Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Για τους fanatic Χριστιανούς, πάτε να φάτε κουραμπιέ τώρα:daisy: μήπως και μας αγαπήσει ο Θεός της Αγάπης περισσότερο:

Προχριστιανικές θεογεννήσεις (ηλιακών ή / και σωτηριακών Θεών):

25 Δεκεμβρίου

Άδωνις (κυπριακός, συριακός και ελληνορωμαϊκός Θεός. Στη λεγόμενη «Βηθλεέμ» που σημαίνει «Οίκος του Άρτου» υπήρχε πανάρχαιος Ναός του Αδώνιδος που λειτουργούσε ακόμη και την εποχή των Αντωνίνων, δηλαδή τον 2ο μ.α.χ.χ. αιώνα)

Ταμμούζ (βαβυλωνιακός Θεός)

Ντουμούζι (σουμεριακός Θεός)

Μίθρας (παρσικός Θεός)

Βέλλενος (κελτικός ηλιακός Θεός που οι Ρωμαίοι εταύτισαν με τον Απόλλωνα)

Έρκλε (ετρουσκικός ηλιακός Θεός)

Άττις (φρυγικός και ευρύτερα μικρασιατικός Θεός)

Ηρακλής (Έλλην ηλιακός Θεός)

Όντιν (ο ύπατος, εκπολιτιστής και φιλάνθρωπος σκανδιναβο-γερμανικός Θεός, από τις εορτές του οποίου προέρχονται τα υποτιθέμενα «χριστιανικά» έθιμα του στολισμένου ελάτου και του «Αγιοβασίλη»)

Μπάλντερ (σκανδιναβο-γερμανικός ηλιακός, θνήσκων και ανασταινόμενος Θεός)

Λουπέρκους (ιταλιώτικος, ηλιακός Θεός)

Ντάζμπογκ (σλαβονικός Θεός)

Γιαρίλο (σλαβονικός ηλιακός Θεός της χαράς της ζωής και της νεότητος -«jaru» = «νεότης»)

Σάουλε (λιθουανή, ηλιακή Θεά)

Το οτι η ντπ σε εχει φλομωσει με διαφορα ονοματα και "ιστορικα" στοιχεια και "αποδειξεις" περι αυτων...σημαινει οτι ειναι και αληθεια...;

Στη τελικη το θεμα ειναι εντελως απλο...

Δεν θελεις να πιστευεις..; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ! ! !

Δεν εχεις ομως δικαιωμα να υβριζεις-χλευαζεις αυτα που πιστευουν καποιοι αλλοι...

Και εκτος αυτου...πρεπει να ειναι ψυχανωμαλος καποιος ο οποιος ασχολειται-χλευαζει κατι που για αυτον ειναι ανυπαρκτο-μουφα-παραμυθι...

Ασε λοιπον τον Ιησου Χριστο στην ακρη και ασχολησου με κατι αλλο.

Αν θελεις μπορω να κανονισω μια συναντηση με κατι φιλαρακια που ειναι Ισλαμιστες να τους πεις τη γνωμη σου περι Ισλαμ-Αλλαχ με τον ιδιο τροπο που το κανεις για τη Χριστιανικη πιστη. Ελπιζω να μην "κολλησεις" λογω συνεπειων...και να αποδειξεις εμπρακτα οτι εισαι ενας γνησιος-ατρομητος αθεος που χλευαζει ολους τους θεους...και τις θρησκειες...γιατι αν "κολλησεις" εκει και το μονο που δεν "κολλας" ειναι οτον χλευαζεις τη Χριστιανικη πιστη...πρεπει να σε ενημερωσω οτι υπαρχουν γυρω σου ατομα που πιστευουν σε αυτο που χλευαζεις και ειναι πιο φανατιλα απο καποιους αλλους και ισως δεν σου βγει σε καλο αυτη σου η τακτικη...

Φιλικα σου δινω αυτη τη συμβουλη...διοτι κριμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τον φόβο των πρωτόγονων πρέπει να μην μιλάμε; Ή μήπως, απλά να μιλήσουμε και να τους κάνουμε όσο πολιτισμένοι είναι και οι Χριστιανοί; (εώς εκεί...παραπάνω θα είναι δικαίωμα τους να πιστεύουν ότι θέλουν και δεν πρέπει να τους βοηθήσουμε ;) )

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η ντπ σε εχει φλομωσει με διαφορα ονοματα και "ιστορικα" στοιχεια και "αποδειξεις" περι αυτων...σημαινει οτι ειναι και αληθεια...;

Στη τελικη το θεμα ειναι εντελως απλο...

Δεν θελεις να πιστευεις..; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ! ! !

Δεν εχεις ομως δικαιωμα να υβριζεις-χλευαζεις αυτα που πιστευουν καποιοι αλλοι...

Και εκτος αυτου...πρεπει να ειναι ψυχανωμαλος καποιος ο οποιος ασχολειται-χλευαζει κατι που για αυτον ειναι ανυπαρκτο-μουφα-παραμυθι...

Ασε λοιπον τον Ιησου Χριστο στην ακρη και ασχολησου με κατι αλλο.

Αν θελεις μπορω να κανονισω μια συναντηση με κατι φιλαρακια που ειναι Ισλαμιστες να τους πεις τη γνωμη σου περι Ισλαμ-Αλλαχ με τον ιδιο τροπο που το κανεις για τη Χριστιανικη πιστη. Ελπιζω να μην "κολλησεις" λογω συνεπειων...και να αποδειξεις εμπρακτα οτι εισαι ενας γνησιος-ατρομητος αθεος που χλευαζει ολους τους θεους...και τις θρησκειες...γιατι αν "κολλησεις" εκει και το μονο που δεν "κολλας" ειναι οτον χλευαζεις τη Χριστιανικη πιστη...πρεπει να σε ενημερωσω οτι υπαρχουν γυρω σου ατομα που πιστευουν σε αυτο που χλευαζεις και ειναι πιο φανατιλα απο καποιους αλλους και ισως δεν σου βγει σε καλο αυτη σου η τακτικη...

Φιλικα σου δινω αυτη τη συμβουλη...διοτι κριμα ειναι...

Sorry αλλα γιατί να μην χλευάζω κάτι που στην τελική σκότωνε κόσμο μέχρι πρόσφατα και σε άλλες παραλλαγές συνεχίζει να σκοτώνει. και αφού παρόλα αυτά ο κόσμος αρνείται να το βλέπει σφαιρικά το θέμα το θεωρώ μέχρι και υποχρέωση να το ξεφτιλίζω το θέμα, μάλιστα δεν βλέπω μεγάλη διαφορα με το να μου λέει κάποιος "εγώ είμαι φασίστας αλλα οι άνθρωποι είναι που τον κάνουν τον φασισμό κακό, κατά τα αλλα προάγει την γυμναστική και την καλή σωματική κατάσταση και σε αυτό θέλω να πιστεύω"

Η θρησκεία είναι επίπονη για το ανθρώπινο γένος, είναι σχεδιασμένη για να υπηρετεί την εκμετάλλευση του κόσμου και όσο πιο γρήγορα την ξεφορτωθούμε τόσο το καλύτερο - ένα βάρος από τους ωμους τις ανθρωπότητας. επίσης και ένα βήμα πιο κοντά στο να γίνουμε Type 1 Civilization.

Όλη η ιστορία τις θρησκείας έχει μονο αίμα, χρήμα και παραμυθάκια, δεν βοηθησε να κάνει ο άνθρωπος ούτε ένα βήμα μπροστά (αντίθετος μάλιστα) και δεν έχει μέχρι στιγμής ιστορικά προσφέρει σε κανέναν λαό τίποτα εκτος από το να είναι φανατικοί κάφροι.

άμα θέλεις να δεις την αληθινή δύναμη και χρήση τις θρησκείας, μπορείς να ψάξεις για τον πόλεμο τις τσετσενίας

(όταν το εφτάχρονο παιδάκι είναι σίγουρο πως με το να σκοτώσει έναν αμαρτωλό (π.χ. εσένα) πάει κατευθείαν στον παράδεισο.)

κατά τα αλλα μην ξεχνάμε πως η θρησκεία από μονη τις (όλες μάλιστα οι θρησκείες) είναι όχι και από τους καλύτερους συγγραφείς που περπάτησαν στην γη. όπως λογικό είναι να βλέπεις πως από την μια έχεις ελεύθερη βούληση, από την άλλη θεϊκές παρεμβάσεις με την μορφή γενοκτονίας επειδή κάνει ο άνθρωπος όργια :/

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλας περι αιματος που χυθηκε απο τους διαφορους οπαδους διαφορων θρησκειων και για διαφορους λογους, μιλας για τις λαθος τακτικες-συμπεριφορες ανθρωπων. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με τον λογο του Ευαγγελιου.

Πολλοι επικαλεστηκαν το ονομα καποιας θρησκειας και επραξαν τα αισχη. Συμφωνω. Τι σχεση εχει ομως αυτο με καποιον που απλα πιστευει και που προσπαθει να τηρησει οσα πιστευει και να γινει καλυτερος ανθρωπος και να δωσει αγαπη στους γυρω του; Πρεπει αυτος ο ανθρωπος να απολογηθει για τα αισχη των "πιστων" ;

Δες τι κοινωνιες υπηρξαν εκει οπου διαφορα κεθεστωτα προσπαθησαν να καταργησουν το θεμα θρησκειας. Εσσδ, Ρουμανια, Τσεχια, Βουλγαρια, Γιουγκοσλαβια, Αλβανια, Κινα, Κορεα κτλπ...

Ψαξε να βρεις τι γινοταν τοτε εκει και τι γινεται ακομα και σημερα σε μερικες χωρες απο αυτες.

Κανε ερευνα για τα διαφορα γκουλαγκ και με ποιο τροπο μπορουσε καποιος να καταληξει εκει.

Οταν μιλαμε για Χριστιανισμο μιλαμε για αυτα που διδαξε ο Ιησους Χριστος και οχι για τις ενεργειες των διαφορων που φορεσαν τον μανδυα του "πιστου" και που επραξαν τα αισχη.

Οι ανθρωποι εχουν ροπη προς την ανομια. Ειναι τρεπτοι. Τη μια κανουν κατι σωστο και την αλλη κατι λαθος. Δεν εχει ευθυνη το Ευαγγελιο για αυτο. Δεν τους προσταζει το Ευαγγελιο να κανουν κατι κακο.

Παντου οπου υπαρχουν ανθρωποι υπαρχουν οι σωστοι και υπαρχουν και οι λαθος. Ετσι ηταν και ετσι θα συνεχισει να ειναι. Στο χερι μας ειναι ο καθενας τι αποφασεις θα παρει και πως θα πορευτει στη ζωη του. Τι σου φταιει λοιπον το Ευαγγελιο λοιπον για την ανοησια που δερνει αλυπητα τους ανθρωπους;

Οσο για το χρεος που εχεις στο να προσβαλεις τη πιστη του αλλου...αυτο δεν ειναι φασισμος;

Τωρα βεβαια αν μιλαμε μεσα στα πλαισια φανατισμου-εγωισμου...ο καθενας θα κρατα σημαια τη δικη του γνωμη και απλα δεν εχει νοημα να γραφουμε....οποτε κατσε και σκεψου.

Ειναι ή δεν ειναι φασισμος οταν αυτο που κανεις γνωριζεις οτι προσβαλει καποιους αλλους γυρω σου και εσυ συνεχιζεις και το κανεις;

Και γιατι αφου τα εχεις με τις θρησκειες γενικα...εχεις χρεος να χλευαζεις μονο τον Χριστιανισμο δημοσιως και δεν χλευαζεις και τις υπολοιπες δημοσιως;

Χλευαστης μαγκας λοιπον εκ του ασφαλους...

Επειδη ομως ο κοσμος γυρω μας εχει λαλησει γενικως θα σε συμβουλευα να μην συνεχισες να το κανεις διοτι δεν ειμαστε σιγουροι πλεον για τις αντιδρασεις των ανθρωπων τους οποιους χλευαζεις και τους φερνεις σε δυσκολη ψυχολογικη θεση.

Οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση. Το ποια ειναι η δραση τη γνωριζεις, το ποια μπορει να ειναι η αντιδραση καποιου ανθρωπου τη γνωριζεις;

Αν καποιος λοιπον χλευασει τη μανουλα καποιου αλλου ανθρωπου...γνωριζουμε τι μπορει να γινει στη συνεχεια; Μαλλον οχι.

Πολιτισμος ειναι ο καθενας να σεβεται τους γυρω του και να μην προκαλει με τη σταση του αρνητικα συναισθηματα στο συνανθρωπο του. Ας γινουμε λοιπον πολιτισμενοι και ας αφησουμε τις διαφορες καφριλες που τωρα τελευταια εχουν γινει μοδα και ενδειξη μαγκιας και εξυπναδας

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλας περι αιματος που χυθηκε απο τους διαφορους οπαδους διαφορων θρησκειων και για διαφορους λογους, μιλας για τις λαθος τακτικες-συμπεριφορες ανθρωπων. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με τον λογο του Ευαγγελιου.

έλα? με λίγα λόγια απαρνιέσαι την παλαιά διαθήκη δηλαδή?

(όχι πως η έδοση 2.0 είναι πολύ καλύτερη: κατά ματθαίον ευαγγέλιο 15:1-6)

Πολλοι επικαλεστηκαν το ονομα καποιας θρησκειας και επραξαν τα αισχη. Συμφωνω. Τι σχεση εχει ομως αυτο με καποιον που απλα πιστευει και που προσπαθει να τηρησει οσα πιστευει και να γινει καλυτερος ανθρωπος και να δωσει αγαπη στους γυρω του; Πρεπει αυτος ο ανθρωπος να απολογηθει για τα αισχη των "πιστων" ;

ok. πες μου ένα βήμα που έκανε η ανθρωπότητα λόγο τις θρησκείας

Δες τι κοινωνιες υπηρξαν εκει οπου διαφορα κεθεστωτα προσπαθησαν να καταργησουν το θεμα θρησκειας. Εσσδ, Ρουμανια, Τσεχια, Βουλγαρια, Γιουγκοσλαβια, Αλβανια, Κινα, Κορεα κτλπ...

Ψαξε να βρεις τι γινοταν τοτε εκει και τι γινεται ακομα και σημερα σε μερικες χωρες απο αυτες.

Κανε ερευνα για τα διαφορα γκουλαγκ και με ποιο τροπο μπορουσε καποιος να καταληξει εκει.

orly? man από εκεί κατάγομαι, τα ξέρω από πολύ πιο πρώτο χέρι. αλλα θα σου απαντήσω στο ύφος τις ερώτησης σου. Ο Hitler ήταν θρήσκος και χριστιανός, δεν είδα να βοηθάει ιδιαιτερα

Οταν μιλαμε για Χριστιανισμο μιλαμε για αυτα που διδαξε ο Ιησους Χριστος και οχι για τις ενεργειες των διαφορων που φορεσαν τον μανδυα του "πιστου" και που επραξαν τα αισχη.

Οι ανθρωποι εχουν ροπη προς την ανομια. Ειναι τρεπτοι. Τη μια κανουν κατι σωστο και την αλλη κατι λαθος. Δεν εχει ευθυνη το Ευαγγελιο για αυτο. Δεν τους προσταζει το Ευαγγελιο να κανουν κατι κακο.

επειδή βαριέμαι να βρίσκω και αλλα τέτοια πετυχημένα quotes θα σου ξανάπαραθέσω το ίδιο "κατά ματθαίον ευαγγέλιο 15:1-6"

Παντου οπου υπαρχουν ανθρωποι υπαρχουν οι σωστοι και υπαρχουν και οι λαθος. Ετσι ηταν και ετσι θα συνεχισει να ειναι. Στο χερι μας ειναι ο καθενας τι αποφασεις θα παρει και πως θα πορευτει στη ζωη του. Τι σου φταιει λοιπον το Ευαγγελιο λοιπον για την ανοησια που δερνει αλυπητα τους ανθρωπους;

αφού δεν παίζει εδώ ρολο δεν παίζει εκεί ρολο, είναι άχρηστο

Οσο για το χρεος που εχεις στο να προσβαλεις τη πιστη του αλλου...αυτο δεν ειναι φασισμος;

εγώ θα έλεγα είναι η πιο ήπιας μορφή θεραπείας κατά του χαμαιλέοντα καρκίνου που λέγεται "Θρησκεία". θα σε παραθέσω για το τι επήρεια έχει η θρησκεία στο να κάνει τους ανθρώπους πιο Χριστιανούς, δες το σκηνικό που λέγεται Χυτήριο και το βιντεάκι τις πλακας στο youtube με τους κάφρους μουσουλμάνους

Τωρα βεβαια αν μιλαμε μεσα στα πλαισια φανατισμου-εγωισμου...ο καθενας θα κρατα σημαια τη δικη του γνωμη και απλα δεν εχει νοημα να γραφουμε....οποτε κατσε και σκεψου.

Ειναι ή δεν ειναι φασισμος οταν αυτο που κανεις γνωριζεις οτι προσβαλει καποιους αλλους γυρω σου και εσυ συνεχιζεις και το κανεις;

p.x. άμα ήσουν φασίστας (Σ.Σ. Hitler e.t.c.) επιεικώς αν θυμάσαι αποδόθηκε θανατική ποινή.

είναι πολύ λάθος το να οπλίζεις με όπλα δημοκρατίας φασιστικά συστήματα όπως είναι ο ίδιος ο φασισμός και η πασα θρησκεία (στην προκειμενη ο χριστιανισμός γιατί είναι και πιο πρόχειρος)

Και γιατι αφου τα εχεις με τις θρησκειες γενικα...εχεις χρεος να χλευαζεις μονο τον Χριστιανισμο δημοσιως και δεν χλευαζεις και τις υπολοιπες δημοσιως;

E? για διάβασε ξανά το τι έχω ποστάρει.

που ακριβώς αναφέρθηκα μονο στον χριστιανισμό?

Χλευαστης μαγκας λοιπον εκ του ασφαλους...

Επειδη ομως ο κοσμος γυρω μας εχει λαλησει γενικως θα σε συμβουλευα να μην συνεχισες να το κανεις διοτι δεν ειμαστε σιγουροι πλεον για τις αντιδρασεις των ανθρωπων τους οποιους χλευαζεις και τους φερνεις σε δυσκολη ψυχολογικη θεση.

Οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση. Το ποια ειναι η δραση τη γνωριζεις, το ποια μπορει να ειναι η αντιδραση καποιου ανθρωπου τη γνωριζεις;

again orks όπως έδειξε η ιστορία

Αν καποιος λοιπον χλευασει τη μανουλα καποιου αλλου ανθρωπου...γνωριζουμε τι μπορει να γινει στη συνεχεια; Μαλλον οχι.

ok όταν η μάνα μου θα είναι σε debate άμα υπάρχει η όχι τότε θα είναι μετρό συγκρίσεις

Πολιτισμος ειναι ο καθενας να σεβεται τους γυρω του και να μην προκαλει με τη σταση του αρνητικα συναισθηματα στο συνανθρωπο του. Ας γινουμε λοιπον πολιτισμενοι και ας αφησουμε τις διαφορες καφριλες που τωρα τελευταια εχουν γινει μοδα και ενδειξη μαγκιας και εξυπναδας

Καλη συνεχεια.

ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ να μην πιστεύω σε παραμυθια? SRSLY?!

επειδή επιτέλους ο κόσμος για πρώτη φορα στην ιστορία του ανθωπίνου γένους έχει την δυνατότητα ανοιχτά να αμφισβητεί τέτοιες δικτατορίες όπως η θρησκεία και τα πολιτεύματα, έγινε μαγκια? ok ναι είμαι μάγκας που δεν πιστεύω σε αόρατους ανθρώπους

και ok είμαι μάγκας που δεν πιστεύω πως πριν μερικές χιλιάδες χρονια οι άνθρωποι ξέραν περισσότερα από όσα ξέρουμε εμείς τώρα (κρίνοντας κ το ποσο καλά χρησιμοποιήσανε την γνώση τους)

όπως ναι είναι μαγκια να βλέπω την σχιζοφρένεια όχι μονο στις άλλες θρησκείες αλλα και σε αυτήν που διδάχτηκα από τότε που δεν είχα ούτε καν την δυνατότητα να πάρω την οποιαδήποτε απόφαση μονος μου

και sorry δεν κατάλαβα και όλας, δηλαδή πρέπει να πολεμάμε καρκίνους μονο όταν ξανά απειλήσουν την ζωή μας?

αυτό είναι που λένε (λαός που ξεχνάει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει) και δεν βλέπω κάπου εδώ γιατί πρέπει να μπει αστερίσκος σε αυτά που έχει κάνει η εκκλησια (που είναι θάνατος, βασανιστήρια, σκοταδισμός και καλά λόγια)

[ame]

[/ame]

edit: και ενημερωτικά στην σοβιετική ένωση, δεν απαγορευόταν να πιστεύεις σε ότι θες. απαγορευόταν να το επιδεικνύεις και να προσηλυτίζεις κόσμο.. σαν το κάπνισμα ένα πράγμα. κάντο σπίτι σου και μην να πιπίλας το μυαλό άλλων.

τώρα άμα θες στατιστικά μέχρι και από την σοβιετική ένωση του Stalin.

http://www.marxists.org/history/ussr/government/1928/sufds/ch21.htm

και μην συγκρίνουμε τώρα το μέσο επίπεδο μόρφωσης που είχε η σοβιετική ένωση με αυτόν που έχει π.x. η Ελλάδα. η μάνα μου στην Σοβιετική ένωση σχεδίαζε πολεμικά αεροπλάνα και ο πατέρας μου είχε τελειώσει αριστούχος στην Ανωτατη Ακαδημία Καλών Τεχνών στην Μόσχα με κόκκινο δίπλωμα πάνω στο βιομηχανικό σχέδιο

1000 φορες το εκπαιδευτικό σύστημα της πρώην σοβιετικής ένωσης παρα θρησκευτικά στα σχόλια.

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ομως οπως και να το κανουμε ειναι αλληλένδετα αυτα τα 2.

Αν δεν ειχε την αναγκη ο ανθρωπος να πιστευει σε θεους, αυτοματα δεν θα υπηρχαν και οι καθε λογης θρησκειες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23340]xkabamarux[/MENTION]

ακυρώνεις τα λεγόμενά σου μέσα στο ίδιο σου το ποστ

παραφράζοντας τα λεγόμενά σου μπορώ να πω κι εγώ

Οταν μιλας περι αιματος που χυθηκε απο τους διαφορους οπαδους του κομμουνισμού και για διαφορους λογους, μιλας για τις λαθος τακτικες-συμπεριφορες ανθρωπων. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με τον λογο του Κεφαλαίου.

Πολλοι επικαλεστηκαν το ονομα καποιας κομμουνισμού και επραξαν τα αισχη. Συμφωνω. Τι σχεση εχει ομως αυτο με καποιον που απλα πιστευει και που προσπαθει να τηρησει οσα πιστευει και να γινει καλυτερος ανθρωπος και να δωσει αγαπη στους γυρω του; Πρεπει αυτος ο ανθρωπος να απολογηθει για τα αισχη των "κομμουνιστών" ;

Οταν μιλαμε για Κομμουνισμό μιλαμε για αυτα που διδαξε ο Καρλ Μαρξ και οχι για τις ενεργειες των διαφορων που φορεσαν τον μανδυα του "κομμουνιστή" και που επραξαν τα αισχη.

Προφανώς και το πρόβλημα είναι ο άνθρωπος και οι δογματικές του αντιλήψεις, είτε είναι χριστιανός ή μουσουλμάνος ή άθεος, κομμουνιστής ή καπιταλιστής ή φασίστας. Εσύ όμως ενώ μιλάς για εγκλήματα του κομμουνισμού, στα εγκλήματα του χριστιανισμού πετάς το μπαλάκι στους ανθρώπους.

Ειναι ή δεν ειναι φασισμος οταν αυτο που κανεις γνωριζεις οτι προσβαλει καποιους αλλους γυρω σου και εσυ συνεχιζεις και το κανεις;

Πολιτισμος ειναι ο καθενας να σεβεται τους γυρω του και να μην προκαλει με τη σταση του αρνητικα συναισθηματα στο συνανθρωπο του. Ας γινουμε λοιπον πολιτισμενοι και ας αφησουμε τις διαφορες καφριλες που τωρα τελευταια εχουν γινει μοδα και ενδειξη μαγκιας και εξυπναδας

Ούτε καν. Όποιος προσβάλλεται από κάτι ας το λύσει με τον εαυτό του. Κι εγώ προσβάλλομαι όταν κάποιος επιβάλει τι παραστάσεις θα δω στο θέατρο ή στις γυναίκες να φοράνε μπουρκα. Αλλιώς να σε πληροφορήσω ότι πιστεύω στο ιπτάμενο μακαρονοτέρας οπότε πρέπει να αφαιρέσεις το αβατάρ σου επειδή προσβάλλει την πίστη μου και φυσικά να μην ξαναφας μακαρόνια.

Το πρόβλημα όλων εσάς των χριστιανών είναι ότι δεν είσαστε πιστοί. Αν ήσασταν πραγματικά πιστοί, καμία προσβολή δεν θα μπορούσε να αγγίξει την πίστη σας. Αλλά όσο έχετε αμφιβολίες και διαβάζετε ανέκδοτα/τρολλιές/επιστημονικές αναλύσεις/λογικά επιχειρήματα, οι ίδιοι αμφισβητείτε την πίστη σας και αυτό σας εξοργίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ομως οπως και να το κανουμε ειναι αλληλένδετα αυτα τα 2.

Αν δεν ειχε την αναγκη ο ανθρωπος να πιστευει σε θεους, αυτοματα δεν θα υπηρχαν και οι καθε λογης θρησκειες.

Η ερώτηση αφορά το Θεό, όχι τις εκφράσεις του ανα το κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Ares mares coocoonares

Εγώ που την βρίσκω με κάθε λογής αρχαιο-παγανιστικά σύμβολα, βιβλία, που την βρίσκω με την ατμόσφαιρα σε μακρινά μοναστήρια, που μικρός άκουγα Βathory και 2 unlimited μαζί, που δεν είμαι χριστιανός, που δεν είμαι ισλαμιστής, που δεν είμαι μωαμεθανός, που δεν είμαι εβραίος, που πάω στην ανάσταση επειδή πάνε όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου και φιλιόμαστε, αγκαλιαζόμαστε, που γνωρίζοντας ότι το αρνί είναι εβραικό έθιμο, το τρώω επειδή είναι νόστιμο το αναθεματισμένο, και επειδή σε αυτόν τον τόπο αρνιά και κατσίκια τρώγανε οι άνθρωποι για αιώνες, που χαίρομαι να βλέπω γελαστές φατσούλες μικρών παιδιών να νιώθουν όμορφα με χριστουγεννιάτικα τραγούδια, που αηδίασα όταν πήγα στην Ρώμη (Βατικανό) και διαπίστωσα απο κοντά πόσο αίμα έχει χυθεί χιλιάδες τόσα χρόνια για να συσσωρευτεί τέτοιος πλούτος, που δεν κόβω την καλημέρα σε φίλους μου που πάνε για κανα 3ημερο στο Άγιο όρος απλά γιατί έτσι θέλουν και τους αρέσει, που βρίζω χριστοπαναγίες αυτούς ξέρω, που πλακώνομαι τακτικά με πεθερικά γυναίκα και γνωστούς για τα εβραϊκά κατάλοιπα της θρησκείας που πιστεύουν, που δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί στεναχώριες, προβλήματα μου χαλάσαν το στομάχι, που ζηλεύω όσους "είναι κολλημένοι" στην θρησκεία, αλλά τα προβλήματα τους τα αντιμετωπίζουν πιο ψύχραιμα, που πιστεύω ότι κάτι διάολο (ποιητική αδεία), υπάρχει κρυμμένο εκεί πίσω πολύ πριν απο μας και όχι αναγκαία για εμάς, που ψάχνω να βρώ απο που θα κρατηθώ σκεφτόμενος τον θάνατο, έχοντας απορρίψει Παράδεισους-κολάσεις, που πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος γεννιέται για να μεταφέρει κάτι αλλά δεν μπορώ να ξέρω τί,.....

...τι είμαι;

Βγάλτε τα βιβλία σας με τις εξισώσεις 7ου βαθμού που μάθατε στις οξφόρδες και στα χάρβαρντα, συμβουλευτείτε και τα εγχειρίδια της παγκοσμιοποίησης και απαντήστε μου.

Άιντε γιατί δεν μου λέτε τίποτα, και πολύ στεναχωριέμαι! Δεν ξέρω ποιος είμαι λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε [MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION]

κάθεσαι και παθιάζεσαι για να απαντήσεις σε ένα άτομο που την μία λέει αυτό

Δεν θελεις να πιστευεις..; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ! ! !

και στο τέλος γράφει αυτό?

Φιλικα σου δινω αυτη τη συμβουλη...διοτι κριμα ειναι...

ή όπως (πολύ σωστά) έγραψε ο [MENTION=4080]darien[/MENTION]

ακυρώνεις τα λεγόμενά σου μέσα στο ίδιο σου το ποστ

Που (σκόπιμα? ασυνείδητα?) την ελευθερία λόγου καταλήγει να την χρησιμοποιεί για προπαγάνδα. Πολύ συνοπτικά δημοσιεύει:

"Είναι δικαίωμα σου να επιλέξεις τι να πιστέψεις και δεν προσπαθώ να σε επηρεάσω αλλά την ίδια στιγμή σου αραδιάζω 1000 άσχετες πληροφορίες (πάντα με κενό κάτω από κάθε πρόταση για να φαίνεται πιο μεγάλο και ψαρωτικό το κείμενο) ενώ, σε απαντήσεις (που, όλως τυχαίως, δεν ταυτίζονται αποκλειστικά με την δική μου οπτική), σε προτρέπω να σκεφτείς, να συλλογιστείς, να επεξεργαστείς χωρίς να ακους άλλους (βέβαια από την πολύ ανάλυση υπάρχει το ενδεχόμενο ο συνειρμός σου να περάσει σε λάθη λογικής και να μεταπειστείς αλλά δε βαριέσαι). Πάνω από όλα, δεν θα επιχειρήσω να σε επηρεάσω (άσχετα αν σου έχω ήδη γράψει 1000 πληροφορίες, τσουβαλιάζοντας ντπ, κομμουνισμό, κλπ κλπ)"

Στο τέλος προστίθεται μια ευχή για να δείξει ευγένεια κι έδεσε το γλυκό!

Όταν η μπουρδολογία αποκτά επικίνδυνες διαστάσεις (βλέπε εδώ), τότε ο χλευασμός είναι, κατά τη γνώμη μου, ένα καλό όπλο.

Link to comment
Share on other sites

έλα? με λίγα λόγια απαρνιέσαι την παλαιά διαθήκη δηλαδή?

(όχι πως η έδοση 2.0 είναι πολύ καλύτερη: κατά ματθαίον ευαγγέλιο 15:1-6)

ok. πες μου ένα βήμα που έκανε η ανθρωπότητα λόγο τις θρησκείας

orly? man από εκεί κατάγομαι, τα ξέρω από πολύ πιο πρώτο χέρι. αλλα θα σου απαντήσω στο ύφος τις ερώτησης σου. Ο Hitler ήταν θρήσκος και χριστιανός, δεν είδα να βοηθάει ιδιαιτερα

επειδή βαριέμαι να βρίσκω και αλλα τέτοια πετυχημένα quotes θα σου ξανάπαραθέσω το ίδιο "κατά ματθαίον ευαγγέλιο 15:1-6"

αφού δεν παίζει εδώ ρολο δεν παίζει εκεί ρολο, είναι άχρηστο

εγώ θα έλεγα είναι η πιο ήπιας μορφή θεραπείας κατά του χαμαιλέοντα καρκίνου που λέγεται "Θρησκεία". θα σε παραθέσω για το τι επήρεια έχει η θρησκεία στο να κάνει τους ανθρώπους πιο Χριστιανούς, δες το σκηνικό που λέγεται Χυτήριο και το βιντεάκι τις πλακας στο youtube με τους κάφρους μουσουλμάνους

p.x. άμα ήσουν φασίστας (Σ.Σ. Hitler e.t.c.) επιεικώς αν θυμάσαι αποδόθηκε θανατική ποινή.

είναι πολύ λάθος το να οπλίζεις με όπλα δημοκρατίας φασιστικά συστήματα όπως είναι ο ίδιος ο φασισμός και η πασα θρησκεία (στην προκειμενη ο χριστιανισμός γιατί είναι και πιο πρόχειρος)

E? για διάβασε ξανά το τι έχω ποστάρει.

που ακριβώς αναφέρθηκα μονο στον χριστιανισμό?

again orks όπως έδειξε η ιστορία

ok όταν η μάνα μου θα είναι σε debate άμα υπάρχει η όχι τότε θα είναι μετρό συγκρίσεις

ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ να μην πιστεύω σε παραμυθια? SRSLY?!

επειδή επιτέλους ο κόσμος για πρώτη φορα στην ιστορία του ανθωπίνου γένους έχει την δυνατότητα ανοιχτά να αμφισβητεί τέτοιες δικτατορίες όπως η θρησκεία και τα πολιτεύματα, έγινε μαγκια? ok ναι είμαι μάγκας που δεν πιστεύω σε αόρατους ανθρώπους

και ok είμαι μάγκας που δεν πιστεύω πως πριν μερικές χιλιάδες χρονια οι άνθρωποι ξέραν περισσότερα από όσα ξέρουμε εμείς τώρα (κρίνοντας κ το ποσο καλά χρησιμοποιήσανε την γνώση τους)

όπως ναι είναι μαγκια να βλέπω την σχιζοφρένεια όχι μονο στις άλλες θρησκείες αλλα και σε αυτήν που διδάχτηκα από τότε που δεν είχα ούτε καν την δυνατότητα να πάρω την οποιαδήποτε απόφαση μονος μου

και sorry δεν κατάλαβα και όλας, δηλαδή πρέπει να πολεμάμε καρκίνους μονο όταν ξανά απειλήσουν την ζωή μας?

αυτό είναι που λένε (λαός που ξεχνάει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει) και δεν βλέπω κάπου εδώ γιατί πρέπει να μπει αστερίσκος σε αυτά που έχει κάνει η εκκλησια (που είναι θάνατος, βασανιστήρια, σκοταδισμός και καλά λόγια)

edit: και ενημερωτικά στην σοβιετική ένωση, δεν απαγορευόταν να πιστεύεις σε ότι θες. απαγορευόταν να το επιδεικνύεις και να προσηλυτίζεις κόσμο.. σαν το κάπνισμα ένα πράγμα. κάντο σπίτι σου και μην να πιπίλας το μυαλό άλλων.

τώρα άμα θες στατιστικά μέχρι και από την σοβιετική ένωση του Stalin.

The Soviet Union: Facts, Descriptions, Statistics Ch 21

και μην συγκρίνουμε τώρα το μέσο επίπεδο μόρφωσης που είχε η σοβιετική ένωση με αυτόν που έχει π.x. η Ελλάδα. η μάνα μου στην Σοβιετική ένωση σχεδίαζε πολεμικά αεροπλάνα και ο πατέρας μου είχε τελειώσει αριστούχος στην Ανωτατη Ακαδημία Καλών Τεχνών στην Μόσχα με κόκκινο δίπλωμα πάνω στο βιομηχανικό σχέδιο

1000 φορες το εκπαιδευτικό σύστημα της πρώην σοβιετικής ένωσης παρα θρησκευτικά στα σχόλια.

Μια γυναίκα μέσα στο κουτί του παιχνιδιού που αγόρασε βρήκε ένα απεγνωσμένο γράμμα του ανθρώπου που το έφτιαξε...

Πριν λίγο καιρό, είχαν έρθει στη δημοσιότητα σοκαριστικές φωτογραφίες από πέντε εργοστάσια παιχνιδιών στην Κίνα, όπου οι εργαζόμενοι δούλευαν όλο το 24ωρο και αναγκάζονταν να κοιμούνται στο χώρο εργασίας τους, ώστε να ολοκληρώσουν τη μαζική παραγωγή που απαιτούσαν οι υπεύθυνοι των εργοστασίων ενόψει Χριστουγέννων.

Τώρα, έρχεται στη δημοσιότητα ένα γράμμα, το οποίο όπως αναφέρεται σε αυτό, προέρχεται από...

έναν Κινέζο εργάτη, ο οποίος το τοποθέτησε μέσα σε ένα κουτί από τα παιχνίδια που κατασκεύασε.

Στο γράμμα, ο εργάτης περιγράφει με απόγνωση ότι δεν μπορεί να ζει άλλο υπό το βάρος της εκμετάλλευσης και θέλησε να κάνει γνωστό στον δυτικό κόσμο τις συνθήκες εργασίας στα εργοστάσια αυτά.

Το γράμμα ανακάλυψε μια 42χρονη γυναίκα από την Αμερική η οποία αγόρασε ένα παιχνίδι.

«Αυτό που δεν περίμενα ήταν μια απεγνωσμένη έκκληση για βοήθεια από έναν Κινέζο εργάτη ο οποίος αναγκάζεται να φτιάχνει πράγματα κάτω από βίαιες συνθήκες»', ανέφερε η 42χρονη.

Στο γράμμα ο εργάτης γράφει: «Δεν αντέχω άλλο. Βοηθήστε μας! Χιλιάδες άνθρωποι κάτω από τον Κινεζικό Κομμουνισμό θα σας ευχαριστούν και θα σας θυμούνται για πάντα», αναφέρει.

Όπως λέει δουλεύουν 15 ώρες την ημέρα, χωρίς αργίες, χωρίς Σαββατοκύριακα και αμείβονται με 1,61 δολάρια το μήνα!

Ο Κινέζος εργάτης παρακαλεί όποιον βρει το γράμμα να το στείλει στην Παγκόσμια Οργάνωση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Όπως λέει η δουλειά τους είναι σαν σε στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας.

Η Διευθύντρια στο Παρατηρητήριο των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Κίνας, Σόφι Ρίτσαρντσον, δήλωσε στο Oregonian ότι η καταγωγή ή η αυθεντικότητα της επιστολής δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί.

«Νομίζω ότι είναι δίκαιο να πούμε ότι οι συνθήκες που περιγράφονται στην επιστολή είναι αληθινές με όσα γνωρίζουμε σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν στα στρατόπεδα εργασίας», τονίζει.....

Αυτα τα καθεστωτα εχεις νοσταλγησει;;; Γιατι δεν πας εκει αφου τα πραγματα ειναι καλυτερα εκει και οχι εδω;

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Μια γυναίκα μέσα στο κουτί του παιχνιδιού που αγόρασε βρήκε ένα απεγνωσμένο γράμμα του ανθρώπου που το έφτιαξε...

Πριν λίγο καιρό, είχαν έρθει στη δημοσιότητα σοκαριστικές φωτογραφίες από πέντε εργοστάσια παιχνιδιών στην Κίνα, όπου οι εργαζόμενοι δούλευαν όλο το 24ωρο και αναγκάζονταν να κοιμούνται στο χώρο εργασίας τους, ώστε να ολοκληρώσουν τη μαζική παραγωγή που απαιτούσαν οι υπεύθυνοι των εργοστασίων ενόψει Χριστουγέννων.

Τώρα, έρχεται στη δημοσιότητα ένα γράμμα, το οποίο όπως αναφέρεται σε αυτό, προέρχεται από...

έναν Κινέζο εργάτη, ο οποίος το τοποθέτησε μέσα σε ένα κουτί από τα παιχνίδια που κατασκεύασε.

Στο γράμμα, ο εργάτης περιγράφει με απόγνωση ότι δεν μπορεί να ζει άλλο υπό το βάρος της εκμετάλλευσης και θέλησε να κάνει γνωστό στον δυτικό κόσμο τις συνθήκες εργασίας στα εργοστάσια αυτά.

Το γράμμα ανακάλυψε μια 42χρονη γυναίκα από την Αμερική η οποία αγόρασε ένα παιχνίδι.

«Αυτό που δεν περίμενα ήταν μια απεγνωσμένη έκκληση για βοήθεια από έναν Κινέζο εργάτη ο οποίος αναγκάζεται να φτιάχνει πράγματα κάτω από βίαιες συνθήκες»', ανέφερε η 42χρονη.

Στο γράμμα ο εργάτης γράφει: «Δεν αντέχω άλλο. Βοηθήστε μας! Χιλιάδες άνθρωποι κάτω από τον Κινεζικό Κομμουνισμό θα σας ευχαριστούν και θα σας θυμούνται για πάντα», αναφέρει.

Όπως λέει δουλεύουν 15 ώρες την ημέρα, χωρίς αργίες, χωρίς Σαββατοκύριακα και αμείβονται με 1,61 δολάρια το μήνα!

Ο Κινέζος εργάτης παρακαλεί όποιον βρει το γράμμα να το στείλει στην Παγκόσμια Οργάνωση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Όπως λέει η δουλειά τους είναι σαν σε στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας.

Η Διευθύντρια στο Παρατηρητήριο των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Κίνας, Σόφι Ρίτσαρντσον, δήλωσε στο Oregonian ότι η καταγωγή ή η αυθεντικότητα της επιστολής δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί.

«Νομίζω ότι είναι δίκαιο να πούμε ότι οι συνθήκες που περιγράφονται στην επιστολή είναι αληθινές με όσα γνωρίζουμε σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν στα στρατόπεδα εργασίας», τονίζει.....

Αυτα τα καθεστωτα εχεις νοσταλγησει;;; Γιατι δεν πας εκει αφου τα πραγματα ειναι καλυτερα εκει και οχι εδω;

θα μπορούσα πολύ εύκολα να σου αναλύσω το τι και πως. όπως και πολύ απλά θα μπορούσα σε όλη σου την παράθεση να σου πω. Παιδί μου.. τι σπουδές έχουν οι γονείς σου? και τι δουλειά κάναν? και με αυτό θα έκλεινα όλη την παράθεση σου αλλα δεν είναι του παρόντος (επίσης σε θεωρώ το λιγότερο άσχετο για να μου παραθέτεις κάτι τέτοιο)

κατά τα αλλα θα επικεντρωθώ στην ανικανότητα σου να δώσεις συγκεκριμένες απαντήσεις όπως για παράδειγμα έκανα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα πλεον να συνεχισουμε τη κουβεντα διοτι δεν οδηγει πουθενα.

εσένα δεν οδηγεί πουθενά

Αποψη σου, αποψη μου.

Για την ακρίβεια είναι άποψη μου και η απόλυτη αδυναμία σου να ανταποκριθείς σε μια συζήτηση.

Καλη συνεχεια.

+ επειδή είσαι ανίκανος να κανείς συζήτηση την κανείς με ελαφρά, have a nice day troll

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το οτι η ντπ σε εχει φλομωσει με διαφορα ονοματα και "ιστορικα" στοιχεια και "αποδειξεις" περι αυτων...σημαινει οτι ειναι και αληθεια...;

Στη τελικη το θεμα ειναι εντελως απλο...

Δεν θελεις να πιστευεις..; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ! ! !

Δεν εχεις ομως δικαιωμα να υβριζεις-χλευαζεις αυτα που πιστευουν καποιοι αλλοι...

Και εκτος αυτου...πρεπει να ειναι ψυχανωμαλος καποιος ο οποιος ασχολειται-χλευαζει κατι που για αυτον ειναι ανυπαρκτο-μουφα-παραμυθι...

Ασε λοιπον τον Ιησου Χριστο στην ακρη και ασχολησου με κατι αλλο.

Αν θελεις μπορω να κανονισω μια συναντηση με κατι φιλαρακια που ειναι Ισλαμιστες να τους πεις τη γνωμη σου περι Ισλαμ-Αλλαχ με τον ιδιο τροπο που το κανεις για τη Χριστιανικη πιστη. Ελπιζω να μην "κολλησεις" λογω συνεπειων...και να αποδειξεις εμπρακτα οτι εισαι ενας γνησιος-ατρομητος αθεος που χλευαζει ολους τους θεους...και τις θρησκειες...γιατι αν "κολλησεις" εκει και το μονο που δεν "κολλας" ειναι οτον χλευαζεις τη Χριστιανικη πιστη...πρεπει να σε ενημερωσω οτι υπαρχουν γυρω σου ατομα που πιστευουν σε αυτο που χλευαζεις και ειναι πιο φανατιλα απο καποιους αλλους και ισως δεν σου βγει σε καλο αυτη σου η τακτικη...

Φιλικα σου δινω αυτη τη συμβουλη...διοτι κριμα ειναι...

Απειλές έμμεσα ή άμεσα απο Χριστιανούς, πιστεύω ότι δεν συνδράμουν με τα πιστεύω τους.

Μπορείς να κανονίσεις ότι ραντεβού με Ισλαμιστές, Βραχμανιστές ,Ποδοσφαιριστές θέλεις, άλλωστε ουκ ολίγες φορές τους τα έχω πει κατάμουτρα.

Εγω αναγράφω από που έχουν κάνει CLOPY -PASTE την 25η Δεκεμβρίου και εσύ μου ανταπαντάς με εκφοβισμό και νομίζεις ότι θα "δαγκώσω"

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.