Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή πολυκάναλου Headset.


Chaos3X

Recommended Posts

Γιατι προτεινω τα dt770/80 pro ?

Εχουν παρα πολυ καλο soundstage, η αποκριση του μπασου κανει την ενασχοληση με ταινιες και παιχνιδια ΠΟΛΥ διασκεδαστικη, το imaging ειναι πολυ καλο επισης, τομεας στον οποιο αριστευουν σηνηθως μονο τα ανοικτου τυπου, επισης ειναι φτιαγμενα σαν τανκ, εχουν φαει ΑΠΕΙΡΕΣ τουμπες και δεν εχουν καταλαβει τπτ(τα δικα μου χαλασαν επειδη ενας χαζουλιακας γουσταρε να βαζει τον ενισχυτη στο τερμα και να ακουει σφακιανακη σε 192kbs mp3 ), ειναι πολυ ανετα στην εφαρμογη και κρατανε ολο τον ηχο μεσα, τα ανοικτου τυπου οπως AD700 dt990 και HD555 ειναι το ακριβως αναποδο, ακουγονται σε ολο το δωματιο σαν ηχεια !

Οκ οι μεσαιες ακουγονται καπως πνιχτες και το μπασο ισως να ειναι υπερβολη, επιμενω ομως γιατι ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΟ μπασο, εχει βαθος εχει υφη τα εχει ολα, δεν ειναι απλο νταπα ντουπα,

Η forte τωρα περα απτον ενισχυτη ακουστικων υποστηριζει EAX κανονικα ενω οι xonar μονο μεσω emulation, επισης εχει cmss3d που συγκριτικα με το dolby headphoneμου ακουγεται πιο αξιοπιστο στο positioning,( ( εννοω το dolby headphone που ενεργοποιω στον astro mixamp, δεν εχω παιξει ποτε fps με xonar οπου εκει το ιδιο εφφε ειναι πιο παραμετροποιησιμο ) ) οποτε για gaming ειναι αρκετα καλυτερη imo , γενικα τωρα δεν ξερω αν εχει τοσο καλυτερο dac απτην αντιστοιχη xonar ή αν μπορει να οδηγησει τα ηχεια σου καλυτερα ή οχι, λογικα εκει πρεπει να παιζουν μικροδιαφορες, μπορεις να την βρεις pixmania παντως αλλα και εντος συνορων http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=bfaa8e83-ea48-4bea-a09c-20c8a4d0ca3a , τα ακουστικα τα βρισκεις ελλαδα δεν εχει τρελη διαφορα, παρε ενα τηλεφωνο εδω και ζητα τον Αλεξοπουλο Τατση -> 210 38 29 913, μου ειχε κανει πολυ καλη τιμη στα dt990 600ohm premium τα οποια τα εφερε κατευθειαν απτην beyerdynamic.

Το καλο με τα AD700 ειναι οτι παιζουν μια χαρα και με onboard και ειναι παρα πολυ ανετα(τουλαχιστον για το δικο μου κεφαλι), τα dt770 θελουν λιγο παραπανω ζουμι αλλα παλευονται και χωρις ενισχυση, οποτε τσιμπας τα 770 και καποια στιγμη αργοτερα την καρτα, αξιζουν καθε ευρω πιστεψε με, αμα κοιταξεις το προφιλ μου στο head-fi θα δεις με ποια ακουστικα εχω προσωπικη εμπειρια και με ποια οχι SoFGR's profile AD700 δεν κανουν αμα εισαι basshead - dt990 μονο η εκδοση στα 600ohm αξιζει αλλα θελει τον καταληλο εξοπλισμο για να παιξουν σωστα λογω αντιστασης + οτι δεν ειναι τοσο ανετα οσο φαινονται + οτι παρολο που βγαζουν μια ευφωνια και εχουν αρκετο μπασο για ανοικτου τυπου, παλι σε συγκριση με τα dt770 pro ομως φαινονται ανεπαρκη :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Επειδή είμαι κι εγώ σε φάση που ψάχνω ακουστικά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Κάρτες που μπορώ να έχω είτε Xonar DX είτε Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series.

Ερωτήσεις:

  1. Μέχρι πόσα ohm ακουστικά μπορούν να οδηγήσουν σωστά αυτές οι κάρτες;
  2. Με ποιά κριτήρια επιλέγουμε ενισχυτή;
  3. Μέχρι πόσα χρήματα αξίζει να δώσει κάποιος για ακουστικά που θα είναι μόνο για gaming;

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν παιζουν μονο τα ohm ρολο, τα AKG K701 πχ ειναι στα 62ohm

2) Κυριως το headroom στην ενταση, αμα δουμε δηλαδη οτι πρεπει να εχουμε την ενταση απτην καρτα ηχου στο τερμα για να νιωσουν σημαινει οτι κατι παει στραβα.

3) με 80 εχεις ολα τα φοντα για wallhacking ( AD700 ) με 140~ ακους εκρηξεις και το τυμπανο φτανει σε οργασμο ( dt770 pro 80ohm ) με 200+ απλα τρως μπαν ( DT880 )

edit : ποια 80 ? καντα 67 ! :D :D το λινκ ειναι μια ευγενικη χορηγεια απτο λαγωνικο alexopus6 -> http://www.omarket.gr/ath-ad700.html

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστηκά που με έχουν πείσει με σειρά προτίμησης είναι τα AD700 και τα HD668B.

Από ότι κατάλαβα για gaming να προτιμήσω την X-fi.

Ενίσχηση θα χρειαστώ σε αυτή την περίπτωση ώστε να έχω καλό αποτέλεσμα ή μονο ένταση θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

3) με 80 εχεις ολα τα φοντα για wallhacking ( AD700 ) με 140~ ακους εκρηξεις και το τυμπανο φτανει σε οργασμο ( dt770 pro 80ohm ) με 200+ απλα τρως μπαν ( DT880 )

Γρηγορη τα DT880 ειναι ημι-κλειστου τυπου.

Πως εξηγεις την τοσο καλη αποδοση τους, ειδικα στα μπασα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστηκά που με έχουν πείσει με σειρά προτίμησης είναι τα AD700 και τα HD668B.

Από ότι κατάλαβα για gaming να προτιμήσω την X-fi.

Ενίσχηση θα χρειαστώ σε αυτή την περίπτωση ώστε να έχω καλό αποτέλεσμα ή μονο ένταση θα πάρω.

Οχι, με ad700 x-fi και αυτες τις ρυθμισεις θα εισαι JET X-Fi CMSS-3D Headphone - Guru3D.com Forums

Γρηγορη τα DT880 ειναι ημι-κλειστου τυπου.

Πως εξηγεις την τοσο καλη αποδοση τους, ειδικα στα μπασα?

Δεν εχω χρησιμοποιησει 880 ουτε ειπα τπτ για το μπασο τους, απλα o εμπιστευομαι την γνωμη του τυπου στο holy grail of sound thread, ακουγεται πολυ πειστικος :p

When I tried the 880's on for the first time on COD4, it was like Allmighty himself came down and said to me: "And I say onto Thee; Thou shall pwn noobs on every server, and shall be called Cheater for all eternity, for Thou have found the Holy Grail of gaming sound!". The clarity, the pinpoint positioning, the subtle bass, the soundstage the...everything is so good for gaming, not even the HD800 beats it. And when you switch on the SVN option on STX control panel, it just isn't fair. The whole game comes down to letting them come to my line of sight and pulling the trigger. I know where everyone is through 4 walls and I can pinpoint the enemy on the map down to 10-20cm. I hear reloading sounds across the almost entire map. Whit this kind of setup not only do you know where your enemy is, but you know exactly what they are doing and how fast they're moving, and that a BIG help to any competitive player. I was banned three times in half an hour that night.
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη τα DT880 ειναι ημι-κλειστου τυπου.

Πως εξηγεις την τοσο καλη αποδοση τους, ειδικα στα μπασα?

Μα και τα SUPERLUX ημι-κλειστού τύπου είναι που παραθέτεις στο παληκάρι να πάρει.

T10SL00000_l.png

Ακουστικά Hi-Fi ημι-κλειστού τύπου, σχεδιασμένα και για studio HD330 SUPERLUX

A : d : a : g : i : o -

Εκτός αν υπάρχουν διάφορα μοντέλα Superlux...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που έίναι κλειστού τύπου ποιά είναι η γνώμη σας;

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000E9VKUQ/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A3JRZF0KKK7OS5]Audio-Technica Import Series ATH-A700 - Headphones ( ear-cup ): Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Βρείτε Audio Technica ATH-A700 Art Monitor Headphones ATHA700 στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορίες. Τα πάντα στέλνονται στη χώρα σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρισα περσι τα χριστουγενα :p

Καλυτερα AD700 μαν, σε αυτη την τιμη δεν χωραει δευτερη σκεψη, ηδη εχω ψησει και κατι συμπαικτες μου απτο L4D, εχω βαρεθει να ειμαι ο μονος απτους 4 που ακουει καλα :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προτεινω τα dt770/80 pro ?

Εχουν παρα πολυ καλο soundstage, η αποκριση του μπασου κανει την ενασχοληση με ταινιες και παιχνιδια ΠΟΛΥ διασκεδαστικη, το imaging ειναι πολυ καλο επισης, τομεας στον οποιο αριστευουν σηνηθως μονο τα ανοικτου τυπου, επισης ειναι φτιαγμενα σαν τανκ, εχουν φαει ΑΠΕΙΡΕΣ τουμπες και δεν εχουν καταλαβει τπτ(τα δικα μου χαλασαν επειδη ενας χαζουλιακας γουσταρε να βαζει τον ενισχυτη στο τερμα και να ακουει σφακιανακη σε 192kbs mp3 ), ειναι πολυ ανετα στην εφαρμογη και κρατανε ολο τον ηχο μεσα, τα ανοικτου τυπου οπως AD700 dt990 και HD555 ειναι το ακριβως αναποδο, ακουγονται σε ολο το δωματιο σαν ηχεια !

Οκ οι μεσαιες ακουγονται καπως πνιχτες και το μπασο ισως να ειναι υπερβολη, επιμενω ομως γιατι ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΟ μπασο, εχει βαθος εχει υφη τα εχει ολα, δεν ειναι απλο νταπα ντουπα,

Ωραία, με ψήνεις για τα dt770/80 pro.

Δηλαδή μου λές ότι στην τιμή των 150€ αυτά είναι μονόδρομος για καθαρά gaming εμπειρίες???

Το ξαναλέω, gaming, δεν με ενδιαφέρει να ακούω μουσική απ'τα ακουστικά ούτε να βλέπω ταινίες (σπάνια ίσως).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να ριξεις μια ματια στην Αλλη πλευρα του Ατλαντικου για τα Psyko αλλα αφου πηρες την αποφαση σου καλες ακροασεις.

Psyko???

Tell me more! :drool:

Αυτά είναι? Another true 5.1 headset στην συνταγή... :slap:

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού, αλλα για να μην ανοίγω νέο θέμα, θέλω να πάρω ακουστικά για περπάτημα, αλλα για εξωτερικούς ήχους να μην ακούω καθόλου αμάξια κτλπ.

Τι παίρνουμε? Ψύρες, ημι-κλειστού ή κλειστού τύπου.

Δε με νοιάζει η εμφάνιση, δηλαδή αν είναι ψείρες ή όχι απλά να ακούω δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα ελεγα βλακειες, ειδικα οταν κανεις απο εδω μεσα δεν γινεται να τα εχει δοκιμασει.

Προτεινω να κοιταξεις παρουσιασεις ατομων που τα ειχαν καθως και την ολη "συνταγη" πριν βγαλεις πορισμα. Φυσικα αν τα θελεις για ηχο και για ταινιες ισως να μην ειναι η τελεια λυση, αλλα για παιχνιδια αμφιβαλλω πως θα βρεις κατι καλυτερο αυτη την δεδομενη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.