inverter για μικρό δωμάτιο


Wizard!

Recommended Posts

Αποφασίσαμε να βάλουμε ένα μικρό a/c στο γραφείο μας. Είναι ένα μικρό δωμάτιο, 3x3 που έχουμε δύο γραφεία με τους υπολογιστές. Παρόλο που δεν το βλέπει ο ήλιος (βορεινό) το καλοκαίρι γίνεται φουρνάκι... :help:

Έτσι μας είναι δύσκολο να κάτσουμε μέσα για δουλειά ή παιχνίδι.

Τι θα μου προτείνατε να βάλω; Είδα διάφορα στο web, στα 9000btu γιατί τα προτείνουν για 18-20τμ², όπου οι τιμές κυμαίνονται από 300-600€. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά; Σε χαρακτηριστικά τα είδα περίπου ίδια και ήταν όλα υψηλής ενεργειακής κλάσης. Στα φθηνότερα δε, είδα Samsung που τα θεωρώ αξιόπιστα, ενώ τα Daikin και Fujitsu είναι πάνω από τα 480€, χώρια που με χάλασε ότι τα Fujitsu είναι κινέζικα... :...:

Τι θα μου προτείνατε; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

πλακα κανεις!!!!

και γω ψαχνω για A/C για το δοματιο μου που ειναι 3x3 και εχει 3πισι μεσα και γινεται κολαση ειδικα οταν παιζω κανα game

βεβαια δεν εχω προλαβει να κανω ερευνα

και γω για 9000btu πηγαινα αλλα ενας συναδελφος μου ειπε για 12αρη για να εχω ανεση

απορια 1η τελικα 9αρη η 12αρη?

απορια 2η αξιζει το inverter γιατι νομιζω τα μη-inverter ειναι αρκετα πιο φθηνα

αν καταλιξουμε τελικα σε καποιο ψισου να το παρουμε μαζι μπας και μας κανουν καλυτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Fujitsu.

Σταθερές αξίες αλλά του πανακρίβου και μην ψάχνεις, σχεδόν όλα είναι Made in china.

Οι διαφορές τώρα μεταξύ inverter και απλών είναι ότι το π.χ. 9άρι inverter μπορεί να φτάσει και μέχρι τα 11000+ btu ανάλογα με την μάρκα.

Έχει την δυνατότητα να αυξομειώνει αυτόματα την απόδοση του πολύ γρήγορα και να φτάνει στην επιθυμητή θερμκρασία που έχεις ορίσει οπότε και η απόδοση σταδιακά πέφτει αρκετά κάτω από τα 9000btu για οικονομία.

Δηλαδή η απόδοση του είναι αυξομειούμενη για καλύτερη οικονομία.

Τα απλά πάλι, ξεκινάνε, δουλεύουν στην ταχύτητα που έχεις ορίσει, φτάνουν την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά σταματάνε μέχρι αυτή να πέσει οπότε και ξεκινάνε πάλι.

Απλά το αντίστοιχο 9άρι θα δουλεύει σε κάθε περίπτωση εκεί, στα 9000btu.

Μην μπερδεύεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα που έχουν με την απόδοση τους, τα inverter είναι σαν το clima στα αυτοκίνητα ενώ τα απλά σαν το απλό a/c. ;)

Αν το γραφείο που θα κάθεσται είναι για κάποιες χ ώρες την ημέρα τότε βάλτε ένα απλό.

Αν είναι και για ύπνο ή γιά πρωί/βράδυ που λένε τότε καλύτερα inverter.

Eπίσης τα ποιό ποιοτικά θα σας αποζειμειώσουν με αθόρυβη λειτουργία, ειδικά μετά το δεύτερο έτος λειτουργίας τους.

Τα ποιό φθηνιάρικα είτε θα ακούγεται ο ανεμιστήρας τους είτε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα ακούγεται η εξωτερική μονάδα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Fujitsu.

Σταθερές αξίες αλλά του πανακρίβου και μην ψάχνεις, σχεδόν όλα είναι Made in china.

China τα Daikin?

Στα δωμάτια έχουμε από το 2009 δύo Daikin απλά 9ρια τσέχικης κατασκευής και στο σαλόνι ένα πιο καλό μοντέλο που είναι made in Japan.

Πανάκριβα φυσικά, αλλά μιλάμε για εκπληκτική ποιότητα και απόδοση.

Φίλε BloodMage, ο τύπος που έφερε τα Daikin, μάς σύστησε ως οικονομική λύση τα Toyama.

Σε χώρο όπου δε μας ένοιαζε βάλαμε ένα τέτοιο που δουλεύει άψογα εδώ και 5-6 χρόνια.

Ρίξ' τους μία ματιά :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BloodMage, ο τύπος που έφερε τα Daikin, μάς σύστησε ως οικονομική λύση τα Toyama.

Έχω δει πολλές φορές, άσχετες μάρκες να δουλεύουν ακούραστα, οπότε δεν υπάρχει προκατάληψη. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βασίζεται στην τύχη, δηλαδή όλα τα Toyama είναι αξιόπιστα ή το παίζεις κορώνα/γράμματα; :...:

Link to comment
Share on other sites

400E made in Japan : Toyotomi Gosai TAN/TAG A28GW | Skroutz.gr Δεν είναι inverter, αλλά το δωμάτιο που θα το βάλεις δεν είναι καθηστικό/υπνοδωμάτιο που περνάς πολλές ώρες (8+) μέσα για να χρειάζεσαι το inverter.

http://www.toyotomi.it/pdf/residenziale/17_resi.pdf

Link to comment
Share on other sites

εμεις στο πατρικο μου εχουμε panasonic απο μετα τον μεγαλο καυσωνα καπου το 89῏90. Δουλευουν ακομα οπως δουλευαν, νομιζα οτι ολα τα ac ειναι ετσι, αλλα οταν ειδα καποια καποιων φιλων καταλαβα οτι στο ac οτι πληρωνεις παιρνεις.

Εδω που μενω εχω Mitsubishi, heavy industries σειρα, ειναι ακεραιο.

Link to comment
Share on other sites

9αρι inverter ενεργειακης κλασης Α κι ας ειναι και made in china εφοσον εχει εγγυηση και θες χαμηλο budget

θα σου προτεινα κι εγω....

για τοσο μικρο δωματιο οτιδηποτε παραπανω ειναι υπερβολη imho

εκτος κι αν θα το δουλευεις με την πορτα ανοικτη με σκοπο να ψυχει και εξω απο εκει

οποτε τοτε θελει επαναϋπολογισμο το θεμα

πληροφοριακα

το χειμωνα που μας περασε χρησιμοποιησα ενα 9αρι κι ενα 18αρι και για την θερμανση του σπιτιου

και μπορω να πω οτι το οφελος σε σχεση με το πετρελαιο (ημιαυτονομη θερμανση) ηταν απιστευτο

πετρελαιο ~80-100€/μηνα Vs AC +80€ ΔΕΗ στην τετραμηνια!

Link to comment
Share on other sites

εκτος κι αν θα το δουλευεις με την πορτα ανοικτη με σκοπο να ψυχει και εξω απο εκει

Ναι, θα γίνει και αυτό, αλλά και πάλι στο σύνολο (δωμάτιο 1 + διάδρομος 2μ + δωμάτιο 2) είναι οριακά 20τμ². Όσο για το δεύτερο δωμάτιο, η χρήση θα είναι συμπληρωματική, δηλαδή το βράδυ στον ύπνο, να στέλνει λίγο δροσιά, δε θέλω κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

9αρι inverter ενεργειακης κλασης Α κι ας ειναι και made in china εφοσον εχει εγγυηση και θες χαμηλο budget

θα σου προτεινα κι εγω....

εχεις να προτεινεις κανα συγκεκριμενο ? 300-350 μαξ

400E made in Japan : Toyotomi Gosai TAN/TAG A28GW | Skroutz.gr Δεν είναι inverter, αλλά το δωμάτιο που θα το βάλεις δεν είναι καθηστικό/υπνοδωμάτιο που περνάς πολλές ώρες (8+) μέσα για να χρειάζεσαι το inverter.

http://www.toyotomi.it/pdf/residenziale/17_resi.pdf

εχεις να προτεινεις κατι πιο οικονομικο? 300ευρα ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

rebranded Mitsubishi αν θυμαμαι καλα.

Προσωπικα εβαλα πριν 3 χρονια ενα Toyotomi inverter στο δωματιο μου.

Φυσικα ειναι μεγαλο για αυτο το χωρο και ανοιγω τα καλοκαιρια και μερικες φορες το χειμωνα την πορτα και παει δροσια-ζεστα στο υπολοιπο σπιτι.

Σαν αρχη ειχα θεσει να ειναι αθορυβο και inverter και πρωτο με αυτα τα στανταρ

ηταν ενα LG και μετα το Toyotomi.Επελεξα το δευτερο και με δικαιωσε καθως

ειναι αθορυβο οπως ακριβως το ηθελα και φυσικα inverter.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηδη το 9αρι που ψαχνετε και οι 2 ειναι μεγαλο για να σας καλυψει για 9 τετραγωνικα. Και 12 τα καλυπτει ανετα. Βεβαια παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο, οπως μονωση στους τοιχους, αν το δωματιο το χτυπαει ο ηλιος, αν ειστε τελευταιο οροφο με πλακα ή σκεπη κτλ.

Για ενα χωρο παντως που στεγαζει υπολογιστες, δεν νομιζω οτι θα εδινα παραπανω απο 300-350€.

Οσο για τις μαρκες νομιζω ειναι καθαρα θεμα να σου κατσει οπως με ολα τα πραγματα που αγοραζεις. Στο παραθεριστικο εχουμε ενα klainmainmarkamekapses και δουλευει ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (υγρα-καθαρισμους και τα σχετικα) εδω και 12 χρονια. Οποτε λαχειο η επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα ψαξει πολυ για το μαγαζι το οποιο ο χωρος που θα εψυχε το Α/C ήταν και αυτος 9τμ, κατεληξα σε Daikin.

Aρχικα πηγαινα σε Panasonic, μετα Mitsubishi, μετα Toyotomi και τελος Daikin.

Το Daikin το πηραμε 550€ αλλα ειναι inverter που σημαινει οτι, αν εσυ εχεις θερμοκρασια 27 δωματιου και οριζεις απο το τηλεχειριστηριο 25 θα δουλευει με διαλλειματα μεχρι να φτασει στους 25, απο εκει και περα θα διατηρει χωρις να καταναλωνει το ιδιο ρευμα με αυτο για να φτασει στους 25. Δεν θα δουλευει το μοτερ στο 100%. Για να το καταλαβεις, φαντασου σαν να υπαρχει ενα αυτοματο Dimmer.

Aπο αποψη φασαριας, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ακουγεται καθολου μα καθολου. Δεν εχω ξαναδει πιο ησυχο ερ κοντισιον. Αμα θες περισσοτερες Ινφος στειλε πμ να σου δωσω στοιχεια του γραφιου και του συνεργειου που χρησιμοποιησα.

Ααααα επισης θα δεις τα ινβερτερ ειναι ενα 250αρι περιπου πανω σε τιμη στα ιδια μπι τι γιου. Εγω σε σχεση με ενα απλο 9αρι μεσα σε δυο χρονια εχω κερδισει κοντα στα 180€ και ακομα κερδιζω γιατι το δουλευω απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ.

Μην πας σε απλο ερ κοντισιον θα πληρωνεις αβερτα στην ΔΕΗ μιας και το τιμολογιο εχει ανεβει.

Daikin και τα μυαλα στα καγκελα. Απλα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.