Jump to content



Intel Sandy Bridge-E στις 15/11......


vasi

Recommended Posts

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Μη ταΐζετε τα τρολλ..... απλώς αγνοήστε τα! (Άσε το τρολ στη σπηλιά του να ουρλιάζει)

Στη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, ταχυδρομική λίστα, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.

* Τρολ είναι αυτός που έχει σκοπό να κάνει κακό σε μια διαδικτυακή κοινότητα, προκαλώντας διαταραχή.

* Το τρολάρισμα είναι αποτέλεσμα συμπεριφοράς, όχι απαραίτητα με κακό σκοπό από τους φανερά εμπλεκόμενους, μια κατάσταση στην οποία μπορεί να έρθει η αλληλεπίδραση των χρηστών. Το τρολάρισμα κάνει την εμφάνισή του υπό διάφορες συνθήκες, όπως:

1. Λόγω ενός πονηρού τρολ, στα καμώματα του οποίου συμπεριφέρονται, ανυποψίαστα, αδαείς χρήστες.

2. Λόγω κάποιου αδαή που παρασύρεται, ακούσια, σε συμπεριφορά αγανάκτησης.

Ένα ιδιαίτερα επίμονο και ενοχλητικό τρολ μπορεί να αποτρέψει άλλους χρήστες από το να συμμετάσχουν σ' έναν κοινό διάλογο, ενώ μπορεί να προκαλέσει ακόμα και τη διάλυση μιας διαδικτυακής κοινότητας. Αν ένα τρολ αγνοηθεί από την υπόλοιπη κοινότητα (πρόκειται συνήθως για το πιο αποτελεσματικό μέτρο), συνήθως αρχίζει να παράγει όλο και πιο ενοχλητικά και προσβλητικά μηνύματα με μόνο στόχο να προκαλέσει αντίδραση. Αν αυτή δεν έρθει, τότε το τρολ συνήθως εγκαταλείπει την κοινότητα.

Η συμμετοχή ή απάντηση σε συζήτηση που συμμετεχει το τρολ, σατιρικά περιγράφεται ως "τάισμα" του τρολ, γι' αυτό και υπάρχει η σύνηθης παραίνεση "μην ταΐζετε τα τρολ" (Αγγλ. "Don't feed the trolls") ώστε να μην προκληθούν αντιδράσεις που θα ικανοποιήσουν το τρολ, ή περαιτέρω δυσάρεστες τροπές.

01.jpg

Αρκετα εφαγε πιστευω bill pepa reviewer των 4 ηπειρων (να τρολλαρω και εγω λιγο πλακα εχει!)

On topic θεωρεις το P9X79 της Asus και τον 3930Κ μια καλη επιλογη για να βγαλω παλι μια 6ετια με το pc ή ειναι πολλα τα λεφτα και δεν θα μου δωσει κατι παραπανω απο τον 2600Κ+Ζ68 που ειναι η δευτερη επιλογη μου?

Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να τα αγοραζα οταν με το καλο ερχοντουσαν Ελλαδα αλλα διαβασα κατι περι stepping οτι απο το D και μετα θα στρωσει καποια γνωστα προβληματακια που εχει και λογω αυτου θα διαθεσουν πολυ λιγα κομματια, και οτι το καλο stepping θα ερθει κατα ανοιξη μερια.

"Μυρωδιας" αν εννοεις οτι με τρωει το oc και κανενα bench για να περναει η ωρα ναι ειμαι!Εχω επενδυσει σε περιφεριακα στο αξιομαχο 775 με Q9450 (υδροψυξη και πολλα αλλα!) για να μεινει στο τελος η μητρικη και ο επεξεργαστης αλλα αν ειναι αληθεια ολα αυτα περι ανοιξης παμε λιγο μακρυα πιστευω....!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός όμως πήρε ROGάρα στα 160 ευρώ ;)

Κοίτα μαν, ο sebastian έχει αλλάξει 2-3 συστήματα, πλατφόρμες το τελευταίο χρονικό διάστημα, και καλά να' ναι το παλικάρι να αλλάζει πλατφόρμες μια ζωή, εγώ την Rampage IV θα την πάρω για να μου βγάλει 5+ ετία. Θέλω να καταλήξω στο ότι ο καθένας αγοράζει αυτό που γουστάρει για τους λόγους που γουστάρει. :)

Πάντως είναι το υπέρτατο ξενέρωμα να περιμένεις τόσο καιρό για BD, να μη σου βγαίνει, να παίρνεις μετά την κορυφαία απόφαση να περάσεις μετά από 10+ χρόνια σε Intel και να ξέρεις ότι ναι μεν βγαίνουν οσονούπω, αλλά μια τα καλά steppings (D π.χ) αργούν, μια vt-d out λόγω errata (όχι ότι με νοιάζει) κτλ. και το κακό συναπάντημα.

Άντε ρε Ιντέλα

1726009-shut_up_and_take_my_money_super.jpg?1302576402

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι λίγα κομμάτια και τα δήθεν προβλήματα που λένε.

Ουσιαστικό "πρόβλημα" αυτή την στιγμή είναι η έλλειψη του Vt-d.

Δεν έχουνε κάποιο άλλο πρόβλημα τα CPUs.

Με το επόμενο stepping θα βελτιωθούνε οι temps κάτι τις και ίσως ρίξουνε και την μαμίσια τάση, παρέα με μικρή μείωση στο TDP.

Δεν θα βγεί ο μικρός Αλέξανδρος τώρα και θα ακολουθήσει αργότερα χάρης σε revision ο Μέγας Αλ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λιγα που ξερω και απ' οτι καταλαβα εχει σχεση με μηχανηματα που παιζουν με virtual machines και με εφαρμογες που θελουν πολλους πυρηνες για να δουλεψουν καλα???

Επειδή το έψαξα καθότι θα πάω σε SB-E, δεν προξενεί θέμα η έλλειψη του VT-d, ούτε καν ο 2008 R2 SP1 δεν υποστηρίζει Vt-d παρά μόνο Vt-x, οπότε το hardware virtualization θα παραμείνει μια χαρά, θα μπορούμε να σηκώνουμε τα VM μας κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.