Jump to content



επιλογη οθονης


dark_ds

Recommended Posts

Είχα κι εγώ μέτριες εμπειρίες από την υποστήριξη της LG στο παρελθόν...εξαρτάται πώς θα το πάρει κανείς δλδ...

Είχα αλλάξει μια οθόνη 3 φορές...αν θυμάμαι καλά, η πρώτη είχε μέτρια συναρμολόγηση, σε κανά-δυό σημεία απείχε λίγο το πλαίσιο από το τζάμι, η δεύτερη είχε πολύ έντονο "κόκκο" στην απεικόνιση, κάτι που δεν συνέβαινε με τη πρώτη, κι η τρίτη είχε χάλια γεωμετρία, θολές περιοχές κτλ...επί εποχής που άρχιζαν να πιάνουν οι επίπεδες οθόνες CRT στην αγορά...τους είχα ζητήσει αλλαγή με καλύτερο, ακριβότερο μοντέλο και δεν είχαν δεχτεί.

Βέβαια όλες αυτές ο αλλαγές έγναν χωρίς καμία δική μου χρέωση, έπαιρνε η μεταφορική την οθόνη απο΄το σπίτι και την ξανάφερνε...

Τώρα και η εμπειρία μου από την υποστήριξη της Dell - για φορητό - δεν ήταν εξολοκλήρου θετική...εντός εγγύησης το μηχάνημα, ήρθε τεχνικός στο σπίτι, το επισκεύασε επιτόπου, με "refurbished" υλικά που είχαν φτάσει νωρίτερα, ενώ το πρόβλημα παρέμεινε...και πάλι δλδ καλά μαζί με κακά...στην ουσία και στις δύο περιπτώσεις μέτρια εμπειρία συνολικά.

Τέλος πάντων, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο εφόσον δεν έχουν αναφερθεί διαφορές στην απόδοση (ποιότητα απεικόνισης, θόρυβος κατά τη λειτουργία κτλ) είναι μήπως τα ηχεια της LG είναι τόσο άθλια (το έχω πάθει με οθόνη Samsung, αντίθετα τα ενσωματωμένα ηχεία της Belinea που έχω τώρα αποδίδουν πολύ καλά, σαν φτηνά στέρεο χωριστά ηχεία και ως προς την ένταση και ως προς την ποιοτητα ήχου) που αναγκαστώ ούτως ή άλλως να πάρω ηχεία....σε αυτή τη περίπτωση όμως δεν θα είναι ενσωματωμένα στο πλαίσιο της οθόνης, όπως στην DELL, αλλά χωριστα πάνω στο γραφείο...και καθώς είναι γαϊδουρινά μεγάλες αυτές οι 23άρες, μπορεί να προκαλεί ζήτημα χώρου

Έχει δοκιμάσει κανείς την LG να μας πει αν μπορεί να ακούσει κανείς μουσικούλα, ταινιούλες κτλ με τα ενσωματωμένα ή είναι μόνο για τους ήχους του λειτουργικού πρακτικά;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την LG για 40€ αλλά και για 20€!

1)Αλλά είσαι σίγουρος ότι έχει ηχεία???Επειδή ούτε στα τεχνικά χαρακτηριστικά της το λέει στο skroutz(βασικά εδώ λέει ότι δεν έχει κιόλας!) αλλά ούτε στο πρώτο κατάστημα που μπήκα τυχαία έλεγε!

2)Πως θα αναπαράγουν ήχο τα ηχεία της LG(άμα έχει είπαμε)αφού δεν έχει σύνδεση HDMI?Ή μήπως αυτό δεν παίζει ρόλο???Και βγάζει ήχο ούτως ή άλλως!

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστσελίδα της LG λέει πως έχει ηχεία. Δεν είναι τοποθετημένα στο μπροστινό πλαίσιο, ίσως γι αυτό διαφεύγει της προσοχής;

Ήχο μπορεί να πάρει από την έξοδο της κάρτας ήχου...

Θα πρότεινες LG giα ποιό λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι είσοδο έχει για να συνδεθεί με την κάρτα ήχου?

Από θέμα πάνελ είναι τα ίδια σχεδόν.Από κει και πέρα δε θα υπήρχε λόγος να δώσω τα παραάνω χρήματα για μένα για την Dell αφού υπάρχει και η LG και με ηχεία αλλά και με 40€ λιγότερα αλλά και με εγγύηση 0 καμμένων πίξελ!

Link to comment
Share on other sites

Με την Dell αγοράζει κανείς καλύτερη ποιότητα, 4 θύρες USB2.0 και μία σύνδεση DisplayPort. Νομίζω πως γι αυτο το μοντέλο υπάρχει επίσης εγγύηση 0 καμένων πίξελ

Δες τί -αναλογική- έξοδο ήχου έχει η κάρτα ήχου στον υπολογιστή σου και θα καταλάβεις τί είσοδο έχει για να συνδεθεί...

Αλήθεια, είναι η έλλειψη DP ή hdmi σοβαρή για την LG; Υπάρχει δλδ πιθανότητα να μειωθεί η "ζωή" της σε προοπτική 7-8 ετών λόγω της μη συμπερίληψης τέτοιας σύνδεσης (για pc πάντα) ή οι συνδέσεις αυτές αφορούν άλλες συσκευές κυρίως και πιο σύνθετες χρήσεις;

Μου έκανε εντύπωση πάντως στις δοκιμές του tftcentral πόσο πιο καθαρό φαινόταν το κείμενο με την LG...

attachment.php?attachmentid=46734&stc=1&d=1320921123

LG IPS231P Review

attachment.php?attachmentid=46735&stc=1&d=1320921057

Dell U2312HM Review

post-230-1416075615,6328_thumb.jpg

post-230-1416075615,7714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την U2311h την ειχε παρει το ματι στα 160ε μια εποχη..ειναι καλη περιπτωση!!τωρα βλεπω οτι παει για κοψιμο κ πωλειται στα 180 σε λιγα καταστηματα οποτε η 2312 ειναι μαι χαρα στα 200

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη τους διαφορα ειναι το w-led panel σε σχεση με τις ccfl λαμπες που εχει η 2311.Επισης εχει απιστευτα χαμηλο input lag παλι σε σχεση με την 2311.

Τελος,η σχεδιαση της ειναι διαφορετικη με πιο στρογγυλεμενες γωνιες.Κουκλα ειναι παντως.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα κανε μια αναζητηση σε youtube (ips vs tn) και δεν χρειαζονται λογια για να καταλαβεις.

Αλλα για να σε βοηθησω σου λεω οτι:Οι γωνιες θεασης ειναι μακραν καλυτερες.

Η αντιθεση και τα μαυρα/λευκα πιο καθαρα και εντονα.Και τα χρωματα πιο πιστα στα πραγματικα μιας και τα TN panel δεν αναπαραγουν καθαρα τα 16+ εκατομμυρια χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις γωνιες θεασης, αυτες μαλλον δεν αφορουν τον pc χρηστη, αφου καθομαστε σταθερα μπροστα στο monitor μας και δε γερνουμε αριστερα ή δεξια για να δουμε υπο γωνια:)

Η εικονα μου λες ειναι καλυτερη απο αντιθεση και χρωματα, αλλα το ms ειναι μεγαλο ε?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις γωνιες θεασης, αυτες μαλλον δεν αφορουν τον pc χρηστη, αφου καθομαστε σταθερα μπροστα στο monitor μας και δε γερνουμε αριστερα ή δεξια για να δουμε υπο γωνια:)

Η εικονα μου λες ειναι καλυτερη απο αντιθεση και χρωματα, αλλα το ms ειναι μεγαλο ε?

Ναι αλλα καθεσαι η λιγο πιο πανω η λιγο πιο κατω αναλογως εαν θες να λιωσεις στον καναπε/κρεβατι βλεποντας ταινια

;)

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου U2311 έπαθε ζημιά το USB HUB, από βραχυκύκλωμα σε ένα USB stick.

Το ευχάριστο της υπόθεσης : η ζημιά δεν πήρε μαζί της το τροφοδοτικό της οθόνης.

Το μπέρδεμα : φοβάμαι να ενεργοποιήσω την εγγύηση για το USB, το πάνελ είναι άψογο,

δεν θέλω να ρισκάρω και να μπω σε περιπέτειες με τα ανακατασκευασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το ξεχνας και βαζεις τα usb στο pc η σε καποιο usb hub.

Κάπως έτσι .. :)

Διαπίστωσα ότι η οθόνη δεν ανοίγει χωρίς βια .. ή ειδικά εργαλεία, τα καπάκια είναι κουμπωμένα, και όχι απλά βιδωμένα.

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα ΙPS panels τι επιπλεον εχουν σε σxεση με τα TN?

Καλύτερα χρώματα και πολύ καλύτερες γωνίες θέασης, και δεν μιλάμε μόνο για θέαση από το πλάι γιατι εχω παρατηρήσει πως ακομα και οταν καθεσε ακριβως μπροστα απο οθονη με tn πρεπει να την κοιτας στην απόλυτη ευθεια αλιως αρχίζουν να αλλοιώνονται τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.