Jump to content



7970 σε νερό


Wizard!

Recommended Posts

Έχω παραγγείλει μια Gigabyte 7970 OC Version Rev 2.1.

Επειδή στο σύστημά μου είναι ήδη στημένο νερό, όπου έπαιζε μια 6970, θέλω να το χρησιμοποιήσω κι εδώ.

Δεν είμαι fan των full cover blocks, λόγω κόστους, δυσκολίας μεταπώλησης και συμβατότητας. Στο μοντέλο που έχω πάρει δε, δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο από μια πρόχειρη αναζήτηση, αφού δεν είναι reference design.

Στη διάθεσή μου έχω ένα Swiftech MCW60, που με αυτό, γίνεται συμβατό με την 7970. Για τις μνήμες, υπάρχουν αυτά.

Η απορία μου είναι η εξής και αναφέρομαι περισσότερο σε όποιον το έχει στήσει έτσι και γνωρίζει από εμπειρία, γιατί υποθετικά το ξέρω κι εγώ:

Θα είναι αρκετή αυτή η ψύξη ή μήπως υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με mosfets, ή ότι άλλο;

Βλέπω ότι διαθέτουν αυτό, αλλά και πάλι είναι αρκετό το κόστος, χώρια του ότι δε θα μπαίνει στη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Mια χαρά θα είναι.Απλά βάλε ένα ανεμιστηράκι να ρίχνει αέρα στη κάρτα.

Εντωμεταξύ η κάρτα πρέπει να έχει από μόνη της ένα λεπτό ψυκτράκι στα mosfet..;)

http://img.hexus.net/v2/graphics_cards/amd/HD7970/Gigabyte/7970-oc-05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα είναι.Απλά βάλε ένα ανεμιστηράκι να ρίχνει αέρα στη κάρτα.

Εντωμεταξύ η κάρτα πρέπει να έχει από μόνη της ένα λεπτό ψυκτράκι στα mosfet..;)

http://img.hexus.net/v2/graphics_cards/amd/HD7970/Gigabyte/7970-oc-05.jpg

Για να μη δεις θερμοκρασιες 100+ τα vrm's θελουν μονιμη ροη αερα. Βαλε ενα ανεμηστηρι να τα βαραει και θα εισαι ΟΚ.

H δικιά μου δεν είναι αυτή που έβαλες, αλλά αυτή εδώ περίπου. Έχει αρκετά μεγάλο ψυκτράκι και περισσότερα mosfets από κάτω για καλύτερο voltage regulation, επειδή είναι OCed.

Όσον αφορά στο ανεμιστηράκι, δεν είναι λύση για εμένα. Έχω νερό για την ησυχία, όχι για τις επιδόσεις, άρα θεωρώ κουτό να βγάλω την ψύκτρα της για να βάλω άλλο ανεμιστήρα. Για αυτό απευθύνομαι σε άτομα που το έχουν κάνει βασικά, ώστε να ξέρω σίγουρα αν είναι απαραίτητο. Αν είναι, θα βρω άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μονιμη ροη αερα δυσκολα να επιζησει η καρτα.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι ισως καποια πατεντα με block απο μητρικη αλλα θελει πολυ μετρημα να το πετυχεις.

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μονιμη ροη αερα δυσκολα να επιζησει η καρτα.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι ισως καποια πατεντα με block απο μητρικη αλλα θελει πολυ μετρημα να το πετυχεις.

H 6970 έτσι ήταν πάντως. Ροή έχει το κουτί και αρκετά καλή. Απλά δεν τη φυσάει απευθείας κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην 6950 μου το ειχα δοκιμασει πριν το full cover και ειχα προβλημα με τις θερμοκρασιες.δοκιμασε το και το πολυ πολυ βαζεις μετα ενα αθορυβο fan αν τα πραγματα ζορισουν.

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το και το πολυ πολυ βαζεις μετα ενα αθορυβο fan αν τα πραγματα ζορισουν.

Η πρώτη επέστρεψε στον κατασκευαστή της σαν DOA. Αυτή που περιμένω είναι η δεύτερη. Δεν ξέρω αν κάηκε λόγω θερμοκρασιών, γιατί δούλεψε 2-3 ώρες πριν, αλλά δε θα ρισκάρω να κάψω και δεύτερη.

Και λέω πάλι, ευχαριστώ για το χρόνο και τη βοήθεια, αλλά απευθύνομαι σε κάποιους που ενδεχομένως την έχουν στημένη έτσι, διαφορετικά μιλάμε θεωρητικά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καμαρι μου ακουσε με....εδω εχουν προβλημα οι περισσοτερες custom aircooled καρτες(πλην της lightning). Αν δεν εχουν ροη αερα θα τα παρεις τα vrm στο χερι...ανεβαζουν τρελες θερμοκρασιες(110+)

Link to comment
Share on other sites

"Αφεντικο" ..... εγω θα εψαχνα καλυτερα .... θα αφηνα τα οσα "πολυπλοκα" και εβαζα ενα full cover block ωστε να ενιωθα καλυτερα ..... Πηρες την καρταρα και θελεις να την ριξεις στο νερο....εεεε κανε αυτο που πρεπει ωστε να μην εχεις ανυσηχιες.

Εδω ολοκληρη 6990 μπηκε σε full cover και ανακουφιστηκε απο VRM και Πυρηνες.... που ειναι τοστιερα πραγματικη..... Τωρα της "χωνω" pushαρισμα και δεν "μασαει". ;)

Οσο για μεταπωληση???? Full Cover για 7970 ??? παρε το εσυ ....κανε το "κεφι" και οταν αλλαξεις καρτα στο αγοραζω εγω και καμια 1000αρια ακομη απο εδω μεσα τουλαχιστον ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση, αλλωστε το κοστος του ειναι ιδιο με το σετ απο τα μικρα ψυκτρακια.

Ενα e-mail στον κατασκευαστη θα δειξει αν κανει για την καρτα σου, νομιζω οτι κανει.

Διαφορετικα (επειδη οι O/C εκδοσεις των διαφορων κατασκευαστων δεν μας εχουν πεισει για κατι το πραγματικα σοβαρο) να παρεις μια reference καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση, αλλωστε το κοστος του ειναι ιδιο με το σετ απο τα μικρα ψυκτρακια.

Ενα e-mail στον κατασκευαστη θα δειξει αν κανει για την καρτα σου, νομιζω οτι κανει.

Διαφορετικα (επειδη οι O/C εκδοσεις των διαφορων κατασκευαστων δεν μας εχουν πεισει για κατι το πραγματικα σοβαρο) να παρεις μια reference καρτα.

Στο compatibility list δεν την έχει... Όσο για το κόστος, τα ψυκτράκια τα έχω ήδη, άρα είναι εξτρά, συν το ότι δεν το βρίσκω εύκολα και η ST δε στέλνει Ελλάδα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κοιταξα και το ειπα.

Μελετησε το λιγο.

Thanx, αλλά το έχω ήδη μελετήσει με τον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] αρκετά. Ξέρουμε ότι δεν υπάρχει λύση σε full cover (η δικιά μου είναι Rev 2.1 και είναι διαφορετική), για αυτό και η ερώτησή μου ήταν σαφής στην αρχή, αν δηλαδή αντέχει με την παθητική ψύξη.

edit: btw, εδώ φαίνεται καθαρά, ότι η ψύκτρα της δεν έχει επαφή με τη μικρή των mosfets, και ο αέρας που φυσάει τη μικρή είναι μέσω της μεγάλης, αλλά και μικρή ροή και κάπως ζεστός ήδη

iok8b6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με το Γιωργο και κοιταξτε μηπως κανετε καποια πατεντα με κατι τετοιο η παρομοιο που να ταιριαζει στο μηκος.

Οπως βλεπεις, δεν μιλω καν για εστω παθητικη ψυξη χωρις αερα, το ξεχνας τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η εκδοχη να μην την βαλεις στο νερο μεχρι νεοτερας ..... εεεε δεν θα βγει καποια στιγμη block και για δαυτην? Απλα στο λεω για να μην μπεις στην διαδικασια "δωσε τωρα χρημα ατοπο" και μετα μεινεις με την καρτα στο "χερι" :D

Οποτε μεινε ως εχει..... "και βλεπεις" :)

Απ' οτι καταλαβα την καρτα πρεπει να την εχεις ηδη.... ;) κατι που δεν ακυρωνει το να παρεις μια reference ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.