Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

για το τει αθήνας μιλάμε ?

Ναι.

YΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 10/10 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 18/10 ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΑΣ.ΤΟ Δ.Σ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα είναι άδικη και δίκαιη ταυτόχρονα.

Άδικη γιατί μας έχει πολύ χαμηλά, ενώ το επίπεδό μας δεν είναι τόσο χαμηλό, και δίκαιη διότι καλά να πάθουμε.

Στο μέσο Αγγλικό Πανεπιστήμιο τα μαθηματικά που μαθαίνουνε π.χ. είναι της πλάκας. Απλά έχουν πολύ καλύτερη διασύνδεση με αγορά εργασίας και πολύ καλύτερο αμπαλλάζ στις σπουδές από το κομματικό περιτύλιγμα της Αθήνας και των περιχώρων, και σαφώς είναι πιο στραμμένα προς το φοιτητή και να μάθει 1-2 πράγματα, παρά αυτό που έχουμε εδώ να πρέπει να μάθεις 10 τα οποία και τα 10 θα τα μάθεις μόνος σου (γιατί ο καθηγητής μπορεί να μην κάνει καλή παράδοση κλπ κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDONΣε όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια έξω άμα τους ζητήσεις υποτροφία και όντως την χρειάζεσαι θα στην δώσουν άρα το δίνω 2 μισθούς είναι σχετικό.

In other news 13 Οκτωβρίου έχουμε ομιλία από τον Michio Kaku

Αφού έκλεισα το wiki-link συνηδητοποίησα ότι πρόκειται για τον τύπο από το Sci Fi Science: Physics of the Impossible - Wikipedia, the free encyclopedia που ανεβάζει ο eztv και φαίνεται ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDONΣε όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια έξω άμα τους ζητήσεις υποτροφία και όντως την χρειάζεσαι θα στην δώσουν άρα το δίνω 2 μισθούς είναι σχετικό.

In other news 13 Οκτωβρίου έχουμε ομιλία από τον Michio Kaku

Αντικειμενικα τωρα,ορισμενα Πανεπιστημια του εξωτερικου ειναι αντικειμενικα η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τα αντιστοιχα Ελληνικα, απο αποψη οργανωσης,ερευνας επιπεδου και ενδιαφεροντος φοιτητων, ελευθερια στις σπουδες και αρκετα αλλα.

Αυτο δεν σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια δεν εχουν αξιολογους επιστημονες μεσα.

Ενας απο τους λογους που τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο αλλα ειναι:

1)Δεν εχουμε καθηγητες βραβευμενους με Νομπελ,Turing Award κτλπ

2)Δεν εχουμε μεγαλα faculty,αλλα βεβαια και εκει που εχουμε δεν ειναι οπως θα επρεπε.

3)Βαζουμε μετριους καθηγητες στα πανεπιστημια απλως και μονο επειδη ειναι "εσωτερικοι υποψηφιοι"

4)Οι περισσοτεροι φοιτητες (στην σχολη μου τουλαχιστον) εχουν ελαχιστο ενδιαφερον για αυτο που σπουδαζουν,με συνεπεια ακομα και οταν τους δινετε η ευκαιρια να κανουν κατι σοβαρο και εστω και ελαχιστα ερευνητικο να επιλεγουν να μην το κανουν.

ΥΓ:Αυτην την περιοδο παρακολουθω το cs205 απο το distance education του harvard οποτε μπορω να δωσω και συγκεκριμενα παραδειγματα.

Περικλη τι σπουδαζεις btw?

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό είναι σίγουρα καλύτερα τα πράγματα,αλλά και εδώ δεν είμαστε τόσο πίσω όσο φαίνεται.

Πάρτε για παράδειγμα τις διακρίσεις των Ελλήνων φοιτητών σε Πανευρωπαϊκούς διαγωνισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα τωρα,ορισμενα Πανεπιστημια του εξωτερικου ειναι αντικειμενικα η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τα αντιστοιχα Ελληνικα, απο αποψη οργανωσης,ερευνας επιπεδου και ενδιαφεροντος φοιτητων, ελευθερια στις σπουδες και αρκετα αλλα.

Αυτο δεν σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια δεν εχουν αξιολογους επιστημονες μεσα.

Ενας απο τους λογους που τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο αλλα ειναι:

1)Δεν εχουμε καθηγητες βραβευμενους με Νομπελ,Turing Award κτλπ

2)Δεν εχουμε μεγαλα faculty,αλλα βεβαια και εκει που εχουμε δεν ειναι οπως θα επρεπε.

3)Βαζουμε μετριους καθηγητες στα πανεπιστημια απλως και μονο επειδη ειναι "εσωτερικοι υποψηφιοι"

4)Οι περισσοτεροι φοιτητες (στην σχολη μου τουλαχιστον) εχουν ελαχιστο ενδιαφερον για αυτο που σπουδαζουν,με συνεπεια ακομα και οταν τους δινετε η ευκαιρια να κανουν κατι σοβαρο και εστω και ελαχιστα ερευνητικο να επιλεγουν να μην το κανουν.

ΥΓ:Αυτην την περιοδο παρακολουθω το cs205 απο το distance education του harvard οποτε μπορω να δωσω και συγκεκριμενα παραδειγματα.

Περικλη τι σπουδαζεις btw?

1 λογικό μου φαίνεται αφού τα νομπελ τα δίνουν αυτοί που έχουν τα λεφτά (άκα οργανισμοί τρεχαγυρευόπουλος)

2 συμφωνώ

3 υπάρχουν καθηγητές και καθηγητές

4 επειδή δεν υπάρχει άμεση απορρόφηση του εκάστοτε επαγγέλματος

και ακόμα συμφωνώ ότι έχουν καλύτερη οργάνωση διότι είναι ανεξάρτητα από πολιτικές υποχρεώσεις !

και καλύτερους μπαράδες

Link to comment
Share on other sites

που θα γινει?

Σε ένα αμφιθέατρο εδώ στο πανεπιστήμιο. (ότι είπε ο @deninho)

ΥΓ:Αυτην την περιοδο παρακολουθω το cs205 απο το distance education του harvard οποτε μπορω να δωσω και συγκεκριμενα παραδειγματα.

Περικλη τι σπουδαζεις btw?

Θέλεις να πάρεις online πτυχίο απο το Harvard? Aν ναι στείλε ενα πμ.

Εγώ δεν είμαι 100% για το τι θέλω να σπουδάσω ακόμα, τώρα είμαι αεροδιαστημική, αλλά σκέφτομαι να κάνω διπλό πτυχίο σε security and risk analysis (IT) και δεύτερο πτυχίο σε financial risk analysis .

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

10-10-2011

Η Γ.Σ. του Τμήματος Φυσικής στη συνεδρίαση της στις 10-10-2011 αποφάσισε τα εξής:

1. Η έναρξη μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου θα γίνει τη Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

2. Όλοι οι επί πτυχίω φοιτητές ανεξαρτήτως του αριθμού των οφειλóμενων μαθημάτων μπορούν να εξεταστούν σε óλα τα υποχρεωτικά και κατ’ επιλογήν μαθήματα του προγράμματος σπουδών (χειμερινού-εαρινού εξαμήνου), σύμφωνα με το νέο πρóγραμμα εξετάσεων, το οποίο επισυνάπτεται

3. Όλοι οι φοιτητές (κανονικοί και επί πτυχίω) θα έχουν το δικαίωμα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου 2012, εκτóς των υποχρεωτικών και κατ’ επιλογήν μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου και σε óλα τα μαθήματα, υποχρεωτικά και κατ’ επιλογήν, του εαρινού εξαμήνου.

4. Όλοι οι φοιτητές (κανονικοί και επί πτυχίω) θα έχουν το δικαίωμα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο Ιουνίου 2012, εκτóς των υποχρεωτικών και κατ’ επιλογήν μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου και σε óλα τα μαθήματα, υποχρεωτικά και κατ’ επιλογήν, του χειμερινού εξαμήνου.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

Καλά είναι. Ένα μάθημα την ημέρα, 6-9 το βράδυ, μέχρι τις 8 Δεκεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι. Ένα μάθημα την ημέρα, 6-9 το βράδυ, μέχρι τις 8 Δεκεμβρίου

Πολύ καλό αυτό ρε συ.

Σε εμάς πήγανε και τα στριμώξανε όλα σε 2 βδομάδες, και δίνονταν επιλογής / υποχρεωτικά ΙΔΙΕΣ ώρες (πρωτοφανές!), με συνέπεια τη δεύτερη μέρα που άνοιξε η σχολή να ξανακλείσει :p

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινάμε μεθαύριο "full" εξεταστική, αλλά λίγο συμπιεσμένη. (ειλικρινά δε ξέρω τι emoticon να βάλω)

Έλα σιγά σιγά να στρωνόμαστε στο διάβασμα...

Btw Το πρόγραμμα βγήκε πριν από καμιά ώρα :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό ρε συ.

Σε εμάς πήγανε και τα στριμώξανε όλα σε 2 βδομάδες, και δίνονταν επιλογής / υποχρεωτικά ΙΔΙΕΣ ώρες (πρωτοφανές!), με συνέπεια τη δεύτερη μέρα που άνοιξε η σχολή να ξανακλείσει :p

Σαφώς και είναι πολύ καλό. 1-2 μαθήματα ανά εβδομάδα σχεδόν, και έχω τη δυνατότητα να δώσω άνετα καμιά 10αριά μαθήματα, με καλές πιθανότητες να τα περάσω. Στην επόμενη ΓΣ θα προτείνω οι επί πτυχίω, από εδώ και πέρα να δίνονται έτσι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινάμε μεθαύριο "full" εξεταστική, αλλά λίγο συμπιεσμένη. (ειλικρινά δε ξέρω τι emoticon να βάλω)

Εγώ χρειάζομαι μία ολόκληρη κούτα βαζελίνη πάντως, για να ακολουθήσω τέτοιο πρόγραμμα

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Η συνέλευση το μεσημέρι αποφάσισε άνοιγμα της σχολής και μάθημα για αύριο και μόλις πριν 5 λεπτά ,τσουπ :

Αύριο Τετάρτη 12/10 ΔΕΝ θα πραγματοποιηθούν προπτυχιακά μαθήματα κ εξετάσεις λόγω συνεδρίασης της ΓΣ του Τμήματος.

Κλάφτα Χαράλαμπε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.