Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Γιατι υπαρχουν ,ας μην κανουμε τετοια συζητηση....

Εκτος θεματος τελειως και αν δεν ειανι η ιδεα μου θελεις να προκαλεσεις λιγο με την ερωτηση σου!!!

Θα την δοκιμασω στις μπιτσιζ αυτην την αττακα,φαινεται πολυ πιασαρικη.

πχ.

Τσακωνας:-Θα μου κατσεις.

Μπιτς:-Γιατι?

Τσακωνας:-Γιατι θα σε απαυτωσω,ας μην κανουμε τετοια συζητηση.Εισαι εκτος θεματος τελειως και αν δεν ειναι ιδεα μου θελεις να προκαλεσεις λιγο με την ερωτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν....δεν πιστεύω στον γνωστό θεό μας, ονομάστε τον όπως θέλετε...

ΑΡΑ δεν είμαι θρήσκος. Αλλά επειδή δεν είμαι ΘΕΟΣ, και άρα δεν τα ξέρω όλα, πιστεύω ως ανώτερο σε αυτά που δεν ξέρω. Ο άνθρωπος όσο υπάρχει σκέφτεται, αισθάνεται, ψάχνει, βρίσκει και μαθαίνει. Και πάντα μαθαίνει κάτι κανούργιο. Άρα πάντα θα υπάρχει κάτι άγνωστο γι αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν προλαβαινω να παρακολουθησω το thread ας μου στειλει καποιος ενα πμ οταν προχωρησουμε στο "Γιατι πιστευετε σε πατριδες?"

Η σταδιακή κατάργησή τους θα σου δώσει την απάντηση. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω στον θεο.Ισως να υπαρχει αλλα δεν αυτος των θρησκειων που υπαρχουν.Πιστευω οτι η θρησκεια ειναι η μεγαλυτερη απατη αλλα ταυτοχρονα και κανταντια του ανθρωπου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστευω πουθενα κ σε κανεναν.μονο στον εαυτο μου.δεν μου χρειαζεται να εχω πιστη σε κατι για να προχωραω στην ζωη
Πιστεύω στον εαυτό μου και τις δυνατότητες μου :)
Γιατί δεν πιστεύω σε κάποιον θεό ή κάποια ανώτερη δύναμη.

Η ερώτηση του thread είναι:

- Γιατί πιστεύετε στον Θεό (της Χριστιανοσύνης);

- Γιατί ακολουθείτε πιστά κάποιον Θεό/Ανώτερη δύναμη;

ή

- Γιατί πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός/Ανώτερη δύναμη;

Γιατί αν είναι η τρίτη περίπτωση και οι τρεις σας γνωρίζετε κάτι που δεν γνωρίζουμε εμείς ή απλά απαντάτε σε λάθος ερώτηση. Ακόμα και στο Big Bang δηλαδή να πιστεύεις, κάποιος πρέπει να έφτιαξε αυτήν την "κουκκίδα" που είχε αυτό το αποτέλεσμα. Και με τον όρο κάποιος, δεν αναφέρομαι σε φυσικό πρόσωπο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πάει μακριά. Το ερώτημα που θέτει είναι πολύ σωστό. Υπάρχει διαφορά από το "δεν πιστεύω ότι υπάρχει Θεός" στο "ξέρω ότι δεν υπάρχει Θεός". Δυστυχώς πολλοί... κυρήτουν φανατικά το δεύτερο, προσπαθώντας να εξηγήσουν γιατί υποστηρίζουν το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Αν σαν απάντηση παίρνεις το "Υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη γιατί από κάπου ξεκίνησαν τα πάντα" τότε όχι δεν με καλύπτει προφανώς, απλά "ζω" με αυτήν γιατί δεν έχω κάτι καλύτερο. Εσύ λοιπόν που (απ' ότι καταλαβαίνω) δεν καλύπτεσαι από αυτή την απάντηση, έχεις αναρωτηθεί τι προκάλεσε το big bang ή απλά δεν σε απασχόλησε ποτέ;

Ρωτάω, γιατί δείχνεις να πιστεύεις κάτι άλλο και θα ήθελα πολύ να το ακούσω :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει διαφορά των δύο εννοιών. Μία ανώτερη δύναμη που ξεκίνησε τα πάντα και μία ανώτερη δύναμη η οποία έχει ενεργό ρόλο στην καθημερινότητα της ανθρωπότητας. Στο πρώτο απαντώ δεν ξέρω (ποιος ξέρει άλλωστε), αλλά δε νομίζω, ενώ στο δεύτερο πιστεύω όχι (δηλαδή κάποιος/κάποια/κάτι το οποίο θα ακούσει τις προσευχές και θα πράξει αναλόγως).

ΥΓ. Και τώρα προφανώς αναφερόμαστε σε πολύ γενική βάση περί θρησκευτικότητας. Γιατί αν το πάμε περισσότερο προς θρησκεία - εκκλησία κτλ, αλλάζει η συζήτηση και τα επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείς ότι κάποια ανώτερη δύναμη μπορεί να δημιούργησε το σύμπαν, αλλά αποκλείεις η ίδια ανώτερη δύναμη να συνεχίζει να παρατηρεί την δημιουργία της; Με τι στοιχεία; Επειδή δεν σε άκουσε εσένα ή επειδή δεν ανταποκρίνεται στις προσμονές που θα είχες από έναν Χριστιανικό Θεό;

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εσεις που πιστευετε σε κατι υπερανω προσπαθειτε εμεσα να μας περασετε το σκεπτικο νομιζοντας οτι ειναι σωστο.

αντιθετως η καθε αποψη και κριση του καθενος ειναι απολυτα σεβαστη.

Το οτι εγω βασιζομαι στην επιστημη(ναι οκ , ακομα δεν εχει φτασει ως το big bang η επιστημη ισως και ποτε) και στα γεγονοτα και οχι σε ενα απλο "πιστευε και μη ερευνα" με κανει τα πραγματα να τα βλεπω ρεαλιστικα.

συμβαινει αυτο αυτο και αυτο.

Οταν εχασα τον πατερα μου μικρος , δεν απευθυνθηκα σε υπερανω δυναμεις ουτε ζητησα βοηθεια απο καποια μη υπαρκτη δυναμη.Κοιταξα να δω πως θα μεγαλωσω χωρις πατερα.

Αλλα προσθεου , δε κατακρινω το αντιθετο στρατοπεδο της πιστης.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη! Θεωρω οτι εγω ειμαι η δυναμη....

Αν πίστευα καπου θα πίστευα στην δική μας θρησκεία (αν και δεν ειναι θρησκεία με τον κλειστό ορο του χριστιανισμού)

Ξέρετε τι μαχες δοθηκαν για να επικρατήσει ο Χριστιανισμος στην Ελλαδα ?

Με το ζορι ηρθαν και μας επιβλήθηκαν οι Εβραικες Μαυρες Γατες...

Ποσοι Αρχαιοι Ναοι καταστράφηκαν...

Για την Ακρόπολη γιατι δεν το λενε? Τις καταστροφές που έκαναν οι Ιερείς του Χριστιανισμου....Οι Αγγλοι μας φταίνε ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ!!!

Μιλαω για τον Ελληνα, οχι για Κυπριους και τετοια.... διαφορετικός λαος αυτοι καλα κανουν και πιστευουν, κοντα τους ειναι!

Μπαινεις σε μια εκκλησία, τι το ελληνικό βλέπεται ? Γιατι εγω μονο παραστάσεις Εβραιων βλεπω! Που ειναι η αρχαια τεχνη ?

Εχετε καταλαβει γιατι ειναι ετσι ο Χριστιανικος Ναος ?

Γιατι διαφερει τοσο απο την Αρχαιο Ελληνικο Ναο ?

Μας αφηνουν να επιλεξουμε Θρησκεια ?

Μας λενε την αλήθεια στα βιβλία που διαβαζουμε στο σχολείο ? ΜΠΟΥΡΔΕΣ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C4dC7sTmsVI]YouTube - ‪ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...‬‏[/ame]

Την χαρη δεν θα τους την κανω, αρκετή προπαγάνδα έφαγα....οι εβραιοι με τους εβραιους εγω ειμαι Ελληνας!

Αλλα ο Ελληνας εχουμε πει μνημη αγελαδας με μπολικο σανο χορτάτος! Αντε να ξεφυγεις....

Το ιδιο και οι γονεις μου, δεν είχαμε ποτε στο σπιτι εικόνες αγίων και φρόντισαν απο μικρο σε μενα και στα αδέρφια μου να μας πούνε 5-10 πράγματα...

το Ονομα μου : OΡΕΣΤΗΣ

Και μου αρεσει oτι οι Νεο-Ελληνες αναφερονται στους Αρχαιους Ελληνες, ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείς ότι κάποια ανώτερη δύναμη μπορεί να δημιούργησε το σύμπαν, αλλά αποκλείεις η ίδια ανώτερη δύναμη να συνεχίζει να παρατηρεί την δημιουργία της; Με τι στοιχεία; Επειδή δεν σε άκουσε εσένα ή επειδή δεν ανταποκρίνεται στις προσμονές που θα είχες από έναν Χριστιανικό Θεό;

Αφού λέω δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω. Είπα εγώ ότι το έφτιαξε και μετά το παράτησε; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] Προσωπικά δεν κατακρίνω κανέναν. Απλά σε ένα τέτοιο θέμα περιμένω τοποθέτηση που να βασίζεται έστω σε κάποιο σκεπτικό και όχι μία απλή δήλωση "δεν πιστεύω πουθενά". Νομίζω ο σκοπός του θέματος είναι να γίνεται συζήτηση, οπότε προσπαθώ να σας βγάλω με το τσιγκέλι πράγματα που θα περίμενα να πείτε από μόνοι σας κατά την τοποθέτηση σας.

Από εκεί και πέρα, προσπαθώ να καταλάβω πως εσείς βλέπετε την κατάσταση και να κερδίσω ότι μπορώ από αυτό.

Αφού λοιπόν τα βλέπεις ρεαλιστικά, όπως θεωρώ ότι τα βλέπω και εγώ, δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου για να σου περάσω την δική μου άποψη. Περιμένω όμως να μου πεις, πως εξηγείς το Big Bang πχ.

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

Αφού λέω δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω. Είπα εγώ ότι το έφτιαξε και μετά το παράτησε; :hmm:
1o Άρα θεωρείς ότι κάποια ανώτερη δύναμη μπορεί να δημιούργησε το σύμπαν, 2o αλλά αποκλείεις η ίδια ανώτερη δύναμη να συνεχίζει να παρατηρεί την δημιουργία της; Με τι στοιχεία; Επειδή δεν σε άκουσε εσένα ή επειδή δεν ανταποκρίνεται στις προσμονές που θα είχες από έναν Χριστιανικό Θεό;
Στο πρώτο απαντώ δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω, ενώ στο δεύτερο πιστεύω όχι
Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Στο τρίτο σου quote, το post μου αυτό αναφέρεται στα πρηγούμενα που έγραφα στο ίδιο post, όχι σε αυτά που έχεις βάλει στο δεύτερο quote σου. Που άλλωστε δεν είναι και λογικό μιας και το post σου αυτό (του δεύτερου quote) γράφτηκε πιο μετά.

Επίσης υπάρχει διαφορά των δύο εννοιών. 1ο Μία ανώτερη δύναμη που ξεκίνησε τα πάντα και 2ο μία ανώτερη δύναμη η οποία έχει ενεργό ρόλο στην καθημερινότητα της ανθρωπότητας. Απάντηση για 1ο Στο πρώτο απαντώ δεν ξέρω (ποιος ξέρει άλλωστε), αλλά δε νομίζω, Απάντηση για 2ο ενώ στο δεύτερο πιστεύω όχι (δηλαδή κάποιος/κάποια/κάτι το οποίο θα ακούσει τις προσευχές και θα πράξει αναλόγως).

Με λίγα λόγια λέω ότι ούτε πιστεύω ότι κάτι ανώτερο δημιούργησε το σύμπαν και ούτε κάτι ανώτερο παρακολουθεί τη δημιουργία του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] Προσωπικά δεν κατακρίνω κανέναν. Απλά σε ένα τέτοιο θέμα περιμένω τοποθέτηση που να βασίζεται έστω σε κάποιο σκεπτικό και όχι μία απλή δήλωση "δεν πιστεύω πουθενά". Νομίζω ο σκοπός του θέματος είναι να γίνεται συζήτηση, οπότε προσπαθώ να σας βγάλω με το τσιγκέλι πράγματα που θα περίμενα να πείτε από μόνοι σας κατά την τοποθέτηση σας.

Από εκεί και πέρα, προσπαθώ να καταλάβω πως εσείς βλέπετε την κατάσταση και να κερδίσω ότι μπορώ από αυτό.

Αφού λοιπόν τα βλέπεις ρεαλιστικά, όπως θεωρώ ότι τα βλέπω και εγώ, δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κάπου για να σου περάσω την δική μου άποψη. Περιμένω όμως να μου πεις, πως εξηγείς το Big Bang πχ.

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

εχεις πιαστει σε ενα θεμα το οποιο ακομα δεν εχει αναλυθει ουτε ανακαλυφθει.

γιατι ; αν γνωριζα η αν σου πω την αποψη μου η οποια θα ηταν και σωστη , δε θα δουλευα σα τηλεφωνητρια στη vodafone

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Όσο για αυτό που λες για την άποψή μας και το τσιγκέλι. Εγώ σε αυτό το post λέω με κάποια σχετική λεπτομέρεια τι πιστεύω. http://www.thelab.gr/1063054623-post23.html

Αν βρισκόμασταν στα 1000 χρόνια π.Χ. και είχαμε αυτή τη συζήτηση δε θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε τον κεραυνό και άλλα φυσικά φαινόμενα. Εγώ αν υποστήριζα ότι ο κόσμος δε φτιάχτηκε από κάποια ανώτερη δύναμη και εσύ μου έφερνες ως παράδειγμα τον κεραυνό, δε θα μπορούσα να σου απαντήσω τι είναι. Όπως είπα και στο άλλο post, όσο προχωράει η επιστήμη τόσο αναδιπλώνεται η θρησκεία. Και σιγά σιγά όλα αρχίζουν και γίνονται από κυριολεκτικά, αλληγορικά και με βαθύτερη σημασία (βλέπε κατακλυσμός, γεωκεντρικό σύστημα, Αδάμ και Εύα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.