Jump to content



Πρόταση για λάπτοπ!


haris_led

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την φόρμα τον περικλή!

Γενικές ερωτήσεις

1)Μέχρι πόσα χρήματα μπορούν να διατεθούν? μέχρι 600 ευρώ!

2)Ποιο μέγεθος laptop προτιμάτε?

Thin and Light με οθόνη 13"-14"

Mainstream με οθόνη 15"-16"

3)Σκοπεύετε να αγοράσετε το laptop από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό? ευρώπη/ελλάδα

4)Έχετε κάποια προτίμηση ή δεν συμπαθείτε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία? καμία συμπάθεια/αντιπάθεια

5)Θα σκεφτόσασταν να αγοράσετε μεταχειρισμένο laptop? ναι

6)Ποιες θα είναι οι βασικές/σημαντικότερες λειτουργίες που θα επιτελείτε με το laptop καθημερινά πράγματα: κατά κόρον surfing ταινίες μουσική και χρήση virtual machine. ελάχιστο gaming

7)Θα έχετε το laptop σε ένα σημείο τον περισσότερο χρόνο, θα το μετακινείτε συνέχεια ή και λίγο και από τα δυο? τον περισσότερο χρόνο θα είναι στο σπίτι

8)Θα χρησιμοποιείτε το laptop για να παίζετε παιχνίδια? Αν ναι τι παιχνίδια? ναι, αλλά λόγω χρόνου όχι πολύ, civilization 5, assassins creed είναι δυο παιχνίδια που παίζω

9)Πόσες ώρες αυτονομία χρειάζεστε? το λιγότερο οι 3 που έχουν τα περισσότερα νομίζω μου αρκούν

10)Θα σας πείραζε να παραγγείλετε το laptop από το διαδίκτυο χωρίς πρώτα να το δείτε από κοντά? κανένα πρόβλημα

11)Έχετε κάποια προτίμηση σε λειτουργικό? Αν ναι σε ποιο? windows, θα προτιμούσα να είχε κάρτα γραφικών nvidia που απ' ότι έχω διαβάσει έχει υποστήριξη για το αντίστοιχο dxva σε linux. θέλω να έχω ταυτόχρονα και ubuntu στο laptop και να μπορώ να βλέπω μια HD σειρά ρε αδερφέ! :p

Ερωτήσεις για την ανάλυση της οθόνης

12)Τι ανάλυση οθόνης προτιμάτε?

WXGA, HD, 720p

1280x800 και 1366x768

Αυτή η ανάλυση συναντάτε συνήθως σε netbooks με οθόνες μεγαλύτερες των 10" και σε laptop μέχρι 16"

WXGA+, HD+, 900p

1440x900 και 1600x900

Αυτή η ανάλυση συναντάτε σε όλα τα laptop.

Σε μικρές οθόνες (μικρότερες των 13") τα εικονίδια μπορεί να φαίνονται πολύ μικρά και να σας δυσκολεύουν

13)Προτιμάτε η οθόνη να είναι Glossy(reflective) ή Matte(Non-glossy)? ματ, αν και δε θα κλαίω κιόλας :p

Ποιότητα κατασκευής και σχέδιο

14)Το desing είναι σημαντικό για εσάς? μου αρέσουν τα hp probook, αλλά αν βρούμε και σε καρναβάλι αυτά που θέλω θα το σκεφτώ σοβαρά

15)Πόσο καιρό σκοπεύετε να κρατήσετε το laptop? 3 χρόνια τουλάχιστον

Επιμέρους εξαρτήματα

16)Τι χωρητικότητας σκληρό δίσκο χρειάζεστε? το λιγότερο 320, κατά προτίμηση 7200 rpm

17)Θέλετε ο σκληρός δίσκος να είναι SSD? όχι

18)Θέλετε το laptop να έχει Blu-Ray writer/reader ή CD/DVD writer/burner ή και τα δυο? θέλω να μπορώ στο μέλλον να το αντικαταστήσω με έναν άλλο σκληρό, πχ έναν ssd.

Υποθέτω θα είναι δύσκολο να βρούμε κάτι με αυτά τα κριτήρια, αλλά όποιος θέλει ας δώσει καμμιά πληροφορία! :toomuchne

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :D

Link to comment
Share on other sites

bot εισαι και γραφεις ετσι?Δεν μπορω να καταλαβω τι θες!

:wall::wall:

Τώρα με μπέρδεψες!! :p Που είναι δυσνόητες οι απαντήσεις μου;; :hmm:

Υπόψην χρησιμοποίησα την φόρμα σε αυτό το thread: http://www.thelab.gr/mobile-computing/forma-ti-laptop-na-agorasw-96601.html

Link to comment
Share on other sites

οκ παω πασω:fist:

λοιπον εγω πριν λιγων εβδομαδων πηρα αυτο το laptop και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Τι λες?

acer 5742g - Αναζήτηση Google

ωραίο φαίνεται!!

υπάρχει στο σκρούτζ γύρω στα 600! :)

επίσης ξέρουμε αν το dvd drive του γίνεται να αντικατασταθεί με sata 2,5 άρη δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο που σου προτινω ειναι καπως καλυτερο.......εσυ ξερεις....

πωπωω... θα το χάσω το μυαλουδάκι μου που λέει και στη διαφήμιση! έχεις δίκιο! ανακαλώ για το άσους!

Ποιο εχεις προτεινει;

Γιατι δεν μου εμφανιζει κατι εμενα.

αυτό πρότεινε ο kuza! Asus X53SJ-SX125V | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Το asus σε συγκριση με το acer υπερεχει στα:

-νεας γενιας cpu αρα και καλυτερη αυτονομια.

-δυνατοτερη καρτα γραφικων

Υπαρχει και αυτο με καλυτερο επεξεργαστη:

Asus X52JU-SX289V | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.