Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

βαση ψυχολογιας και υποσυνειδητου (ο froyd τα λεει) ολοι μα ολοι οι ανθρωποι πιστευουν σε κατι ανωτερο απο αυτους.αλλοι το οναμαζουν θεο αλλοι συμπαν αλλοι κενο κτλ..ειναι πολυ απλο το ΓΙΑΤΙ.ο ανθρωπος ξερει συνειδητα οτι ειναι φθαρτος.ΦΟΒΑΤΑΙ TO ΘΑΝΑΤΟ. αυτο του δημιουργει υποσυνειδητα την αναγκη να ΠΙΣΤΕΨΕΙ καπου που ειναι ανωτερο απο αυτον. απο εκει προερχεται και η πιστη του καθενος σε κατι που ειναι αφθαρτο και απιαστο για αυτον.

τωρα θα μου πειτε αυτοι που λενε πως πιστευουν μονο στον εαυτο τους....δεν φοβουνται το θανατο? οχι.απλως δεν το χουν ψαξει καλα ακομη....η ειναι πολυ ευκαιριακοι στη ζωη...

δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να πιστευουμε σε κατι.ποιος ειναι ο λογος ;

Γιατι δεν αποδεχομαστε τη ζωη ως εχει αλλα θα πρεπει να απευθυνομαστε σε καποια υπερανω δυναμη ;Μας βοηθαει σε κατι ; η πρεπει ; Δε καταλαβαινω.

Επισης το να πιστευεις στον εαυτο σου , δεν τον θεοποιεις ,απλως γνωριζεις οτι εισαι ο εαυτος σου με συγκεκριμενα ορια και ικανοτητες.

Τον θανατο τον φοβαμαι προσωπικα γιατι ξερω οτι θα χασω τη ζωη μου.Απλα και ωραια.

Δε ξερω σε ολα τα παραπανω που θα πρεπει να σχετισω την πιστη με την ροη της ζωης

Link to comment
Share on other sites

Οπως μου ειχε πει και πιο παλια ενας γνωστος μου,

''Μετα το θανατο δε ξερω τι υπαρχει , αλλα προσωπικα αν υπαρχει κολαση ή παραδεισος , θα προτιμουσα να μην υπαρχει τιποτα.''

Με τη ζωη που κανουμε , η αληθεια ειναι πως ολοι μαλλον αυτο θα επρεπε να ευχομαστε.

Θα ταν αφελεια το να πιστευουμε οτι με αυτα που κανουμε εν ζωη , ζητωντας συνχωρεση 5 λεπτα πριν πεθανουμε , οτι ενα ανωτερο ον θα μας στειλει παραδεισο.

Κοιτα να συνχωρεθεις οσο εισαι εν ζωη - απ τους συνανθρωπους σου-

Ολα τ αλλα (θρησκειες πιστη και τα τοιαυτα) ειναι υπεκφυγες για τους αδυναμους ή τους αδιστακτους.

Link to comment
Share on other sites

για τους αδυναμους ή τους αδιστακτους.

Ποτέ δεν κατανόησα αυτές τις απόψεις ότι αν κάποιος πιστεύει κάπου είναι καθυστερημένος, στενόμυαλος, πρόβατο, βλάκας, (δεν τα γράφεις προφανώς εσύ, απλά τα θυμάμαι από παλιότερα θέματα από άλλους) αδύναμος ή αδίστακτος.

Ποτέ δεν κατανόησα τους ανθρώπους οι οποίοι αφού... απέβαλαν τον θρησκευτικό ζυγό από πάνω τους, κατέληξαν να ειρωνεύονται τους υπόλοιπους ή να το παίζουν ανοιχτόμυαλοι και ανώτεροι (νοητικά) άνθρωποι.

Και ένα ερώτημα ακόμα. Υβριστικές/προσβλητικές/ειρωνικές γελοιογραφίες για κάποιους, που είναι και της μόδας, είναι πραγματικά αστείες; Είναι πραγματικά αστείες αν δεν λάβεις υπόψιν τον εκνευρισμό αυτού που θα την δει και δεν θα του αρέσει; Είναι πραγματικά αστείες από μόνες τους ή το αστείο είναι στο πως θα νιώσει ο άλλος; Είναι πραγματικά αστείες ή αποτελούν ένα είδος προσωπικού πιστοποιητικού απεξάρτησης από την θρησκεία;

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε το ειπα παιζοντας το ανωτερος.

Νομιζω οτι φαινεται απ τη ροη του ποστ.

Απλα πιστευω οτι ενας αδυναμος χαρακτηρας ειναι ευκολοτερος στοχος στο να πιστεψει σε καποιες αβεβαιες πεποιθησεις ,

οπως και ενας αδιστακτος χαρακτηρας εχει συμφερον στο να πιστευει στη λυτρωση , μιας και μπορει να κανει ανεξέλεγκτες πραξεις χωρις ιδιαιτερους ηθικους περιορισμους με την ιδεα οτι θα σωθει later on.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε το ειπα παιζοντας το ανωτερος.

Νομιζω οτι φαινεται απ τη ροη του ποστ.

Πουθενά δεν υπονόησα κάτι για σένα.

Απλα πιστευω οτι ενας αδυναμος χαρακτηρας ειναι ευκολοτερος στοχος στο να πιστεψει σε καποιες αβεβαιες πεποιθησεις ,

οπως και ενας αδιστακτος χαρακτηρας εχει συμφερον στο να πιστευει στη λυτρωση , μιας και μπορει να κανει ανεξέλεγκτες πραξεις χωρις ιδιαιτερους ηθικους περιορισμους με την ιδεα οτι θα σωθει later on.

Ένας αδύναμος χαρακτήρας είναι απλά ένας αδύναμος χαρακτήρας. Είναι λάθος να ταυτίζεις την πίστη κάποιου με την αδυναμία. Το να μην πιστεύει πουθενά κάποιος δεν είναι δείγμα δυνατού χαρακτήρα. Το να πιστεύει δεν είναι δείγμα αδυναμίας. Είναι απλά μια επιλογή ανάμεσα στις χιλιάδες που κάνει ο καθένας μας.

Ένας αδίσταχτος χαρακτήρας είναι ένας αδίστακτος χαρακτήρας. Μπορεί να πιστεύει κάπου, μπορεί να μην πιστεύει και πουθενά. Κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει πουθενά δεν έχει κατ' ανάγκη περισσότερους ηθικούς φραγμούς. Διότι μπορεί αυτός που πιστεύει κάπου να θεωρεί ότι θα λυτρωθεί στο παρά 5, αυτός όμως που δεν πιστεύει πουθενά δεν νομίζω ότι θεωρεί ότι μπορεί να καταδικαστεί.

Κάνεις το λάθος να γενικεύεις. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί, ηθικοί και ανήθικοι, δυνατοί και αδύναμοι, έξυπνοι και χαζοί, ανεξάρτητοι και κατευθυνόμενοι. Ανάμεσα και σε αυτούς που πιστεύουν και σε αυτούς που δεν πιστεύουν. Τέτοιες γενικεύσεις, επέτρεψέ μου να πω, ότι είναι λογική επιπέδου γηπέδου όπου προφανώς ΟΛΟΙ οι αντίπαλοι οπαδοί είναι &^%&*$^^%&*. :o

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι οντως η γενικη κατηγοριοποιηση ειναι fail , αλλα σε γενικες γραμμες αυτο που κοιτας ειναι η ταση των ανθρωπων.

Για να δωσω ενα παραδειγμα

Δε νομιζω πως η γιαγια μου σαν αδυναμος χαρακτηρας ειχε να κανει μια επιλογη αναμεσα σε χιλιαδες αλλες.

Της το επεβαλαν - end of story.

Nα το πω κι αλλιως.

Εστω καποιος με αδυναμο χαρακτηρα και 2 ατομα που προσπαθουν να του κανουν πλυση εγκεφαλου - ενας πιστος και ενας μη.

Τι πιστευεις οτι θα επελεγε? (αν θες απαντησε σ αυτο)

Εγω πιστευω οτι θα επελεγε τη θρησκεια για πολλους λογους.

Ισως απο φοβο για divine judgment , ισως για την ιδεα της λυτρωσης , ισως γιατι θα ενιωθε την ασφαλεια του να ανηκεις σε ενα group , ισως πολλα.

Αλλα αν επελεγε το αλλο , προσωπικα θα το θεωρουσα προοδο , απο την αποψη οτι παει εναντια σε ενα κατεστημενο , δυναμονωντας ετσι το χαρακτηρα του.

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι οντως η γενικη κατηγοριοποιηση ειναι fail , αλλα σε γενικες γραμμες αυτο που κοιτας ειναι η ταση των ανθρωπων.

Ναι αλλά ποια είναι η τάση των ανθρώπων; Θα δώσεις την ίδια βαρύτητα όταν θα δεις κάποιον με τον Χ χαρακτήρα που δεν πιστεύει πουθενά, έναντι κάποιου άλλου με τον ίδιο Χ χαρακτήρα που πιστεύει κάπου ή θα σταθείς ποιο πολύ στον δεύτερο; Συνήθως δίνουμε μεγαλύτερη βαρύτητα σε αυτά που μας ενοχλούν και τα προσωπικά μας στατιστικά, η προσωπική μας μέτρηση των τάσεων, απέχει αρκετά από την πραγματικότητα.

Για να δωσω ενα παραδειγμα

Δε νομιζω πως η γιαγια μου σαν αδυναμος χαρακτηρας ειχε να κανει μια επιλογη αναμεσα σε χιλιαδες αλλες.

Της το επεβαλαν - end of story.

Δεν ξέρω αν η γιαγιά σου ήταν αδύναμος χαρακτήρας και δεν πιστεύω ότι μια επιλογή καθορίζει έναν άνθρωπο. Το έχω ήδη γράψει. Επιπλέον δεν μπορείς να βγάλεις γενικά συμπεράσματα με βάση ένα παράδειγμα το οποίο βασίζεται πιθανόν σε προσωπικές υποθέσεις. Αλλά ακόμα και αν δεν είναι υποθέσεις, αν γνωρίζεις πέραν πάσας αμφιβολίας ότι η γιαγιά σου είναι ένας αδύναμος χαρακτήρας αποκλειστικά και μόνο επειδή της επιβλήθηκε μια επιλογή και πάλι είναι απλά μια μεμονωμένη περίπτωση. Επιπλέον αλλιώς κρίνεις εσύ την γιαγιά σου και αλλιώς ίσως να την κρίνει κάποιος άλλος.

Nα το πω κι αλλιως.

Εστω καποιος με αδυναμο χαρακτηρα και 2 ατομα που προσπαθουν να του κανουν πλυση εγκεφαλου - ενας πιστος και ενας μη.

Τι πιστευεις οτι θα επελεγε? (αν θες απαντησε σ αυτο)

Επιμένεις να προσπαθείς να ταυτίσεις τον αδύναμο χαρακτήρα με τον άνθρωπο που πιστεύει. Αν επιλέξει να ακολουθήσει τον δρόμο της μη-πίστης τότε να υποθέσω ότι η αρχική εκτίμηση ήταν λάθος και δεν είναι αδύνατος χαρακτήρας ή απλά μια από τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα; Και γιατί να παίρνουμε πάντα ως παράδειγμα έναν αδύνατο χαρακτήρα και να μην πάρουμε ως παράδειγμα έναν δυνατό χαρακτήρα που πιστεύει κάπου;

Δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπέρασμα ότι το άθροισμα δύο οποιονδήποτε αριθμών είναι πάντα άρτιος αριθμός, απλά επιλέγοντας πάντα άρτιους στα παραδείγματά μας. Δεν μπορούμε να βγάζουμε γενικά συμπεράσματα με παραδείγματα στα οποία θέτουμε συγκεκριμένες προϋποθέσεις και περιορισμούς.

Εγω πιστευω οτι θα επελεγε τη θρησκεια για πολλους λογους.

Ισως απο φοβο για divine judgment , ισως για την ιδεα της λυτρωσης , ισως γιατι θα ενιωθε την ασφαλεια του να ανηκεις σε ενα group , ισως πολλα.

Αν επέλεγε να μην πιστεύει τότε: δεν έχει φόβο για divine judgment, δεν χρειάζεται να αγχώνεται για το αν θα λυτρωθεί στο τέλος και αν θέλει να νιώσει ασφάλεια μπορεί να πάει να γραφτεί σε μια σχολή καράτε ή να γίνει μέλος της τοπικής κομματικής οργάνωσης ή οπαδός της τοπικής ομάδας. Μπορεί πάλι να γίνει μέλος της ομάδας που δεν πιστεύει στις θρησκείες.

Σου έχω ήδη απαντήσει πάνω σε αυτό στο προηγούμενο post μου. Έχεις μια προσωπική άποψη, δεν έχω την ίδια. Σε άλλα θέματα πιθανόν οι απόψεις μας να ταυτίζονται.

Αλλα αν επελεγε το αλλο , προσωπικα θα το θεωρουσα προοδο , απο την αποψη οτι παει εναντια σε ενα κατεστημενο , δυναμονωντας ετσι το χαρακτηρα του.

Το να πηγαίνεις αντίθετα σε κάτι δεν δηλώνει κατ' ανάγκη πρόοδο ή δυνατό χαρακτήρα. Εξαρτάται από αυτό το κάτι στο οποίο πας κόντρα. Μπορείς πάντα αυτό το κάτι να το παρουσιάσεις ως κάτι το αρνητικό, αλλά στην τελική όπως έγραψα και ποιο πάνω, είναι απλά μια επιλογή που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε θεός, δεν θα υπήρχαν άνθρωποι.

ΥΓ. Yanni φαίνεται δεν έχασες ευκαιρία να "αποδείξεις" αν ο thread starter είχε κατα νου (και σε τι ποσοστό) να κάνει χαβαλέ με το συγκεκριμένο νήμα. Αξιοθρήνητη συμπεριφορά αλλά φαντάζομαι θα κέρδισες βραβείο Νοβελ.

Link to comment
Share on other sites

αξιοθρήνητη συμπεριφορά είναι να κοροιδευεις αυτό που δεν πιστεύεις ο ίδιος... βέβαια σε αυτό το φόρουμ αυτό είναι αποδεκτή συμπεριφορά.

anyway, ασχέτως το τι νομίζουν οι ανώτεροι αγνωστικοί, εγω στα τόσα χρόνια που είμαι στο thelab αρνητικές, εμπαθητικές συμπεριφορές δεν βλέπω από τους δηλωμένους θρήσκους.

αυτό δεν κάνει ανώτερους τους θρήσκους, απλά είναι ένα δεδομένο. ίσως πάει παρέα με τα άπειρα pedobear ανέκδοτα και το επίπεδο αυτών, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε θεός, δεν θα υπήρχαν άνθρωποι.

ΥΓ. Yanni φαίνεται δεν έχασες ευκαιρία να "αποδείξεις" αν ο thread starter είχε κατα νου (και σε τι ποσοστό) να κάνει χαβαλέ με το συγκεκριμένο νήμα. Αξιοθρήνητη συμπεριφορά αλλά φαντάζομαι θα κέρδισες βραβείο Νοβελ.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σου παραδίδω το βραβείο μιας και το αξίζεις περισσότερο από εμένα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβει κάποιος τί πραγματικά είναι θρησκεία ας κάνει στον ευατό του τις παρακάτω ερωτησεις:

1) Από που έμαθα για την θρησκεία μου; Από Άγγελο Κυρίου ή από ανθρώπους;

2) Τα ιερά κείμενα της θρησκείας μου είναι βιβλία γραμμένα από ανθρώπους ή μυστηριώδη μηνύματα γραμμένα επάνω σε εξώκοσμα υλικά από υπερφυσικές δυνάμεις;

3) Τα θαύματα(; ) της θρησκείας μου μήπως γίνονται και σε οπαδούς άλλων, λανθασμένων υποτίθεται δογμάτων;

4) Πόσες υποτιθέμενες προφητείες των αγίων του δόγματός μου έχουν βγει αληθινές; Και από αυτές που μοιάζουν επιβεβαιωμένες πόσες είναι γνήσιες και όχι πλαστές μεταγενέστερες;

5) Από γεγονότα που έχω ζήσει και θεωρώ θαύματα πόσα είναι πραγματικά θαύματα που δεν επιδέχονται λογική εξήγηση;

Ερευνητές έχουν διαπιστώσει ότι εγκεφαλικές βλάβες μπορεί να ευθύνονται ακόμα και για περίεργα οράματα, οπτασίες κτλ. Όλα θέλουν συνεπώς έρευνα.

6) Πόσα από τις διηγήσεις των ιερών βιβλίων έρχονται σε αντίθεση με επιβεβαιωμένες επιστημονικές αλήθειες;(Γένεση, Καινή Διαθήκη, λόγια αγίων-προφητών κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.

Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος.

Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;

Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;

Αυτό χαρακτηρίζεται ως "Επικούρειο παράδοξο". Βασίζεται στην επικούρεια φιλοσοφία. Μερικές από τις βασικές αρχές της φυσικής φιλοσοφίας του Επίκουρου μπορούν να συνοψιστούν στα εξής:

Τίποτα δεν δημιουργείται ποτέ από το τίποτα.

Ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε από θεία παρέμβαση.

Ακόμα και αν υπάρχουν θεοί, αυτοί δεν επιδρούν στον φυσικό κόσμο.

Η ύλη δεν καταστρέφεται σε τίποτα.

Τίποτα δεν μπορεί να γίνει αισθητό αν δεν έχει υλική υπόσταση. Τίποτα δεν υπάρχει εκτός από τα άτομα και το κενό ανάμεσά τους.

Όλα τα σώματα, είτε είναι άτομα, είτε προέρχονται από ένωση ατόμων.

Το σύμπαν είναι αχανές. Δεν βρισκόμαστε στο κέντρο του σύμπαντος, αλλά είμαστε ένας από τους αναρίθμητους κόσμους του σύμπαντος.

Τα άτομα βρίσκονται σε διαρκή κίνηση μέσα στο κενό. Μπορούν να συνεχίσουν σε ευθεία, να συγκρουστούν, να αλλάξουν κατεύθυνση, να ενωθούν με άλλα άτομα στη δημιουργία σύνθετων σωμάτων.

Οι κόσμοι και τα έμβια όντα δημιουργούνται από τυχαία γεγονότα λόγω της χαοτικής κίνησης των ατόμων.

Αυτό που αποκαλούμε «ψυχή» είναι σωματική οντότητα με υλικά χαρακτηριστικά και δεν συνεχίζει να υπάρχει μετά τον θάνατο.

Η αίσθηση είναι αξιόπιστη, διότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κάτι άλλο πιο αξιόπιστο από αυτήν.

Ο Επίκουρος ισχυρίζεται ότι ακόμα και να υπάρχει θεός δεν επηρρεάζει τη ζωή μας. Επίσης θεωρεί ότι η αίσθηση πρέπει να είναι το βασικό εργαλείο μας για την αναζήτηση και τη διαμόρφωση απόψεων. Ενδιαφέρον. Επίσης θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ηδονιστής. Δηλαδή προάγει τη σοβαρότητα της ηδονής και της απόλαυσης στη ζωή του ανθρώπου. Πράγμα αντίθετο από τη θρησκεία, όπου σχεδόν κάθε τι το ηδονιστικό θεωρείται αμαρτία.

Προς τι τα παραπάνω... Μία διαφορετική φιλοσοφική προσέγγιση, η οποία νομίζω πως "αντικρούει" ή προβάλλει επιχειρήματα απέναντι στη θρησκεία και τη θρησκευτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό χαρακτηρίζεται ως "Επικούρειο παράδοξο".

Η ίδια η ύπαρξή του κόσμου είναι ένα παράδοξο. Όταν ήμουν μικρός (δημοτικό, ίσως γυμνάσιο) και προσπαθούσα να σκεφτώ πως δημιουργήθηκε ο κόσμος πάντα με έπιανε πονοκέφαλος. Διότι κάθε φορά που έλεγα ότι πριν από αυτό υπήρχε το άλλο, το ερώτημα επαναλαμβανόταν. Και πριν το άλλο τι υπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η ύπαρξή του κόσμου είναι ένα παράδοξο. Όταν ήμουν μικρός (δημοτικό, ίσως γυμνάσιο) και προσπαθούσα να σκεφτώ πως δημιουργήθηκε ο κόσμος πάντα με έπιανε πονοκέφαλος. Διότι κάθε φορά που έλεγα ότι πριν από αυτό υπήρχε το άλλο, το ερώτημα επαναλαμβανόταν. Και πριν το άλλο τι υπήρχε;

Το σύμπαν λειτουργεί αιτιοκρατικά. Ένα γεγονός οδηγεί σε ένα άλλο. Ο εγκέφαλός σου προσαρμόστηκε σε αυτήν την λειτουργία για λόγους επιβίωσης και αδυνατεί να συλλάβει ότι κάποια πράγματα θα μπορούσαν να υπάρχουν από πάντοτε χωρίς αιτία που τα προκάλεσε.

Link to comment
Share on other sites

Το σύμπαν λειτουργεί αιτιοκρατικά. Ένα γεγονός οδηγεί σε ένα άλλο. Ο εγκέφαλός σου προσαρμόστηκε σε αυτήν την λειτουργία για λόγους επιβίωσης και αδυνατεί να συλλάβει ότι κάποια πράγματα θα μπορούσαν να υπάρχουν από πάντοτε χωρίς αιτία που τα προκάλεσε.

Και αυτό μια θεωρία είναι. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι. Μπορεί να δίνει κάποιες απαντήσεις, μπορεί να οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Εμένα πάντως μου φαντάζει απλά ως μια βολική θεωρία, η οποία απλά δικαιολογείται στο γιατί δεν μπορεί να δώσει σαφή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι το μυαλό μας έχει προσαρμοστεί στη λειτουργία του κόσμου στον οποίο ζούμε και δεν μπορεί να σκεφτεί διαφορετικά. Το να λες ότι ο Θεός είναι η αιτία των πάντων είναι συμπαντοκεντρικός τρόπος σκέψης.

Φαντάσου το σαν να είσαι κομμάτι μιας εξομοίωσης(σύμπαν) που λειτουργεί με συγκεκριμένους κανόνες και δεν μπορείς να συλλάβεις τί γίνεται εκεί έξω γιατί μέχρι και το μυαλό σου λειτουργεί μέσα στα πλαίσια των κανόνων αυτών.

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να πιστευουμε σε κατι.ποιος ειναι ο λογος ;

Γιατι δεν αποδεχομαστε τη ζωη ως εχει αλλα θα πρεπει να απευθυνομαστε σε καποια υπερανω δυναμη ;Μας βοηθαει σε κατι ; η πρεπει ; Δε καταλαβαινω.

Επισης το να πιστευεις στον εαυτο σου , δεν τον θεοποιεις ,απλως γνωριζεις οτι εισαι ο εαυτος σου με συγκεκριμενα ορια και ικανοτητες.

Τον θανατο τον φοβαμαι προσωπικα γιατι ξερω οτι θα χασω τη ζωη μου.Απλα και ωραια.

Δε ξερω σε ολα τα παραπανω που θα πρεπει να σχετισω την πιστη με την ροη της ζωης

προσπαθησα να δωsω μια απαντηση στο φιλο victor στο ερωτημα του thread. του απαντησα με βαση την θεωρια του φρουντ που ειναι επιστημονικα η πιο ορθη [εχουν γινει πειραματικοι ελεγχοι σε αυτο (google it)]. δεν ξερω να σου απαντησω στο γιατι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ πιστευετε στο θεο (η σε κατι αλλο) γιατι προφανως δεν το χω ψαξει ακομα και δεν ειναι θεμα του thread...

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.