Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή πολυκάναλου Headset.


Chaos3X

Recommended Posts

Εγώ είχα παρει τα Sennheiser HD 448 και μπορώ να πω πως ακουστικά είναι καλά(δε ξέρω και πολλά απο ήχο)..αλλά από ποιότητα κατασκευής θα έλεγα χάλια..πολύ φτηνό πλαστικό! Τα έχω συνδέσει στην έξοδο για ακουστικά που έχει η κονσολα της xfi elite pro..αλλά η ένταση στο τέρμα δεν ήταν πολύ δυνατή:getlost: Μετά απο διάβασμα στο forum είπα να πάρω τα BEYERDYNAMIC DT-770 PRO..μήπως κάποια στιγμή πρέπει ή να μου προτείνετε καποιο amp να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Όλα τα senn με εξαίρεση τα πανάκριβα hd 800-700 είναι ψιλομάπα σε ποιότητα κατασκευής.

Στα hd 650 το headband στο κάτω μέρος αργά ή γρήγορα θα κάνει ραγάδες και θα ξεφλουδίσει. Στα 595(φαντάζομαι και στα 598), όσο και να τα προσέχεις, η κόλλα με την οποία έχουν κολλήσει το μαξιλαράκι κάποια στιγμή θα φύγει στο πλάι.

Τα επαγγελματικά της beyer, αλλά και τις ακριβότερες κατασκευές από αλουμίνιο, χαίρεσαι να τα πιάνεις στα χέρια σου. Καμία σχέση αυτό που βλέπεις στις φωτό με αυτό που εισπράττεις.

Αν σου αρέσει ο γεμάτος, ρεαλιστικός ήχος να τα πάρεις τα 770 προ(μόνο προ) ή τα 990 προ, αλλά να ξέρεις ότι στις μεσαίες δεν υπάρχει τόση ζωηράδα και ανάλυση σε σχέση με τα καλά senn. Πάντως τα 555, 595 ωχριούν στο σύνολο.

Για ενίσχυση μια xonar stx αρκεί. Υπάρχουν και καλά προϊόντα από την fiio στα λεφτά αυτά, καθώς και διάφοροι κινέζικοι κλώνοι πανάκριβων προενισχυτών, αλλά στην τελευταία περίπτωση ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφερα έχω την xfi elite pro..οπότε θεωρώ πως η μετάβαση σε xonar stx δεν αξίζει(μόνο σε headphones) kai χάνω και το 5.1 που έχω τώρα(εκτός αν έχω 2 κάρτες ήχου:p). Μια που μου προτείνεις fiio..κοιταγα το E9 Desktop Headphone Amplifier λογω οτι έχει Stereo line input connector( 3.5mm) οπότε απότην έξοδο ακουστικών θα το συνδέσω και μετά τα ασκουστικά...? σωστά ή λεω μπαρούφες:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο κάρτες, πού είναι το πρόβλημα; Στέλνω μάλιστα ψηφιακά το σήμα της x-fi στη xonar και ακούω cmss-3d.

Με το fiio e9 μπορείς να στέλνεις ψηφιακά το επεξεργασμένο σήμα από την elite-pro. Έχει θύρα usb αν το πρόσεξες. Έτσι θα μπορείς να ρυθμίζεις και την ένταση realtime κάτι που δεν γίνεται με τις δύο κάρτες ήχου. Ο fiio e9 είναι λίγο πολύ μια φορητή xonar stx.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.

Ενδιαφερομαι και εγω για ακουστικα.

Μετα απο πολλες προτασεις που ακουσα για gaming ακουστικα, επεσα σε αυτο το θεμα.

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει κατι.

Τα θελω για games αλλα και για ταινιες.

Καρτα ηχου εχω onboard.

Μπορω να διαθεσω το πολυ 100ευρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παίδες, συγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά λόγω συγκυριών δεν έχω προβεί στην αγορά των Beyerdynamic dt770 pro 80. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν σε αυτά τα χρήματα, 150€, έχει βγεί κάτι καλύτερο. Σκέφτομαι να προβώ άμεσα σε αγορά απο εδώ: BEYERDYNAMIC - DT-770 PRO 80

Τους λόγους και την χρήση που τα προορίζω τα αναφέρω στο πρώτο post αλλά και στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Τα είχα τα G35, μπορώ να πω ότι ήταν απ΄τα χειρότερα ακουστικά που έχω ακούσει.

7.1??? Γελάει ο κόσμος. Τα είχα πάρει και 140€ :suicide:

Εκπλήσσομαι ειλικρινά. Σεβαστές βέβαια όλες οι γνώμες. Αλλά ειλικρινά το να κάτσω να δοκιμάσω 30 ακουστικά που αναφέρθηκαν για να αποφασίσω και για παιχνίδια μάλιστα, όχι για ποιότητα σε μουσική , ε προσωπικά το βρίσκω υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά κατάφερα και τα πήρα, τι ρυθμίσεις προτείνετε γιατί με ότι έχω δοκιμάσει δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος γιατί στα παιχνίδια δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται ο κάθε ήχος, στα flac τραγούδια δεν εντυποσίαστηκα και απ΄οτι βλέπω μάλλον χρειάζομαι ενισχυτή. Η κάρτα ήχου μου (asus xonar d2/pm) δεν βλέπω να ανεβάζει αρκετή ένταση...

Εννοείται έχω τους τελευταίους drivers...

Link to comment
Share on other sites

n6zd.jpg

Μην ξεχασεις να ρυθμισεις και το παιχνιδι σε 5.1 απο τα options.

Σε μουσικη τωρα προτεινω foobar2000 επειδη ειναι μικρο-ελαφρυ player και παιρνει WASAPI plugin, με ολα τα εφφε κλειστα και το output σε "wasapi (event)" θα εισαι κομπλε

Καλη τυχη με τον ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.