Jump to content



Κομματια χαλκό


darkCount

Recommended Posts

Αιολου στο μοναστηρακι....

αλλα και στην Αστιγγος ακριβως απο πισω (παραλληλα με Αιολου)

θα βρεις....

Σου ευχομαι καλη επιτυχια με οτι και αν καταπιαστεις ...

αρκει να ποσταρεις και καμια φωτο ....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Κοπριτη....τι ειδους μαγαζια εχουν κομματια χαλκο δηλ? Κατι σε τετραγωνη μορφη η ακομα και πλακες μου κανουν.

Στο Ακτινιο λετε να εχουν? Αλλα τι να τις κανουν τις πλακες χαλκου τα μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο?

Και οχι δεν θα καταπιαστω με μπλοκ...έχουμε ηδη τον καλλιτεχνη σε αυτη την κατηγορια. Ενα δυο cold plates όμως λεω να δοκιμασω να φτιάξω για τα tec μου. Και καμια ψυκτρουλα για τα μοσφετ...και κανα backplate για το μπλοκ της vga.....:)

Γενικα ότι μπορω και έχω τα εργαλεια και βρω και το καταλληλο κομματι χαλκου....φωτο μετα εννοειται;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι ιδανικες οι μπαρες που σου λεω τοτε!Δουλευα σε τετοιο μαγαζι κ τις εχω κουβαλισει αρκετες φορες της ριμαδες...

Οι ηλεκτρολογοι τις χρησιμοποιουν για γειωσεις μεγαλων εγκαταστασεων καθος κ σε πινακες μεγαλων εγκαταστασεων οπου παιζουν πολλα Αmp

Link to comment
Share on other sites

Που να το βρω το εργοστάσιο ρε παιδιά? Κάτι εφικτό ψάχνω....ενα μαγαζί κάτι να βρώ χάλκινες πλακίτσες. Αν πάω στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς μου ας πούμε μπορεί να έχει? Εντάξει παω και στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σας;)

Αλλα εργοστάσια και υποσταθμούς της ΔΕΗ που να τους βρω? Και θα μου πουν και παρε τα τετοια μας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δουλευα Λαρισα αλλα εχει μαγαζια σε ολη την Ελλαδα

Ηλεκτροραμα λεγετε κ ειναι στο Περιστερι Μελλα 11

κατα 99% θα εχει διοτι ειναι μεγαλη εταιρια κ φτιαχνει κ βιομιχανικους πινακες(στη Λαρισα που ημουνα)

Link to comment
Share on other sites

ρε Darkcount πηγαινε μοναστηρακι και θα βρεις οτι θες απο χαλκο σου λεω.....

ειναι καταστηματα πωλησης απο βιοτεχνιες κατεργασιας εκει.......

αυτο που δεν ξερω ειναι καποιος τροπος κολλησης του χαλκου

ωστε να μην μειωνεται η θερμοαγωγιμοτητα του...

εκτος και εαν εισαι μαστορας τρελλος και δεν κανεις κολλητες κατασκευες αλλα κομματι-κομματι με σφηνες για να τα ενωσεις....

ή εαν εχεις καποιο κοπτικο λειζερ και σου κανει αυλακια 0.5mmσε μπλοκ χαλκου ωστε να προκυψουν στο τελος τα fins...

αυτα τουλαχιστον σχετικα με την κατασκευη ψυκτρων....

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρικά είδη δεν υπάρχουν ευμεγέθεις μπάρες. Αυτές γίνονται παραγγελία σε μαγαζιά εμπορίας χαλκού, και κατεργάζονται σε ρεκτιφιέ.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΑΣ

ΕΜΠΟΡΕΙΟ ΜΗ ΣΙΔΗΡΟΥΧΩΝ ΜΕΤΑΛΛΕΥΜΑΤΩΝ

ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΔΕΥΚΟΥΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ

210 4176682- 2104126425

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 12:46]

Γιάτι ρε αδερφέ τέτοια λεπτομέρεια???

ποια ακριβως θεωρεις λεπτομερεια ?

ειναι ενας προβληματισμος σχετικα με την αυτοσχεδια κατασκευη ψυκτρας απο χαλκο .....

επειδη εχω παει σε τετοια καταστηματα και τους εδειξα σαν δειγμα μια slk

και την κοιταζαν κανα μισαωρο μεχρι να καταλαβουν τι παιζεται ....

καταλαβαινεις οτι το να κατασκευασεις κατι αντιστοιχο

δεν ειναι και το ποιο απλο πραγμα στον κοσμο.....

@ΓιαγκΤ....

you and your phonebook rulezzzzz....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.