Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Διαφορές ηλεκτρολόγων-ηλεκτρονικών?Τα συν και τα πλην?

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ωστόσο υπάρχουν και τομείς όπου αυτά τα δύο "παντρεύονται".

Και δεν είναι θέμα συν και πλην. Είναι θέμα τι σου αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

Ωστόσο είχα δει διάφορα κατά καιρούς ότι "πάνε να μας καταργήσουν το μάστερ" και "ας αγωνιστούμε για την αναγνώριση του πτυχίου ως μαστερ" κτλ...

Anyway, συνάδελφος με τον [MENTION=9381]papajim[/MENTION] κι εγώ, σε μία σχολή που με έχει κάνει άπειρες φορές να θέλω να την κάψω, ενώ με απογοήτευσαν και τα περισσότερα μαθήματα κορμού. Ευτυχώς τώρα στις ροές έχει περισσότερο ενδιαφέρον, οπότε έρχεται και η όρεξη για μεγαλύτερη ενασχόληση :)

Παίδες το πτυχιο σας είναι ΜΕ μάστερ.

Και στο εξωτερικό και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου τα περιγραψει με δυο απλα λογια?Αξιζουν τα τει σε αυτα η να παω σχολη ανιχνευσης μπομπων ποτων?:wall:

Εξαρτάται πως το θέτεις. Το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά καλό, τουλάχιστον για τις τεχνολογικές εφαρμογές στα ΤΕΙ Ηρακλείου Κρήτης (που σπουδάζω εγώ) και του Πειραιά που είχα δυο κοντινούς φίλους που σπούδαζαν οπότε έχω κάποιο μετρό σύγκρισης.

Με το "αρκετά καλό επίπεδο", εννοώ ότι αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι γι αυτό που κάνεις, υπάρχουν γνώσεις από αρκετούς καθηγητές αλλά και τα ανάλογα μαθήματα που θα σε ανεβάσουν αρκετά. Αυτό εξαρτάται περισσότερο από εσένα όμως… γιατί αν πας με το ρεύμα που συνήθως αναλώνεται ψάχνοντας τρόπους να κάνει επιτυχημένα σκονάκια ή να αποστηθίσει μερικά SOS σε μια μέρα διάβασμα και μετά παρακαλάει για να γίνει το 3,5 ->5 και να περάσει, μη περιμένεις να σου μείνουν και πολλά.

Με λίγα λόγια, τη διαφορά την κάνει σε μεγάλο βαθμό ο σπουδαστής.

Από εκεί και πέρα στραβά και ανάποδα υπάρχουν παντού… φυσικά και θα δεις καθηγητές στραβόξυλα/εκνευριστικούς/ασυνεπείς/ακόμα και χαμηλού επίπεδου πάνω στο αντικείμενο που υποτίθεται ότι διδάσκουν… (σε κάποια εργαστήρια συνήθως)

Θα πρέπει όμως να μη παίρνεις τίποτα «προσωπικά» και να κοιτάς να επωφεληθείς από αυτούς που κάνουν σωστά τη δουλειά τους… και υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι.

Πέρα από αυτά τα θεωρητικά… το πράγμα αρχίζει να χωλαίνει για τα καλά όταν πάμε στα επαγγελματικά δικαιώματα. Η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν σαν ΤΕΙ είμαστε μια κοτσουλιά των ΑΕΙ στον τομέα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

πχ σαν Ηλεκτρολόγος TEI δε μπορείς με καμία Παναγία μετά από όσα χρόνια προϋπηρεσίας σε συστήματα υψηλής τάσης και αν περάσουν, να υπογράψεις για υποσταθμό παροχής ισχύος άνω των 600KW… και η χαμηλότερη ισχύς που παρέχει η ΔΕΗ για υποσταθμό είναι 630KVA

ή πχ ως ενεργειακός επιθεωρητής, αντίστοιχα δε μπορείς να υπογράψεις Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (βάσει ΚΕΝΑΚ) για κτήριο με εγκατάσταση θέρμανσης άνω των 100KW (θερμικής ισχύς ~ 86000Kcal) (και μάλιστα μιλάμε μόνο για κατοικίες)

Χωρίς τα παραπάνω να σημαίνουν ότι με τη παρούσα οικονομική κατάσταση θα έχεις χαμηλότερες πιθανότητες να βρεις δουλεία σε σχέση με το σύνολο των μηχανικών… είτε αυτοί είναι από ΤΕΙ είτε από ΑΕΙ. Θα είναι σχεδόν αδύνατο όμως να ακολουθήσεις solo πορεία ελευθέρου επαγγελματία έτσι ειδικά στις μελέτες…

Συνηθισμένο σενάριο περιλαμβάνει μια ομάδα που δουλεύει σε γραφείο και στο τέλος υπογράφει για τη δουλειά ο απόφοιτος ΑΕΙ.

Όπως και να χει, ζυγίζεις και βλέπεις… δε νομίζω ότι υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να περάσεις σε κάτι που το γουστάρεις και σε κάποιο βαθμό… ή τέλος πάντων νιώθεις 5 πράγματα.

Αν δε σου κάτσει αυτό, και πάλι εξετάζεις το ενδεχόμενο κάποιου ΤΕΙ άσχετου με τα ενδιαφέροντα σου… θα μπορούσες να σκεφτείς αν αξίζει να ξαναδώσεις για να μπεις σε μια σχολή που γουστάρεις. Γιατί αυτόν τον 1 χρόνο παραπάνω, στανταρ θα τον ξοδέψεις σε ένα ΤΕΙ που δε το “πας”. (καλά ειδικά στο ΤΕΙ Ηρακλείου… ίσως χρειαστεί να ξοδέψεις και τα n+n εξάμηνα αν πας με βαριά καρδιά…)

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πτυχιο σας είναι ΜΕ μάστερ.

Και στο εξωτερικό και εδω.

Εδω δεν το μετρανε ακομα.ειναι αυτο που λεει ο nickstamat.δεν το αναγνωριζει το υπουργειο(για τους προφανεις λογους,να τα σκαμε στα ιδιωτικα για μαστερ) αλλο που στο εξωτερικο το παιρνουν μια χαρα.πριν καιρο εκαναν και οι καθηγητες απεργια για αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

aeroengine Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να σπουδάσεις σε Ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ, διότι δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά εργασίας.Τα μοναδικά που αξίζουν σε κάποιο βαθμό είναι κάποια Πολυτεχνεία (βλ. π.χ. Πολυτεχνείο Κρήτης), διότι και αυτά υπολείπονται σε τεχνολογικό εξοπλισμό.Στην παρούσα χρονική στιγμή μια καλή λύση θα ήταν να ακολουθήσεις ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα μια πολυεθνικής εταιρίας (βλ. Graduate Programme. Wind. It means the world to us. | Vestas ), ώστε κατευθείαν να αρχίζεις να χτίζεις την καριέρα σου.Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, αυτή θα ήταν μια από τις πιθανές επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να σας δώσω να καταλάβετε ειμαι στο εξής σταυροδρόμι.Περνάω ηλεκτρονικη ή ηλεκτρολογία στα χανιά ή ηράκλειο αντοίστιχα.Το θέμα ειναι οτι φοβαμαι για την ποιοτητα των σπουδων σε αυτα τα τει.εγω ενδιαφερομαι παρα πολυ να τα σπουδασω αλλα αν ειναι να παω και να μην εχουν ουτε καλωδια για να χρησιμοποιησουμε...παντως κλίνω περισσοτερο προς την ηλεκτρονική.:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να σας δώσω να καταλάβετε ειμαι στο εξής σταυροδρόμι.Περνάω ηλεκτρονικη ή ηλεκτρολογία στα χανιά ή ηράκλειο αντοίστιχα.Το θέμα ειναι οτι φοβαμαι για την ποιοτητα των σπουδων σε αυτα τα τει.εγω ενδιαφερομαι παρα πολυ να τα σπουδασω αλλα αν ειναι να παω και να μην εχουν ουτε καλωδια για να χρησιμοποιησουμε...παντως κλίνω περισσοτερο προς την ηλεκτρονική.:)

Δε μπορώ να σου λύσω την απορία.

Αυτό όμως που μπορώ να σου προτείνω να κάνεις, είναι να μπεις στα αντίστοιχα site των σχολών και να δεις το πρόγραμμα σπουδών (αν δε το έχεις κάνει ήδη).

Ότι σε τραβάει περισσότερο και είναι πιο κοντά στα θέλω σου εκεί πας...

Link to comment
Share on other sites

μηχανολογος μηχανικός :shout: που χρωστάει 6 μαθήματα για πτυχιο:hang3:(μεγάλο ετος) στο στρουφοφανταστικό (Α)ΤΕΙ της Λάρισας. Μιας και έχω περασει απο όλα τα εργαστήρια στην σχολή μου, μπορώ να σας προτείνω ένα πράγμα, ειδικά στα παιδία που εγραψαν πανελλήνιες φέτος : ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ(εξωτερικο :dance3::dance3:). Το επιπέδο της δικιας μου σχολής θεωρείται αρκετα καλό, αν μπειτε στην σελιδαα τους θα δείτε ενα ενδιαφερων πρόγραμμα σπουδων, αλλα μέχρι εδω. Τα εργαστηρια στην πλειονότητα τους είνα πραγματικά άθλια, με υλικο του 80 το οποίο στο συνολό σχεδον των εργαστηρίων υπολειτουργει στην καλύτερη των περιπτώσεων,(εξαίρεση το μηχανολογικο εργαστηριο στο οποίο οι τορνοι, cnc και φρέζα(1 ειναι) ειναι άψογα, καθώς και το εργαστήριο των ατμολεβητών) καθηγητές που εκτός απο 2-3 νομιζουν οτι εχουν πιάσει τον Θεο απο τα @ρχιδι@, να μην παραλείψω το γεγονος οτι πιστεύουν οτι ειναι στο MIT, μιλαμε για τέτοιο επίπεδο, ΜΗΔΕΝΙΚΗ αξιοκρατία, βύσματα και κόμματα παντού, γενικώς, ενα σίχαμα. Και όλα αυτα, την στιγμη που το πτυχιο μου, αν το πάρω, εχει πρακτικα 0 επαγγελματικά δικαιώματα. Πολλά αλλα θα μπορουσα να γράψω, αλλα πραγματικα δεν αξίζει.........

Link to comment
Share on other sites

μηχανολογος μηχανικός :shout: που χρωστάει 6 μαθήματα για πτυχιο:hang3:(μεγάλο ετος) στο στρουφοφανταστικό (Α)ΤΕΙ της Λάρισας. Μιας και έχω περασει απο όλα τα εργαστήρια στην σχολή μου, μπορώ να σας προτείνω ένα πράγμα, ειδικά στα παιδία που εγραψαν πανελλήνιες φέτος : ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ(εξωτερικο :dance3::dance3:). Το επιπέδο της δικιας μου σχολής θεωρείται αρκετα καλό, αν μπειτε στην σελιδαα τους θα δείτε ενα ενδιαφερων πρόγραμμα σπουδων, αλλα μέχρι εδω. Τα εργαστηρια στην πλειονότητα τους είνα πραγματικά άθλια, με υλικο του 80 το οποίο στο συνολό σχεδον των εργαστηρίων υπολειτουργει στην καλύτερη των περιπτώσεων,(εξαίρεση το μηχανολογικο εργαστηριο στο οποίο οι τορνοι, cnc και φρέζα(1 ειναι) ειναι άψογα, καθώς και το εργαστήριο των ατμολεβητών) καθηγητές που εκτός απο 2-3 νομιζουν οτι εχουν πιάσει τον Θεο απο τα @ρχιδι@, να μην παραλείψω το γεγονος οτι πιστεύουν οτι ειναι στο MIT, μιλαμε για τέτοιο επίπεδο, ΜΗΔΕΝΙΚΗ αξιοκρατία, βύσματα και κόμματα παντού, γενικώς, ενα σίχαμα. Και όλα αυτα, την στιγμη που το πτυχιο μου, αν το πάρω, εχει πρακτικα 0 επαγγελματικά δικαιώματα. Πολλά αλλα θα μπορουσα να γράψω, αλλα πραγματικα δεν αξίζει.........

Τι δικαιώματα έχεις δηλαδή? Επίσης αυτά που αναφέρει ο constandinos για την αναξιοκρατία, βύσματα, κόμματα κτλπ ισχύουν και ΕΜΠ, ΑΠΘ και σε άλλα ΑΕΙ γενικά ή εμφανίζονται πιο πολύ σε ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

θρασύδειλα κομματόσκυλα, βύσματα και αναξιοκρατία υπάρχουν παντού δυστυχώς...απλά είναι στο χέρι το να μείνεις αποστασιοποιημένος (και να κρατήσεις την ψυχική σου ηρεμια κάποιες φορές) ή να γίνεις ένα με το συνάφι τους...

Link to comment
Share on other sites

θρασύδειλα κομματόσκυλα, βύσματα και αναξιοκρατία υπάρχουν παντού δυστυχώς...απλά είναι στο χέρι το να μείνεις αποστασιοποιημένος (και να κρατήσεις την ψυχική σου ηρεμια κάποιες φορές) ή να γίνεις ένα με το συνάφι τους...

Εμάς στο σχολείο μας έχουν πει ιστορίες (θα μου πεις ποιος τους εμπιστεύεται τους λαλακες) οτι αμα δεν συμμετεχεις κτλπ σου κανουν την ζωη δύσκολη, οτι κάποιοι καθηγητές λενε άμα δεν κάτσετε 6 χρόνια πτυχίο δεν παίρνετε κτλπ. Αυτά ισχύουν ή είναι μπαρούφες?

Link to comment
Share on other sites

σαν μηχανολόγος ΤΕ εχω αυτάΕπαγγελματικά Δικαιώματα Μηχανολόγων ΤΕΙ Όσο για την αναξιοκρατια τα κοματα και τις λοιπές μη τις χαρακτηρισω μλκιες των ελληνικων σχολων, συμβαινουν πρακτικά παντου φιλε μου. Απλά, αν θες την γνωμη μου, αν έχεις την οικονομικη άνεση και μπορείς, απλα φύγε απο την χώρα, οχι μονο για σπουδές, αν και αυτο ειναι μια άλλη ιστορία, αλλα for ever. sorry αν σου σκίζω την ψυχολογία, αλλα πιστευω ατι ετσι είναι τα πράγματα στο ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο σχολείο μας έχουν πει ιστορίες (θα μου πεις ποιος τους εμπιστεύεται τους λαλακες) οτι αμα δεν συμμετεχεις κτλπ σου κανουν την ζωη δύσκολη, οτι κάποιοι καθηγητές λενε άμα δεν κάτσετε 6 χρόνια πτυχίο δεν παίρνετε κτλπ. Αυτά ισχύουν ή είναι μπαρούφες?

κοίτα, κανείς δεν θα σε πειράξει, ουτε θα σου κανει τπτ αν δεν συμετασχεις, απλα θα σε πρήζουν σε κάθε εκλογες. Τώρα, το γεγονός οτι έχουν προσβαση σε καθηγητές/θεματα/σημειώσεις με βασικό αντάλλαγμα την ψήφο σου, θεωρώ οτι είναι το λιγότερο δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

σαν μηχανολόγος ΤΕ εχω αυτάΕπαγγελματικά Δικαιώματα Μηχανολόγων ΤΕΙ Όσο για την αναξιοκρατια τα κοματα και τις λοιπές μη τις χαρακτηρισω μλκιες των ελληνικων σχολων, συμβαινουν πρακτικά παντου φιλε μου. Απλά, αν θες την γνωμη μου, αν έχεις την οικονομικη άνεση και μπορείς, απλα φύγε απο την χώρα, οχι μονο για σπουδές, αν και αυτο ειναι μια άλλη ιστορία, αλλα for ever. sorry αν σου σκίζω την ψυχολογία, αλλα πιστευω ατι ετσι είναι τα πράγματα στο ελλαδιστάν.

Εγώ θα φύγω με έχουν δεχτεί εδώ και κάτι μήνες έξω, απλά ρωτάω από περιέργεια γιατί τόσο καιρό ακούω διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο σχολείο μας έχουν πει ιστορίες (θα μου πεις ποιος τους εμπιστεύεται τους λαλακες) οτι αμα δεν συμμετεχεις κτλπ σου κανουν την ζωη δύσκολη, οτι κάποιοι καθηγητές λενε άμα δεν κάτσετε 6 χρόνια πτυχίο δεν παίρνετε κτλπ. Αυτά ισχύουν ή είναι μπαρούφες?

Φυσικά και δεν ισχύουν.... Στο χέρι σου είναι να είσαι καλό φοιτητής ή όχι, φυσικά βέβαια υπάρχουν και σχολές αρκετά δύσκολες που χρειάζονται 6 χρόνια για πτυχίο...

Πάντως όσο πιο μακρυά μένεις από τις παρατάξεις στις σχολές τόσο πιο ήσυχο θα έχεις το κεφάλι σου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.