Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Προφανώς, δε νομίζω να λέει κανείς το αντίθετο. Δυστυχώς όμως, οι θρησκείες είναι άμεσα συνδεδεμένες με την καθημερινότητα σου, από τα σχολεία μέχρι τα θεοκρατικά κράτη.

Όταν/αν ποτέ έρθει ο πλήρης διαχωρισμός το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος , για να αποδεχτει ενα κωδικα ηθικης , χρειαζεται ως κινητρο την τιμωρια της κολασης 'η την επιβραβευση του παραδεισου, ειναι μια θλιβερη υπαρξη (για μενα παντα).

Τωρα αν καποιος συμφωνει με αυτα που διδασκει μια θρησκεια και τα πραττει ανιδιοτελως χωρις να βλαπτει τους αλλους ανθρωπους , ειμαι μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετο αυτο που θα πω με την κουβεντα που εχετε

Τον περασμενο σεπτεμβριο βαπτισαμε την ανιψουλα μου(εχω χασει το μυαλο μου btw μαζι της :banging:απιστευτο κοριτσακι) και ο βρωμοπαπας της πιεζε το κεφαλι προς τα κατω με αρκετη δυναμη για να μπει ολοκληρη μεσα στο νερο.Το αποτελεσμα ηταν φυσικα να κανουμε καμια ωρα να την συνεφερουμε μετα απο το πολυ κλαμα.

Προσωπικα δεν αντεξα την σκηνη και για μην αρχισω στα μπουκετα τον παπα και τα βρισιδια εφυγα και πηγα πιο πισω να καθισω.

Σιχαμενος ο τυπος.

Link to comment
Share on other sites

Απολαμβάνω τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται η κουβέντα στο παρόν νήμα περί θρησκείας, ύπαρξης ή ανυπαρξίας του Θεού κτλ. Πολιτισμένα, με όλες τις απόψεις να εκφράζονται ελεύθερα.

Απλά, όσοι είστε κάτω των τριάντα, να ξέρετε και να θυμάστε ότι δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα. Παρόλο που ήμουν φανατικά άθεος και άθρησκος από μικρό παιδί, μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του '80 έκανα τουμπεκί ψιλοκομμένο. Αν τολμούσα να εκφραστώ ελεύθερα οπουδήποτε έξω από το σπίτι μου, δεν θα είχα ποτέ δουλειά, φίλους ή γκόμενα, για να μην αναφερθώ καθόλου σε προβλήματα σωματικής ακεραιότητας που μπορεί να αντιμετώπιζα.

Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα, και να γίνεται η αποκόλληση ενός μεγάλου τμήματος του πληθυσμού από τη τυφλή και άνευ όρων πίστη στη θρησκεία. Φανταστείτε τώρα τις δεκαετίες του '70 ή του '60. Μιλάμε για το απόλυτο σκοτάδι...

Link to comment
Share on other sites

Απολαμβάνω τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται η κουβέντα στο παρόν νήμα περί θρησκείας, ύπαρξης ή ανυπαρξίας του Θεού κτλ. Πολιτισμένα, με όλες τις απόψεις να εκφράζονται ελεύθερα.

Απλά, όσοι είστε κάτω των τριάντα, να ξέρετε και να θυμάστε ότι δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα. Παρόλο που ήμουν φανατικά άθεος και άθρησκος από μικρό παιδί, μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του '80 έκανα τουμπεκί ψιλοκομμένο. Αν τολμούσα να εκφραστώ ελεύθερα οπουδήποτε έξω από το σπίτι μου, δεν θα είχα ποτέ δουλειά, φίλους ή γκόμενα, για να μην αναφερθώ καθόλου σε προβλήματα σωματικής ακεραιότητας που μπορεί να αντιμετώπιζα.

Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα, και να γίνεται η αποκόλληση ενός μεγάλου τμήματος του πληθυσμού από τη τυφλή και άνευ όρων πίστη στη θρησκεία. Φανταστείτε τώρα τις δεκαετίες του '70 ή του '60. Μιλάμε για το απόλυτο σκοτάδι...

It's called education.

To ιδιο συνεβη και με τους γαμους μαυρων λευκων, και τωρα με τους ομοφυλους γαμους.

pr070816i.gif

και αυτο ισως frequency-of-miracles.jpg

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.