Jump to content



Με ποιόν ssd να αντικαταστήσω τους Intel X25-E ?


Recommended Posts

Θελω να αντικαταστήσω τους 2 intel x25-E που εχω σε raid0 με ένα δισκακι (περιπου στα 250gb είναι okay) στην ιδια ή και φυσικα περισσοτερη δυναμη.

 

Θα μπει σε καποια Sata 3 Motherboard η οποια δεν εχω αποφασισει ακομα πια θα ειναι.

 

Τι επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

όχι με τιποτα! τους γουστάρω τοσο πολύ...:p

Θα τους σπασω και θα τους βαλω σε αλλα pc,

επιδη θα χρειαστω 2 ssd απλα για να βαλω λειτουργικα,

ετσι προτιμησα να παρω έναν καλυτερο για το main desktop παρα 2 μικρους για τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

10πλάσιο ίσως και παραπάνω.

νομιζω ότι οι MLC μνήμες σαν του 850Pro έχουν ξεπεράσει στο durability τα παλιά SLC των Intel x25-E και σίγουρα τα SLC των Samsung. Αυτή την εντύπωση έχω αλλά δεν βρίσκω links.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο με τα nand αλλά και με τους πολύ πιο εξελιγμένους controllers. Γι' αυτό και φτάσαμε ssd όπως οι 850 pro να δίνουν 10 χρόνια εγγύηση.

Δεν έγραψα το παραπάνω για τον SSD γενικά (σαν μια συσκευή) αλλά για τα τσιπάκια καθαυτά.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ότι οι MLC μνήμες σαν του 850Pro έχουν ξεπεράσει στο durability τα παλιά SLC των Intel x25-E και σίγουρα τα SLC των Samsung. Αυτή την εντύπωση έχω αλλά δεν βρίσκω links.

Οι 3D MLC V-NAND του 850 PRO είναι rated στο περίπου για 35.000 P/E cycles (επειδή είναι στα 39nm και είναι 3D). Οι SLC NAND των 50nm του X25-E είναι rated για 100.000 P/E cycles.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@jax7480,

 

http://www.ebay.co.uk/itm/INTEL-X25-E-SSD-64-GB-SOLID-STATE-DRIVE-SSDSA2SH064G1GC-2-5-/331391373644?pt=US_Solid_State_Drives&hash=item4d2877114c

 

Και παιζουν και αλλα λινκς κατα καιρους απλα τωρα βγηκε αυτο πρωτο.

 

Δεν ξερω βεβαια ποσες εγγραφες εχουν κανει.. αλλα για κατι παλια xp-μηχανηματα πρεπει να ειναι ταμαμ.

Link to comment
Share on other sites

O NTG ειπε σε προηγουμενο thread μου ότι χρησιμοποιώντας το RAPID mode σε 840 EVO/PRO μπορει να του επεκτηνει το life.

Σωστα τα λεω?

 

Ρωταω εγω τωρα λοιπον...μιας και η δυναμη του 840 EVO 500GB (TLC) μου είναι παραπανο από αρκετη, αλλα η τιμη του 850/840 PRO (MLC) μου είναι παραπανο από επιτρεπτη,

Να προτιμησω να παρω 840 EVO αντι για crucial mx100 ή καποιο άλλο value for money drive με προσδοκιμο το παραπανο life που μπορει να δωθει χρησιμοποιώντας το RAPID?

 

Αν και για να πω την αληθεια...ακομα καλα καλα δεν εχω καταλαβει ποσο ζωη εχει πρακτικα το SLC, ποσο το MLC και το TLC.

 

Μια αναπαρασταση με GB/day και total TB writen για κάθε τυπο μνημης μπορει να δωσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ζωή έχει το καθένα δύσκολα μπορείς να το πεις. Είναι ανάλογα τη χρήση. Όταν όμως ο 840PRO 256GB μπορεί και φτάνει το 1.5PB εγγραφών, τότε μιλάμε για ΠΟΛΛΑ χρόνια με τυπική desktop χρήση.

Αν γράφεις π.χ. 256GB την ημέρα, δηλαδή, σβήνεις και ξαναγράφεις ΟΛΟ το drive μία φορά την ημέρα, θα σου κρατήσει περίπου 16 χρόνια. Σκέψου πως η τυπική χρήση από ένα μέσο χρήστη είναι 10GB ημερησίως.

 

Το RAPID στον EVO δεν χρειάζεται (άσε που ακόμα έχει θέματα). Την διαφορά στον EVO την κάνει το TurboWrite. Στην ουσία έχουν πάρει μερικά κελιά TLC (Triple Level Cell) και τα μετέτρεψαν σε SLC για να χρησιμοποιηθούν για Cache του drive. Έτσι στον 500αρη EVO, έχεις νομίζω 6GB τα οποία είναι SLC μνήμη. Όταν γράφεις στο drive, αρχεία μικρότερα των 6GB, όλα τα δεδομένα γράφονται πρώτα εκεί και μετά μεταφέρονται με τη σειρά στις TLC μνήμες έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι ανούσιες εγγραφές.

 

Αν θέλεις να μειώσεις ακόμα περισσότερο τις εγγραφές, πάρε 2χ250αρηδες EVO. Σε RAID0 συστοιχία οι μισές εγγραφές πηγαίνουν στο ένα drive και οι υπόλοιπες στο άλλο. Οπότε έχεις ρίξει τις εγγραφές των drives στο 50%.

Προσωπικά θα προχωρούσα άφοβα σε οποιοδήποτε drive μου κάνει στα χρήματα που έχω να διαθέσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.