Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

In Time (2011) - IMDb

Ή πως καταστρεφεις μια ωραια ιδεα. Οντως πρωτοτυπο σεναριο ΑΛΛΑ η σκηνοθεσια και το γραψιμο ηταν τοσο μα τοσο αθλια που οριακα κρατηθηκα κ δεν το εκλεισα. Κερασακι η επισης αθλια ερμηνια του Timberlake . Κριμα.

Ενα 4/10 απο μενα.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Hugo.

Θα ξεκινήσω από το τι δε μάρεσε, γιατί είναι ένα πράγμα: Οι θεόψυχρες σε κάποια σημεία ερμηνείες των παιδιών. Σοβαρά ξύλιασα σε κάποια σημεία.

Στα καλά τώρα:

Η σκηνοθεσία και η σκηνογραφία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Ο σταθμός που λαμβάνει χώρα η ταινία αναπνέει, σφύζει από ζωή. Κάθε πλάνο θα μπορούσε να είναι πίνακας. Ο Scorcese δίνει ρεσιτάλ σκηνοθεσίας, μας μεταφέρει αριστοτεχνικά σε ενα Ντικενζιανό πολύχρωμο Παρίσι. Παρατηρήστε για πλάκα πως δένουν οι αλλαγές των πλάνων. Σαν όλο ένα χάρμα οφθαλμών.

Συμπαθητικές Γαλλικές μελωδίες, που θυμίζουνε λίγο βωβό κινηματογράφο μιας και ταίριαζαν με τα συναισθήματα της κάθε σκηνής.

Μια ταινία για ταινίες, χωρίς να θέλω να αποκαλύψω πολλά, πρόκειται για εν μέρη πραγματική ιστορία (βασισμένη στο ιστορικό λογοτέχνημα The Invention of Hugo Cabret του Brian Selznick). Το πρώτο μισό της κυλάει σχετικά αργά εξαιτίας κυρίως όπως είπα των ερμηνειών των παιδιών, αλλά το 2ο μισό με τις αποκαλύψεις ρέει καλύτερα.

Όπως και να χει αξίζει να το δείτε μόνο και μόνο για την σκηνοθεσία και σκηνογραφία που είναι ΑΑΑ.

Υποψήφιο για 11 όσκαρ.

Εγώ θα συμπληρώσω αφού μόλις γύρισα από το 3D της, ότι το 3D του ήταν πολύ καλό. Θα πω όμως πιο ωμά από τον Αλέξη, ότι το πρώτο μισό (για να μην πω ολόκληρο) κυλάει απίστευτα αργά. Πέραν από το 3D, την σκηνογραφία και τη μουσική που αναφέρει και ο Αλέξης, η ταινία δεν έχει τίποτα. Οι ερμηνείες είναι μετριότατες το σενάριο αδιάφορο και αργό. Αν δείτε μάλιστα τις κατηγορίες των Όσκαρ για τις οποίες είναι υποψήφιο θα το καταλάβετε και μόνοι σας (όχι ότι πάντα τα Όσκαρ εκφράζουν σωστά μία ταινία).

Link to comment
Share on other sites

Ordinary People.7/10.

Καλη ταινια αλλα δεν ξετρελαθηκα.Μια οτι ηταν καπως αργη μια οτι πλεον εχουμε δει πολλες παρομοιες ταινιες..

Για την εποχη που βγηκε ναι θα εκανε αισθηση.

Για οποιον την εχει δει, την μανα ηθελα να την σαπισω στο ξυλο.Αντιπαθεστατη.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Hugo: 9.5/10 για σκηνοθεσια/camera flow ....5/10 σαν υποθεση .....

The grey: αν και o Λιαμ ειναι μεσα στην λιστα "βλεπω την ταινια επειδη παιζει αυτος ακομα και αν δεν ξερω τπτ για την υποθεση" ....δεν με τρελανε σαν ταινια...6/10

Link to comment
Share on other sites

tinker, tailor , soldier, spy:

έκανα το λάθος να πάω να την δώ στο σινεμά σε προβολή στις 00:10. Μιλάμε δεν έχω ξαναβαρεθεί ποτέ τόσο πολύ στη ζωή μου:wall:. οκ δεν περίμενα ταινία δράσης και το ήξερα οτι είχε αργούς ρυθμούς, αλλα απο τα θετικά reviews περίμενα να μου κρατήσει το ενδιαφέρον το σενάριο. αμ δε!

Περάει απο την μία άκυρη στιγμή στην άλλη και απο το παρόν στο παρελθόν, χωρίς να καταλαβαίνεις τι γίνεται ενω όταν έφτασε στο τέλος που αποκαλυπτόταν ποιός ήταν ο κατάσκοπος είχα χάσει κάθε ενδιαφέρον, και περίμενα απλά να τελιώσει για να φύγω.(επίσης δεν ήξερα ποιος ήταν ποιος :p )

απλά μην κάνετε το λάθος να πάτε να την δείτε, ή αν θέλτε τόσο πολύ α)να μην πάτε σε μεταμεσονύκτια προβολή, και β)να διαβάσετε λίγο το σενάριο πιο πριν για να μην χάσετε το μπούσουλα.

ειλικρινά κοιτούσα κάθε τόσο το ρολόι μου για να δώ πότε θα τελιώσει. καλά που είμασταν παρέα και κάναμε λίγο χαβαλέ(άδειο σινεμά). για αλλιώς θα είχα αυτοκτονήσει.χίλιες φορές καλύτερα μια ηλίθια χολυγουντιάνή ταινία παρά αυτη η βαρεμάρα.

Link to comment
Share on other sites

είδα την άπνοια εντελώς στην τύχη και μπορώ να πω, πως για Ελληνική ήταν πάρα πολύ καλή.Ίσως η καλύτερη Ελληνική ταινία που έχω δει.

Απορώ πως δεν την είχα πάρει γραμμή τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Puss in Boots.5/10.

Αρπαχτη εντελως η ταινια.Αντε να την φτιαξουμε να τελειωνουμε,εχουμε και δουλειες.Δεν θυμαμαι σκηνη που να γελασα.Αδιαφορη.

Kramer vs. Kramer.8+/10.

Τι ταινιαρα...

Δεν θυμαμαι να την ειχα δει ποτε ολοκληρη και τα κομματια που ειχα δει ημουν μικρος.Δεν θυμομουν τπτ βασικα παρα μονο σκηνες ξεκαρφωτες.

Εδωσε μαθηματα η ταινια με την απλοτητα της.Δεν χρειαζεσαι παντα super duper πανεξυπνο σεναριο/CGI και δεν ξερω γω τι αλλο για να φτιαξεις μια ταινιαρα.Ενα ρεαλιστικο/δυνατο σεναριο,ηθοποιαρες και μια καλη σκηνοθεσια /φωτογραφια.

Εχουν αλλαξει τα χρονια βεβαια..

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

είδα την άπνοια εντελώς στην τύχη και μπορώ να πω, πως για Ελληνική ήταν πάρα πολύ καλή.Ίσως η καλύτερη Ελληνική ταινία που έχω δει.

Απορώ πως δεν την είχα πάρει γραμμή τόσο καιρό.

Δεν την έχω δει αλλά έχω δει 2 μικρού μήκους του Μπαφαλούκα που μου άρεσαν πολύ. Το See no evil και το Μηδέν Θετικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να τις βρω στο youtube... :(

Link to comment
Share on other sites

Donnie Brasco (1997) - IMDb

Βαρετή ταινία που δεν εμβαθύνει στην ανάλυση των χαρακτήρων , μας παρουσιάζει τον hero σαν κάποιον αξιόπιστο και που τον εμπιστεύονται όλοι απόλυτα χωρίς να δείχνει γιατί, τι έκανε για να το κερδίσει; ο τρόπος που τον πλησιάζει ο αλ πατσινο είναι πολύ άκυρος… anyway ένα 6αράκι καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Donnie Brasco (1997) - IMDb

Βαρετή ταινία που δεν εμβαθύνει στην ανάλυση των χαρακτήρων , μας παρουσιάζει τον hero σαν κάποιον αξιόπιστο και που τον εμπιστεύονται όλοι απόλυτα χωρίς να δείχνει γιατί, τι έκανε για να το κερδίσει; ο τρόπος που τον πλησιάζει ο αλ πατσινο είναι πολύ άκυρος… anyway ένα 6αράκι καλά είναι.

???

Ταινιάρα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.