Jump to content


Βοήθεια στην επιλογή πολυκάναλου Headset.


Chaos3X

Recommended Posts

Ο Πετρος ειπε οτι μπορει να ειναι καλυτερα μπορει και οχι,εγω δεν προτεινα πουθενα τα 668b, μην μπερδευσαι απτα ποστ του νουμπα αντμιν πιο πανω, απλα πεταξε ενα ποστ στο ασχετο, με ηχεια παιζει αυτος, ακου εκει "καλη καρτα ηχου με DAC για gaming" δηλαδη μονο οι καλες εχουν DAC ? οι αλλες λειτουργουν μονο ως transport ? :rofl:

Εχει υποψη σου παντως οτι τα beyer κατασκευαζονται στην Γερμανια και στην τελικη δεν νομιζω να σου βγαινουν 150, με ενα προχειρο search βρισκω μαγαζι που τα πουλαει 140, αμα παρεις στον τατση που βρισκεται στοα φεξη στο κεντρο (σου εχω δωσει τηλεφωνο πιο πατω) ειμαι σιγουρος πως θα σου ζητησει κατι λιγοτερο.

Γνωμη μου ειναι να παρεις τα dt770 ακομα και αν μεινεις μετα με onboard καμποσο διαστημα μεχρι να παρεις κανονικη καρτα, εχω γνωστο gamer που του τα προτεινα και την παλευει κανονικα, ακουει πισω του χωρις προβλημα δεν εχει παραπονο απτην ποιοτητα του ηχου αλλα φυσικα και ειναι μεσα στα σχεδια του μια forte. ( μαζι με πληκτρολογιο tenkeyless της filco, mousepad απο grow up japan και 2TB σκληρο δισκο, ε ρε αναγκες που εχει ο κοσμος :p )

Τα dt990 600ohm premium τωρα ενω μου αρεσαν παρα πολυ για μουσικη στο θεμα της ανεσης δεν ηταν αυτο που περιμενα, πραγματικα κουλο γιατι νομιζα οτι θα εφαρμοζουν ακριβως οπως τα 770 PRO, ελα ομως που τα αυτια μου αισθανοντουσαν μια ενοχληση μετα απο μολις μιση ωρα χρησης, τα AD700 απτην αλλη ειναι τελειως διαφορετικα, δεν τα λες κατωτερα, απλα απευθυνονται σε λιγο διαφορετικα γουστα και αναγκες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Δεν θέλω να πάρω άλλη. Έχω και την xonar dx και την x-fi titanium fatality. Θα δοκιμάσω και τις δύο σίγουρα.

Πάντως αν τελικά καταλήξεις ότι δεν σου κάνει η dx και σκέφτεσαι να την πουλήσεις πές μου, οκ?

Κι εγώ τα Ζ5500 έχω οπότε σε καταλαβαίνω. Καλές αγορές και ακροάσεις μας εύχομαι σε ότι και να πάρουμε! :clap:

Ο Πετρος ειπε οτι μπορει να ειναι καλυτερα μπορει και οχι,εγω δεν προτεινα πουθενα τα 668b, μην μπερδευσαι απτα ποστ του νουμπα αντμιν πιο πανω, απλα πεταξε ενα ποστ στο ασχετο, με ηχεια παιζει αυτος, ακου εκει "καλη καρτα ηχου με DAC για gaming" δηλαδη μονο οι καλες εχουν DAC ? οι αλλες λειτουργουν μονο ως transport ?

Sorry, κατάλαβα λάθος.

Εχει υποψη σου παντως οτι τα beyer κατασκευαζονται στην Γερμανια και στην τελικη δεν νομιζω να σου βγαινουν 150, με ενα προχειρο search βρισκω μαγαζι που τα πουλαει 140, αμα παρεις στον τατση που βρισκεται στοα φεξη στο κεντρο (σου εχω δωσει τηλεφωνο πιο πατω) ειμαι σιγουρος πως θα σου ζητησει κατι λιγοτερο.

Tον πήρα. 145€ ακατέβατα μου είπε. Του είπα ότι με στέλνει ο Γρηγόρης... :weep:

Γνωμη μου ειναι να παρεις τα dt770 ακομα και αν μεινεις μετα με onboard καμποσο διαστημα μεχρι να παρεις κανονικη καρτα, εχω γνωστο gamer που του τα προτεινα και την παλευει κανονικα, ακουει πισω του χωρις προβλημα δεν εχει παραπονο απτην ποιοτητα του ηχου αλλα φυσικα και ειναι μεσα στα σχεδια του μια forte.

Δηλαδή την dx την απορίπτεις εντελώς? Σου ξαναθυμίζω ότι προπάντων θέλω να παίζει καλά με τα Ζ5500 και μετά με τα ακουστικά.

τα AD700 απτην αλλη ειναι τελειως διαφορετικα, δεν τα λες κατωτερα, απλα απευθυνονται σε λιγο διαφορετικα γουστα και αναγκες.

Τι εννοείς?

Υ.Γ: Όσο για τα 770 τα βρήκα στην έκδοση με τα 250Ohm στην ίδια τι μή με τα 80. Αξίζει να τα κοιτάξω ή θα μπλέκω μετά με ενισχυτές κλπ?

Υ.Γ2: Εσένα ποιά είναι η γνώμη σου για τα superlux και τι θα έκανες εσύ?

Υ.Γ3: Sorry για τα πολλαπλά post απλά δεν ξέρω πως δουλεύει το multiquote. Παρακαλώ τους admin να τα κάνουν όλα ένα post. Eυχαριστώ και συγνώμη και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όχι τα άλλα?

Όχι τα σκέτα 770.

Δηλαδή θές να μου πείς ότι τα superlux ανταγονίζονται στα ίσα τα 770? Ότι αν ακούσω και τα δύο δεν θα δώ διαφορά? Ότι τα άλλα που κοστίζουν 120€ παραπάνω θα είναι περιτό έξοδο?

Αν είναι έτσι να πάρω τα κινέζικα χωρίς δεύτερη σκέψη! Τι ισχύει όμως???

Τα superlux 668 έχουν αγοραστεί από πολλούς κατόχους ακριβότερων σετ και τα σχόλια είναι λίαν θετικά. Αξίζουν πολλαπλάσια χρήματα λένε, ειδικά αν τα εξοπλίσεις με καλύτερα μαξιλαράκια για τα αυτιά(ρώτα τα παιδιά εδώ να σου πουν για το πώς και πού). Τα 440 είναι πιο μελωδικά και τέλος τα 330 είναι αντιγραφές των 770 της beyer με πιο επιθετικό ήχο στα πρίμα, κάτι που μπορεί να μην σ'αρέσει.

Προφανώς δεν γνωρίζεις ότι ακουστικά όχι των 150€ αλλά των 500€ με μια onboard ή κάρτα του 50ευρου ισοδυναμούν με ποιότητα των 60€. Πηγή/ενίσχυση και ακουστικά πάνε πακέτο. Όσο για τα Μπέγιερ, ναι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα κινέζικα, αλλά φτιάχνονται στο χέρι από γερμανούς που παίρνουν 10πλάσια από τους κινέζους. Είναι μικρή η αγορά και οι τιμές φουσκωμένες.

Υ.Γ: Εσύ τι θα έκανες αν ήσουν στην θέση μου?

Καλή κάρτα ήχου και ένα φθηνό αλλά δοκιμασμένο σετ σαν τα 668B ή τα 440 που σύμφωνα με τα γραφόμενα έχουν ηπιότερες ψηλές συχνότητες. Ρώτα και όσους έχουν τα 668B από εδώ να σου πουν απόψεις.

Σε σύγκριση μεταξύ φόρτε και xonar stx το bittech λέει ότι η stx είναι ανώτερη στα ακουστικά.

Αν σε ενοχλεί που η stx δεν υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο, σκέψου και τη δυνατότητα να περάσεις το σήμα ψηφιακά στον αποκωδικοποιητή των logitech που είναι αρκετά καλός.

Εγώ πάντως από τη στιγμή που έφτιαξα σύστημα με ακουστικά δεν έχω ξανασχοληθεί με ηχεία σε games και μουσική. Έχω τα megaworks 550 5.1 της creative. Ίδια κλάση με τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι επεμενε στην 80αρα εκδοση, δεν σου ειπα πουθενα να του πεις οτι σε στελνω ο ιδιος, απλα ετυχε μια φορα ετυχε να ψωνισω απο κει και ειμουνα ευχαριστημενος με την εξυπηρετηση και την τιμη, τιποτα παραπανω.

Η τιμη ειναι OK παντως και 99% τα εχει ηδη στο στοκ αντι να σε δουλευει οπως μερικοι αλλοι, την dx την αποριπτω γιατι υπο συγκεκριμενες συνθηκες το cmss3d μπορει να αποδεικτει κλασης ανωτερο του dolby headphone, αμα σου κατσει παιχνιδι με openAL support οπως το stalker θα με θυμηθεις, μπρρρρρρρ :D

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος από το headfi σε λινκ που έδωσες προηγουμένως λέει ότι το "Άγιο Δισκοπότηρο" για gaming περιλαμβάνει xonar και dolby hp. :p

Το cmss 3d έχει ελαφρώς καλύτερη κατευθυντικότητα λόγω περισσότερων πρίμων, αλλά στην δημιουργία 3d ήχου είναι ψιλομάπα.

Στο λέω γιατί το έχω δοκιμάσει το cmss3d μέσω xonar stx(περνώντας μέσω drivers των windows το σήμα στην x-fi xtreme music και έπειτα στην stx).

ΥΓ: Α....ο φίλος σου στη στοά Φέξη έκλεισε χωρίς να λέει αν μεταφέρθηκε. Καλό μαγαζί πάντως. Από κει ψώνιζα και γω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η θεωρια οτι το cmss3d δεν ειναι συμβατο με τα αυτια και τον εγκεφαλο ολων των χρηστων ανεξαιρετως, οποτε σε αλλους το surround δουλευει κανονικα σε αλλους μπορει και οχι, επισης δεν εχεις παιξει game με hardware audio acceleration σε x-fi για να κρινεις αντικειμενικα , οπως cod2 - Red orchesta : OsT - FEAR στα XP - BF2/2142 - UT3 κ.α .

Σε παιχνιδια με software sound engine οι διαφορες μεταξυ DH / cmss3d ειναι μικρες, το DH ακουγεται πιο ατμοσφαιρικο ενω το cmss λιγο πιο ακριβες με καποια απωλεια φυσικα στην ποιοτητα του ηχου ( ολα ακουγονται καπως πιο μπουκωμενα )

Link to comment
Share on other sites

Στο αναλογικό κύκλωμα είναι το ίδιο όμως; Φοράνε τον ίδιο opamp; Έχουν εξίσου καλό κύκλωμα; Δεν ξέρω.

Ψαχνω τι διαφορες εχουν στο αναλογικο κομματι αλλα μεχρι στιγμης δεν βρηκα κατι.

Θα ψαξω περισσοτερο και σου λεω.

Ψαχνω τελευταια για μοντες του opamp στην DX.

Το εχει κανει πολυς κοσμος και αναφερει καλα αποτελεσματα.

Παντως χωρις να την εχω ακουσει εγω προσωπικα, διαβαζω διθυραμβικα σχολια για τη Xonar Essence STX.

Link to comment
Share on other sites

Και η bravura ειναι πολυ καλη για ακουστικα και σχετικα πιο φθηνη απτην STX, για μενα παντως η απουσια cmss3d και η υποστηριξη EAX μεσω emulation με ξενερωνουν ασχετα αν ο θανατος του directsound και η παρουσα ταση στα παιχνιδια επιβαλουν να γινεται ολη η δουλεια στον ηχο μεσω της cpu, μπορει να αλλαξει αυτο με τα windows 8 ποιος ξερει. http://api.viglink.com/api/click?format=go&key=04fea777994d26cd84e01a5e54f4c01d&loc=http%3A%2F%2Fwww.head-fi.org%2Ft%2F573213%2Fis-hardware-audio-coming-back-in-windows-8&v=1&libid=1319223731422&out=http%3A%2F%2Fmsdn.microsoft.com%2Fen-us%2Flibrary%2Fwindows%2Fhardware%2Fbr259116.aspx&ref=http%3A%2F%2Fwww.google.gr%2Furl%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Dwindows%25208%2520hardware%2520audio%2520%26source%3Dweb%26cd%3D1%26ved%3D0CBsQFjAA%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.head-fi.org%252Ft%252F573213%252Fis-hardware-audio-coming-back-in-windows-8%26ei%3DrMGhTuO3D8qp-gaU1Yy5BQ%26usg%3DAFQjCNFomntwB1bJhYgPcFTzay9bGH-qfA%26sig2%3DPqJe4MpiDMruFi_mc20RCA&title=Is%20Hardware%20Audio%20coming%20back%20in%20Windows%208%3F&txt=http%3A%2F%2Fmsdn.microsoft.com%2Fen-us%2Flibrary%2Fwindows%2Fhardware%2Fbr259116.aspx&jsonp=vglnk_jsonp_13192237662421

Πληροφοριακα την x-fi μονο για games την εχω και παλι λειτουργει κυριως σαν transport(την υπολοιπη δουλεια την κανουν ο DAC και ο AMP που εχω χρησιμοπληρωσει ), το λεω για να τονισω οτι ολες σχεδον οι x-fi δεν εχουν διαφορα μεταξυ τους στον ηχο, τι titanium τι fatality τι fatality champion ολες το ιδιο ακουγονται, αυτες που εχουν διαφορα ειναι οι elite pro (PCI) - auzentech prelude (PCI) - auzentech forte - titanium HD, φυσικα ΜΑΚΡΙΑ απο xtreme audio και τις εξωτερικες, αυτες ειναι x-fi μονο στο ονομα, δεν εχουν καν game mode. http://hardforum.com/showthread.php?p=1037902829#post1037902829

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ακουσει head to head TRUE EAΧ με Emulated....απλα δεν ακουγα διαφορα.

Και ναι Γρηγορη, με καλα ακουστικα (δεν θυμαμαι μοντελο, θα ρωτησω το φιλο που καναμε τις δοκιμες και θα σου πω ποιο)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GruntGR αναμεσα σε Bravura, Forte και Titanium HD ποια προτινεις, σε συνδιασμο με καλα headphones.

Οχι ομως μονο για games, αλλα γενικα και για μουσικη, ταινιες. Φυσικα σαν κυρια χρηση games (BF3 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επικοινώνησα με omraket.gr επειδή είχα κάνει καταλάθος διπλή παραγγελεία και τελικά επειδή άλλαξαν το site μου είπαν ότι ακυρώθηκαν οι παραγγελείες. Τα ακουστικά δεν υπάρχουν πλέον στο site οπότε πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις Superlux HD668B

Από το Inner Fidelity.

Superlux HD 668B and HD 681 Headphones Page 2 | InnerFidelity

Έχει και μεγαλύτερο pdf μέσα.

Superlux_HD668HD681_graphs_668.jpg

Σε σχέση με τα καλύτερα ηλεκτροδυναμικά ακουστικά όπως τα DT 880(600Ohm), hd 800, hd 650, hd 600 τα Supelux έχουν:

1) Λιγότερο και πιο χαλαρό μπάσο. Φαίνεται από το διάγραμμα frequency response και την βαθιά κοιλιά προς τα κάτω στο διάγραμμα 30Hz, που πέφτει κάτω από το μηδεν πριν κλείσει ο κύκλος. (Πάντως όλα τα ακουστικά ανοικτού τύπου δεν συγκρίνονται σε ώση στα μπάσα με τα κλειστού τύπου και τα ορθοδυναμικά.)

2) Υπερβολικά πρίμα. Φαίνεται από το frequency response και τις μεγάλες κορυφώσεις στο τεστ του τετράγωνου ηχητικού κύματος στα 30Hz αλλά και στα 300Hz. Παρατηρούμε στα 300Hz και έναν κωδωνισμό(σκαμπανέβασμα) που πάλι υποδηλώσει τσιμπημένα πρίμα και ίσως μια μικρή ανωμαλία στην ενίσχυσή τους.

3) Περισσότερες παραμορφώσεις. Όχι τόσο στα μπάσα, αλλά στα πρίμα κάπου στα 5Khz. Σε μεγάλες εντάσεις μπορεί να στριγγλίζουν λίγο.

Συμπέρασμα: Τα superlux δεν φτάνουν τα τοπ ηλεκτροδυναμικά, αλλά αν κοιτάξετε και άλλα διαγράμματα θα δείτε ότι είναι σαφώς καλύτερα από σημαντικά ακριβότερα ακουστικά των μεγάλων του χώρου και κυρίως της Grado που οι μετρήσεις είναι αλλού γι' αλλού.

Μετρήσεις μιας μεγάλης γκάμας ακουστικών από το ίδιο σάιτ σε Pdf για σύγκριση. Τα καλύτερα από τα ηλεκτροδυναμικά είναι τα hd 800 από Sennheiser και από τα ορθοδυναμικά(ανώτερη τεχνολογία) τα Audeze LCD 2.

Headphone Data Sheet Downloads | InnerFidelity

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις Superlux HD668B

Από το Inner Fidelity.

Superlux HD 668B and HD 681 Headphones Page 2 | InnerFidelity

Έχει και μεγαλύτερο pdf μέσα.

Superlux_HD668HD681_graphs_668.jpg

Σε σχέση με τα καλύτερα ηλεκτροδυναμικά ακουστικά όπως τα DT 880(600Ohm), hd 800, hd 650, hd 600 τα Supelux έχουν:

1) Λιγότερο και πιο χαλαρό μπάσο. Φαίνεται από το διάγραμμα frequency response και την βαθιά κοιλιά προς τα κάτω στο διάγραμμα 30Hz, που πέφτει κάτω από το μηδεν πριν κλείσει ο κύκλος. (Πάντως όλα τα ακουστικά ανοικτού τύπου δεν συγκρίνονται σε ώση στα μπάσα με τα κλειστού τύπου και τα ορθοδυναμικά.)

2) Υπερβολικά πρίμα. Φαίνεται από το frequency response και τις μεγάλες κορυφώσεις στο τεστ του τετράγωνου ηχητικού κύματος στα 30Hz αλλά και στα 300Hz. Παρατηρούμε στα 300Hz και έναν κωδωνισμό(σκαμπανέβασμα) που πάλι υποδηλώσει τσιμπημένα πρίμα και ίσως μια μικρή ανωμαλία στην ενίσχυσή τους.

3) Περισσότερες παραμορφώσεις. Όχι τόσο στα μπάσα, αλλά στα πρίμα κάπου στα 5Khz. Σε μεγάλες εντάσεις μπορεί να στριγγλίζουν λίγο.

Συμπέρασμα: Τα superlux δεν φτάνουν τα τοπ ηλεκτροδυναμικά, αλλά αν κοιτάξετε και άλλα διαγράμματα θα δείτε ότι είναι σαφώς καλύτερα από σημαντικά ακριβότερα ακουστικά των μεγάλων του χώρου και κυρίως της Grado που οι μετρήσεις είναι αλλού γι' αλλού.

Μετρήσεις μιας μεγάλης γκάμας ακουστικών από το ίδιο σάιτ σε Pdf για σύγκριση. Τα καλύτερα από τα ηλεκτροδυναμικά είναι τα hd 800 από Sennheiser και από τα ορθοδυναμικά(ανώτερη τεχνολογία) τα Audeze LCD 2.

Headphone Data Sheet Downloads | InnerFidelity

Αν σου πώ ότι δεν κατάλαβα τι θέλεις να πείς??? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τις μετρήσεις θες να πεις.

Η ουσία είναι πως τα 668 είναι πολύ καλά, με καλή έκταση και στα μπάσα και στα πρίμα, αλλά στις μεσοϋψηλές(κύμβαλα, ήχοι τύπου σσσσσ) το έχουν παραχ@σει λίγο το θέμα. Και βγάζουν και λίγη παραμόρφωση στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Αν διορθώσεις αυτό το πρόβλημα με το equalizer της κάρτας σου κάνοντας μια ομαλή "γούβα" από τα 5 μέχρι τα 10Khz, μέχρι εκεί που δεν σε ενοχλεί άλλο θα καταλήξεις με ένα πολύ καλό σετ.

Αυτές οι μετρήσεις που βλέπεις είναι αρκετά σχετικές και με την υποκειμενική ποιότητα, γιατί εξετάζουν πολλές παραμέτρους. Έγινε φοβερή δουλειά από τον ιδιοκτήτη του σάιτ, που τυγχάνει πωλητής ακουστικών και κατασκευαστής σχετικών ενισχυτών(Tyll Herstens).

Αν μπορείς να ερμηνεύσεις έστω και λίγα από αυτές θα δεις ότι πολλά ακουστικά του 200ευρου και βάλε, σαν εργαλεία πιστότητας είναι μάπες, ενώ τα superlux έχουν καλές μετρήσεις.

Τα κορυφαία είναι τα Audeze LCD 2 και δεύτερα έρχονται τα Sennheiser HD 800. Με αυτά σαν μέτρο σύγκρισης και χωρίς να ξέρεις και πολλά βλέπεις ότι τα καλά είναι π.χ. τα beyerdynamic dt 880(600 Ohm) και μερικές από τις μάπες:

http://www.innerfidelity.com/images/UltrasonePRO2900.pdf

http://www.innerfidelity.com/images/UltrasoneEdition10.pdf

http://www.innerfidelity.com/images/GradoRS2.pdf

http://www.innerfidelity.com/images/SonyMDRXB500.pdf

(το τελευταίο λόγω τραγικά πολλών μπάσων κυρίως, αν και η sony το λανσάρει ως γουφερόφωνο)

Αν δεν έχει πέσει σε ελαττωματικά κομμάτια ο τύπος-λίγο δύσκολο-μιλάμε για μεγάλα fail. Το θέμα είναι ότι ορισμένες αλλοιώσεις αρέσουν σε κάποιους και έτσι βρίσκεις π.χ. φανατικούς υποστηρικτές της grado τη στιγμή που άλλοι την αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάνω αυτό το post για να ευχαριστήσω τα παιδιά από πάνω που με βοήθησαν με τις γνώσεις τους να διαλέξω ακουστικά. Διάβασα προσεχτικά όλο το thread και έχοντας ήδη την xonar D1(δεν σκοπεύω να αλλάξω κάρτα ήχου σύντομα) και μικρό budget, παρήγγειλα πριν μία βδομάδα τα Superlux 668B από εδώ SUPERLUX HD-668 B - Thomann Greek Cyberstore . Τα παρέλαβα χθες και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος :dance3:! Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω καλύτερο combo σε αυτη την τιμή (49 με μεταφορικά).

Thanks again!:T:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω ενα ευχαριστω στα παιδια που τελικα διαβαζοντας και εγω ολα τα post ,δοκιμασα να δω την διαφορα των gaming headset μετα τα στερεοφωνικα ακουστικα και θα πω και εγω η μερα με την νυχτα....

Εχω την asus dg και πριν κανενα χρονο πηρα τα fatal1ty gaming headset και μην εχοντας εμπειρια ημουνα ευχαριστημενος αλλα απο την στιγμη που πηρα τα AKG K512(εστω και αυτα) ακουω ηχους που πριν δεν ακουγα καθολου....:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω παντως εχω True 5.1 headphones (και μαλιστα ΦΘΗΝΑ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος (οσον αφορα το gaming, τις ταινιες και την 3D αντιληψη του χωρου)

φυσικα πολλα καλα στερεοφωνικα ακουστικα μπορουν να αποδωσουν ποιοτικοτατα τον ΕΙΚΟΝΙΚΟ (virtual) surround ηχο, τοσο καλα ωστε το αυτι να μην μπορει να καταλαβει τις διαφορες. ειχα στο παρελθον (και συνεχιζω να εχω) ποιοτικα στερεοφωνικα ακουστικα αλλα απο τη στιγμη που δοκιμασα true 5.1 εκαναν (για μενα) τη δουλεια καλυτερα και οποτε θελω να δω ταινια ή να παιξω παιχνιδι, τα προτιμω.

πολλοι φιλοι μου συμφωνουν μαζι μου, αλλους τους φαινεται "καπως". θεωρω οτι ειναι και υποκειμενικο το θεμα και οτι πρεπει καποιος (αν μπορει) να δοκιμασει πρωτα και να δει αν τον βολευει και αν τον βοηθαει καλυτερα το αληθινο ή το εικονικο.

εγω δεν εχω προβλημα με το εικονικο, αλλα βρισκω το πραγματικο καλυτερο.

μιλαω για συνδεση με onboard sound, ειχα παλιοτερα σε αλλο μηχανακι μια audigy αλλα δεν ειχα δοκιμασει σε αυτη true 5.1 οποτε δεν μπορω να ξερω αν με discrete sound card το virtual surround δουλευει καλυτερα απο το true.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά ακουστικά έχεις φίλε μου?

εν εννοεις εμενα, κατι φθηνιαρικα (οσον αφορα την τιμη και το πλαστικο τους και οχι τον ηχο τους) trust silverline 751b

Hardwareecke.de - Trust 751B 5.1 Silverline Headset

τα ειχα αγορασει 12 (ολογραφως: δωδεκα!!!) ευρα, στη συσκευασια εχει και εξτρα μικροφωνο, δεν νομιζω οτι ακομα υπαρχουν στην ελληνικη αγορα (σε αυτη την τιμη τουλαχιστον, που ητανε φανταζομαι προσφορα) τα ειχα αγορασει το καλοκαιρι που μας περασε απο εδω.

αισθανομαι καπως περιεργα που σε ενα θεμα με Sennheisers και ΑKGs να αναφερομαι στην trust και στο ζευγαρι που εχω αυτη τη στιγμη (ειχα κατα καιρους senns και denon και sony και τα denon 1001 τα εχω ακομα, εχω ακουσει και beyer dynamics, koss κλπ σε ραδιοφωνα που δουλευα)

δεν ειμαι audiophile αλλα μπορω να καταλαβω τη διαφορα ποιοτητας τετοιων ακουστικων με τα trust (ή ακομα και με αλλα επωνυμα ακουστικα χαμηλοτερης τιμης και διαφορετικης κατηγοριας αγορα.

διαβαζοντας ομως καποιος το ονομα και μονο, δεν μπορει να φανταστει με την καμια το ποσο καλα ακουγονται αυτα τα ακουστικα. εχω ακουσει καποια gaming headsets (της creative, δεν θυμαμαι μοντελο αλλα ηταν της ταξης των ~100 ευρω και σιγουρα δεν ηταν TRUE 5.1) και θεωρω τα φθηνιαρικα "trust" εφαμιλλα (αν οχι καλυτερα).

μακαρι να μπορουσατε να τα ακουσετε και εσεις και θα παθετε αυτην τη μυστηρια, συνηθως ευχαριστη εκπληξη του να μην περιμενετε να σας προκυψει κατι καλο και να σας προκυπτει τελικα ακομα καλυτερο οταν το δοκιμαζετε.

προσοχη: δεν προτεινω σε κανεναν να αγορασει ή να απορριψει οτιδηποτε... απλα μοιραζομαι μαζι σας μια εμπειρια που δεν ειναι τοσο συνηθισμενη, τουλαχιστον σε εμενα, αφου συνηθως οτι πληρωνεις παιρνεις, πραγμα που ΔΕΝ ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση.

παντως, το γεγονος ειναι οτι αν δεν τα εβρισκα σε αυτη την τιμη, το πιθανοτερο θα ηταν να αγοραζα καποια super duper πολυδιαφημισμενα ακουστικα των ~70 ευρω, αυτο ηταν το μπατζετ που ειχα, ευτυχως εκανα τη δοκιμη με ρισκο μολις 12 ευρω και μου βγηκε (αυτη τη φορα) σε πολυ καλο. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.