Jump to content



Διάταξη ηχείων 7.1 μέσα στο χώρο


GreekTrooper

Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω μία x-fi xtreme gamer και τα creative inspire t-7900(7.1) εδώ και 4 χρόνια και ακόμα δεν έχω βρει τρόπο για να τα στήσω στον δωμάτιο μου. Τα έχω σαν 2.1 και έτσι χάνει πολύ. Το δωμάτιο μου είναι ορθογώνιο 13m^2 και το γραφείο το έχω στην άκρη του του μεγάλου τοίχου (σκεφτείτε ένα ορθογώνιο σχήμα με τις 2 μεγάλες πλευρές και τις 2 μικρότερες). Στις γωνίες δε μπορούν να μπουν γιατί θα είναι το ένα ηχείο δίπλα σου και το άλλο μακριά και πέρα από αυτό θα είναι άσχημο με τα καλώδια κτλ. Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτσι όπως είναι ο χώρος, ίσως ένα ράφι ή βάσεις τοίχου για τα πίσω surround ηχεία και τα 2 πλαϊνά surround σε κολονάκια ή βάση τοίχου για το surround κοντά στη μπαλκονόπορτα.

Τα σημείωσα πάνω στο σχεδιάγραμμά σου, εννοείται κατά προσέγγιση. Από 'κει και πέρα, τα κανονίζεις ώστε να <<σκάει>> ο ήχος εκεί που κάθεσαι και να δημιουργείται το sweet spot.

post-2208-1416075553,6596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ρε μεγάλε τα πλαϊνά είναι πολύ κοντά με τα πίσω και πέρα από αυτό, πως θα το βάλω μπροστά στο κρεββάτι το δεξιά;:clap: Τα πλαϊνά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μου :help:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ρε μεγάλε τα πλαϊνά είναι πολύ κοντά με τα πίσω και πέρα από αυτό, πως θα το βάλω μπροστά στο κρεββάτι το δεξιά;:clap: Τα πλαϊνά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μου :help:

Όπως έγραψα πιο πάνω, με κολονάκια για ηχεία αν παίρνουν, ειδάλλως δεν ξέρω, μήπως να τα κρεμάσεις με βάσεις τοίχου στην οροφή;

Link to comment
Share on other sites

Κολωνάκια έχει η creative αλλά τα πουλάει 100 ευρώ το ένα, οπότε δε λέει. Τώρα για το άλλο στο ταβάνι, θεωρώ ότι είναι άσχημο αλλά δεν πρέπει να έχω και άλλες επιλογές. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα 2 πίσω λέω τουλάχιστον.Το ιδανικότερο θα ήταν να είχες το γραφείο στο κεντρο του τοίχου που το έχεις τώρα.Για βάσεις ηχείου πιστεύω μπορείς να φτιάξεις μόνος.Πάρε πχ ένα κομμάτι τετράγωνο (15cmx15cm) απο σίδερο πάχους τουλάχιστον 1cm για βάση,και μια σιδερόβεργα του ύψους που θέλεις και ή την κολλάς με ηλεκτροσυγκόλληση ή την βιδώνεις στην βάση και το βάφεις όλο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω, προτεινω τραβηγμα της ραφιερας αριστερα (στη θεση του γραφειου) και το γραφειο δεξια (στη θεση της ραφιερας).

Παρε μετρο και δες αν σε παιρνει αυτη η κινηση (σε σχεση με την καρεκλα/κρεβατι/γενικα τον χωρο).

Ετσι βαζεις το "sweet spot" πιο στο κεντρο του δωματιου και ειναι ευκολοτερη η διαταξη των ηχειων.

Χρειαζεσαι λογικα και καλωδια (καλης ποιοτητας ετοιμα ή φτιαχτα) για επεκταση των ηδη υπαρχοντων οπου αυτο ειναι απαραιτητο.

Προαιρετικα ειναι τα καναλακια για να κρυψεις εντελως τα καλωδια, ειδαλλως τα στερεωνεις απλα με ροκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προεκτάσεις, κανάλια κτλ. Αλλά ρε παιδιά αυτό που προτείνετε μάλλον δε γίνεται γιατί είναι σύνθετο το έπιπλο. Ναι, ενώνεται με βίδες άρα μπορώ να το ξυλώσω, αλλά έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να είναι για τον χώρο το καλύτερο "και καλά". Δεν ξανακάνω όμως τέτοιο έπιπλο. Χίλιες φορές εκείνα από μαγαζια στυλ ικέα κτλ κτλ. Αν μετακινήσω το γραφείο στη θέση της ραφιέρας, επειδή πίσω από τη ραφιέρα έχει κολώνα, το γραφείο θα βγαίνει πολύ έξω και αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κολονάκια δεν είναι απαραίτητο να πάρεις από Creative, μια χαρά φθηνότερα είναι και αυτά στο skroutz.

ορίστε σε αυτό που λέει ο φίλος βασεις Ηχείων . Ψάχνοντας εδώ αγόρασα και εγώ βάσεις για να μην τρρυπάω τοίχους και είμαι αρκετά ευχαριστημένος , συν ότι οι πιο πολλές έχουν και cable management .....για κοίτα το!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.