Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Θα μου πεις και εμένα τι εννοείς;

Τι να γράψω δηλαδη; "για ποιο λόγο" Όπως εγώ μπορώ να εξηγήσω γιατί δεν πιστεύω στο θεό, το ίδιο φαντάζομαι πως μπορεί να κάνει και κάποιος που πιστεύει.

Link to comment
Share on other sites

Απλα τονιζω το γιατι στην ερωτηση σου,για να μας πει καποιος τους λογους και οχι το γεγονος οτι πιστευει επειδη ετσι θελει κτλπ.

Δεν ηθελα να εννοησω τιποτα.Περιμενω απαντησεις στην ερωτηση σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα μπορεί να γίνει η ερώτηση γιατί κάποιος δεν πιστεύει σε οποιονδήποτε Θεό/Θείο/"Θεό". :)

Μα φυσικά. Εγώ θα επιθυμούσα μία τέτοια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Thread hijack αφορμη.

Άλλο πράγμα ο Θεός, άλλο πράγμα η θρησκεία. Το να πιστεύεις στο θεό δε σε κάνει θρησκευόμενο και το να είσαι θρήσκος δε σημαίνει απαραίτητα να είσαι θεοσεβούμενος.

Εγώ πιστεύω στο θεό, αλλά μένω σε απόσταση από οποιαδήποτε οργανωμένη γήινη εκπροσώπησή του.

Αυτό το οποίο μου άνοιξε τα μάτια ήταν το Πάσχα του 1990, όπου είχα πάει να παρακολουθήσω την αναστάσιμη ακολουθία στην εκκλησία της γειτονιάς μου και ο παπάς εκεί, διέκοψε τη λειτουργία στη μέση για να πεί ότι θα βγεί δίσκος και να μας παραινέσει να είμαστε γενναιόδωροι. Τότε σκέφτηκα, πως αφού αυτός δε σέβεται την ιερότητα της στιγμής και δεν έχει φόβο θεού που έκανε κάτι τέτοιο, τότε κάτι παίζει και τότε *μπαμ* "Καλωσορίσατε στον Αγνωστικισμό, enjoy your stay, κτλ".

Link to comment
Share on other sites

Thread hijack αφορμη.

Άλλο πράγμα ο Θεός, άλλο πράγμα η θρησκεία. Το να πιστεύεις στο θεό δε σε κάνει θρησκευόμενο και το να είσαι θρήσκος δε σημαίνει απαραίτητα να είσαι θεοσεβούμενος.

Εγώ πιστεύω στο θεό, αλλά μένω σε απόσταση από οποιαδήποτε οργανωμένη γήινη εκπροσώπησή του.

Αυτό το οποίο μου άνοιξε τα μάτια ήταν το Πάσχα του 1990, όπου είχα πάει να παρακολουθήσω την αναστάσιμη ακολουθία στην εκκλησία της γειτονιάς μου και ο παπάς εκεί, διέκοψε τη λειτουργία στη μέση για να πεί ότι θα βγεί δίσκος και να μας παραινέσει να είμαστε γενναιόδωροι. Τότε σκέφτηκα, πως αφού αυτός δε σέβεται την ιερότητα της στιγμής και δεν έχει φόβο θεού που έκανε κάτι τέτοιο, τότε κάτι παίζει και τότε *μπαμ* "Καλωσορίσατε στον Αγνωστικισμό, enjoy your stay, κτλ".

Προσωπικά καταλαβαίνω-κατανοώ πολύ περισσότερο των αγνωστικισμό παρά την πίστη σε οποιονδήποτε θεό. Και τώρα μιλάμε για πίστη. Γιατί αν βάλουμε στον κουβά την οποιαδήποτε εκκλησία, τότε το ποιος έχει το δίκιο στο debate φεύγει μονόπαντα.

Link to comment
Share on other sites

το θρεντ μου φαινεται λιγο φιασκο.

Προσωπικα δεν ειμαι της πιστης ,αλλα μην κοροιδευομαστε,ξερουμε οτι αν βγει ενας εδω και πει "πιστευω επειδη η θεια μου η αστερω απο το Σουφλι το 1997 ειχε γριππη και πηγε σε εναν γιατρο που της εδωσε 250 φαρμακα ,και μετα κατα τυχη ακουσε την ακολουθια του αγιου παχωμιου και εγινε καλα",θα πεσουμε ολοι να τον φαμε και θα προσπαθησουμε να τον πεισουμε να αλλαξει γνωμη για κατι προσωπικο του.Ποσο αμεροληπτο ειναι αυτο το θρεντ?Καθολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θρεντ μου φαινεται λιγο φιασκο.

Προσωπικα δεν ειμαι της πιστης ,αλλα μην κοροιδευομαστε,ξερουμε οτι αν βγει ενας εδω και πει "πιστευω επειδη η θεια μου η αστερω απο το Σουφλι το 1997 ειχε γριππη και πηγε σε εναν γιατρο που της εδωσε 250 φαρμακα ,και μετα κατα τυχη ακουσε την ακολουθια του αγιου παχωμιου και εγινε καλα",θα πεσουμε ολοι να τον φαμε και θα προσπαθησουμε να τον πεισουμε να αλλαξει γνωμη για κατι προσωπικο του.Ποσο αμεροληπτο ειναι αυτο το θρεντ?Καθολου.

Είδες να γίνεται κάτι τέτοιο μέχρι τώρα; Μην το προδικάζεις.

Πάμε τώρα σε αυτό που είπες. Δε θα είναι λογικό να ζητήσουμε "αποδείξεις"; Εγώ αναφερόμουν σε περισσότερο πνευματικούς λόγους. Δε νομίζω ότι κάποιος θα φέρει παράδειγμα για τη θεία του από το Σουφλί.

Link to comment
Share on other sites

Self-quote απο εδώ: http://www.thelab.gr/off-topic/pisti-thriskeia-theos-kai-ola-ta-sxetika-80135-16.html#post1062928778

Τζάμπα τα keystrokes... Μιλάμε για κάτι το οποίο, ακόμα και αν δεν υπάρχει, δίνει κουράγιο. Ή μια δικαιολογία για να ρίξεις το φταίξιμο. Ακόμα λοιπόν και αν δεν υπάρχει, μάλλον θα έπρεπε να το δημιουργήσουμε. "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού" κλπ.

Όσο για τις θεωρίες, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με ΟΛΕΣ. Δεν με απασχολεί αν υπάρχει ή οχι. Αυτο που με απασχολεί είναι οτι για μένα, δρά σαν βαλβίδα εκτόνωσης.

Αφήστε όσους θέλουν να πιστεύουν να πιστεύουν και όσους θέλουν να αρνούνται, να αρνούνται. Βεβαια, πως μπορείς να αρνηθείς κατι που δεν υπάρχει, αυτό μονο οι άθεοι το ξέρουν.

Οσο για την αγία γραφή, τα ευαγγέλια κλπ, δείτε το σαν ενα έξτρα βοήθημα και ενα πολύ όμορφο περιτύλιγμα. Ή σαν το "the greatest story ever told"...

Δεν έχει σημασία σε ποιόν πιστεύεις, επειδή έτυχε γεωγραφικά να ανήκεις σε βουδιστές ή σε προτεστάντες. Είναι το ίδιο πράγμα. Branding που λένε και στην γλώσσα της πληροφορικής. Ολες οι θρησκείες απο το ίδιο εργοστάσιο βγήκαν και βαφτίστηκαν.

Αυτο που έχει σημασία, είναι οτι ΑΝΗΚΕΙΣ κάπου. Είναι αυτό που μας κάνει να έχουμε αληλλεγγύη στους Σέρβους ή τους Ρώσσους. Γιατι να μας βοηθήσουν οι Ρώσσοι σε περιπτωση πολέμου; (καλα, αυτό μέχρι και η προγιαγιά μου το έλεγε). Γιατί ειμαστε ομόθρησκοι. Έτυχε μεν, αλλα ισχύει.

Σταματήστε να προσπαθήσετε να το εξηγήσετε. Χάνει την μαγεία του. Ακόμα και αν για πολλούς, δεν υπάρχει. Προσοχή, δεν μιλάω για εκκλησίες και νόμιμους αντιπροσώπους, δεν με απασχολούν αυτοί. Προτιμώ τα ΟΕΜ....

Πραγματικά είναι η ΠΙΟ ανούσια συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Thread hijack αφορμη.

Άλλο πράγμα ο Θεός, άλλο πράγμα η θρησκεία. Το να πιστεύεις στο θεό δε σε κάνει θρησκευόμενο και το να είσαι θρήσκος δε σημαίνει απαραίτητα να είσαι θεοσεβούμενος.

Εγώ πιστεύω στο θεό, αλλά μένω σε απόσταση από οποιαδήποτε οργανωμένη γήινη εκπροσώπησή του.

Αυτό το οποίο μου άνοιξε τα μάτια ήταν το Πάσχα του 1990, όπου είχα πάει να παρακολουθήσω την αναστάσιμη ακολουθία στην εκκλησία της γειτονιάς μου και ο παπάς εκεί, διέκοψε τη λειτουργία στη μέση για να πεί ότι θα βγεί δίσκος και να μας παραινέσει να είμαστε γενναιόδωροι. Τότε σκέφτηκα, πως αφού αυτός δε σέβεται την ιερότητα της στιγμής και δεν έχει φόβο θεού που έκανε κάτι τέτοιο, τότε κάτι παίζει και τότε *μπαμ* "Καλωσορίσατε στον Αγνωστικισμό, enjoy your stay, κτλ".

soz άλλο ένα , όλοι είμαστε αγνωστικιστές.. το 100% των ανθρώπων είναι αγνωστικιστές.

:D

δεν ίππαρχοι κανεις που να μην είναι, για έναν απλό λόγο...

...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΕ και κανεις δεν γίνετε ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως υπάρχει, κάπου από εδώ και μετά ξεκινάει η πιστη :)

οποτε εμενα πεpα από τον αγνωστικισμό μου και την μη πιστη στον οποιοδήποτε θεό οφείλεται σε 1 λόγο.

πως είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει, ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ και από την στιγμή που είναι άχρηστος, σε τι χρησιμεύει η πιστη μου? όπως ακριβώς δεν με νοιάζει άμα υπάρχει η σαρανταποδαρούσα με 40 πόδια, γιατί ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ..

κατά τα αλλα όμως έχω δει πως η πιστη από την άλλη περισσότερη ζημια έχει κάνει στην ανθρωπότητα παρά καλο.

και μια διαπίστωση.

από τότε που πίστευα μέχρι τώρα που δεν πιστεύω, δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο η χειρότερο στην ζωή μου.

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Η πιστη dunkel βοηθαει.Ο θεος μπορει να μην βοηθαει ,αλλα η πιστη ειτε ειναι προς εναν θεο ειτε ειναι προς οτιδηποτε αλλο επιδραει διαφορετικα στην ψυχοσυνθεση του καθε ατομου.Για καποιον πιο ανασφαλη ή καποιον που δεν ειναι σιγουρος για κατι,η πιστη ειναι μια κινητηρια δυναμη.Μπορει να του δωσει μια ωθηση,λιγο θαρρος.

Αυτα ειναι ψυχολογια και ειναι πολυ ενδιαφεροντα....

Αγνωστικιστες δεν ειμαστε ολοι.

Αν εξετασεις τον ορο,αγνωστικιστης ειναι αυτος που ακολουθει τη φιλοσοφια του αγνωστικισμου και ισχυριζεται οτι δεν γινεται να εχουμε πληρη γνωση της αληθειας για καποιο θεμα -και κυριως για θεολογικα θεματα-.

Ειναι δηλαδη ιδεολογια ο αγνωστικισμος.

Αλλο το οτι κανεις μας δεν μπορει να ειναι γνωστης και αλλο το ειμαστε ολοι αγνωστικιστες.

Αμα θελω ασπαζομαι την ιδεολογια του αγνωστικισμου... ;)

Γιατι,το οτι ο αγνωστικισμος λεει πως δεν μπορουμε να ξερουμε την αληθεια σε ολα,δε σημαινει οτι δεν γινεται να την μαθουμε ή οτι δεν υπαρχει καπου μια μοναδικη αληθεια!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Η πιστη dunkel βοηθαει.Ο θεος μπορει να μην βοηθαει ,αλλα η πιστη ειτε ειναι προς εναν θεο ειτε ειναι προς οτιδηποτε αλλο επιδραει διαφορετικα στην ψυχοσυνθεση του καθε ατομου.Για καποιον πιο ανασφαλη ή καποιον που δεν ειναι σιγουρος για κατι,η πιστη ειναι μια κινητηρια δυναμη.Μπορει να του δωσει μια ωθηση,λιγο θαρρος.

Αυτα ειναι ψυχολογια και ειναι πολυ ενδιαφερον....

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Η πίστη σε κάτι αποδεδειγμένο ή μη μπορεί να επηρρεάσει. Είτε θετικά είτε αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.