Jump to content



2ΧMolex σε 8pin? 6pin->8pin adaptor? ή τίποτα?


yanni

Recommended Posts

Έχω μια EVGA 9800GX2 η οποία ζητάει ένα 6pin και ένα 8pin connector. Για την ώρα την έχω με ένα 850άρι Chieftec το οποίο έχει 8pin διαιρούμενα καλώδια οπότε όλα καλά. Θέλω όμως να την δω και στα άλλα δύο - έστω στο ένα - setups που έχω στην διάθεσή μου, το ένα με ένα 560άρη Chieftec (560A12c) και το άλλο με ένα 400άρι Gorilla (SP SS400). Η ιδέα του να ξηλώνω τροφοδοτικά απλά για μια δοκιμή δεν με ενθουσιάζει. Οπότε...

Το ερώτημα είναι απλό. Εσείς τι θα προτείνατε; Να βρω έναν adaptor από 6pin σε 8pin και να χρησιμοποιήσω με αυτό το τρόπο τα δύο 6pin? Να βρω ένα adaptor από δύο molex σε ένα 8pin και να το χρησιμοποιήσω μαζί με το ένα 6pin? Να μην βρω τίποτα και να κάτσω στα αυγά μου μην γίνουν πυροτέχνημα; Να πω ότι το 400άρι αυτή τη στιγμή παίζει σε ένα συστηματάκι με έναν ξεκλείδωτο και ελαφρύ Sempron 140 και μια καθόλου ελαφριά HD4890 με δύο 6pin υποδοχές (default και τα δύο και όχι για games - απλά δεν είχα άλλη μικρότερη διαθέσιμη). Το 560άρι να πω την αλήθεια πρέπει να το είχα πιέσει στο παρελθόν, αλλά δεν ξέρω πόσο. Πάντως το θεωρώ το λιγότερο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα καθομουν στα αυγα μου.

Ουτως η αλλως σε load δε θα μπορεσεις να παιξεις

Power Consumption : Nvidia GeForce 9800 GX2 Review

Εντάξει δεν είναι απαγορευτικά τα νούμερα με βάση το ότι είναι total power consumption. Αλλά το παραδέχομαι ότι το 400άρι δεν νομίζω να το δοκιμάσω καν. Και την 4890 που την έβαλα εκεί ήξερα από πριν ότι δεν θα μπει για games και από την άλλη έχει χαμηλότερη κατανάλωση από την GX2.

Το 560 την αντέχει κανονικότατα.

Το 400άρι που είναι και γειά χαραντάν, άστο, θα κάνει τσάφ ( εκτός και αν ο CPU είναι κανένας Pontium III 733MHz :p )

ΟΚ, αλλά 2ΧΜolex+PCIe ή 2ΧPCIe 6άρια? Υποθέτω καλύτερα το 2Χmolex αλλά το τι υποθέτω εγώ είναι άσχετο από την στιγμή που δεν είμαι ειδικός σε τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλά 2ΧΜolex+PCIe ή 2ΧPCIe 6άρια? Υποθέτω καλύτερα το 2Χmolex αλλά το τι υποθέτω εγώ είναι άσχετο από την στιγμή που δεν είμαι ειδικός σε τροφοδοτικά.

Ανάλογα το τροφοδοτικό.

Για να "μοιράσεις" το φορτίο μεταξύ των 2-3-x γραμμών +12V του τροφοδοτικού, πρέπει να δείς από το manual πως χωρίζουνε τις γραμμές.

Μπορεί το κάθε PCI-e βύσμα να είναι από άλλη γραμμή, μπορεί τα 2 να είναι από κοινή, και τα άλλα 2 από άλλη κοινή.

Βάλε ένα 6pin directly στην κάρτα, και στο άλλο χρησιμοποίησε το ένα 6pin του PSU και ένα 4pin molex -> 6pin PCI-e για να βγάλεις το 8pin από τον 2* pci-e 6pin -> 8pin pci-e.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα 6pin directly στην κάρτα, και στο άλλο χρησιμοποίησε το ένα 6pin του PSU και ένα 4pin molex -> 6pin PCI-e για να βγάλεις το 8pin από τον 2* pci-e 6pin -> 8pin pci-e.

Τώρα με ψιλό μπέρδεψες. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις έναν τρόπο με τον οποίο εξασφαλίζω σε μεγαλύτερο βαθμό ότι δεν θα βάλω δύο βύσματα τα οποία θα τραβάνε από την ίδια γραμμή, αλλά πόσους adaptors θα χρειαστώ για να κατασκευάσω κατά κάποιο τρόπο αυτό το "8pin" βύσμα; Υπάρχει adaptor από 2* pci-e 6pin -> 8pin pci-e?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ψιλό μπέρδεψες. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις έναν τρόπο με τον οποίο εξασφαλίζω σε μεγαλύτερο βαθμό ότι δεν θα βάλω δύο βύσματα τα οποία θα τραβάνε από την ίδια γραμμή, αλλά πόσους adaptors θα χρειαστώ για να κατασκευάσω κατά κάποιο τρόπο αυτό το "8pin" βύσμα; Υπάρχει adaptor από 2* pci-e 6pin -> 8pin pci-e?

Θα χρειαστείς:

**1 αντάπτορα που έχει από την μια 2* 4-pin molex και στην άλλη βγάζει ένα 6-pin PCI-E

***1 αντάπτορα που έχει από την μια 2* 6-pin PCI-e και στην άλλη βγάζει ένα 8-pin PCI-E

Υποθέτοντας πως το PSU σου έχει 2* PCI-e 6-pin, βάζεις το ένα 6-pin κατευθείαν στην κάρτα, και το άλλο 6-pin στο ένα από τα 2 βύσματα 6-pin PCI-e του αντάπτορα, και στο άλλο 6-pin του αντάπτορα βάζεις τον άλλο αντάπτορα που παίρνει 2 molex και βγάζει ένα 6-pin PCI-E.

*** CB-2X6F8M-unit.jpg

** 06759_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.