Jump to content



CRT ή TFT για παιχνίδια ?


halifis

Recommended Posts

Θα 'ηθελα τη γνώμη σας για την επιλογή μιας οθόνης για παιχνίδια.

Καταρχάς crt η tft;

Εχω κάρτα γραφικών (Ati 8500LE 128 ΜΒ) με ψηφιακή έξοδο.

Τα χρήματα που διαθέτω είναι 2000.

Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο και γιατι.

Ποια τεχνικά πρέπει να προσέξω γιατί έχω ακούσει 8 εκκατομύρια γνώμες και άκρη δεν έβγαλα.

Η βοήθεια σας είναι παραπάνω απο πολύτιμη γιατί στις οθόνες δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται για να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν την θες μονο για games και εχεις τον χωρο τοτε CRT. Πολυ καλα λογια εχω αkουσει για αυτην http://www.nec-mitsubishi.com/coremedia/generator/Internet/Subsidiaries/Headquarter/Content/Products/CRT-DiamondPro2070SB/CRT-DiamondPro2070SB,spec=_3F__uk__en.html

και φυσικα παντα θα προτεινα καποια απο τις μεγαλες Sony(F520)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι διατεθιμένος να τα δώσεις δες καμιά EIZO CRT στις 17-19". Οι TFT έχουν εξελιχτεί πολύ, δε λέω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να ανταγωνιστούν στα ίσια τις CRT στον τομέα της γρήγορης εναλλαγής εικόνας και της πιστότητας χρωμάτων. τώρα βέβαια ότι και να πάρεις η κάρτα σου θα σε κρατάει κάπως χαμηλά γι'αυτό μιας και διαθέτεις και τα χρήματα είτε περιμένεις κάνα μήνα και παίρνεις καμία X600-X800 είτε παίρνεις τώρα μια 9600ΧΤ (256ΜΒ) - 9800pro (256MB).

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, καλύτερα πρώτα πάρε νέα κάρτα γραφικών για να μπορείς να τα παίξεις με αυτά σε καλές αναλύσεις και με ενεργοποιημένα τα εφέ...

τώρα, οι tft έχουν προχωρήσει πολύ αλλά έχουν ένα σημαντικό μειονέκτημα (πέρα από τις ανανεώσεις που κάποιες φορές νομίζεις ότι βλέπεις το κάθετο ρεφρες + ότι δεν έχουν καλό μαύρο χρώμα), το ότι έχουν φιξ ανάλυση. αυτό σημαίνει ότι αν πάρεις την καλύτερη τφτ οθόνη με ψηλή ανάλυση κλπ, θα πρέπει να έχεις τέρας pc που να παίζει τα παιχνίδια όλα, σε αυτή την ανάλυση, αν δε θες να χάνεις αρκετά σε ποιότητα κατεβάζοντας ανάλυση στην τφτ.

από την άλλη αν έχεις πχ έστω μια 17άρα τφτ με 1280*1024 ανάλυση, δεν θα μπορείς να παίξεις στα 1600*1200

αν ο σκοπός είναι μόνο το gaming εγώ θα έλεγα μια καλή crt 19+ ιντσών.

και θα σου έρθει φθηνότερα.

το υπόλοιπο σύστημα τί είναι? άσε που 2000 για οθόνη είναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ωραίες είναι οι 19 και πάνω ίντσες αλλά δεν χρειάζεται και αντίστοιχο χώρο στο γραφείο; ’σε που μου χουνε πει οτι οι μεγάλες CRT κουράζουν εύκολα. Έτσι μου 'χουν πει, δεν ξέρω από πρώτο χέρι μιας και δεν έχω κάτσει ποτέ μπροστά από δεκαενιάρα. Για την ανάλυση στις TFT συμφωνώ κι εγώ, είναι τρομερά σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

2000?? Τρελό ποσό........μπορείς να κάνεις το εξής : Πάρε μια μέτρια->καλή ΤΦΤ οθονούλα με 500 (μην κοιτάς χαρακτηριστικά.........θες απλά ΤΦΤ για τα μάτια σου)....μετά χώσε μια 1000άρα για μια EIZO 19" CRT ή κάτι ανάλογο (μπορεί και λιγότερα) και τα 500 που περισεύουν πάρε μια κάρτα θανάτου (ΑΤΙ κατα προτίμηση αλλά εαν θές και NVIDIA) και βάλ τες dual display. Θες παιχνιδάκια...........γύρνα στην CRT (και άσε στην ΤΦΤ τον Explorer να κάνει download).........θές εργασίες και internet serfing.........γύρνα στην ΤΦΤ και βάλε κανα TVtuner να βλέπεις τηλεόραση απο την CRT........και δεν είναι μόνο στα παιχνίδια ανώτερες οι CRT.........για δες κανένα DVD;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε νομίζω οτι αξίζει να δόσεις τόσα λευτά για οθόνη. Τέσπα, στο θέμα μας. Κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά και πες να σου συνδέσουν την TFT που θα σ'αρέσει να δείς κατα πόσο σε ικανοποιεί. Γιατί εδώ που τα λέμε, αν θέλεις απλώς να παίζεις σου κάνει μια χαρά η TFT. Αν τώρα θες να παίζεις όσο καλύτερα γίνεται, ασυζητητη CRT. Πάντως αν τελικά καταλήξεις σε TFT ζήτα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να σου συνδέσουν αυτή που θα σου δώσουν (το συγκεκριμένο κομμάτι) για να αποφύγεις τυχών καμένα pixels και λοιπά προβλήματα ωστε να μην τρέχεις μετά. Κοίταξε επίσης το θέμα της εγγύησης. Απ'ότι ξέρω από τη μια η LG δίνει εγγύηση 3 χρόνων και αντικατάσταση από το πρώτο καμένο Pixel ενώ από την άλλη η EIZO δίνει 5 χρόνια με νομίζω 3 καμένα. Να το ξεκαθαρίσεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με 2000 ευρώ παίρνεις 2 οθόνες, μία παρα πολύ καλή 19άρα crt για να παίζεις τα παιχνίδια σου και μία εξίσου καλή 17άρα tft για να σερφάρεις στο net και είσαι και super. Οτιδήποτε λιγότερο είναι συμβιβασμός. με μία crt θα έχεις κορυφαία χρεώματα, θα παίζεις χωρίς να χάνεις σε ποιότητα σε χαμηλότερες αναλύσεις ενώ με την tft θα ξεκουράζονται τα ματάκια σου σε λιγότερο απαιτητηκές δουλειές. Αφού τα διαθέτεις κάνε το!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeks78

Η τελευταια samsung tft ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ. 12 ms ghost effect πλεον δεν εχει καμμια διαφορα απο crt. Εχει γυρω στα 500 +φπα ψαξτο ομως μακραν η καλυτερη απο τις tft

Διαφορα υπαρχει αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το μόνο που δεν διάβασα να λέτε είναι η απαράδεκτη ποιότητα των tft (όλων) όταν δουλεύουν σε ανάλυση άλλη πλην της max. (εχω tft οπότε μην νομίσετε ότι δεν ξέρω). Αν είσαι σαν και εμένα που παίζει κανα παιχνιδάκι μιά στο τόσο τότε ΟΚ παρε tft αλλιώς 2 οθόνες (αν σε παίρνει) έστω και 17άρα για crt

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Ρε παιδιά το μόνο που δεν διάβασα να λέτε είναι η απαράδεκτη ποιότητα των tft (όλων) όταν δουλεύουν σε ανάλυση άλλη πλην της max. (εχω tft οπότε μην νομίσετε ότι δεν ξέρω). Αν είσαι σαν και εμένα που παίζει κανα παιχνιδάκι μιά στο τόσο τότε ΟΚ παρε tft αλλιώς 2 οθόνες (αν σε παίρνει) έστω και 17άρα για crt

Προσωπικα στην δικια μου TFT (Sony X73) στα 1024 δεν ειναι ασχημα, οπως αν βαλεις μια 19άρα CRT στα 1024 πεφτει η ποιοτητα ετσι και στη TFT μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Διαφορα υπαρχει αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο

Η διαφορα δεν ειναι ορατη στα 16 ms και η συγκεκριμενη ειναι στα 12 και νομιζω ειναι η μονη μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Τι λές μόνος σου, "δεν είναι άσχημα" όχι είναι τέλεια. Όπως και να το κάνουμε υπάρχει κβαντισμός στα πιξελ και αυτό επιφέρει αλλίωση στην εικόνα, σε αντίθεση με της crt που φαίνονται τα scan lines. Γενικά η tft δεν προτείνεται αν είσαι κολλημένος gamer. Αλλιώς ζήγησε τα πλεονεκτήμετα και τα μειονεκτήματα και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 22:32]

Εγω αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα απλα μια 18.1 TFT ....

18.1 καλη για gaming δεν υπαρχει

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 22:32]

.... και μια 6800GT ή Χ800προ.

:T:

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα και πηρα μια φιλιπς σημερα με 500 ευρω, χαλαρα καλυτερη στο ματι απο την 17αρα σονυ που ειχα, εχει διαφορα απο την σονυ βεβαια στην κινηση αλλα νομιζω ειναι θεμα συνηθειας και προσωπικα δε με πειραζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.