Jump to content



Πρόβλημα σε αναβάθμιση Ubuntu 11.10


konservas

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση της διανομής στη τελευταία έκδοση και μου παρουσιάζει πρόβλημα.Το παθαίνει κι άλλος ή μόνο σε εμένα γίνεται;

post-21263-1416075551,653_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις συστήματος -> πηγές λογισμικού -> λήψη από κύριο εξυπηρετητή.

Μου έκανε κάποια νερά σε εμένα όταν πήγα να το αναβαθμίσω και είχα λήψη από Ελλάδα.

Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις συστήματος -> πηγές λογισμικού -> λήψη από κύριο εξυπηρετητή.

Μου έκανε κάποια νερά σε εμένα όταν πήγα να το αναβαθμίσω και είχα λήψη από Ελλάδα.

Δες το.

Ναί,τελικά με αυτό το τρόπο μπόρεσα να προχωρήσει.Γιατί γίνεται αυτό;Ο Ελληνικός server δεν έχει τα ίδια πακέτα;!

Υπάρχει τρόπος να ξεφορτωθώ το unity;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε gnome-shell, ειναι στα αποθετηρια του software center η' καλυτερα kde, ποιο σταθερο shell. Λογω unity το εβγαλα τελειως το ubuntu και εβαλα fedora, καμια σχεση σε ταχυτητα και εμπειρια χρησης στο gnome shell. Ασε που 11/11 βγαινει το fedora 16!

Link to comment
Share on other sites

αποθετηρια του software center;Eννοείς στο ''κέντρο λογισμικού ubuntu'';-το'χω βάλει στα Ελληνικά μου'σκασε και το unity(στο οποίο αν δε ξέρεις τι ψάχνεις δε το βρίσκεις)...-εαν δε σου κάνει κόπο λίγο πιο αναλυτικά θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει στην 11.10;Το δοκίμασα και απλά με βγάζει στην αρχική login screen που πρέπει να ξαναβάλεις τον κωδικό σου.Δεν μου δίνει κάποια άλλη επιλογή.Επιπλέον κάπου πήρε το μάτι μου στο νετ ότι σε αυτή την έκδοση έχουν αφαιρέσει αυτή τη δυνατότητα....:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στο γκρί που λέει ubuntu, αριστερά κάτω, θα επιλέξεις απο την λίστα ubuntu-classic ή ubuntu-gnome για να μπείς χωρίς το Ubuntu One.

gdm3_ubuntu_11.10_oneiric_ocelot.png

Στο λέει και στον οδήγο που σε παρέθεσε ο [MENTION=6810]eleozz[/MENTION]

Στην οθονη σύνδεσης, επιλέξτε το Ubuntu classic η Ubuuntu έκδοση desktop:
Link to comment
Share on other sites

Unity = Ubuntu

Gnome 3 = Fedora

KDE 4.7 = OpenSUSE

διαλεξε και παρε. Προσωπικα εχω Fedora 16 beta.

Μα μέχρι τώρα αν δε κάνω λάθος το unity δεν ήταν μοναδική επιλογή στο Ubuntu(Βρε μπας και έχουν διεισδύσει πράκτορες της Μ$ για να το καταστρέψουν;):p

Το Fedora δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αφού και μόνο σπονσοράρεται από τη Red Hut δεν το έχω σε υπόληψη.(Για να μη παρεξηγηθώ στη λογισμικο-κοσμοθεωρία μου δεν θέλω εταιρείες(profit) δίπλα σε λογισμικό ελεύθερο όπως το Linux).

Και για το Mint έχω ακούσει καλά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Μα μέχρι τώρα αν δε κάνω λάθος το unity δεν ήταν μοναδική επιλογή στο Ubuntu(Βρε μπας και έχουν διεισδύσει πράκτορες της Μ$ για να το καταστρέψουν;):p

Το Fedora δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αφού και μόνο σπονσοράρεται από τη Red Hut δεν το έχω σε υπόληψη.(Για να μη παρεξηγηθώ στη λογισμικο-κοσμοθεωρία μου δεν θέλω εταιρείες(profit) δίπλα σε λογισμικό ελεύθερο όπως το Linux).

Και για το Mint έχω ακούσει καλά λόγια...

Έχεις δίκαιο. Μέχρι τώρα υπήρχαν 4 μεγάλες διανομές βασισμένες σε Ubuntu που είχαν.

Ubuntu = Gnome

kUbuntu = KDE

XUbuntu = XFCE

LUbuntu = LXDE

Δυστυχώς ή ευτυχώς η Canonical έχει υιοθετήσει το Unity σαν μια προτωπορία,

αλλα για να μην εμβαθύνουμε πολύ στο θέμα, το πρόβλημα που έχεις είναι αντιμετωπίσημο.

If you install the packages I mention earlier, you'll get the choice of Unity 3d, Unity 2d, gnome shell and "classic" gnome at the login screen. If you select gnome shell or classic (I can't remember exactly what they are called in the login screen) you certainly won't get the Unity launcher. That's specific to Unity, but gnome shell does have its own launcher on the left. If you don't like Unity you may not like gnome shell, or maybe you'll prefer it.

Πηγή: Removing Unity and installing Gnome shell in 11.10? - Ubuntu Forums

Αν αγανακτήσεις υπάρχει πάντα και η διανομή Mint που χρησιμοποιώ εγώ και είναι με gnome.

mini_katya.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο ubuntu 11.10 έχεις τρεις επιλογές σε gnome:

- Unity ή unity 2d, που είναι και το default.

- Gnome-shell, το εγκαθιστάς με ένα απλό sudo apt-get install gnome-shell.

- Classic gnome, το εγκαθιστάς με ένα απλό sudo apt-get install gnome-session-fallback.

Τότε θα εμφανιστούν οι επιπλέον επιλογές και στον login manager.

Link to comment
Share on other sites

Το Fedora δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αφού και μόνο σπονσοράρεται από τη Red Hut δεν το έχω σε υπόληψη.(Για να μη παρεξηγηθώ στη λογισμικο-κοσμοθεωρία μου δεν θέλω εταιρείες(profit) δίπλα σε λογισμικό ελεύθερο όπως το Linux).

Και για το Mint έχω ακούσει καλά λόγια...

Κάνε και μια δοκιμή το PinguyOS....

Έχω κολλήσει με την γραμματοσειρά που έχει! :jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.