Jump to content



Φροντίδα Οθόνης


pigassos19

Recommended Posts

Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να καθαριζεται η οθονη, χωρις να κινδυνευει να χαλασει η επιστρωση της ή ο,τιδηποτε αλλο?

Αναφερομαι κυριως για crt οθονες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κάνω το ίδιο με τον Shaman, αλλά έχει ένα υγρό το Πλαίσιο που είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά.

Επίσης, άσχετο αλλά τώρα το θυμήθηκα, έχει έναν αφρό για να καθαρίζεις και τα πλαστικά γύρω από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το ειδικό υγρό γαι την οθόνη και το σκουπίζω με το πανάκι που έχει στο καπάκι του. Βασικά είναι απλά σαπουνόνερο με χαμηλά ph και χωρίς εξύτητα (όπως το svelto άρωμα λεμόνι και σύνθεση ξύδι ) και δεν βέπω μεγάλη διαφορά από πριν που την σκούπιζα με ένα ελαφρώς βρεγμένο χαρτί υγείας ή κουζίνας και μετά το στέγνωνα με ένα άλλο στεγνό χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν ενα κοινο καθαριστικο τζαμιων μπορει να προκαλεσει ζημια στην οθονη?

Παντως αυτα τα υποτιθεται ειδικα καθαριστικα που πουλαει το πλαισιο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ειναι και πολυ "ειδικα":unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί να μου πει κανείς πώς να καθαρίσω τη μαύρη κιθάρα μου απ'τις δακτυλιές; :'( :'( :'( :OT: :OT: :OT: :OT: Εγώ πάντως την οθόνη (CRT) την καθαρίζω μόνο με απλό πανάκι για γυαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατα καιρους εχω χρησιμοποισει καθαριστικο τζαμιων και 2 χρονια τωρα δεν εχει παθει το παραμικρο η οθονη μου (Sony HMD A230 ) και δε νομιζω να ειναι θεμα τυχης!

Παντως το υγρό καθαρισμού φακών μηχανής φαινεται καλη λυση.

Αυτο θα το προμηθευτω απο καταστημα με φωτογραφηκες μηχανες?

Ποσο περιπου στοιχιζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Και με τις TFT τι γινεται?

Καμια ιδεα απο τους εχοντες?

υπαρχουν ειδικα μαντιλάκια.....

εγω εχω της EMTEC εχει το πακετο 20 (10 με υγρο και 10 στεγνα )

περνεις ενα με υγρο το πασαλήβεις στην οθόνη μετα περνεις το στεγνό και τα σκουπήζεις....

και εισαι ετοιμος ...

για CRT υπάρχουν σπρει και μαντιλάκια,...

Link to comment
Share on other sites

Για tft πάρε ένα πανί μαλακό και ρίξτου λίιιιγο νερό (ίσα που να βραχεί) και καθάρισέ την. Το πιο απλό φτηνό και ακίνδυνο (αρκεί να μην την ζουλήξεις...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Εγω κατα καιρους εχω χρησιμοποισει καθαριστικο τζαμιων και 2 χρονια τωρα δεν εχει παθει το παραμικρο η οθονη μου (Sony HMD A230 ) και δε νομιζω να ειναι θεμα τυχης!

Παντως το υγρό καθαρισμού φακών μηχανής φαινεται καλη λυση.

Αυτο θα το προμηθευτω απο καταστημα με φωτογραφηκες μηχανες?

Ποσο περιπου στοιχιζει?

Χρησιμοποιώ ένα της Polaroid, αλλά το έχω καιρό και δεν θυμάμαι τιμή.. Από κατάστημα με φωτογραφικές μηχανές ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.