Jump to content



Corsair ΑΧ850 sleeving prob


karmen1983

Recommended Posts

Καλημέρα Labites μου

Σήμερα είπα να κάνω όλο το Psu Sleevato :p

Αλλά μου κάνει νάζια. Προσπαθώ να βγάλω τα Pins με αυτό το εργαλείο Pin-Remover by MOLEX - The Original | Sleeve-Tools | Sleeve Kits + Tools | MDPC Sleeve | MDPC-X International αλλά δεν....

Ναι ναι ξέρω να το χρησιμοποιώ. Ολα τα extension Που είχα τα έφτιαξα τσακ μπαμ.

Το θέμα με το corsair είναι ότι δεν μπορω να βγάλω τα πινς του. Ενας τρόπος είναι να κόψω καλώδια και να πάρω crimp, αλλά λέω μπας και κάποιος από εσάς έχει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό, το έχει Sleevarei και έχει ένα τιπ να μου δώσει...

Thanks :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και άλλη παραγγελία να κάνω δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλά για να τα βγάλω χρειάζομαι το crimp tool; Γιατί; Αφού οι υποδοχές είναι αυτές

20110804141418.jpg

Το εργαλείο που πήρα κάνει για να αφαιρεί τα πινς από 8πινα/6πινα/24πινα κλπ. Κάτι το οποίο έκανα σε αυτ΄τα extensions

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Και επίσης δες εδώ το εργαλείο που πήρα... Για κάποια μόντα της corsair στα Pins μου μοιάζει...

guide.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν UPDATE... Οποιος θέλει να sleevarei να μην πάρει corsair εκτός αν έχει σφυρί και καλή τσιμπίδα :p

Εχουμε και λέμε... Οταν φτάνω στο αμήν πιάνω σφυρί χαχαχαχαχαχα

Εβαλα το εργαλείο στην υποδοχή. Ακούμπησα την κόχη του 8πινου (6+2πιν) στην άκρη του πάγκου και βάρεσα μία δυο σφυριές στο εργαλείο (μάλλον τέλος 24πινου θα θέλω άλλο εργαλείο χαχαχαχαχα)... Φάνηκε να εισέρχεται λίγο παραπάνω από ότι συνήθως. Μετά με μία τσιμπίδα και αφού έσπρωχνα με το ένα χέρι το εργαλείο, τράβηξα με του παππού μου και τις γιαγιάς μου τη δύναμη. Και ναι μετά από όλο αυτό το σενάριο βγήκε το ένα πιν :clap::clap:

Καλή μου υπομονή :slap:

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε ναι :p. Εχω φτιάξει αρκετά extensions Στο case δε το κάνω πρώτη φορά...

Ισως τα pins της corsair είναι πιο σφικτά από ότι φαίνεται... Είχα δοκιμάσει ακόμα και με τσιμπίδα να κρατάω και να σπρώχνω το καλώδιο προς το εργαλείο αλλά τίποτα...

Πάντως πήρα μπροστά τώρα...:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Στείλε το με μία φώτο απο το εσωτερικό του κουτιού τότε...

Και μαμώ τα τροφοδοτικά έχεις btw:baby:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με καρφίτσες... Πφφφφφφφφφ μάλλον θα κάνω τα 6πινα και αν μείνει υπομονή θα κάνω το 24πινο αλλιώς θα δουλέψω πάνω στο extension Που βγαίνουν πολυ εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω; Το ΑΧ850 έχω... Sleevara ένα σωρό καλώδια τόσες μέρες και περιμένω 2ο πακέτο απο MDPC. Είχαν μείνει κάποια μέτρα κόκκινου, άσπρου και μαύρου και είπα να κάνω τα εξάπινα. Απλά δεν βγαίνουν δε ξέρω τι παίζει...

Κατάφερα να φτιάξω το μισό αλλά μου έχει βγει η πίστη...

Μάλλον θα δουλέψω στους adaptores τελικα. Πολύ φασαρία για το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

να σε δω να κοπανας με σφυρι τα molex και τα pins και τπτ αλλο....:p

αντι για καρφιτσα δοκιμασε με βελονα που ειναι πιο χοντρη και ακαμπτη

για να μην σου λυγιζει οταν βαζεις δυναμη

απλα για μεγαλυτερη ευκολια

με μια λιμα πεπλατυνε λιγο την ακρη της

δεν θες απολυτα μυτερη μυτη

αλλα τελειωμα σαν πολυ μικρου ισιου κατσαβιδιου

γκουντ λακ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.