Jump to content



Δελαμπιτικη συμμαζωξη φωτο-τεστ ver5


Recommended Posts

μιας και ειπες να το αναλυσουμε σε αυτο το θεμα

Πετρο , μπορει να φανω κακος , αλλα δε θα την παλευα αλλο με τον τροπο σου.

να πρεπει δλδ να πειραζεις ΟΛΕΣ τις φωτογραφιες αντι να τραβας και να αποθηκευεις.

τι εχεις τον εξοπλισμο ρε μαν ; ειμαι περιεργος να δω πως βγηκαν οι αρχικες.

Αν δε σε καλυπτουν οι αρχικες , γτ δεν αναβαθμιζεσαι ;

Σου εχω ξαναπει , πως μια φωτογραφια περναει απο το φωτοσοπ οταν εχεις κατι κατα νου σαν ιδεα.Αν περασει γτ πρεπει να περασει τοτε την χαλας.

Επισης σου εχω ξαναπει.Ρυθμιζε την μηχανη σου ετσι , ωστε να μην θελουν φτιαξιμο μια προς μια μετα..

για τους τριτους της παρεας μπορει να φανω εριστικος.

αλλα ο Πετρος ξερει πως μιλαω και τι εννοω..μιας και υπαρχουν και προηγουμενα

Τις προαλλες μου λεγε οτι εχω να φτιαξω 4000 φωτογραφιες..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Παλιότερα ήμουν και εγώ της ιδεολογίας να μη τις πειράζω. Μετά από συζήτηση όμως με κάποιον, κατάλαβα ότι θέλω η φωτογραφία να απεικονίζει αυτό που είδα εκείνη τη στιγμή. Μπορεί λόγο βιασύνης να υποέκθεσα μισό στοπ και να μην το είδα εκείνη τη στιγμή ή να χάθηκε η στιγμή. Θα το φτιάξω στο post prossesing. Κυρίως αυτό διορθώνω, και τις γεωμετρικές παραμορφώσεις του φακού στο ευρυγώνιο άκρο που είναι εμφανείς.

Τώρα στο δεύτερο κεφάλοιο, αυτό της όξυνσης. Κανονικά δε τις κάνω τίποτα. Αλλά μόνο αυτές που ήταν να ανεβάσω τις πέρασα ένα χεράκι. Αυτό ρωτάω: Ποιές από τις φωτό που έβαλα τις χάλασε η όξυνση και ποιές νομίζετε ότι καλώς τις όξυνα;

Link to comment
Share on other sites

13 και 21 ειναι αυτες που ειναι λιγοτερο χτυπητες στο ματι μου.

απο εκει κ περα.δε νομιζω πως οξυνοντας μια φωτογραφια θα φανει καλυτερα στον θεατη αυτο που ειδες με τα ματια σου.

επισης αυτο που κανεις εσυ ειναι Unsharp mask? δημιουργει ακμες γυρω απο τα ειδωλα..

Link to comment
Share on other sites

Και τα σουβλάκια δεν είναι πετυχημένα;

Όχι, Fix out of focus blur με το Focus Magic κάνω. Σε αυτές έκανα 1 πίξελ. Μάλλον αυτή η μέθοδος δεν είναι καλή για resized έτοιμα για upload.

λέπω κάτι καταπληκτικές resized ανεβασμένες αλλά δεν ξέρω με ποιο τρόπο τις κάνουν να φαίνονται τόσο ζωντανές. Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για κάποια actions του Tony, αλλά δεν τα έχω και δεν έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θέλεις να τις επεξεργάζεσαι όλες, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τραβάς σε RAW :/

Anyway, η δικιά σου και η δικιά μου από κάτω.

003_1660.jpg

petros.jpg

BTW η αρχική είναι λίγο κουνημένη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.