Jump to content



Εκλογές 2014 (Δημοτικές & Ευρωεκλογές) Πείτε τα ΟΛΑ !


Recommended Posts

Πάντως νομίζω πως ένα κόμμα, μια πολιτική οντότητα, είναι πολύ περισσότερο έντιμο και λογικό να εμφανίζεται με κοινή γραμμή, θέσεις κλπ, παρά όπως ο ΣΥΡΙΖΑ πχ, (δεν είναι μόνο αυτός, αλλά το φαινόμενο είναι πολύ έντονο σε αυτό το κόμμα) να υπάρχουν 50 διαφορετικές απόψεις για ένα ζήτημα και πόσο μάλλον τα ίδια πρόσωπα από βδομάδα σε βδομάδα να αλλάζουν απόψεις.

Με δουλευεις? ο ΣΥΡΙΖΑ σαν κόμμα μία γραμμή έχει, τα διάφορα μέλη του μπορούν να έχουν διαφορετικές απόψεις και μερικές φορές τις εκφράζουν δημόσια, αλλά αν τους ρωτήσεις ποια η γραμμή του ΣΥΡΙΖΑ, θα σου πουνε αυτή που έχει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Καλύτερα από το ΚΚΕ που μάλλον θεωρεί ότι οι συνθήκες της χώρας είναι πάντα πολύ διαφορετικές από τις συνθήκες άλλων χωρών. Πως αλλιώς εξηγέιται το ότι όταν συμβαίνει κάτι σε μια άλλη χώρα είναι μαζί τους και τους επιβραβευει, όταν το ίδιο συμβαίνει εδώ.. το καταδικάζουν.

To ποτάμι έκβαλε, πέφτει κανείς από τα σύννεφα?

Τελικά κατέληξε ο Θεοδωράκης ...«το Ποτάμι» να «εκβάλει» στους Σοσιαλιστές | Το Κουτί της Πανδώρας

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από ότι διάβασα σύντομα και γρήγορα. Είχε γίνει ένα μπάχαλο με το θέμα της Σαμπιχά και νομίζω έβγαλα άκρη, ξέρετε τι λείπει από αυτή την άκρη? Το τουρκικό Προξενείο Κομοτηνής, το οποίο δεν είναι πουθενά ούτε και σε αυτά που βάζεις, μόνο υπόνοιες. Ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε στην Θράκη την μέγιστη δυνατή συσπείρωση, με άλλα λόγια, κάτι mild που να μην πειράξει πολύ κανέναν. Δυστυχώς, η Σαμπιχά, αν και τύπισσα με τσαγανό και αγώνες στην πλάτη βρέθηκε ακατάλληλη για αυτή την θέση γιατί απλά βάζει απέναντι της όλη την τουρκική μειονότητα (το οποίο ήταν προφανώς κακό από εκλογικής άποψης). Επιχειρήματα υπέρ της Σαμπιχά ήταν στην λογική της πολιτικής της ουσίας, αλλά και του μείζονος συμβολισμού της, ως αντίβαρο στις επιδιώξεις του τουρκικού προξενείου στην περιοχή. (κάτι με το οποίο είμαι αναγκασμένος να συμφωνήσω)

Εν τέλει επικράτησε η λογική της αντιμετώπισης της μειονότητας ως ενιαίας οντότητας. (Πηγή) . Μπορεί να μην σας αρέσουν όλα αυτά, ή να μην τα πιστευετε, αλλά για εμένα αυτή είναι η αλήθεια,

Βέβαια, πάντα υπάρχει και η λογική του "Δέιξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι", και βλέπουμε ότι με αυτή την κίνηση, εναντιώθηκαν στον ΣΥΡΙΖΑ για άλλη μια φορά site όπως e-amyna και olympia, πολιτικοί όπως ο Βενιζέλος και δημοσιογράφοι όπως ο Πρετεντέρης, αυτό μήπως λέει ορισμένα πράγματα?

καταλαβαινω οτι εχεις σοβαρα πολιτικα συμφεροντα να στηριζεις Συριζα φανατικα κ μονο για το χρημα anyway δεν υπαρχει κατι να γραψω αφου πιστευεις οτι τετοια ειναι η πολιτικη που πρεπει να γινει απο μερια του Συριζα καλος αλλα αν τυχον ανεβει ο Συριζα και δεν κανει απολυτος τιποτα αλλα αντιθετα θα προωθησει το Τουρκικο προξενειο τους γκριζους λυκους και γινει καμια στραβη τυπου "κριμαια"...τοτε θα κατεβω στην Αθηνα και θα τον κοψω τα @@ το Τσιπρα, τα ιδια λεγαν επι ΝΔ τα ιδια επι Πασοκ τα ιδια λενε τωρα και ο Συριζα και δεν βλεπουμε φως στο θεμα της Θρακης και να βγει ο Συριζα δεν πιστευω τιποτα απολυτος θελω ΠΡΑΞΕΙΣ οχι ΛΟΓΙΑ αντρες ειμαστε παντελονια φοραμε πρεπει να το καταλαβεις εσυ και εγω και ολοι μας οτι η ψηφος ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα και απο το συνδρομο aids, πρεπει να καταλαβεις οτι στην Πολιτικη δεν ειναι ποδοσφαιρο που χωριζονται σε ομαδες η Πολιτικη ειναι να συμβαλουν ΟΛΕΣ οι μαζες ανεξαρτητου εθνικοτητας κ θρησκειας για

την επιλυση των προβληματων χωρις διακρισεις και οχι για να βολευτεις εσυ και αλλοι τοσοι στο Δημοσιο και δεν παει να καιγεται ο κοσμος αυτο δεν πολιτικη ειναι απατη.

Στην ίδια πηγή λέει παρακάτω τι έγινε με αυτόν...

Λογική του Tony Stark πριν γίνει Iron Man, η ειρήνη κρατιέται από όποιον έχει το μεγαλύτερο όπλο. Σόρρυ, αλλά πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή. Δεν μιλάμε για πλήρη παυση εξοπλιστικών προγραμμάτων, μιλάμε για μείωση, εκτός αν όλα πρέπει να μειώνοντε, o λαός να αφαιθεί να πεινάει, εκτός από τον στρατό.

Ποια Χρυση τομη ρε σι πλακα μας κανεις

εδω εχουν ελειψεις σε καυσιμα και σφαιρες απο 9αρι μεχρι και 155mm εχουν να κουνηθουν τα αρματα εδω και 8 μηνες και εσυ μου λες χρειαζονται μειωσεις ?

αυτη η ηλιθια μεθοδος την ειχε κανει ο Σταλιν και σκοτωθηκε κοσμος και κοσμακις χαρην στην πολιτικη ηλιθιοτητα

μεχρι ωσπου ξανα βαλαν μπροστα την βιομηχανια χαθηκε κανα μυριο απλος κοσμος δεν πειραζει Σοσιαλισμος και αριθμοι.

Συμφωνούμε! Φοβερό?
συμφωνω απολυτα :(

επισης στην Ευρωπαικη Οικογενεια ειμαστε

πρεπει σιγα σιγα τα κρατη να απαλειφθουν

και να γινουμε πολιτειες.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι εχεις σοβαρα πολιτικα συμφεροντα να στηριζεις Συριζα φανατικα κ μονο για το χρημα

Θες να μου πεις ξεκάθαρα τι θες να πεις με αυτό?

Ποια Χρυση τομη ρε σι πλακα μας κανεις

εδω εχουν ελειψεις σε καυσιμα και σφαιρες απο 9αρι μεχρι και 155mm εχουν να κουνηθουν τα αρματα εδω και 8 μηνες και εσυ μου λες χρειαζονται μειωσεις ?

αυτη η ηλιθια μεθοδος την ειχε κανει ο Σταλιν και σκοτωθηκε κοσμος και κοσμακις χαρην στην πολιτικη ηλιθιοτητα

μεχρι ωσπου ξανα βαλαν μπροστα την βιομηχανια χαθηκε κανα μυριο απλος κοσμος δεν πειραζει Σοσιαλισμος και αριθμοι.

Δηλαδή μου λες ότι είναι καλύτερα να πεθαίνει ο κόσμος στους δρόμους, από το να έχουμε σφαίρες για έναν υποθετικό πόλεμο?

Δεν ξέρω τι έκανε ο Στάλιν, που τα είδες αυτα?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ξεκάθαρα τι θες να πεις με αυτό?

Δεν θελω να το παρεις προσωπικα αφου με ρωτησες....

πρεπει να εχεις καποια βαθια σχεση με το Συριζα δεν ειμαι σιγουρος αλλα οποιος υποστηριζει σε τετοιο βαθμο

τα κομματα η αλλιως ειναι κομματοσκυλο σημαινουν 3 πραγματα η πληρωνεσαι και σου υποσχεθηκαν

οτι θα σε εξασφαλισουν στο δημοσιο (Οταν ο Συριζα κυβερνησει) η φοβασαι οτι θα χασεις την δουλεια προφανος

στο δημοσιο παλι γιατι ξερω πολλους τετοιους η σε πληρωνουν για να γραφεις πρωι μεσημερι βραδυ αλλιως δεν εξηγειται...

πρεπει να εχεις καποιο συμφερον και μην μου πεις εμενα οτι θελεις το καλο της

χωρας αυτα αλλου οχι σ'εμενα, υπαρχουν μετρημενοι ανθρωποι σ'αυτην την χωρα που κοιταν πρωτα για την

χωρα και μετα τα συμφεροντα.

Edit

Δηλαδή μου λες ότι είναι καλύτερα να πεθαίνει ο κόσμος στους δρόμους, από το να έχουμε σφαίρες για έναν υποθετικό πόλεμο?

Δεν ξέρω τι έκανε ο Στάλιν, που τα είδες αυτα?

Ο σε παρακαλω....εστιασου σ'ενα θεμα το θεμα μας ειναι οι εξοπλιστικες δαπανες

οι εξοπλιστικες μας δαπανες ειναι χαμηλες το οτι ο κοσμος πεθαινει απο την πεινα

δεν ειναι η αιτια οι εξοπλισμοι αλλου ειναι η αιτια αγαπητε....η γραφειοκρατια και η

υπερ-φορολογηση αν ηταν απλοιημενη η γραφειοκρατια και οι φοροι χαμηλοι

οι ιδιωτικες επενδυσεις απο το εξωτερικο θα αυξαναν τις θεσεις εργασιας.

οσο για το Σταλιν αν δεν ξερεις τοτε καλο ειναι να ψαξεις κανα βιβλιο

να διαβασεις τι εγινε και ποσο τραγικη ηταν η κατασταση οταν οι Γερμανοι

εισεβαλαν την ΕΣΣΔ.

Δεν πρεπει σε μια χωρα να ξαναεπαναληφθουν πραγματα που εγιναν καποτε

εφοσον εχει αποτυχει...ενα ασχετο παραδειγμα θα σου φερω για την Αμερικη

η Αμερικη ειναι το μοναδικο κρατος που διαβαζει πρωτα τα ιστορικα

λαθη που εκαναν αλλες χωρες και μετα πρατουν αναλογα, λογο

το οτι ειναι μια Αυτοκρατορια ετσι αυτοκρατορια ηταν και η Ρωμη

καποτε επισης και το Βυζαντιο.

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μυραλις αν σε πληρωνουν, εμείς πρέπει να σου ομολογήσουμε ότι δεν κάνεις και καλή δουλειά. Οι περισσότεροι που σε διαβάζουμε, μας έχεις κάνει να σιχαινομαστε τον σύριζα.

Τα γράφω δημοσίως να τα δει κανένα αφεντικό σου και να σε περάσει από αξιολόγηση. Δεν είναι τίμιο να πληρώνεσαι και να προκαλείς ζημιά στη μπιζνα. Εκτός αν ο εργοδότης σου είναι καμμία χρυσή Αυγή και μας το παίζεις κομμουνιστής (για να υπάρχει ο παραπάνω κύκλος οπότε τελικά να καταλήγουμε δεξιά. Με πιανεις??)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παρεις προσωπικα αφου με ρωτησες....

πρεπει να εχεις καποια βαθια σχεση με το Συριζα δεν ειμαι σιγουρος αλλα οποιος υποστηριζει σε τετοιο βαθμο

τα κομματα η αλλιως ειναι κομματοσκυλο σημαινουν 3 πραγματα η πληρωνεσαι και σου υποσχεθηκαν

οτι θα σε εξασφαλισουν στο δημοσιο (Οταν ο Συριζα κυβερνησει) η φοβασαι οτι θα χασεις την δουλεια προφανος

στο δημοσιο παλι γιατι ξερω πολλους τετοιους η σε πληρωνουν για να γραφεις πρωι μεσημερι βραδυ αλλιως δεν εξηγειται...

πρεπει να εχεις καποιο συμφερον και μην μου πεις εμενα οτι θελεις το καλο της

χωρας αυτα αλλου οχι σ'εμενα, υπαρχουν μετρημενοι ανθρωποι σ'αυτην την χωρα που κοιταν πρωτα για την

χωρα και μετα τα συμφεροντα.

LOL δηλαδή αποκλείεται ένας άνθρωπος να έχει ιδεολογικά κίνητρα να στηρίζει ένα κόμμα? φίλε το Συριζα στο 27% δεν ήταν πάντα.. αλλα τα τελευταία χρόνια.. ο Myralis έχει δηλώσει ότι ανήκει και σε συνιστώσα , δε νομίζω να ονείρευόταν στο 4% ότι θα κυβερνήσει και θα βολευτεί στο δημόσιο αλλά εν πάσει περιπτώση..

μάλλον ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι βαθιά ριζωμένος μέσα σου για να λες αυτά που λες.. και μας το έπαιξες και ότι φοβάσαι για την πατρίδα μη σου την πάρουν οι Τούρκοι.. Μάλλον με αυτά που λες , κι εσύ δε θα έχεις τόσο αγνά κριτήρια..

πρόσεχέ το πάντως, να ξέρεις ότι και στη Χ.Α δουλειά τάζουν στους περισσότερους...

Link to comment
Share on other sites

Και δουλειά τάζουν, και ψωμί και στέγη. Μην σου πω ότι υπόσχονται ότι θα φτιάξουν την οικονομία οι αμόρφωτοι. Το επιχείρημα τους στανταρακι θα είναι "εδώ δεν μπορούν να την φτιάξουν οι οικονομολόγοι, αφού όλη την ώρα διαφωνούν μεταξύ τους!!!!!!". Και κάπου εκεί αναρωτιέσαι αν πρέπει να τους αφήσεις στην κοσμοθεωρία τους, ή να επιχειρήσεις να τους αποτρέψεις (με μη επιβλητικό τροπο) από το να κάνουν brainwashing σε αθώους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παρεις προσωπικα αφου με ρωτησες....

πρεπει να εχεις καποια βαθια σχεση με το Συριζα δεν ειμαι σιγουρος αλλα οποιος υποστηριζει σε τετοιο βαθμο

τα κομματα η αλλιως ειναι κομματοσκυλο σημαινουν 3 πραγματα η πληρωνεσαι και σου υποσχεθηκαν

οτι θα σε εξασφαλισουν στο δημοσιο (Οταν ο Συριζα κυβερνησει) η φοβασαι οτι θα χασεις την δουλεια προφανος στο δημοσιο παλι γιατι ξερω πολλους τετοιους η σε πληρωνουν για να γραφεις πρωι μεσημερι βραδυ αλλιως δεν εξηγειται...πρεπει να εχεις καποιο συμφερον και μην μου πεις εμενα οτι θελεις το καλο της

χωρας αυτα αλλου οχι σ'εμενα, υπαρχουν μετρημενοι ανθρωποι σ'αυτην την χωρα που κοιταν πρωτα για την

χωρα και μετα τα συμφεροντα.

Με αποκαλείς λαμόγιο για τρίτη φορά, χωρίς κανένα στοιχείο και θες να μην το πάρω προσωπικά???

Είμαι μέλος συνιστώσας του ΣΥΡΙΖΑ 6+ χρόνια, είμαι φοιτητής στο εξωτερικό και πλέον δουλευω (πληρώνομαι) πάνω στην πτυχιακή μου. Η επιδίωξη μου είναι να μείνω στο εξωτερικό, δεν είναι να γυρίσω στην Ελλάδα, και αν γυρίσω στην Ελλάδα δεν επιδιώκω να "πιάσω μια θεσούλα στο δημόσιο" γιατί δεν καλύπτει τις ανάγκες ΜΟΥ για δημιουργία.

Λεφτά έχω δώσει στην συνιστώσα, και δεν έχω πάρει τίποτα πίσω γιατί μέσα από αυτή παλευω πρώτα για την προωθηση μιας ιδεολογίας, και μετά για αυτό που ονομάζουμε "μεταπολίτευση του λαού". Βάζουμε κυρίως μπροστά τον λαϊκό παράγοντα γιατί αυτός θα είναι που θα φέρει τις αλλαγές στην χώρα. Όπως μπορεί να πονάει εσένα να βλέπεις την χώρα να καταστρέφεται, έτσι πονάει και εμένα και χιλιάδες άλλους, η διαφορές είναι στο ήθος που έχουμε, και στις λύσεις που προτείνουμε. Στο δευτερο μπορεί να διαφωνούμε, αλλά είναι ανήθικο να προσβάλλεις το ήθος αγνώστων ανθρώπων.

Αν αρνεισαι να τα καταλάβεις ή να τα πιστέψεις όλα αυτά, τότε απλά έχεις θέματα που δεν θα στα λύσει κανείς εδώ μέσα... Σκέψου όμως ότι με την ίδια λογική που ακολουθείς, τι μπορώ εγώ να σκεφτώ ότι είσαι εσύ..

Ο σε παρακαλω....εστιασου σ'ενα θεμα το θεμα μας ειναι οι εξοπλιστικες δαπανες

οι εξοπλιστικες μας δαπανες ειναι χαμηλες το οτι ο κοσμος πεθαινει απο την πεινα

δεν ειναι η αιτια οι εξοπλισμοι αλλου ειναι η αιτια αγαπητε....η γραφειοκρατια και η

υπερ-φορολογηση αν ηταν απλοιημενη η γραφειοκρατια και οι φοροι χαμηλοι

οι ιδιωτικες επενδυσεις απο το εξωτερικο θα αυξαναν τις θεσεις εργασιας.

Δίνοντε ή δεν δίνοντε κάποια χρήματα για τα εξοπλιστικά? Δίνοντε..

Είναι αυτά σχεδόν ΑΧΡΗΣΤΑ την στιγμή που δεν είμαστε σε πόλεμο? Είναι...

Θα μπορούσαν αντί να δίνουμε εκεί χρήματα, να τα δίνουμε για να μην πεθαίνει ο κόσμος? Θα μπορούσαμε...

Τι ειναι πιο σημαντικό? Να έχουν σφαίρες τα τανκς ή να μην πεθαίνει ο κόσμος?? Να μην πεθαίνει ο κόσμος...

Άρα είναι πολύ καλύτερο να μειωθούν τα εξοπλιστικά, για να μην πεθαίνει ο κόσμος.

Τα υπόλοιπα είναι σωστά.

οσο για το Σταλιν αν δεν ξερεις τοτε καλο ειναι να ψαξεις κανα βιβλιο

να διαβασεις τι εγινε και ποσο τραγικη ηταν η κατασταση οταν οι Γερμανοι

εισεβαλαν την ΕΣΣΔ.

Είμαι σίγουρος ότι η ΕΣΣΔ έδιωξε τους Γερμανούς, και τελικά ήταν η πρώτη που μπήκε στο Βερολίνο, άρα ότι και να έκανε, δεν μπορεί να ήταν τόσο χάλια.. Αν ήταν τόσο τραγικά όσο τα λες η Μόσχα θα είχε καταστραφεί.

Δεν πρεπει σε μια χωρα να ξαναεπαναληφθουν πραγματα που εγιναν καποτε

εφοσον εχει αποτυχει...ενα ασχετο παραδειγμα θα σου φερω για την Αμερικη

η Αμερικη ειναι το μοναδικο κρατος που διαβαζει πρωτα τα ιστορικα

λαθη που εκαναν αλλες χωρες και μετα πρατουν αναλογα, λογο

το οτι ειναι μια Αυτοκρατορια ετσι αυτοκρατορια ηταν και η Ρωμη

καποτε επισης και το Βυζαντιο.

Ναι καλά.. ο πρώην πρόεδρος του USA και οι περισσότεροι πολίτες της δεν ξέρουν γεωγραφία, και μπερδευουν την Αυστρία με την Αυστραλία, και μου λες ότι κάνουν τέτοια μελέτη? No Way..

Link to comment
Share on other sites

Πιο αποδοτικές αγορές στα εξοπλιστικα, αυτόματα συνεπάγεται λιγότερες στρατιωτικές δαπάνες. Και τα ρέστα, στην κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

LOL δηλαδή αποκλείεται ένας άνθρωπος να έχει ιδεολογικά κίνητρα να στηρίζει ένα κόμμα? φίλε το Συριζα στο 27% δεν ήταν πάντα.. αλλα τα τελευταία χρόνια.. ο Myralis έχει δηλώσει ότι ανήκει και σε συνιστώσα , δε νομίζω να ονείρευόταν στο 4% ότι θα κυβερνήσει και θα βολευτεί στο δημόσιο αλλά εν πάσει περιπτώση..

μάλλον ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι βαθιά ριζωμένος μέσα σου για να λες αυτά που λες.. και μας το έπαιξες και ότι φοβάσαι για την πατρίδα μη σου την πάρουν οι Τούρκοι.. Μάλλον με αυτά που λες , κι εσύ δε θα έχεις τόσο αγνά κριτήρια..

πρόσεχέ το πάντως, να ξέρεις ότι και στη Χ.Α δουλειά τάζουν στους περισσότερους...

μια απλη υποθεση εκανα γι'αυτο κ εγραψα οτι δεν ειμαι τοσο σιγουρος

σταματα να προτρεχεις δεν φοβαμαι καθολου να ερθουν οι Τουρκοι φοβαμαι

ομως τους πολιτικους οταν εσυ ερθεις και ζησεις ελα μετα να μου πεις τι θα

πρωτο κανεις οταν βαρεσει καμια καμπανα οταν μου λεει αυτος οτι πρεπει να μειωθουν

οι εξοπλιστικες δαπανες δλδ να χασουν και αυτα τα λιγα που εχουν εκει περα, αλλα βεβαια

οταν εισαι στην αλλη ακρη τις Ελλαδας ειναι καλα να λετε οτι σαβουρα θελετε.

δεν ζηλευω οσοι μπαινουν στο δημοσιο ουτε καιγομαι

για μενα και ουτε θελω αφου δεν ειναι τα γουστα μου

απλα μου την δινει οταν καποιος που θελει να μπει στο

δημοσιο για να τα ξυνει και απο πανω να γκρινιαζει

απλα μου την δινει ακομα περισσοτερο που τα πολιτικα

κομματα εξασφαλιζουν μερικους ψηφοφορους

στο δημοσιο για να εχουν ψηφαλακια, οχι δεν ειναι ετσι

θα μπαινουν στο δημοσιο οσα πρεπει και οχι οσα ψηφαλακια θελουμε

να κερδισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτά σχεδόν ΑΧΡΗΣΤΑ την στιγμή που δεν είμαστε σε πόλεμο? Είναι...

Απολύτως λάθος. Ποιο λάθος απλά δεν γίνεται. Αν αύριο σου κηρύξει κάποιος πόλεμο επειδή έτσι απλά του ήρθε, τι θα πεις;

"Όπα μεγάλε κάτσε. Με πιάνεις απροετοίμαστο. Είμαστε και σύμμαχοι στο Νάτο είμαι και στην Ευρώπη μέσα, ένιωθα 100% secured και τώρα μου λες πόλεμο; Λεπόν φιλαράκι, θα μου δώσεις 2 χρονάκια να επανεξοπλιστώ και να εκπαιδεύσω και κανέναν καφετερόβιο, διότι τα θεωρούσα περιττά και ψιλό άχρηστα αυτά. ΟΚ;"

Εναλλακτικά βέβαια μπορείς και να πεις

"Καλά είμαστε και στο Αμστερνταμ".

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως λάθος. Ποιο λάθος απλά δεν γίνεται. Αν αύριο σου κηρύξει κάποιος πόλεμο επειδή έτσι απλά του ήρθε, τι θα πεις;

"Όπα μεγάλε κάτσε. Με πιάνεις απροετοίμαστο. Είμαστε και σύμμαχοι στο Νάτο είμαι και στην Ευρώπη μέσα, ένιωθα 100% secured και τώρα μου λες πόλεμο; Λεπόν φιλαράκι, θα μου δώσεις 2 χρονάκια να επανεξοπλιστώ και να εκπαιδεύσω και κανέναν καφετερόβιο, διότι τα θεωρούσα περιττά και ψιλό άχρηστα αυτά. ΟΚ;"

Εναλλακτικά βέβαια μπορείς και να πεις

"Καλά είμαστε και στο Αμστερνταμ".

Nτάξυ αν ΝΑΤΟ κτλ δεν σημαίνουν τίποτα, και όποιος θέλει κυρήτει πόλεμο, τότε ας προετοιμαστούμε και για άλλα θέματα..

Πτώση μετεωριτών, εξωγήινους κτλ

Η Ολλανδία έχει μισθοφορικό στρατό, ΑΚΑ λιγοτερο κόσμο να θρέψει στα στρατόπεδα και πολύ καλύτερη δουλειά εντός..

Link to comment
Share on other sites

Με αποκαλείς λαμόγιο για τρίτη φορά, χωρίς κανένα στοιχείο και θες να μην το πάρω προσωπικά???

Είμαι μέλος συνιστώσας του ΣΥΡΙΖΑ 6+ χρόνια, είμαι φοιτητής στο εξωτερικό και πλέον δουλευω (πληρώνομαι) πάνω στην πτυχιακή μου. Η επιδίωξη μου είναι να μείνω στο εξωτερικό, δεν είναι να γυρίσω στην Ελλάδα, και αν γυρίσω στην Ελλάδα δεν επιδιώκω να "πιάσω μια θεσούλα στο δημόσιο" γιατί δεν καλύπτει τις ανάγκες ΜΟΥ για δημιουργία.

Λεφτά έχω δώσει στην συνιστώσα, και δεν έχω πάρει τίποτα πίσω γιατί μέσα από αυτή παλευω πρώτα για την προωθηση μιας ιδεολογίας, και μετά για αυτό που ονομάζουμε "μεταπολίτευση του λαού". Βάζουμε κυρίως μπροστά τον λαϊκό παράγοντα γιατί αυτός θα είναι που θα φέρει τις αλλαγές στην χώρα. Όπως μπορεί να πονάει εσένα να βλέπεις την χώρα να καταστρέφεται, έτσι πονάει και εμένα και χιλιάδες άλλους, η διαφορές είναι στο ήθος που έχουμε, και στις λύσεις που προτείνουμε. Στο δευτερο μπορεί να διαφωνούμε, αλλά είναι ανήθικο να προσβάλλεις το ήθος αγνώστων ανθρώπων.

Αν αρνεισαι να τα καταλάβεις ή να τα πιστέψεις όλα αυτά, τότε απλά έχεις θέματα που δεν θα στα λύσει κανείς εδώ μέσα... Σκέψου όμως ότι με την ίδια λογική που ακολουθείς, τι μπορώ εγώ να σκεφτώ ότι είσαι εσύ..

Εκανα υποθεση οποτε μην θιγεσαι

το οτι μενεις εξωτερικο χωρις παλι

να εχω στοιχεια μου λεει πολλα

οτι δεν σου καιγεται καρφι για εδω περα

αφου αν ο Συριζα βγει εσυ δεν χανεις

κατι εμεις να φαγωθουμε και εσυ να απολαμβανεις

το Καπιταλισμο αληθεια θα ηθελα να ξερα αφου εισαι

τοσο βαθια ιδεολογικα υπερ του σοσιαλισμου γιατι

ζεις στο Καπιταλιστικο χωρο ?

Δίνοντε ή δεν δίνοντε κάποια χρήματα για τα εξοπλιστικά? Δίνοντε..

Είναι αυτά σχεδόν ΑΧΡΗΣΤΑ την στιγμή που δεν είμαστε σε πόλεμο? Είναι...

Θα μπορούσαν αντί να δίνουμε εκεί χρήματα, να τα δίνουμε για να μην πεθαίνει ο κόσμος? Θα μπορούσαμε...

Τι ειναι πιο σημαντικό? Να έχουν σφαίρες τα τανκς ή να μην πεθαίνει ο κόσμος?? Να μην πεθαίνει ο κόσμος...

Άρα είναι πολύ καλύτερο να μειωθούν τα εξοπλιστικά, για να μην πεθαίνει ο κόσμος.

Τα υπόλοιπα είναι σωστά.

και ποιος σου εγγυατε οτι αυριο μεθαυριο αν δεν γινει μπαμ ?

κανενας αρα λοιπον τιποτα δεν αχρηστο ακομα και εν καιρου ειρηνης

το θεμα ειναι να γινεται η σωστη διαχειρηση.

το οτι ο κοσμος πεθαινει στην πεινα ειναι ενα αλλο κομματι και δεν συναδουν

καθολου με τα buget των εξοπλιστικων, αν δουλευε σημερα η γραφειοκρατια

και η φορολογηση ηταν χαμηλη κανενας δεν θα πεινουσε, αλλα δεν μπορεις να το

καταλαβεις αυτο.

Είμαι σίγουρος ότι η ΕΣΣΔ έδιωξε τους Γερμανούς, και τελικά ήταν η πρώτη που μπήκε στο Βερολίνο, άρα ότι και να έκανε, δεν μπορεί να ήταν τόσο χάλια.. Αν ήταν τόσο τραγικά όσο τα λες η Μόσχα θα είχε καταστραφεί.

ποσος κοσμος πεθανε παρακαλω ? συνεχιζεις να αγνοεις πραγματα που αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι που αφοσιωσαν τοτε ειμαι σιγουρος οτι η Ρωσια σημερα θα ηταν μοιρασμενα σε Δυτικες εταιριες μην επιμενεις ηταν τραγικα το ειχε ομολογησει και ενας φανταρος οποτε μην πετας οτι να ναι τα τουφεκια των Σοβιετικων ηταν το 1870 κατι ενω οι Γερμανοι ειχαν τις τελευταιες τεχνολογιες απλα θελω να σου πω οτι αν οι Σοβιετικοι ειχαν και αυτοι συγχρονα οπλα τοτε δεν θα ειχαν χαθει 20εκ ανθρωποι αδικα και αυτο κοστισε πολυ στην οικονομια της ΕΣΣΔ.
Ναι καλά.. ο πρώην πρόεδρος του USA και οι περισσότεροι πολίτες της δεν ξέρουν γεωγραφία, και μπερδευουν την Αυστρία με την Αυστραλία, και μου λες ότι κάνουν τέτοια μελέτη? No Way..
Οι προεδροι δεν ειναι η δουλεια τους να ξερουν που βρισκεται το καθε τι αλλα να περνουν αποφασεις ακουν τις αποψεις των συμβουλων και αποφασιζουν αν θα πραξουν και πως θα πραξουν τις μελετες τις κανουν διαφοροι ανθρωποι οπως γεωπολιτικοι συμβουλοι οικονομικοι συμβουλοι κτλπ που εχουν στενες και καθημερινες επαφες με τον προεδρο τα ιδια γινονται και στο Πουτιν και στην Μερκελ. Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

Nτάξυ αν ΝΑΤΟ κτλ δεν σημαίνουν τίποτα, και όποιος θέλει κυρήτει πόλεμο, τότε ας προετοιμαστούμε και για άλλα θέματα..

Πτώση μετεωριτών, εξωγήινους κτλ

Η Ολλανδία έχει μισθοφορικό στρατό, ΑΚΑ λιγοτερο κόσμο να θρέψει στα στρατόπεδα και πολύ καλύτερη δουλειά εντός..

Κινδινευει απο κανενα η Ολλανδια ?

θελεις να εχεις αποψη αλλα δεν εχεις ιδεα τι γραφεις

εχεις διαβασει καθολου το καταστατικο του ΝΑΤΟ ?

λεει λοιπον αν στην περιπτωση εμπλεκουν 2 δυναμεις του νατου

τοτε δεν μπορει να επεμβει το ιδιο το νατο παρα μονο να συζητησουν.

Ιστορικο γεγονος προσφατο στην Σουηδια δεν εχει πολυ στρατο Μισθοφορικο

ναι μεν αλλα οχι σε καλη ποιοτητα και ποσοτητα και αυτο γιατι πιστευαν οτι η

Ρωσια δεν ειναι μεγαλος κινδινος με βαση ΟΜΩΣ τα προσφατα

γεγονοτα στην Ουκρανια ξανα ζηταει να εξοπλιστει απο ΝΑΤΟ το ερωτημα ειναι

θα φαει καλα η Σουηδια αν ανα πασα στιγμη τωρα δεχτει επιθεση απο την Ρωσια ? ναι

αρα λοιπον ειναι και αυτο ενα ιστορικο γεγονος και μαλιστα ΛΑΘΟΣ

το βλεπουμε και μας μενει στο μυαλο οτι δεν μειωνουμε εμεις τις

εξοπλιστικες δαπανες δεν χρειαζεται να παει παρακατω το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Nτάξυ αν ΝΑΤΟ κτλ δεν σημαίνουν τίποτα, και όποιος θέλει κυρήτει πόλεμο, τότε ας προετοιμαστούμε και για άλλα θέματα..

Πτώση μετεωριτών, εξωγήινους κτλ

Η Ολλανδία έχει μισθοφορικό στρατό, ΑΚΑ λιγοτερο κόσμο να θρέψει στα στρατόπεδα και πολύ καλύτερη δουλειά εντός..

Και το ΝΑΤΟ business κάνει. Ελλάδα Τουρκία ήταν και οι δύο στο ΝΑΤΟ όταν έγινε η εισβολή στην Κύπρο.

Από εκεί και πέρα, μεγαλύτερες πιθανότητες υπάρχουν να έχουμε πτώση μετεωριτών, εισβολή εξωγήινων ή τον Γκοτζίλα στην Αθήνα(ειδικά μετά την νίκη του ΣΥΡΙΖΑ), από ότι το να χρειαστεί η Ολλανδία να υπερασπιστεί τα σύνορά της. Οπότε διατηρεί έναν κάποιο επαγγελματικό στρατό ποιο πολύ για να λέει ότι έχει στρατό, αλλά και για να καλύπτει τις υποχρεώσεις της απέναντι στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ. Και για ποιο λόγο να συμμετέχει η Ολλανδία στο ΝΑΤΟ και να έχει και αυτόν έστω τον επαγγελματικό στρατό; Αλήθεια; Τι χρειάζεται τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ επαγγελματικό στρατό η Ολλανδία; Γιατί δεν τον καταργεί; Για πες.

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως σχετικό με το προηγούμενο μου post

Νέα πρόκληση Ερντογάν! Στην Ελλάδα λειτουργούν στρατόπεδα εκπαίδευσης τρομοκρατών | ειδησεις , κοσμος | Ημερησία

Μπορεί κάποτε να βλέπαμε τον Ερντογαν ως κάποιον προικισμένο ηγέτη, αλλά πλέον που ανησυχεί για την καρέκλα του, έχει γίνει επικίνδυνος και για τους γείτονες της Τουρκίας, αλλά και για τους ίδιους ίσως τους Τούρκους.

Και ολίγον σχετικό link πριν λίγες μέρες, αν και πλέον τα αγνοούμε αυτά διότι ή τα συνηθίσαμε ή τα θεωρούμε εσωτερική προπαγάνδα

«Βόλτα» έξι τουρκικών πολεμικών πλοίων στις Κυκλάδες — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

bonus

Συρία: Κραυγαλέα επίθεση της Τουρκίας η κατάρριψη του αεροσκάφους | naftemporiki.gr

Link to comment
Share on other sites

BomGnGmCUAE5I8u.png
Κληθείς από τη Deutsche Welle να σχολιάσει τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών στην Ελλάδα κι αν οδηγούν σε πρόωρη προσφυγή στις κάλπες, ο πρώην πρωθυπουργός απαντά καταρχήν αρνητικά: «Το αποτέλεσμα ήταν τέτοιο που δεν προκαλεί ανάγκη άμεσης προσφυγής σε εθνικές εκλογές.

Source

Δεν μου κάνουν βέβαια εντύπωση οι παπαριές που λέει στην συνέντευξη απλά με βάζει σε σκέψεις διότι ήλπιζα πως είχε "τελειώσει" με/στην Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

ποσος κοσμος πεθανε παρακαλω ? συνεχιζεις να αγνοεις πραγματα που αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι που αφοσιωσαν τοτε ειμαι σιγουρος οτι η Ρωσια σημερα θα ηταν μοιρασμενα σε Δυτικες εταιριες μην επιμενεις ηταν τραγικα το ειχε ομολογησει και ενας φανταρος οποτε μην πετας οτι να ναι τα τουφεκια των Σοβιετικων ηταν το 1870 κατι ενω οι Γερμανοι ειχαν τις τελευταιες τεχνολογιες απλα θελω να σου πω οτι αν οι Σοβιετικοι ειχαν και αυτοι συγχρονα οπλα τοτε δεν θα ειχαν χαθει 20εκ ανθρωποι αδικα και αυτο κοστισε πολυ στην οικονομια της ΕΣΣΔ.

Αυτό είναι μια εναλλακτική προσέγγιση. Πεθαίνανε γιατι πολεμούσαν με πέτρες και ξύλα.

:rolleyes:

Χασανε 8 εκατομύρια στρατο και 16 αμαχο πληθυσμό. Να ναι καλά οι Γερμανοί που καίγανε χωρια. Ψηφίστε Σαμαρα και Βενιζέλο. GG and WELL PLAYED.

P.S.

Το Μοσιν 1891 βγηκε στην μαζική παραγωγή το 1930... Και το καλασνικοφ είναι μισο αιώνα παλιο αλλά μοιράζει μια χαρα Democracies per second.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.