Jump to content



PC monitors VS TV monitors


P70

Recommended Posts

Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω αν ειναι ασχημη κινηση να αλλαξω 27αρι pc monitor

W2753VC-PF Οθόνες Προϊόντα Πληροφορικής

με καποια εκ των τριων:

LG 32LV4500 LED 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

LG 32LV3550 LED TV 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

LG 32LK450 LCD TV 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

To ειχα το συγκεκριμενο μονιτορ!

Για τα χρηματα του ηταν μια χαρα. Οι TVs που κοιτας ειναι ασυγκριτα καλυτερες σε χρωμα και γωνιες θεασης σε σχεση με το 27αρι ΤΝ που εχεις τωρα!

Aν δεν ειχα παει σε surround/eyefinity σιγουρα θα επαιρνα μια 32αρα TV.

Go for it!:smoke:

Link to comment
Share on other sites

To ειχα το συγκεκριμενο μονιτορ!

Για τα χρηματα του ηταν μια χαρα. Οι TVs που κοιτας ειναι ασυγκριτα καλυτερες σε χρωμα και γωνιες θεασης σε σχεση με το 27αρι ΤΝ που εχεις τωρα!

Aν δεν ειχα παει σε surround/eyefinity σιγουρα θα επαιρνα μια 32αρα TV.

Go for it!:smoke:

απο αποψη χρονου αποκρισης? δεν παιζει προβλημα που αυτη που εχω ειναι 2ms και οι αλλες ειναι 4 και ανω ε?

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπα πλασμα 42αρι λεμε στα ιδια €.

εχω 42αρα lcd στο σαλονι που την χρησιμοποιω καποιες φορες. Για ταινιες και παιχνιδια ειναι σουπερ αλλα για πλοηγηση κτλ... σε στραβωνει! δεν θελω κατι τοσο ακραιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, θες 5 ιντές παραπάνω ή θες καλύτερο πάνελ? Γιατί το 32 είναι πραγματικά μεγάλη εμένα πάντως δεν με βολεύει καθόλου! Και άμα είσαι και μπροστά του στραβώνεσαι πραγματικά άσε που θέλει 2 sec να πας το ποντίκι από την μια μεριά στην άλλη! Κάνε eyeinfinity τοτε και συν οτι η αναλυση τους είναι 1920χ1080

Link to comment
Share on other sites

Βασικα να ενσωματωσω και τηλεοραση στο παιχνιδι! εχω tuner αλλα δεν ειναι απλα το ιδιο...

Neph μαλλον το προβλημα ειναι οι ιντσες στο στραβωμα οχι οτι ειναι lcd! ομως σαν ποιοτητα εικονας και χρωμα βλεπω οτι οι τηλεορασεις εχουν ανεβει παρα πολυ!

Και επιπλεον ερωτημα : θα μπορουν να παιζουν ταινιες πλεον σε 100HZ? δηλάδη αν απο ιδιοτητες οθονης το βαλω 100hz θα ειναι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Το στραβωμα ειναι λογω LCD.

Στην 50αρα του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] εχω βγαλει δυωρα σε αποσταση ~ 40 cm

Αυτο με τις ταινιες εξαρταται αν ειναι πραγματικα τα hz ή τα δημιουργει απο κανα αλγοριθμο/τσιπακι.

Αλλα και παλι 24p FTW.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω αν ειναι ασχημη κινηση να αλλαξω 27αρι pc monitor

W2753VC-PF Οθόνες Προϊόντα Πληροφορικής

με καποια εκ των τριων:

LG 32LV4500 LED 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

LG 32LV3550 LED TV 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

LG 32LK450 LCD TV 32'' - Τηλεοράσεις - plaisio.gr

Βλέπω στην υπογραφή σου ότι πήρες την LG 32LV4500. Αν μπορούσες να απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις θα το εκτιμούσα πολύ διότι την σκέφτομαι πολύ σοβαρά για "άμεση" αγορά (βασικά μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες).

Υποθέτω ότι παίζει στα 60Hz και όχι στα 100Hz ως PC monitor ή κάνω λάθος;

Έχεις παρατηρήσει στα games αν το input lag είναι χαμηλό; Έχεις δοκιμάσει κάποιο online game π.χ. first person shooter? όπου πιθανόν φαίνεται αν η οθόνη κάνει για gaming.

Τι λέει ως PC monitor? Μπορείς π.χ. σε απλό κείμενο να διακρίνεις εύκολα τα pixels? Δυστυχώς τα windows 7 επεμβαίνουν στην απεικόνιση του κειμένου και δεν είναι εύκολο να δεις αν επεμβαίνει και η TV ακόμα και αν την έχεις θέσεις σε PC mode. Οπότε έφτιαξα ένα απλό GIF και αυτό που θα με ενδιέφερε να μου πεις, αν είναι δυνατόν, είναι αν τα pixels φαίνονται κανονικά ως μαύρα τετραγωνάκια σε άσπρο φόντο.

post-188-1416075996,2218_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Να απντησω εγω πριν τον παντελη?:p

λοιπον το desktop "εμενα προσωπικα" μου φενεται αθλιο.Η οθονη του logi g19 που εχει εχει καλητερη ποιοτητα εικονας:wall:

Στα παιχνιδια και στις ταινιες ειναι αρκετα καλητερα αλλα "για μενα παντα" δεν παυει το pixel να φαινεται σε μεγεθος ρυζιου.

Ο παντελης θα σου πει παρτει ειναι τουμπανο αψογη ποιοτητα απλα για να μην παραδεχτει στον εαυτο του οτι η ταπινη 27" Lg που ειχε πριν ηταν κλασεις ανωτερη. Καλες οι inches αλλα τι να τις κανεις αμα χανεις τοσο σε ποιοτητα.

Αυτο το Post θα αυτοκαταστραφει πριν το δει ο Παντελης γιατι στο τελος θα φαω ξυλο...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

....

Όπως βλέπεις φρόντισα να διαγράψω το κείμενο στο quote :p

Thanks για την απάντηση. Βασικά αυτό θέλω να ξέρω όσον αφορά την απεικόνιση του desktop/κειμένου. Αν θα μπορώ να μετράω τους κόκκους ρυζιού χωρίς ο ένας να φαίνεται σαν να επικαλύπτει τον άλλον ή σαν να είναι μεταλλαγμένοι με forcefields ( antialiasing? ) γύρω τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις φρόντισα να διαγράψω το κείμενο στο quote :p

Thanks για την απάντηση. Βασικά αυτό θέλω να ξέρω όσον αφορά την απεικόνιση του desktop/κειμένου. Αν θα μπορώ να μετράω τους κόκκους ρυζιού χωρίς ο ένας να φαίνεται σαν να επικαλύπτει τον άλλον ή σαν να είναι μεταλλαγμένοι με forcefields ( antialiasing? ) γύρω τους!!!

Κανονας πρωτος: δεν ακους τον Πετρο Π-Ο-Τ-Ε!

Κανονας δευτερος: να ακους εμενα :p:P

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονη, γιατι εψαχνα τις παραπανω ιντσες (αχμ :p:P:P:P ) επειδη με ενδιαφερει να ευχαριστιεμαι μια ταινια ή ενα παιχνιδι στα οποια ειναι ΑΨΟΓΗ! Απο κει και περα θεωρω οτι για καθημερινη χρηση οπως και το καθε τι συνηθιζεται. Δεν εχω προβλημα στην αποκριση και το gifακι που εβαλες το βλεπω οπως λες. Αν ομως θες πχ να γραφεις εργασιες και παρουσιασεις σε office θα σε ενοχλει πιθανοτατα!

ΜΗΝ ακους τον Πετρο, αυτος δουλευει σε 15αρες crt ακομα :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κανονας πρωτος: δεν ακους τον Πετρο Π-Ο-Τ-Ε!

Κανονας δευτερος: να ακους εμενα :p:P

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονη, γιατι εψαχνα τις παραπανω ιντσες (αχμ :p:P:P:P ) επειδη με ενδιαφερει να ευχαριστιεμαι μια ταινια ή ενα παιχνιδι στα οποια ειναι ΑΨΟΓΗ! Απο κει και περα θεωρω οτι για καθημερινη χρηση οπως και το καθε τι συνηθιζεται. Δεν εχω προβλημα στην αποκριση και το gifακι που εβαλες το βλεπω οπως λες. Αν ομως θες πχ να γραφεις εργασιες και παρουσιασεις σε office θα σε ενοχλει πιθανοτατα!

ΜΗΝ ακους τον Πετρο, αυτος δουλευει σε 15αρες crt ακομα :tomato:

Thank you very much. :)

Αν τώρα το bold έχει να κάνει απλά με το μέγεθος της οθόνης εντάξει έχω μια καλή ιδέα από 32άρα μιας και μέχρι πριν μερικούς μήνες ήμουν με μια 32άρα Β530 Samsung. Απλά πήγε και χάλασε 1 μήνα μετά την λήξη της εγγύησης και τώρα είμαι με 19άρα CRT....

Link to comment
Share on other sites

και λογω μεγεθους αλλα ΚΑΙ οτι θα σου φαινονται pixels εκει! Απλα θα σου πω οτι το μεγιστο λογικο νουμερο ιντσων για pc ειναι 27, ΟΤΙ και να χω δει απο κει και πανω, φαινεται καπως σε τετοιες προβολες.ΟΤΙ μα ΟΤΙ! αρα εσυ επιλεγεις!

ελπιζω να βοηθησα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες thanks.

Hint. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς windows gadgets στα 7. Είχα κατεβάσει το Windows 7 sidebar gadget που ουσιαστικά σου δίνει την δυνατότητα να έχεις τα gadgets σε μια λωρίδα όπως ήταν στα Vista. Με αυτόν τον τρόπο κατά κάποιο τρόπο περιορίζεις και το πλάτος της επιφάνειας εργασίας της οθόνης σου μιας και τα παράθυρα που ανοίγεις (π.χ. του browser) δεν υπερκαλύπτουν την λωρίδα με τα gadgets. Το είχα καθιερώσει από την πρώτη στιγμή που είχα μεταβεί στις 32'' μιας και όντως, οι 32'' είναι λίγο περίπτωση αν θέλεις να διαβάσεις κείμενο. Νιώθεις σαν να κάνεις ασκήσεις λαιμού κάνοντας συνέχεια την ίδια κίνηση από αριστερά προς τα δεξιά διαβάζοντας μία μία τις γραμμές!!!

Link to comment
Share on other sites

άσε που θέλει 2 sec να πας το ποντίκι από την μια μεριά στην άλλη!

Γι'αυτο παιρνεις ενα ποντικακι με αισθητηρα 3500dpi,1000hz και σαρωνεις την επιφανεια 42αρας σε χρονο ντε-τε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.