Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Γιατί δεν πιστεύω σε κάποιον θεό ή κάποια ανώτερη δύναμη.

Δε χρειάζεται να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί. Αυτό για μένα έχει μια λογική. Το να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί δεν έχει λογική (το τονίζω για εμένα μιλάω). Άλλοι το λέμε λογική και νόμοι της φυσικής και άλλοι θεό. Το σύμπαν διέπεται από νόμους. Ο θεός καλός ή κακός συμπεριλαμβάνει το καλό και το κακό, τον παράδεισο και την κόλαση, την μετέπειτα ζωή και τη γαλήνη. Μία ανώτερη δύναμη που έχει "λόγο" στο τι γίνεται. Τι σχέση έχουν αυτά με τους νόμους της φυσικής και του σύμπαντος; Το σύμπαν είναι ουδέτερο. Δεν διέπεται από φιλίες, καλό ή κακό. Όταν θα πέσει μετεωρίτης πάνω στη γη θα είναι γιατί έτσι ήταν η τροχιά του η οποία καθορίστηκε από βαρυτικές και άλλες δυνάμεις. Όχι γιατί ο θεός το αποφάσισε.

Εδώ μπορεί κάποιος να πει ότι το καλό και το κακό το έδωσαν οι άνθρωποι στο θεό και στα θεία για να τα φέρουν πιο κοντά στη φύση τους. Και γιατί να ισχύει; Το ίδιο έκανα και με το Δία οι αρχαίοι. Επειδή δεν καταλάβαιναν την αστραπή και τον κεραυνό. Όσο προχωραέι η επιστήμη τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία.

Γιατί να πάω να προσκυνήσω, να πω προσευχή; Αφού δεν πρόκειται να κερδίσω κάτι. Αφού το σύμπαν είναι ουδέτερο και αμερόληπτο (το τονίζω ότι αυτά είναι γνώμη μου). Και μπορεί να ρωτήσει κάποιος "Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει κάτι;"

Η τύχη και οι αλλαγές που γίνονται στη ζωή μας είναι κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε. Ποια μεριά από το νόμισμα θα πέσει δεν εξαρτάται από την τύχη αλλά από νόμους της φυσικής. Απλά επειδή εμείς είμαστε ανίκανοι να το προβλέψουμε το ονομάσαμε τύχη.

Είμαστε ένα από τα τρισεκατομμύρια σύμπαντα. Και είμαστε το μοναδικό στο οποίο υπάρχει ζωή (από ό,τι ξέρουμε μέχρι τώρα). Σύμφωνα με τις πιθανότητες και μόνο έπρεπε να υπάρχει ένα σύμπαν το οποίο να είναι έτσι τοποθετημένο/φτιαγμένο/ το έφεραν έτσι οι συνθήκες και οι νόμοι της φύσης ώστε να υπάρχει ζωή. Αν υπήρχε σε άλλο σύμπαν ζωή τότε θα εξαρτιόταν/καθοριζόταν από τους εκεί παράγοντες. Πιθανότατα θα ήταν ζωή τελειώς άλλης μορφής. Αν ήταν νοήμων σαν εμάς θα σκέφτονταν ότι για κάποιο λόγο φτιάχτηκε έτσι το σύμπαν τους. Εγώ πιστεύω πως υπάρχει ζωή στο διάστημα. Χωρίς να έχω αποδείξεις. Για ποιο λόγο όμως το πιστεύω αυτό; Λόγω των κανόνων της φύσης και των μαθηματικών. Το "πιστεύω" μου είναι καθαρά στατιστικό. Προέρχεται από τις μέχρι τώρα ανακαλύψεις μας. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για αυτό ούτε βασίζω τη ζωή μου σε αυτό. Είναι απλά μία σκέψη.

Δεν υπάρχει περίπτωση να καθορίσω τη ζωή μου με βάση μία σκέψη. Τη σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει θεός. Νομίζω πως είμαι ικανός να είμαι και από μόνος μου ηθικός και να ξεχωρίσω το καλό και το κακό. Χωρίς να εξαρτώμαι από την κρίση κάποιου/κάτι ανώτερου. Δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί πιστεύει στο Θεό;

Αυτοί οι προβληματισμοί σε τεχνολογικό φόρουμ με σκοτώνουν... ήξερα κάποιον που πίστευε στους Sex Pistols, αλλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα γιατί, μου αρκεί που ήταν χαρούμενος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι προβληματισμοί σε τεχνολογικό φόρουμ με σκοτώνουν... ήξερα κάποιον που πίστευε στους Sex Pistols, αλλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα γιατί, μου αρκεί που ήταν χαρούμενος...

Για το λόγο αυτό υπάρχει το off-topic. Δε νομίζω πως είναι κακό να υπάρχουν τέτοια θέματα. Με τη λογική αυτή δεν έχουν θέση τα θέματα για τα ποδήλατα, τα αυτοκίνητα, τα σκάφη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε και τα άλλα είναι του γούστου μου, αλλά αυτές οι κουβέντες περί θρησκειών πάντα με σκότωναν... ανούσιες και άκαρπες... είναι σαν windows vs linux, pc vs mac... Αν ποτέ κατάλαβες γιατί ένας mac user είναι πιο ευτυχισμένος από έναν pc user ή το αντίθετο, τότε ίσως καταλάβεις και για αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Jaco δικιο εχεις,αλλα βγαινει κατι απο αυτες τις συζητησεις.

Δεν περιμενουμε να πειστει κανεις για το αντιθετο ουτε να βγαλουμε ενα συμπερασμα.

Ανταλλασουμε γνωμες-αποψεις,εξεταζουμε διαφορες πτυχες του ανθρωπου και εν τελει ψιλοφιλοσοφουμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Funny Pictures Thead αφορμή.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί πιστεύει στο Θεό;

Σοβαρά μιλάω. Δε το λέω καθόλου για πλάκα.

Βλέποντας το post στο funny pictures, θα έλεγα ότι το post σου δεν είναι πλήρες.

Μάλλον η τελευταία γραμμή έπρεπε να γράφει

"Σοβαρά μιλάω. Δε το λέω καθόλου για πλάκα. Αλλά θα σπάσω πλάκα με αυτά που θα γράψετε."

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το post στο funny pictures, θα έλεγα ότι το post σου δεν είναι πλήρες.

Μάλλον η τελευταία γραμμή έπρεπε να γράφει

"Σοβαρά μιλάω. Δε το λέω καθόλου για πλάκα. Αλλά θα σπάσω πλάκα με αυτά που θα γράψετε."

Μου συγκρίνεις το Funny Pictures, ένα thread κατ' εξοχήν για πλάκα, με ένα thread στο οποίο γίνεται μια σοβαρή συζήτηση; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μου συγκρίνεις το Funny Pictures, ένα thread κατ' εξοχήν για πλάκα, με ένα thread στο οποίο γίνεται μια σοβαρή συζήτηση; :hmm:

Αν ο victor του Funny Pictures είναι κάποιος άλλος victor με τον οποίον μοιράζεσαι έναν κοινό λογαριασμό στο lab, τότε κατανοώ το ερώτημά σου.

Όπως πάντως ήδη αναφέρθηκε, το thread είναι άκυρο, όχι μόνο περί ύπαρξης Θεού, αλλά και στο τι μορφή έχει αυτός. Είναι σαν να μαλώνουν τυφλοί για το ποιο είναι το ομορφότερο χρώμα, ενώ ταυτόχρονα άλλοι τυφλοί που αμφισβητούν την ύπαρξη των χρωμάτων ανοίγουν thread με τίτλο "Γιατί πιστεύετε στα χρώματα;"

Υ.Γ. Δεν νομίζω να σου δημιούργησε εντύπωση το κεφαλαίο Θ. Μάλλον το περίμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο victor του Funny Pictures είναι κάποιος άλλος victor με τον οποίον μοιράζεσαι έναν κοινό λογαριασμό στο lab, τότε κατανοώ το ερώτημά σου.

Όπως πάντως ήδη αναφέρθηκε, το thread είναι άκυρο, όχι μόνο περί ύπαρξης Θεού, αλλά και στο τι μορφή έχει αυτός. Είναι σαν να μαλώνουν τυφλοί για το ποιο είναι το ομορφότερο χρώμα, ενώ ταυτόχρονα άλλοι τυφλοί που αμφισβητούν την ύπαρξη των χρωμάτων ανοίγουν thread με τίτλο "Γιατί πιστεύετε στα Χρώματα;"

Υ.Γ. Δεν νομίζω να σου δημιούργησε εντύπωση το κεφαλαίο Θ. Μάλλον το περίμενες.

Δηλαδή όσοι αρχαίοι φιλοσοφούσαν το έκαναν εις μάτην έτσι;

Η συμπεριφορά σου είναι η ίδια με την παρέα σου και με όταν γνωρίζεις κάποιον ξένο; Άμα πας στον κινηματογράφο ή στο θέατρο; Αν ναι πάω πάσο.

Τώρα αν θεωρείς ότι το κεφαλαίο Θ κάνει κάποιον να σέβεται το Θεό περισσότερο από κάποιον που το γράφει με μικρό, πάσο ξανά. Μου θυμίζει την αντίφαση στους μαφιόζους που κάνουν προσευχή πριν το φαγητό.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά σου είναι η ίδια με την παρέα σου και με όταν γνωρίζεις κάποιον ξένο; Άμα πας στον κινηματογράφο ή στο θέατρο; Αν ναι πάω πάσο.

Τώρα αν θεωρείς ότι το κεφαλαίο Θ κάνει κάποιον να σέβεται το Θεό περισσότερο από κάποιον που το γράφει με μικρό, πάσο ξανά. Μου θυμίζει την αντίφαση στους μαφιόζους που κάνουν προσευχή πριν το φαγητό.

Φοβάμαι ότι δεν αφαίρεσες το :T: όσο γρήγορα θα ήθελες. Δεν έχασες δευτερόλεπτο να επιβεβαιώσεις το ύφος του παρόντος thread και τον λόγο για τον οποίο το άνοιξες.

45164d1309544776-giati-pisteyete-sto-theo-vic.jpg

Οπότε καλό το bold, αλλά δεν είσαι τόσο ειλικρινής όσο θέλεις να δείξεις. Το δεύτερο κομμάτι του ποστ σου είναι απλά... συμπαθητικό.

post-188-1416075307,5164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το thread εξαρτάται από τον thread starter; Εξαρτάσαι από τις απόψεις μου; Δεν μπορείς να εκφράσεις τις δικές σου; Πάντως μέχρι στιγμής βλέπω ότι αγνοείς τα ποστ μου. Τόσο το αμέσως προηγούμενο όσο και το άλλο όπου αναλύω τα επιχειρήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το thread εξαρτάται από τον thread starter; Εξαρτάσαι από τις απόψεις μου; Δεν μπορείς να εκφράσεις τις δικές σου; Πάντως μέχρι στιγμής βλέπω ότι αγνοείς τα ποστ μου. Τόσο το αμέσως προηγούμενο όσο και το άλλο όπου αναλύω τα επιχειρήματά μου.

Ο thread starter δεν είναι, από ότι φαίνεται, ειλικρινής. Αυτό αρκεί στο να μην κάτσω να σχολιάσω τις απόψεις του. Όχι να μην τις διαβάσω, να μην τις σχολιάσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω στον εαυτό μου και τις δυνατότητες μου :)

Αν ο εαυτός μας και οι δυνατότητές μας ήταν αξιόπιστες(άξιες εμπιστοσύνης) δεν θα δάκρυζε ποτέ άνθρωπος. Φουκουσίμες δεν θα υπήρχαν. Μην πάμε στο άλλο άκρο, αυτό της θεοποίησης του εαυτού. Απλά όσο προσπαθούμε όλοι μας για το καλύτερο τα πράγματα δεν μπορούν παρά να βελτιωθούν.

Και το καλύτερο δεν θέλει μόνο επιστήμη, αλλά και ηθική. Το ατύχημα της Φουκουσίμα είναι ένα side effect του καπιταλισμού που θεωρεί ως κριτήριο οργάνωσης της οικονομιάς την ανθρώπινη απληστία. Περισσότερα αγαθά--->περισσότερη ενέργεια-->ανάγκη καταφυγής σε επικίνδυνες πλην αποδοτικές για το σύστημα "οδούς".

Γιατί πιστεύετε σε Θεό;

Λέγοντας Θεό αναφερόμαστε σε κάτι πέρα από τα όρια της φύσης. Το λεγόμενο υπερφυσικό.

Άλλοι άνθρωποι πιστεύουν ότι αυτό το υπερφυσικό έχει προσωπικότητα και ασχολείται συνέχεια μαζί μας, άλλοι το θεωρούν εντελώς απρόσωπο, άλλοι πως δεν υπάρχει, άλλοι πως θα μπορούσε να υπάρχει κτλ.

Η πίστη στο Θεό όπως καταλαβαίνετε έχει νόημα μόνο για αυτούς που υιοθετούν την πρώτη άποψη. Τί με ενδιαφέρει εμένα π.χ. αν στον πλανήτη Ανδρομέδα κατοικεί ένας μπλε δράκος αν η ύπαρξή του δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στη ζωή μου.

Αν ανήκεις στους ανθρώπους που υιοθετούν την πρώτη άποψη(του θεού αφεντικού) μιας και αυτή η άποψη έχει μεγάλες επιπτώσεις στη ζωή σου(αλλαγή λαιφστάιλ, αποδοχή σοφών γερόντων που μόνο αυτοί ξέρουν γιατί μόνο αυτοί μίλησαν με το boss κτλ.) καλό είναι να ψάξεις το θέμα μέχρι τελικής πτώσης. Διαφορετικά θα είσαι το έρμαιο του κάθε αυτόκλητου αντιπροσώπου του "Θεού" που θα σου υπαγορεύει πώς να ζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πιστεύω σε κάποιον θεό ή κάποια ανωτερη δύναμη.

Δε χρειάζεται να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί. Αυτό για μένα έχει μια λογική. Το να πιστεύω σε κάτι το οποίο δεν έχει αποδειχθεί δεν έχει λογική (το τονίζω για εμένα μιλάω). Άλλοι το λέμε λογική και νόμοι της φυσικής και άλλοι θεό. Το σύμπαν διέπεται από νόμους. Ο θεός καλός ή κακός συμπεριλαμβάνει το καλό και το κακό, τον παράδεισο και την κόλαση, την μετέπειτα ζωή και τη γαλήνη. Μία ανώτερη δύναμη που έχει "λόγο" στο τι γίνεται. Τι σχέση έχουν αυτά με τους νόμους της φυσικής και του σύμπαντος; Το σύμπαν είναι ουδέτερο. Δεν διέπεται από φιλίες, καλό ή κακό. Όταν θα πέσει μετεωρίτης πάνω στη γη θα είναι γιατί έτσι ήταν η τροχιά του η οποία καθορίστηκε από βαρυτικές και άλλες δυνάμεις. Όχι γιατί ο θεός το αποφάσισε.

Εδώ μπορεί κάποιος να πει ότι το καλό και το κακό το έδωσαν οι άνθρωποι στο θεό και στα θεία για να τα φέρουν πιο κοντά στη φύση τους. Και γιατί να ισχύει; Το ίδιο έκανα και με το Δία οι αρχαίοι. Επειδή δεν καταλάβαιναν την αστραπή και τον κεραυνό. Όσο προχωραέι η επιστήμη τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία.

Γιατί να πάω να προσκυνήσω, να πω προσευχή; Αφού δεν πρόκειται να κερδίσω κάτι. Αφού το σύμπαν είναι ουδέτερο και αμερόληπτο (το τονίζω ότι αυτά είναι γνώμη μου). Και μπορεί να ρωτήσει κάποιος "Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει κάτι;"

Η τύχη και οι αλλαγές που γίνονται στη ζωή μας είναι κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε. Ποια μεριά από το νόμισμα θα πέσει δεν εξαρτάται από την τύχη αλλά από νόμους της φυσικής. Απλά επειδή εμείς είμαστε ανίκανοι να το προβλέψουμε το ονομάσαμε τύχη.

Είμαστε ένα από τα τρισεκατομμύρια σύμπαντα. Και είμαστε το μοναδικό στο οποίο υπάρχει ζωή (από ό,τι ξέρουμε μέχρι τώρα). Σύμφωνα με τις πιθανότητες και μόνο έπρεπε να υπάρχει ένα σύμπαν το οποίο να είναι έτσι τοποθετημένο/φτιαγμένο/ το έφεραν έτσι οι συνθήκες και οι νόμοι της φύσης ώστε να υπάρχει ζωή. Αν υπήρχε σε άλλο σύμπαν ζωή τότε θα εξαρτιόταν/καθοριζόταν από τους εκεί παράγοντες. Πιθανότατα θα ήταν ζωή τελειώς άλλης μορφής. Αν ήταν νοήμων σαν εμάς θα σκέφτονταν ότι για κάποιο λόγο φτιάχτηκε έτσι το σύμπαν τους. Εγώ πιστεύω πως υπάρχει ζωή στο διάστημα. Χωρίς να έχω αποδείξεις. Για ποιο λόγο όμως το πιστεύω αυτό; Λόγω των κανόνων της φύσης και των μαθηματικών. Το "πιστεύω" μου είναι καθαρά στατιστικό. Προέρχεται από τις μέχρι τώρα ανακαλύψεις μας. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για αυτό ούτε βασίζω τη ζωή μου σε αυτό. Είναι απλά μία σκέψη.

Δεν υπάρχει περίπτωση να καθορίσω τη ζωή μου με βάση μία σκέψη. Τη σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει θεός. Νομίζω πως είμαι ικανός να είμαι και από μόνος μου ηθικός και να ξεχωρίσω το καλό και το κακό. Χωρίς να εξαρτώμαι από την κρίση κάποιου/κάτι ανώτερου. Δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω κάτι τέτοιο.

βαση ψυχολογιας και υποσυνειδητου (ο froyd τα λεει) ολοι μα ολοι οι ανθρωποι πιστευουν σε κατι ανωτερο απο αυτους.αλλοι το οναμαζουν θεο αλλοι συμπαν αλλοι κενο κτλ..ειναι πολυ απλο το ΓΙΑΤΙ.ο ανθρωπος ξερει συνειδητα οτι ειναι φθαρτος.ΦΟΒΑΤΑΙ TO ΘΑΝΑΤΟ. αυτο του δημιουργει υποσυνειδητα την αναγκη να ΠΙΣΤΕΨΕΙ καπου που ειναι ανωτερο απο αυτον. απο εκει προερχεται και η πιστη του καθενος σε κατι που ειναι αφθαρτο και απιαστο για αυτον.

τωρα θα μου πειτε αυτοι που λενε πως πιστευουν μονο στον εαυτο τους....δεν φοβουνται το θανατο? οχι.απλως δεν το χουν ψαξει καλα ακομη....η ειναι πολυ ευκαιριακοι στη ζωη...

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.