Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Τέλος, στο ξαναλέω, ζεις σε ένα κόσμο που διέπεται από αρχές (τόσο ο πλανήτης που μένεις, όσο και όλο το σύμπαν). Δεν ειναι τελείως άτοπο και αλαζονικό να λες οτι οι αρχές αυτές δημιουργήθηκαν από το πουθενά ; Και μάλιστα ένας άνθρωπος, ο οποίος όπως και όλοι μας φυσικά, δεν μπορείς χωρίς τη βοήθεια της τεχνολογίας να κρατήσεις στον αέρα ούτε ένα κόκκο άμμου ;

Απόδειξε μου εσύ ότι όλα αυτά δημιουργήθηκαν από το τίποτα και αν το κάνεις σου εγγυώμαι οτι θα αλλάξω απόψεις την ίδια στιγμή.

Μέχρι τότε μην προσπαθείς να με πείσεις χωρίς επιχειρημάτα για κάτι (η αμφιβολία για τα πάντα ειναι ένας πολύ έυκολος δρόμος αλλά δεν ειναι επιχείρημα), και μέχρι να γίνει αυτό θα σας χαιρετάω κι εγώ μαζί με το narta από την άλλη πλευΕρά.

Και αυτο το τελευταιο ειναι που κάνει την θεωρια της εξέλιξης τοσο.... τρυπια, κατα την ταπεινη μου γνώμη. Που ειναι οι επαναλαμβανόμενες επιτυχεις προβλέψεις, που ειναι τα επαναλαμβανόμενα επιτυχη πειράματα που θα στηρίξουν αυτην την θεωρια; Γιατι στα 200+ τελευταια χρόνια επιστημονικης προοδου δεν υπηρξε ουτε μια καταγεγραμένη εξέλιξη (και οχι μετάλαξη) ενος είδους; Γιατι δεν μπορει η επιστημη να εξηγήσει γιατι γερνάμε και πεθαινουμε; Το ανθρωπινο σώμα ειναι ετσι δομημένο ωστε να αυτοαναπλάθετε. Γιατι στα +/-30 ετη σταματαει να αναπλάθει τα κυτταρα με ρυθμους που θα του επετρεπαν να μην γερνάει; Και πολλα αλλα ερωτήματα, που η επιστημη απλα σηκώνει τα χέρια (και εννοιοτε τα ποδια) ψηλα.

Το θεωρειτε απιθανο μετα απο ν χρονια να μπορεσει να απαντησει ο ανθρωπος πολλα απο τα ερωτηματα που θετετε?

Δηλαδη χαμπαρι δεν πηρατε απο το προηγουμενο ποστ μου?

Τοσο κολλημενοι?

Και haya οσο αφορα το bold.

Εγω αμφιβαλω,προσπαθω να καταλαβω τι ειναι ολα αυτα που βλεπω γυρω μου.

Εσεις φτιαχνετε μια απαντηση(θεος) που σας λυνει με την μια δια μαγειας ολες σας τις αποριες.

Ποιος διαλεγει τον πιο ευκολο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρειτε απιθανο μετα απο ν χρονια να μπορεσει να απαντησει ο ανθρωπος πολλα απο τα ερωτηματα που θετετε?

Δηλαδη χαμπαρι δεν πηρατε απο το προηγουμενο ποστ μου?

Τοσο κολλημενοι?

Οταν και εφόσον γινει, τα λέμε. Μεχρι τοτε μπορει ο καθενας να πορεύεται με αυτο που τον ικανοποιεί καλύτερα. Οταν και εφόσον, οι ενδείξεις γίνουν αποδείξεις θα μιλάμε με άλλα δεδομένα.

Το ποιος ειναι κολλημένος, σηκώνει πολυ συζήτηση. "Τα πάντα θα εξηγηθουν σε μελλοντικο χρόνο, αλλα τωρα εχω δίκιο" :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία ειναι εμποριο πιστης, θεν εχει και πολυ σχεση με τον θεο ετσι πως εχει καταντήσει, μην μπερδευουμε 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.

Και το σωστό ειναι: Πιστευε και μη, ερευνα ;)

Οπως ειπα και πιο πανω, αν κάποιος μου αποδείξει οτι δεν υπαρχει θεος, οντοτητα whatever, με έμφαση στο αποδείξει, μεσω πειράματος επανελλημενα και με το ιδιο αποτελεσμα, οτι προηλθα απο την υπερκοσμικη σουπα αμινοξέων, εστω και σε απολυτως ελεγχόμενο περιβάλλον (που φυσικα καμια σχεση δεν εχει με το ασταθες περιβάλλον της προαναφερόμενης σουπας) τοτε να το ξαναδω το θεμα ευχαρίστως.

Μεχρι τότε θα σας χαιρετω απο απεναντι :)

Συμφωνούμε για την εκκλησία, όσο αφορά το κολπάκι με το κόμμα, Πίστευε και μη ερεύνα | Atheia.gr

Καλύτερα να πρόσθετες κι ένα IMHO πριν, μιας και δεν είναι fact.

Από ότι έχω καταλάβει, ο σκοπός του thread ήταν να προκαλέσει την πίστη στον Θεό της ορθόδοξης εκκλησίας/χριστιανισμού - και όχι το υπέρ φυσικό γενικότερα aka οντότητες, universe κλπ..

btw μπορείς να μας χαιρετάς από όπου θες, εάν σε δώ θα σε χαιρετίσω πίσω :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Οταν και εφόσον γινει, τα λέμε. Μεχρι τοτε μπορει ο καθενας να πορεύεται με αυτο που τον ικανοποιεί καλύτερα. Οταν και εφόσον, οι ενδείξεις γίνουν αποδείξεις θα μιλάμε με άλλα δεδομένα.

Εχεις ενα προβλημα,μια απορια.Δεν εχεις λυση αλλα την ψαχνεις.

Ωραια μεχρι να βρω απαντησεις στο προβλημα μου ας φανταστω μια για να νιωθω καλα.

Im ουτ.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο haya ούτε κάνει την πάπια ούτε απευθύνεται με χαρακτηρισμούς στους συνομιλητές του που τυχαίνει να έχουν διαφορετική γνώμη από αυτόν.

Δεύτερον, θα σου απαντήσω πολύ ευχαρίστως σε αυτά που ρωτάς, με λίγη καθυστέρηση γιατί είχα και άλλες δουλειές στο μεταξύ.

α) Δέχομαι οτι υπάρχει γιατί πολύ απλά δεν ειμαι τόσο αλαζόνας ώστε να πιστεύω πως το συνάφι μου ειναι πάνω από τα πάντα (ενώ παράλληλα οφείλεις να παραδεχτείς δεν χλευάζω όσους πιστεύουν οτιδήποτε άλλο, δικαίωμά τους άλλωστε. )

Αλλά το να μου λες (ο οποιοσδήποτε, όχι εσύ προσωπικά) με σαχλά ανθρώπινα παραδείγματα οτι ένα άπειρο σύμπαν το οποίο διέπεται από ακλόνητες και απίστευτα ακριβείς αρχές, το οποίο υπήρχε πολύ πριν από εμάς και θα συνεχίσει να υπάρχει, και στο οποίο όλοι μαζί (πόσο μάλλον ο καθένας μονος του) δεν ειμαστε ούτε καν η σταγόνα στον ωκεανό είναι ένα τυχαίο γεγονός και δεν υπάρχει κάτι πίσω από αυτό (aka Θεος) ειναι, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον τελείως κοντόφθαλμό.

Στο β) μου φαίνεται οτι απλά παίζουμε με τις λέξεις οπότε δεν ξέρω τι να κάτσω να γράψω.

Στο τελευταίο σου ποστ εξακολουθείς όπως σου λέει και ο [MENTION=14120]narta[/MENTION] να μπλέκεις τις θρησκείες με το Θεό για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου, μη θέλοντας να καταλάβεις οτι ειναι κατι τελείως διαφορετικό (και το ότι κάποιοι, όπως και εγώ, δέχονται και τη διδασκαλία μιας θρησκείας ειναι κάτι τελείως ανεξάρτητο).

Μήπως πρέπει να θεωρώ κι εγώ λοιπόν ότι αφού υπάρχουν σάπια κόμματα (και σάπιοι άνθρωποι μέσα σε αυτά) δεν υπάρχουν και άνθρωποι της προκοπής ; Απάντησέ μου σε αυτό αν θέλεις.

Τέλος, στο ξαναλέω, ζεις σε ένα κόσμο που διέπεται από αρχές (τόσο ο πλανήτης που μένεις, όσο και όλο το σύμπαν). Δεν ειναι τελείως άτοπο και αλαζονικό να λες οτι οι αρχές αυτές δημιουργήθηκαν από το πουθενά ; Και μάλιστα ένας άνθρωπος, ο οποίος όπως και όλοι μας φυσικά, δεν μπορείς χωρίς τη βοήθεια της τεχνολογίας να κρατήσεις στον αέρα ούτε ένα κόκκο άμμου ;

Απόδειξε μου εσύ ότι όλα αυτά δημιουργήθηκαν από το τίποτα και αν το κάνεις σου εγγυώμαι οτι θα αλλάξω απόψεις την ίδια στιγμή.

Μέχρι τότε μην προσπαθείς να με πείσεις χωρίς επιχειρημάτα για κάτι (η αμφιβολία για τα πάντα ειναι ένας πολύ έυκολος δρόμος αλλά δεν ειναι επιχείρημα), και μέχρι να γίνει αυτό θα σας χαιρετάω κι εγώ μαζί με το narta από την άλλη πλευρά.

edit: Αν έκανες τον κόπο να αναζητήσεις πληροφορίες για εκείνον τον επιστήμονα/ιερέα (ή ομιλίες του) που είχα αναφέρει σε προηγούμενο πόστ θα καταλάβαινες πόσο διαφορετικά πράγματα είναι ο Θεός (στην πράξη και όχι όπως θέλει ο πασα ένας νατον παρουσιάζει) και η επιστήμη.

Και τέλος, όρισε μου αν θέλεις την έννοια του Θεού όπως την αντιλαμβάνεσαι, και τελικά απορρίπτεις.

Δεν απευθύνθηκα σε σένα με χαρακτηρισμούς επειδή έχουμε διαφορετική άποψη, ίσως έπρεπε να βάλω smiley ώστε να αποφύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις.

Θα ξεκινήσω από το τέλος, μιας το αη-pad δεν με βοηθά σε μακροσκελή posts.

Καταρχήν, δεν νιώθω την ανάγκη να σε πείσω για οτιδήποτε. Εχεις τις δικές σου θρησκευτικές πεποιθήσεις(από οτι προκύπτει από τις καταχωρήσεις σου) εγώ δεν έχω καμία, αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να σου επιβάλλω την ορθότητα των απόψεων μου.

2ον, το εαν είναι εύκολος δρόμος η αμφιβολία μην είσαι τόσο σίγουρος, μέχρι να το δοκιμάσεις. Εχει μεγάλο κόστος, πολύ μεγαλύτερο από την πεπατημένη.

Το εάν για τις αρχές που διέπουν το σύμπαν υπεύθυνη είναι μια υπέρ φυσική οντότητα ή οντότητες δεν το γνωρίζω, ουδέποτε προσπάθησα να αποδείξω το αντίθετο.

Δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχουν όπως δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχουν.

Το γιατί θα πρέπει να προσεύχομαι σε αυτή την οντότητα/οντότητες, να ακολουθώ συγκεκριμένους κανόνες προκειμένου να συγχωρεθώ για το προπατορικο αμαρτημα και γιατί θα πρέπει να δικαιολογούνται εγκλήματα στο όνομα αυτών από την στιγμή που δεν έχω την παραμικρή απόδειξη ότι υπάρχουν είναι οι λόγοι που απορρίπτω κάθε λογής θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία ειναι εμποριο πιστης, θεν εχει και πολυ σχεση με τον θεο ετσι πως εχει καταντήσει, μην μπερδευουμε 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.

Το παραπανω και JW μαζι απλα δεν γινεται. Αμα ησουν θα επρεπε να το ξερεις. :innocent:

edit.Φυσικα αν απλα δανιστηκες το αγαπημενο τους "παραδειγμα", ο θεος να το κανει, ακυρο το παραπανω. move on

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τότε θα σας χαιρετω απο απεναντι :)

Μπα δεν είσαστε και τόσο απέναντι όσο νομίζεις.

Όπως πολύ σωστά διαπίστωσες και μόνος σου, δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα για καμία πλευρά. Οπότε πιστοί είσαστε όλοι. Απλά εσύ είσαι πιστός στον Θεό ενώ οι άλλοι στην Τύχη.

Από ότι καταλαβαίνω το κόλλημα είναι στην ονομασία : )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε για την εκκλησία, όσο αφορά το κολπάκι με το κόμμα, Πίστευε και μη ερεύνα | Atheia.gr

Καλύτερα να πρόσθετες κι ένα IMHO πριν, μιας και δεν είναι fact.

Από ότι έχω καταλάβει, ο σκοπός του thread ήταν να προκαλέσει την πίστη στον Θεό της ορθόδοξης εκκλησίας/χριστιανισμού - και όχι το υπέρ φυσικό γενικότερα aka οντότητες, universe κλπ..

btw μπορείς να μας χαιρετάς από όπου θες, εάν σε δώ θα σε χαιρετίσω πίσω :innocent:

Η προσπάθεια αμφισβήτησης, μεσω γραμματικης και συντακτικου, ειναι τουλάχιστον ατυχης. Αν δεν θες να καταλάβεις το νόημα της πρότασης, οτι ειτε πιστευεις σε κατι, είτε οχι, ειναι καθηκον απεναντι στον εαυτο σου να ψάξεις, τοτε απλα κανεις αντιλογο για να κανεις.

Οσον αφορά τον σκοπο του thread, προσωπικα πιστευω οτι, μαλλον για να αποδείξει την "ανωτερώτητα" της επιστημης και την οπισθοδρομικότητα των υποστηρικτων του Θείου. "Γιατι δεν δεχεσαι, αυτο που υποστηρίζουν ολοι οι σύγχρονοι σου;" θα μπορουσε να μετονομαστει ανετα. Το οτι δεν μπορεις να εξηγησεις κατι, τωρα, αλλα να εμμενεις στην αποψη σου, γιατι δεν δεχεσαι την γνωμη του αλλου βαση των δικων σου κριτηρίων, εμενα περισσοτερο για θεοποιηση της επιστημης μου κανει.

Και στην τελικη, αφου η επιστημη ειναι ο σωστός δρόμος, γιατι τα τελευταια 200 χρονια αλματώσους επιστημονικης προοδου, παμε απο το κακο στο χειρότερο σαν ανθρώπινο είδος; Γιατί οι ανθρωποι εχουν γίνει περισσοτερο εαυτουληδες, καιροσκόποι και αναισθητοι με τους συνανθρώπους τους; Πραγματικα βελτιωνόμαστε σαν ανθρωπινο είδος ή απλα εχουμε βρει την δικαιολογία για μην εχουμε τιποτα "ιερο και οσιο" μπροστα στο εγω;

Προσωπικα παλι, καλυτερα με "κοινωνικα καθυστερημενες απόψεις" και ακομα ανθρωπος, παρα προοδευτικο αναισθητο ζωο.

ΥΓ προς αποφυγη παρεξηγησεων τα τελευται ειναι γενικη θεωρηση και οχι ειδικα για τους συμμετεχοντες :)

Το παραπανω και JW μαζι απλα δεν γινεται. Αμα ησουν θα επρεπε να το ξερεις. :innocent:

edit.Φυσικα αν απλα δανιστηκες το αγαπημενο τους "παραδειγμα", ο θεος να το κανει, ακυρο το παραπανω. move on

Αν θεωρεις επιτυχημενο εμποριο, το να διαθετεις χρόνο, χρημα και προσωπικη ενεργεια για ενα τουλαχιστον αμφιβολο απότέλεσμα, τοτε παω πασο :)

Μπα δεν είσαστε και τόσο απέναντι όσο νομίζεις.

Όπως πολύ σωστά διαπίστωσες και μόνος σου, δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα για καμία πλευρά. Οπότε πιστοί είσαστε όλοι. Απλά εσύ είσαι πιστός στον Θεό ενώ οι άλλοι στην Τύχη.

Από ότι καταλαβαίνω το κόλλημα είναι στην ονομασία : )

Εγω προσωπικα ειμαι ok με το παραπάνω. Και περισσοτερο εκτιμώ ανθρώπους που πιστευουν σε κατι, θεο ή επιστημη, παρα σε αυτους που δεν εχουν κανένα ηθικο ή δεοντολογικο μπουσουλα στην ζωη τους και βλέπουν τους πάντες και τα παντα απλα σαν πιθανές ευκαιρίες προσωπικου κερδους.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία ειναι εμποριο πιστης, θεν εχει και πολυ σχεση με τον θεο ετσι πως εχει καταντήσει, μην μπερδευουμε 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.

Και το σωστό ειναι: Πιστευε και μη, ερευνα ;)

Οπως ειπα και πιο πανω, αν κάποιος μου αποδείξει οτι δεν υπαρχει θεος, οντοτητα whatever, με έμφαση στο αποδείξει, μεσω πειράματος επανελλημενα και με το ιδιο αποτελεσμα, οτι προηλθα απο την υπερκοσμικη σουπα αμινοξέων, εστω και σε απολυτως ελεγχόμενο περιβάλλον (που φυσικα καμια σχεση δεν εχει με το ασταθες περιβάλλον της προαναφερόμενης σουπας) τοτε να το ξαναδω το θεμα ευχαρίστως.

Μεχρι τότε θα σας χαιρετω απο απεναντι :)

Κάτσε συγγνώμη, αλλά αν το πρόβλημά σου είναι:

1. η μετατροπή ανοργάνων ουσιών σε οργανικών (δύναμις vis vitalis!) αυτό λύθηκε το 1800 (σύνθεση ουρίας).

2. η μετατροπή απλών οργανικών σε πιο σύνθετων (αμινοξέα κλπ.) αυτό λύθηκε το '50 Miller

3. η μετατροπή των σύνθετων οργανικών σε κυτταρικές δομές δεν γνωρίζω αν έχει αποδειχθεί γιατί δεν το παρακολουθώ αλλά η διαδικασία είναι πιθανή οπότε δεν νομίζω ότι θα βρεις εκεί κάποιον 'θεό'.

'Θεός' είναι αυτά που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, το γιατί τα αμινοξέα έγιναν πρωτεΐνες και γιατί οι πρωτεΐνες διαφοροποιήθηκαν αυτό είναι κάτι το σχεδόν εξηγήσιμο μέσα και σε ένα ποστ στο thelab.

Αυτό που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε είναι το πως δημιουργήθηκαν όλα αυτά, και π.χ. έστω ότι δεχόμεθα τη θεωρία της μεγάλης έκρηξης, τί έσκασε και τι ακριβώς συνέβη τα πρώτα ns. Αυτή είναι η άγνοιά μας, λογικά αυτή θα είναι και στο μέλλον, και εκεί θα μπορεί να πατάει η κάθε θρησκεία γιατί με τη σημερινή γνώση δεν νομίζω ότι μπορείς να εξηγήσεις κάτι τέτοιο και έχω την εντύπωση ότι έχουμε αποδείξει ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να μάθουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα παραπανω, αλλα οι χριστιανικες θρησκειες μιλανε για δημιουργια τον εμβιων οντων κατα το ειδος τους, 6500 χρονια απο τη δημιουργια του ανθρωπου κτλ. Αρα οσο και τρυπα να εχουμε στο συλλογισμο μεχρι το πρωτο εμβιο αυτοι που θα παμε κολαση σε 10 διαφορετικες θρησκειες (οκ για τους XΜΙ δεν θα παμε, thanks guys), απο κει και περα οι χριστιανικες πεποιθησεις τουλαχιστον ειναι -place politically correct word here-. Εκτος αν παιζει αληγορια.. Λες?

edited.

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια αμφισβήτησης, μεσω γραμματικης και συντακτικου, ειναι τουλάχιστον ατυχης. Αν δεν θες να καταλάβεις το νόημα της πρότασης, οτι ειτε πιστευεις σε κατι, είτε οχι, ειναι καθηκον απεναντι στον εαυτο σου να ψάξεις, τοτε απλα κανεις αντιλογο για να κανεις.

Μην διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω προκειμένου να στηρίξεις την άποψή σου. Αναφέρθηκα στο "πίστευε και μη ερεύνα" των γραφών κατά την ορθόδοξη εκκλησία και όχι στο "πίστευε και μη, ερεύνα" ως δόγμα/στάση ζωής με το οποίο δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνώ.

Μιας και είμαστε σε αυτό το σημείο, γνωρίζεις κάποια θρησκεία που να προσπαθεί να επιβεβαιώσει την ύπαρξη του θεού της;

Οσον αφορά τον σκοπο του thread, προσωπικα πιστευω οτι, μαλλον για να αποδείξει την "ανωτερώτητα" της επιστημης και την οπισθοδρομικότητα των υποστηρικτων του Θείου. "Γιατι δεν δεχεσαι, αυτο που υποστηρίζουν ολοι οι σύγχρονοι σου;" θα μπορουσε να μετονομαστει ανετα. Το οτι δεν μπορεις να εξηγησεις κατι, τωρα, αλλα να εμμενεις στην αποψη σου, γιατι δεν δεχεσαι την γνωμη του αλλου βαση των δικων σου κριτηρίων, εμενα περισσοτερο για θεοποιηση της επιστημης μου κανει.

Και στην τελικη, αφου η επιστημη ειναι ο σωστός δρόμος, γιατι τα τελευταια 200 χρονια αλματώσους επιστημονικης προοδου, παμε απο το κακο στο χειρότερο σαν ανθρώπινο είδος; Γιατί οι ανθρωποι εχουν γίνει περισσοτερο εαυτουληδες, καιροσκόποι και αναισθητοι με τους συνανθρώπους τους; Πραγματικα βελτιωνόμαστε σαν ανθρωπινο είδος ή απλα εχουμε βρει την δικαιολογία για μην εχουμε τιποτα "ιερο και οσιο" μπροστα στο εγω;

Προσωπικα παλι, καλυτερα με "κοινωνικα καθυστερημενες απόψεις" και ακομα ανθρωπος, παρα προοδευτικο αναισθητο ζωο.

ΥΓ προς αποφυγη παρεξηγησεων τα τελευταια ειναι γενικη θεωρηση και οχι ειδικα για τους συμμετεχοντες :)

Προσωπικά, δεν έχω δει σε αυτό το thread προσπάθειες απόδοσης θεϊκών ιδιοτήτων στην επιστήμη σε αντίθεση με εσένα που κάνεις κάποιες μικρές απόπειρες δαιμονοποίησης της :)

Όσο αφορά το ψευτο-δίλημμα "κοινωνικά καθυστερημένος αλλά άνθρωπος" ή "προοδευτικό αναίσθητο ζώο" ας παραθέσω ένα από τα πολλά links που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο 8 Atrocities Committed in the Name of Religion | Listverse σε περίπτωση που κάποιος ξεχνάει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

To παράδειγμα που μου αρεσει να χρησιμοποιω οταν κάποιος αναφέρει οτι ολα ειναι θεμα τυχης κοκ για το συμπαν και τους νομους της φυσικης, ειναι οτι ειναι σαν να βάλεις σε μια επικών διαστασεων μπετονιερα, τσιμεντο, αμμο, σκυρο, νερο, σιδεροβεργες και τουβλα και να το ριξεις καπου και να γινει μονο του ετοιμο σπίτι.

Carry on :)

Το παράδειγμά σου είναι τελείως άστοχο αφού κανείς δεν ισχυρίζεται οτι ξαφνικά και τυχαία φύτρωσαν σύνθετοι οργανισμοι. αντίθετα οι επιστήμονες εξετάζουν πώς απο φυσικές και μή τυχαίες διεργασίες μπορούν να δημιουργηθούν πρώιμα αυτο-αναπαραγόμενα "κύτταρα"(τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν σήμερα). το παρακάτω βίντεο εξηγεί μια τέτοια θεωρία.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=U6QYDdgP9eg]The Origin of Life - Abiogenesis - Dr. Jack Szostak - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές οι "φυσικές και μή τυχαίες διεργασίες" από μόνες δημιουργήθηκαν ε ;

Γιατί όχι?(δεν μπορώ να ξέρω, αλλά εφόσον αποδέχεσαι έναν Θεό που δεν είχε αρχή ή δημιουργό, γιατί να μην μπορείς να αποδεχθείς το οτι οι φυσικοί νόμοι και το σύμπαν δεν είχαν δημιουργό?)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω δει σε αυτό το thread προσπάθειες απόδοσης θεϊκών ιδιοτήτων στην επιστήμη σε αντίθεση με εσένα που κάνεις κάποιες μικρές απόπειρες δαιμονοποίησης της :)

Δεν δαιμονοποιώ τίποτα. Δεν αμφισβητω την επιστημη εν γενει. Ειναι περισσοτερο απο χρησιμη και εξηγει ορισμενα απο τα φυσικα φαινομενα. Το γεγονός οτι δεν δέχομαι την εξηγηση που, προσπαθει, να δωσει οσον αφορά την προέλευση της ζωης δεν με κανει πολέμιο της, απλα δεν με κανει φανατικο οπαδό της. Δεν αμφισβητησα την υπαρξη των δυνάμεων της έλξης πχ. Το οτι δεν δέχομαι το επιστημονικο ως εξηγηση των πάντων ομως, με κατατάσει σε ποια ομαδα;

Όσο αφορά το ψευτο-δίλημμα "κοινωνικά καθυστερημένος αλλά άνθρωπος" ή "προοδευτικό αναίσθητο ζώο" ας παραθέσω ένα από τα πολλά links που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο 8 Atrocities Committed in the Name of Religion | Listverse σε περίπτωση που κάποιος ξεχνάει εύκολα.

In the name of religion. Πιστη=!Θρησκεια. Μπορουμε να το βαλουμε αυτο σαν δεδομένο; ΚΑι το κυριοτερο, στο ιδιο το λινκ το παραδειγμα #3 δειχνει οτι οι Χριστιανοι ηταν θυματα και οχι θυτες. Να το προσωρησω πιο κατω; Ο χριστιανισμος εχει ως βάση τις γραφες. Για την ακριβεια τις χριστιανικες γραφες/καινη διαθήκη, οπου υπάρχουν πολλες υποδείξεις στο πως θα πρέπει να ζει ενας "σωστός χριστιανος". Αν, υποθετικα παντα μιλώντας, με καποιον τροπο, ολοι οι ανθρωποι ακολουθουσαν αυτες τις αρχές, δεν θα ζουσαμε σε μια καλυτερη κοινωνια; Δεν υπάρχει πουθενα προτροπη για κλοπη, φονο, εκμετάλλευση, ανταπώδωση απεναντιας εξυμνούνται αρετες οπως η συγχώρεση, η μετριοπαθεια, η μακροθυμία, η αγαπη του πλησιον.

Πως οι παραπανω αρχες μπορουν να εμπλακουν σε ολες τις βιαιοτητες που εχουν διαπράξει εξουσιομανεις θρησκευτικοι ηγετες που οι ίδιοι επικαλουνται οτι αντιπροσωπέυουν τον χριστιανισμο; Ειναι σαν να, παω εγω, να φορέσω μια μπλουζα By RootX's authoritah, να τουμπανιασω καποιον στο ξυλο και να ερθει καποιος να ζητησει τα ρεστα απο εσενα ή να κανει μηνυση σε εσενα. Παράλογο;

Κάτσε συγγνώμη, αλλά αν το πρόβλημά σου είναι:

1. η μετατροπή ανοργάνων ουσιών σε οργανικών (δύναμις vis vitalis!) αυτό λύθηκε το 1800 (σύνθεση ουρίας).

2. η μετατροπή απλών οργανικών σε πιο σύνθετων (αμινοξέα κλπ.) αυτό λύθηκε το '50 Miller

3. η μετατροπή των σύνθετων οργανικών σε κυτταρικές δομές δεν γνωρίζω αν έχει αποδειχθεί γιατί δεν το παρακολουθώ αλλά η διαδικασία είναι πιθανή οπότε δεν νομίζω ότι θα βρεις εκεί κάποιον 'θεό'.

'Θεός' είναι αυτά που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, το γιατί τα αμινοξέα έγιναν πρωτεΐνες και γιατί οι πρωτεΐνες διαφοροποιήθηκαν αυτό είναι κάτι το σχεδόν εξηγήσιμο μέσα και σε ένα ποστ στο thelab.

Αυτό που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε είναι το πως δημιουργήθηκαν όλα αυτά, και π.χ. έστω ότι δεχόμεθα τη θεωρία της μεγάλης έκρηξης, τί έσκασε και τι ακριβώς συνέβη τα πρώτα ns. Αυτή είναι η άγνοιά μας, λογικά αυτή θα είναι και στο μέλλον, και εκεί θα μπορεί να πατάει η κάθε θρησκεία γιατί με τη σημερινή γνώση δεν νομίζω ότι μπορείς να εξηγήσεις κάτι τέτοιο και έχω την εντύπωση ότι έχουμε αποδείξει ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να μάθουμε :p

1,2 δεν γνωρίζω. Δεν εχω γνώσεις για να το αντικρουσω. Αυτο που γνωρίζω όμως, μεσα απο την γενικότερη γνώση του τί ειναι επιστήμη, ειναι οτι δεν μπορεις να στηρίξεις μια ολοκληρη επιστημονικη θεωρια στο, "πιθανως να γίνεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος πιο ειναι το αποτελεσμα". Οπως παρέθεσα παραπανω, επιστημονικη θεωρια ειναι κατι το οποιο εχει αποδειχθει, μεσω επαναλαμβανόμενου επιτυχων πειράματων που εχουν το ιδιο προσδοκώμενο αποτέλεσμα καθε φορα. Και ρωτάω ευθέως: εχει καταφέρει κάποιος να εμφανίσει απο αμινοξέα/πρωτεϊνες/νουκλεοδίτιδια κοκ ενα πληρες κυτταρο; Και να το κανει αυτο σε περισσοτερες απο μια περιπτώσεις; Αν υπάρχουν τετοια δεδομενα ευχαριστως να τα διαβασω και να αλλαξω την στάση μου και την ιδεολογια μου. Οταν και εφοσον, με εμφαση στο εφοσον, συμβει αυτο, το ξανασυζηταμε σε νεα βαση. :)

Τωρα οσον αφορα το Big Bang υπαρχει, θεολογικo θεωρημα/υποθεση (μιας και κανενας δεν ηταν εκει για να το καταγράψει :p )

Το παράδειγμά σου είναι τελείως άστοχο αφού κανείς δεν ισχυρίζεται οτι ξαφνικά και τυχαία φύτρωσαν σύνθετοι οργανισμοι. αντίθετα οι επιστήμονες εξετάζουν πώς απο φυσικές και μή τυχαίες διεργασίες μπορούν να δημιουργηθούν πρώιμα αυτο-αναπαραγόμενα "κύτταρα"(τα οποία δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν σήμερα). το παρακάτω βίντεο εξηγεί μια τέτοια θεωρία.

Μα η αβιογένηση δεν ειναι επιστημονικη θεωρια (με την στενη εννοια του όρου) αλλα επιστημονικη υπόθεση. Θεωρια είναι κατι που εχει επιβεβαιωθει μεσω επανελλημενων επιτυχών πειραμάτων. Επίσης τί ειναι τα πρώιμα αυτοαναπαραγόμενα κυτταρα; Το κύτταρο ειναι η ελάχιστη μοναδα ζωης που αποδέχεται η βιολογια, αν δεν κανω λάθος. Δεν υπάρχει περίπου-κυτταρο.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Μα η αβιογένηση δεν ειναι επιστημονικη θεωρια (με την στενη εννοια του όρου) αλλα επιστημονικη υπόθεση. Θεωρια είναι κατι που εχει επιβεβαιωθει μεσω επανελλημενων επιτυχών πειραμάτων. Επίσης τί ειναι τα πρώιμα αυτοαναπαραγόμενα κυτταρα; Το κύτταρο ειναι η ελάχιστη μοναδα ζωης που αποδέχεται η βιολογια, αν δεν κανω λάθος. Δεν υπάρχει περίπου-κυτταρο.

Το είδες το βίντεο?

ναι δεν υπάρχει καποια ευρέως αποδεκτή θεωρία για την προέλευση της ζωής όμως σου έδειξα ένα βίντεο που εξηγεί μια υπόθεση(αφού το θές έτσι:p) για το πώς θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πολύ απλοί μονοκύτταροι οργανισμοι. Το οτι αναπαράγονται με διαφοροποίηση, ξεκινά την εξέλιξη, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε πολύ πιο σύνθετες μορφές ζωής.

Η θεωρία της εξέλιξης(η οποία σε αντίθεση με οτι πιστεύεις δεν ασχολείται με την προέλευση της ζωής) έχει δοκιμαστεί επανειλλειμένα και έχει η ιδια εξελιχθεί πάρα πολυ τα τελευταία 150 χρόνια. Το οτι δεν ταιρίαζει με τις διάφορες θρησκευτικές ιστορίες για την προελευση του ανθρώπου δεν αποτελεί επειχήρημα εναντίων της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.