Jump to content



Intel Sandy Bridge-E στις 15/11......


vasi

Recommended Posts

Μα, γιατί σας προκαλούν αίσθηση οι τιμές της Ιντελ; Χάρισε ποτέ κάτι για να το κάνει τώρα;

Πάλι καλά να λέμε που ο 2500Κ τιμολογείται κάτω από 200€.

Θυμάμαι πριν μια πενταετία τους Conroe, ο Ε6600 έκανε 300€+ και το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο ο Ε6700 στοίχιζε ένα πεντακοσάρικο. To Extreme μοντέλο κλασικά στο χιλιάρικο.

Γνώμη μου είναι ότι όσοι έχουν i5,i7 δεν αξίζει να αναβαθμίσουν σε SB-E.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

550 CPU

250 MOBO

150 RAM

φτάνουμε το χιλιάρικο όμως δίχως CPU.

Αν μιλάμε για Ελβετούς στα μεγαλοπρεπή @@ τους, έχουνε μισθούς ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τοσο μεγάλους.

Ο Έλληνας έχει 800 μόνο για CPU - MOBO - RAM ?

Link to comment
Share on other sites

Μα, γιατί σας προκαλούν αίσθηση οι τιμές της Ιντελ; Χάρισε ποτέ κάτι για να το κάνει τώρα;

Πάλι καλά να λέμε που ο 2500Κ τιμολογείται κάτω από 200€.

Θυμάμαι πριν μια πενταετία τους Conroe, ο Ε6600 έκανε 300€+ και το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο ο Ε6700 στοίχιζε ένα πεντακοσάρικο. To Extreme μοντέλο κλασικά στο χιλιάρικο.

Γνώμη μου είναι ότι όσοι έχουν i5,i7 δεν αξίζει να αναβαθμίσουν σε SB-E.

Το τοπ πάντα θα το χρυσοπληρώνεις. Δεν είναι θέμα Intel. Είναι θέμα αγοράς. Από εκεί και πέρα εγώ ένα θα πω.

Ούτε ο Bulldozer δεν φαίνεται πολύ κακός(Αν είναι usable σε >5GHz για 24/7) ούτε όσοι πήραν 2600k έναντι 2500k θα το μετανιώσουν για αρκετό καιρό ακόμα.

Stay Tuned.

Link to comment
Share on other sites

550 CPU

250 MOBO

150 RAM

φτάνουμε το χιλιάρικο όμως δίχως CPU.

Αν μιλάμε για Ελβετούς στα μεγαλοπρεπή @@ τους, έχουνε μισθούς ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τοσο μεγάλους.

Ο Έλληνας έχει 800 μόνο για CPU - MOBO - RAM ?

Bill μηπως ξερεις τιμες για τους 4core sandy-e ;

Αν η Intel ακολουθησει την τιμολογιακη πολιτικη που εκανε με τον 930 και το 870 κοινως μια η αλλη και μου ζητησει καμμια 100αρα παραπανω για το x79 προσωπικα ψαχνω να βρω λογο γιατι πρεπει να παω στην 2η σειρα της intel.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινης ερωτηση: μπορει σε ενα 3μηνο να βγουνε οι ivy bridge 6πυρηνοι, φθηνοτεροι, που θα παιζουν στο z68 των 150 ευρω και να αποδιδουν και καλυτερα και σε φθηνοτερο πακετο;

(οκ, αν αφορα setup με μια gpu μονο που δεν απασχολει το ψυχολογικο 8x σε sli)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινης ερωτηση: μπορει σε ενα 3μηνο να βγουνε οι ivy bridge 6πυρηνοι, φθηνοτεροι, που θα παιζουν στο z68 των 150 ευρω και να αποδιδουν και καλυτερα και σε φθηνοτερο πακετο;

(οκ, αν αφορα setup με μια gpu μονο που δεν απασχολει το ψυχολογικο 8x σε sli)

Ειλικρινης απαντηση με ερωτηση: Εχεις καταλαβει τον λογο που η intel εχει παντα δυο πλατφορμες στην πιατσα ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τοσο εχει ο 6πυρηνος sandy-e οσο δλδ εχει σημερα ο ι7-970.

Οσο για τις μητρικες παλι οι τιμες ειναι μια χαρα αν ειναι οπως δειχνουν.

Ποσο παιρναμε μια καλη μητρικη στο x58 ; 250 - 300

ναι αλλα στο χ58,"καθοντουσταν"extreme και μη,ενω τωρα?σου λεει παρε εναν προσιτο,αλλα κλειδωμενο 3820,η δωσε ενα καρρο λεφτα για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, γιατί σας προκαλούν αίσθηση οι τιμές της Ιντελ; Χάρισε ποτέ κάτι για να το κάνει τώρα;

Πάλι καλά να λέμε που ο 2500Κ τιμολογείται κάτω από 200€.

Θυμάμαι πριν μια πενταετία τους Conroe, ο Ε6600 έκανε 300€+ και το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο ο Ε6700 στοίχιζε ένα πεντακοσάρικο. To Extreme μοντέλο κλασικά στο χιλιάρικο.

Γνώμη μου είναι ότι όσοι έχουν i5,i7 δεν αξίζει να αναβαθμίσουν σε SB-E.

οχι ποτε δεν χαρισε,αλλα εδινε επιλογες,πχ 2600κ,η 2600,ενω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στο χ58,"καθοντουσταν"extreme και μη,ενω τωρα?σου λεει παρε εναν προσιτο,αλλα κλειδωμενο 3820,η δωσε ενα καρρο λεφτα για τα υπολοιπα.

Οταν δεις τον κλειδωμενο 3820 να παιζει με το bclk διπλα στον 2600Κ θα αλλαξεις γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται ύπαρξη IB 6c12t @ LGA1156.

Εκτός και αν κάνει κανά θαύμα ξανά επιτέλους η AMD και έτσι "γεννηθεί" ο καλούλης.

πολυ κριμα παντως αμα δε βγαλουν 6πυρηνο...Φανταζομαι για λογους κανιβαλισμου ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκατσε ότι άμα παει σε αναβάθμιση κάποιος τότε δεν είναι μόνο τα βασικά που θέλουν αλλαγή(mobo-cpu-ram) αλλά και τροφοδοτικό!!!

Μα τι κατανάλωση έχει!!!400watt+!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκατσε ότι άμα παει σε αναβάθμιση κάποιος τότε δεν είναι μόνο τα βασικά που θέλουν αλλαγή(mobo-cpu-ram) αλλά και τροφοδοτικό!!!

Μα τι κατανάλωση έχει!!!400watt+!

400W μόνο ο CPU σε clocks & voltages @ air & water cooling δεν πιάνει.

Με ένα καλό 650άρι, βάλε 750άρι για να μην με πρήζουνε κάποιοι ότι το πάω στα όρια, είσαι κυριλέ για 3960X τέζα OC @ water cooling + GTX580 @ watercooled OC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.