Jump to content



Smart Home και DIY!


Recommended Posts

Δεν περίμενα να έχεις άλλη μάρκα.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.

Έχεις το IP 100 Module ;

PCS-200 και Sirion, αν θυμάμαι καλά, θα το κοιτάξω για σιγουριά... είναι GSM/GPRS το ένα και IP το άλλο...

Αυτό που δεν ήθελα εγώ, είναι ένα server.

Θέλω το κάθε ένα ανεξάρτητο καθαρά για λόγους uptime.

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις πλήρη αυτοματισμό, ελευθερία και ομαδοποίηση χωρίς έναν server, οπότε στην περίπτωσή μου είναι αναγκαίος... σκοπός ήταν η ενοποίηση των πάντων, ότι και να είναι κάτω από μια κοινή πλατφόρμα με κοινή γλώσσα και εύκολο στον προγραμματισμό και πλήρως παραμετροποίησιμο ακόμα και με συνδυασμό άσχετων πρωτοκόλλων μεταξύ τους... πχ να μπορείς να με μερικά κλικ όταν χτυπάει ο συναγερμός σου να ελέγχει το χρώμα rgb ενός DMX controller...

Link to comment
Share on other sites

Θέμε videos!

Και γώ! Λέω τώρα όλη την εβδομάδα να κάτσω να τελειώσω με κάποια πράγματα και ακόμα δεν έχω ευκαιρήσει... φτάνει 10-11 η ώρα το βράδυ και είμαι off... σε χρονικές σφήνες γράφω κώδικα, τα περισσότερα τα δουλεύω στο κεφάλι μου κατά την διάρκεια της ημέρας κάνοντας άλλα και τα σημειώνω στο κινητό για να μην τα ξεχάσω μέχρι το ΣΚ που θα έχω χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

PCS-200 και Sirion, αν θυμάμαι καλά, θα το κοιτάξω για σιγουριά... είναι GSM/GPRS το ένα και IP το άλλο...

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις πλήρη αυτοματισμό, ελευθερία και ομαδοποίηση χωρίς έναν server, οπότε στην περίπτωσή μου είναι αναγκαίος... σκοπός ήταν η ενοποίηση των πάντων, ότι και να είναι κάτω από μια κοινή πλατφόρμα με κοινή γλώσσα και εύκολο στον προγραμματισμό και πλήρως παραμετροποίησιμο ακόμα και με συνδυασμό άσχετων πρωτοκόλλων μεταξύ τους... πχ να μπορείς να με μερικά κλικ όταν χτυπάει ο συναγερμός σου να ελέγχει το χρώμα rgb ενός DMX controller...

Το PCS-200 είναι φανταστικό εργαλείο.

Μπορεί και σου στέλνει SMS για κάθε ζώνη ξεχωριστά.

Έχει απίστευτες δυνατότητες.

To Sirion αν δεν το ξέρεις είναι εξολοκλήρου Ελληνικής κατασκευής και πραγματικά στην Paradox Hellas έχουν κάνει απίστευτη δουλειά.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε για Paradox γενικά ενημέρωσέ με. (Αν και πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι κάτι :dance3: )

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτά που λες, υποθέτω ότι ασχολείσαι με το αντικείμενο του συναγερμού... πάντως μέχρι στιγμής δουλεύουν όλα καλά, αλλά η αλήθεια είναι ότι το pcs-200 δεν μου είναι και άμεσα χρήσιμο γιατί την δουλειά της αποστολής των sms (ακόμα και για τον συναγερμό) την κάνει ο server που έχει το δικό του gsm modem και ενημερώνεται για όλες τις ζώνες και την κατάσταση του συναγερμού... εκει σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ, ο οποίος θα δίνει τροφοδοσία στο pcs μόνο όταν ο server έχει κάποιο πρόβλημα... αυτό ακόμα δεν το έχω ξεκάθαρο πως θα είναι στην τελική του μορφή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνετε ο έλεγχος του συναγερμού μέσω IP.

Τη σύνδεση την κάνει το sirion χωρίς τη χρήση του IP100;

Τις λειτουργίες αυτές μπορείς να τις κάνεις μόνο με το συνδυασμό sirio+digiplex+?IP100 ή μπορεί να γίνει και με άλλα κέντρα (SP#### πχ);

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος του συναγερμού δεν γίνεται ούτε με το IP100 (το οποίο δεν έχω κιόλας), αλλά ούτε και με το sirion... Αυτές είναι απλά συσκευές που κάνουν report... ο έλεγχος του συναγερμού γίνεται μόνο από τον server, o οποίος συνδέεται τοπικά στον συναγερμό και είναι επίσης και το gateway για οποιοδήποτε άλλη συσκευή η οποία θέλει να επικοινωνήσει με τον συναγερμό... Δηλαδή όταν θες να πατήσεις ένα διακόπτη ο οποίος κάνει γενικό off στα φώτα και θέλεις να οπλίζεις κιόλας, τότε η διαδρομή της εντολής είναι, button->bus->server->συναγερμός... αν θες να οπλίσεις με το τηλέφωνο, gsm/pstn->(dtmf)->voice modem->server->συναγερμός κλπ κλπ... Δηλαδή ο συναγερμός βρίσκεται πάντα πίσω από τον server...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συγχαρητηρια για την δουλεια σου και το μερακι σου,

ειμαι και εγω ενας απο τους "θαυμαστες" του εργου σου.

Μιας και ασχολουμαι και εγω με το " Εξυπνο σπιτι" πανω στην πτυχιακη εργασια

που κανω θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση.

Γιατι πρωτιμησες να γεμισεις το σπιτι με καλωδια και δεν χρησιμοποιησες wireless Modules οπως τα Zigbee ωστε να δωσεις μεγαλυτερη ευελιξια στην τοπολογια και στην επεκτασιμοτητα; Και απο αποψη development πιστευω οτι ειναι ευκολοτερα τα πραγματα. Ισως βεβαια να το εχεις στα μελλοντικα πλανα σου.

Και παλι μπραβο για την δουλεια σου και καλη συνεχεια!

Φιλικα Παναγιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρωτιμησες να γεμισεις το σπιτι με καλωδια και δεν χρησιμοποιησες wireless Modules οπως τα Zigbee ωστε να δωσεις μεγαλυτερη ευελιξια στην τοπολογια και στην επεκτασιμοτητα;

δεν ειναι παντα ολοι ΟΚ με την ιδεα να γεμισεις το σπιτι με αμετρητους μικρους ασυρματους πομποδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

Με το zigbee είχαμε συναντηθεί στις αρχές του 2000 (03 ή 04) αν θυμάμαι καλά για μια εφαρμογή για τα ΚΤΕΛ και δεν με είχε εντυπωσιάσει, γιατί ουσιαστικά δεν προσέφερε κάτι καινούργιο, σε σχέση με ένα πομποδέκτη στα 433MHz, απλά προσθέτει ένα encapsulation και ένα υποτυπώδες stack, οπότε είχε προτιμηθεί και η λύση των 433... τώρα δεν έχω ξέρω αν έχουν κάνει κάτι άλλο, αλλά όπως και να έχει μπορεί να προστεθεί στο σύστημα εύκολα, χωρίς να επηρεάζονται οι υπόλοιπες συσκευές, γιατί μπορεί να μπει σαν module... το μόνο που χρειάζεται είναι ένας gateway server (και sniffer) από zigbee στο πρωτόκολλο του συστήματος, το οποίο αν δεν έχουν αλλάξει τα βασικά του zigbee χρειάζεται μόνο ένα phy...

Τώρα όσων αφορά την καλωδίωση, γενικά σε καινούργιες εγκαταστάσεις προτιμάται πάντα η δομημένη καλωδίωση για λόγους όπως ότι η τροφοδοσία όλων των συσκευών γίνεται από ένα και μόνο κεντρικό σημείο, οπότε δεν χρειάζεσαι τροφοδοσία ανά συσκευή, δεν βάζεις στον χώρο σου συχνότητες οι οποίες μπορεί να είναι βλαβερές, σε πολλές περιπτώσεις έχεις μικρότερο κόστος γιατί οι bus συσκευές έχουν φθηνότερα υλικά, έχεις πολύ μεγαλύτερη γκάμα επιλογών λόγο μεγαλύτερης αγοράς κλπ...

RF (γενικά όχι zigbee συγκεκριμένα) θα έβαζα μόνο σε μια ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση στην οποία δεν είναι δυνατή η καλωδίωση ή σε περίπτωση που θα ήθελα να καλύψω μεγάλες αποστάσεις (πχ μεταξύ κτιρίων) κτλ... πχ, ο μετεωρολογικός σταθμός που θέλω να φτιάξω θα είναι RF (μάλλον 433), γιατί δεν είχα προβλέψει εξ αρχής γι' αυτόν οπότε δεν έχω καλωδίωση... το κόστος αυτό θα ανέλθει το πολύ στα 8-10 ευρώ σε υλικά (για το RF) και αν θέλω να κάνω κάποιο δίκτυο μεταξύ τέτοιων συσκευών, μπορώ με ένα μικρό stack (οπότε μικρό overhead) να το υλοποιήσω... Αντίθετα αν ήταν 100+ συσκευές, τότε θα χρειαστώ σίγουρα το stack του zigbee...

Κοινώς όλα τα συστήματα και τα πρωτόκολλα χωράνε και όλα είναι ένα extra module με ένα gateway για να επικοινωνεί με οποιοδήποτε άλλο υποσύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Νέα προσθήκη θα είναι σύντομα ο χειρισμός του σπιτιού από το ρολόι... :p

Βρήκα αυτό το ρολόι της texas instruments και το έχω παραγγείλει ήδη με $49...Το ρολόι διαθέτει πομποδέκτη στα 433ΜΗz και επίσης έρχεται με έναν usb πομποδέκτη στα 433MHz... Στο ρολόι μπορείς να γράψεις δικό σου κώδικα και να κάνεις διάφορες λειτουργίες είτε με τα κουμπιά του, είτε με το ενσωματωμένο επιταχυνσιόμετρο (με tap patterns)...

Είναι ένα άσχημο ρολόι, αλλά ψαρωτικό gadget...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το concept είναι ότι μπορείς να ενσωματώσεις οποιαδήποτε συσκευή έχει κάποιο τρόπο επικοινωνίας είσοδο ή έξοδο, κάτω από ένα κοινό πρωτόκολλο που με κάποιο τρόπο μπορούν να το καταλάβουν και να αλληλεπιδράσουν όλες μαζί...

Το ρολόι αυτό έχει ενσωματωμένο έναν επεξεργαστή, ο οποίος έχει ενσωματωμένο έναν RF πομποδέκτη στα 433MHz και τον οποίο επεξεργαστή μπορείς να τον προγραμματίσεις με κώδικα που γράφεις εσύ σε C... αντίστοιχα υπάρχει και ένας usb πομποδέκτης, στην ίδια συχνότητα για τον οποίο πάλι μπορείς πάλι να γράψεις κάποιο κώδικα σε ότι γλώσσα θες... Επομένως από το ρολόι σου, έχεις πρόσβαση σε έναν υπολογιστή, άρα στον server του αυτοματισμού, άρα προγραμματίζεις το ρολόι να στέλνει δεδομένα ανάλογα με την αλληλεπίδραση που έχεις με αυτό, τα οποία μετατρέπονται στο πρωτόκολλο του server, άρα μπορείς να χειριστείς οποιαδήποτε συσκευή η οποία είναι συνδεδεμένη με κάποιο τρόπο στον server...

Link to comment
Share on other sites

@Jaco:

Φίλε μου νομίζω μιλάω εκ μέρους ολόκληρου του φόρουμ. Μπράβο για το σπίτι σου, αλλά φτάνει. Αρκετά ασχολήθηκες. Νομίζω τώρα που βρήκες και το κατάλληλο ρολόι, πρέπει να δώσεις λίγο περισσότερη προσοχή στο αυτοκίνητό σου...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pXkME18HGjs]Τρέμε ΚΙΤΤ[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πόσο κουλ θα ήταν να μιλούσες στο αυτοκίνητο και να ερχόταν μόνο του να σε πάρει??? :p

Πέρα από τα αστεία, εξαιτερική όπως πάντα η δουλειά σου... Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδή διαβάζοντας από παλιά αυτό το θέμα και είδα τι απίστευτα πράγματα μπορείς να κάνεις στο σπίτι.θέλω την βοήθεια σας,θέλω να βάλω συναγερμό στο σπίτι άλλα θέλω να συνδεθεί με htpc που έχω στο σαλόνι άλλα και να μπορώ να ανοίξω τον θερμοσίφωνα και τα καλοριφέρ μεσώ τηλεφώνου.

ποιόν συναγερμό προτείνετε και τι άλλο θα χρειαστώ ?π.χ αντικατάσταση του θερμοστάτη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να κάνεις αυτό που θες, όσων αφορά το καλοριφέρ και το θερμοσίφωνα, αλλά νομίζω ότι ο πιο απλός είναι να πάρεις ένα DIN GSM modem και να το σετάρεις όπως θες... πχ αυτό μάλλον κάνει ότι θες, απλά επειδή δεν θα το βρεις στην Ελλάδα, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον κατασκευααστή και να το πάρεις από αυτόν... Θα σου κοστίσει σχετικά φθηνά νομίζω... Όμως αν θες να το συνδυάσεις και με τον συναγερμό σου προτείνω αυτό... Έχει 2 προγραμματιζόμενες εξόδους, αν θες να τις χρησιμοποιήσεις για θερμοσίφωνα/καλοριφέρ και συνδυάζει και τον συναγερμό...

Όσων αφορά τον θερμοστάτη, τώρα αν έχεις απλό διμεταλλικό, δεν τρέχει και τίποτα, απλά δεν έχει τόση μεγάλη ακρίβεια, όμως θα πρέπει να τον έχεις μόνιμα ανοιχτό και να τον έχεις παρακάμψει με ένα relay το οποίο θα ενεργοποιείται από το GSM...

Τώρα όσων αφορά τον συναγερμό, δεν υπάρχουν πολλοί συναγερμοί που υποστηρίζουν BMS, όμως προσφέρουν κάποια modules που σου δίνουν πρόσβαση μέσω internet/ethernet. Πχ της paradox οι συναγερμοί έχουν το ip-100 με το οποίο μπορείς να χειρίζεσαι τον συναγερμό από κάποιον browser...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

χαίρετε και καλώς σας βρίσκω. με ενδιαφέρει η δημιουργία αυτοματισμών στο σπίτι και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής. πως γίνεται να έχω απομακρυσμένο έλεγχο σε συναγερμό paradox για την θέρμανση, φωτισμούς (και δεν ξέρω αν μπορεί να προστεθεί και κάτι άλλο) ;

το ip 100 module της paradox μπορεί να τοποθετηθεί σε ένα σύστημα spectra και να συνδεθεί παράλληλα και σε ένα δεύτερο σύστημα spectra σε άλλο όροφο, ώστε να δίνει δυνατότητες οπλισμού/αφοπλισμού/διαχείρισης; μεταξύ 3 ορόφων τι θα ήταν καλύτερο, δύο συστήματα spectra (εκ των οποίων το ένα με δύο partition) ή ένα σύστημα evo όπου θα δίνει τρία partition; θα είναι κατα πολύ ακριβότερο το τελευταίο; προτιμώ paradox γιατί είδα ότι έχει δυνατότητες απομακρυσμένου έλεγχου. επειδή το σπίτι δεν είναι οικοδομή ώστε να είναι εύκολη η εγκατάσταση των καλωδιώσεων, με ανησυχεί και αυτό, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.