Jump to content



SSD INTENSO 3812430 TOP PERFORMANCE 128GB - 55.90 ευρώ


Recommended Posts

To Anandtech το είχε ως best buy με αναφορά σε κοστος και επιδόσεις

http://www.anandtech.com/show/8792/transcend-ssd370-128gb-256gb-512gb-review

 

Το θέμα είναι με την εγγύηση, αν τη χρειαστείς, μετά το εξάμηνο τί γίνεται...δεν ξέρω αν η Transcend θα δεχόταν επιστροφή αν ο πωλητής έκανε τον ανήξερο...

Link to comment
Share on other sites

 

...δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο να αγοράσει κάποιος έναν Intenso "top performance" στα 56 ευρώ και να έχει αυτά τα αποτελέσματα...
Εγώ προσωπικά επέλεξα πρόσφατα να αγοράσω από eBay έναν Samsung 840 Pro 256gb 7mm (used και χωρίς εγγύηση) στα 95$ (με μεταφορικά)...
Εδώ το δικό μου Crystal. 
 
 

 

 

Tι σχέση έχει το sata2 με το sata3, τι σχέση έχει ένας δίσκος με driver και χωρίς, τι σχέση έχουν τα 120 με τα 256GB, τι σχέση έχει ο καινούριος με το μεταχειρισμένο και τέλος τι σχέση έχουν τα 50 με τα 100 ευρώ... 

 

Και τώρα η κρίσιμη ερώτηση που πάντα μου αρέσει: Αν σου βάλω στο μηχάνημά σου τον intenso και δεν τρέξεις κάποιο bench, ισχυρίζεσαι ότι θα καταλάβεις έστω και την παραμικρή διαφορά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει το sata2 με το sata3, τι σχέση έχει ένας δίσκος με driver και χωρίς, τι σχέση έχουν τα 120 με τα 256GB, τι σχέση έχει ο καινούριος με το μεταχειρισμένο και τέλος τι σχέση έχουν τα 50 με τα 100 ευρώ... 

 

 

Οτι σχεση εχει και η cache με τo boot time.... Κατι να λεμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου βάλω στο μηχάνημά σου τον intenso και δεν τρέξεις κάποιο bench, ισχυρίζεσαι ότι θα καταλάβεις έστω και την παραμικρή διαφορά;

Πρώτα από όλα φίλε μου δεν έχω ισχυριστεί κάτι, αλλά κάπου το είδες...?

και όσο αφορά τις διαφορές να σε ενημερώσω ότι:

 με 95$ δλδ. 86 ευρώ - και όχι 100 που ισχυρίζεσαι (δλδ. +54% σε τιμή)

έχεις 100% παραπάνω χωρητικότητα

έχεις 100% πάνω στην ταχύτητα

και θα επαναλάβω την γνώμη μου:

"...δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο" που επιλέκτικά δεν διαβάσατε

 

Τώρα, εάν "γενικά" δεν σας αρέσει η γνώμη μου μπορείτε απλά να το δηλώσετε και για τα επόμενα post μου, από τώρα, πολύ απλά!

 

αλλά αντ' αυτού

Οτι σχεση εχει και η cache με τo boot time.... Κατι να λεμε.

ειρωνευόμαστε κι' όλας...

Κάπου εδώ, θα σταματήσω τα post σε αυτό το θέμα

και σας ευχαριστώ για τις επικοδομητικές παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σπυράν όλα ξεκίνησαν από το ανούσιο ποστ σου, το οποίο δεν είχε καν λόγο ύπαρξης. Το αν βρήκες κάτι σε ευκαιρία που σε καλύπτει κράτα το για τον εαυτό σου ή βάλτο στις ευκαιρίες-προσφορές. 

 

Σε θέματα άλλου χρήστη φαίνεται μη ευγενικό και ολίγον εξυπνίστικο.. Δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνεις αν θυμάμαι καλά.

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

πως του ξέφυγε το 545.43 ΜΒ/s του SATA II ?

1116 score...

 

Το caching στη μνήμη μετράει γι'αυτό και το νούμερο. Συνήθως το κάνει όταν το power management των windows είναι ρυθμισμένο σε balanced ή power saver mode και ο επεξεργαστής έχει κάποιο speedstep enabled. Cachαρει το αποτέλεσμα στη μνήμη και το δείχνει σαν κανονικό.

Μιλάμε πάντα για laptop. Σε desktop δεν ξέρω αν έχει ίδια συμπεριφορά.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για sata2 και χωρίς τον intel driver νομίζω ότι αποδίδει αξιοπρεπέστατα:

 

post-44183-0-25147300-1430582068.jpg

 

Μια χαρα ειναι...τα αποτελεσματα ειναι πανω απο οτι τις προσδοκιες μου!

Εγω με intel 80αρη gen2 - sata 2 εχω :

post-44183-0-26818300-1430581670_thumb.j

 

για να συγκρινετε . Οπως θα ξερετε ολα τα λεφτα στους ssd δεν ειναι ουτε το max συνεχομενο read ή write αλλα το 4κ κ το access time (για καθημερινη χρηση κ οχι bench ή στην ταχυτητα copy ή setup που δεν ενδιαφερουν τοσο)

τον παραγγειλα τον intenso τωρα κ εγω απο crazy sundays 55 ευρω για το αλλο pc που εχω

Έγινε επεξεργασία από michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήμουν κι εγώ σε αναζήτηση SSD και αρχικά προσανατολιζόμουν στον Transcend SSD370 από ebay που έδειξα παραπάνω...και γενικά ήθελα όσο πιο κοντά στα 50€ να είναι η τιμή του...δυστυχώς όμως η αναμονή μέχρι τη παραλαβή με ξενερώνει, γιατί υπάρχει και περίπτωση να τον χρειαστώ μέσα στην επόμενη βδομάδα.

 

Ο Intenso TOP Performance είναι καλή περίπτωση και παρότι υπάρχουν πολλές εταιρείες (με κύρος και χωρίς) που δεν φτιάχνουν ούτε ελεγκτές ούτε μνήμες - κι αυτό δεν με απασχολεί ιδιαίτερα - εντούτοις αυτό που ανησυχεί είναι πως μπορεί να βγει κάποιο firmware update και να περιμένει κανείς άδικα να κάνει τον κόπο η Intenso να το διαθέσει (εκτός κι αν έχει κρατήσει το firmware πάνω-κάτω όπως το παρέλαβε από την κατασκευάστρια).

 

Γενικά ως καλύτερη αγορά αυτή τη στιγμή είχα τον OCZ Arc 100, αλλά η τιμή του με αποθάρρυνε...στα 65€ χωρίς επιπλέον έξοδα αποστολής μέσω Πλαισίου είναι γενικά πολύ καλή τιμή, αλλά και πάλι με ζορίζει κάπως.

 

Έκανα την αγορά ηλεκτρονικά χωρίς να πληρώσω (αντικαταβολή) για να έχω ένα περιθώριο να το σκεφτώ κάπως...τώρα με τρώει να προτιμήσω τον φθηνότερο...

 

Εσείς τί λέτε; (πείτε, έχω λιγότερο από 4 ώρες να αποφασίσω)

Intenso στα 55.90€ ή OCZ στα 64.90€;

 

Η διαφορά είναι μικρή σε απόλυτα μεγέθη βέβαια, αλλά 9€ σε αυτό το εύρος τιμής είναι σημαντικό τμήμα του συνολικού κόστους

 

Εδώ ένα συγκριτικο επιδόσεων

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/OCZ-ARC-100-120GB-vs-Intenso-128GB-128GB/m15942vsm25306

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφερει η εγγυηση πας για ocz ..αν οχι τοτε στον intenso.

 

Και δεν εννοω εγγυηση καλου προιοντος. Απλα αν τυχει και παθει κατι μεσα στα 2 χρονια ο ιντενσο και μεσα στα 3 ο ocz.

Στη μια περιπτωση θα εχεις να κανεις με το eshop στην αλλη περιπτωση θα εχεις να κανεις με την ocz και την shieldplus εγγυηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν το θεωρώ τόσο πιθανό να τη χρειαστώ, δεν νομίζω πως το ποσοστό αποτυχίας hardware είναι τόσο υψηλό...αλλά κι έτσι δεν έχω κακές εμπειρίες από eshop στον τομέα αυτό, όποτε χρειάστηκε χρήση εγγύησης δεν είχα πρόβλημα...

...την shieldplus εγγύηση την έχω υπόψιν, αλλά είναι αυτό το έξτρα που πιθανότατα δεν θα χρειαστώ ποτέ, δεν είναι κάποιο χαρακτηριστικό του δίσκου δλδ...

 

Αυτό που προβληματίζει περισσότερο είναι η υποστήριξη του προϊόντος κατά τη διάρκεια της χρήσης, με firmware, ώστε να αποφεύγονται ασυμβατότητες και να διορθώνονται bug ή πτώση επιδόσεων.

 

Ψάχνοντας τον Intenso βρήκα ότι έχει αναβαθμίσει το firmware σε πιο πρόσφατoυς δίσκους (1.9 νομίζω το τελευταίο φιρμγουερ) αλλά στην ιστοσελίδα του δεν έχει τίποτα, ώστε να το κατεβάσουν οι παλιότεροι πελάτες...

...που σημαίνει ότι τον παίρνεις κι όπως σου βγει...κι αυτό μπορεί να μην είναι κάτι που να δικαιολογεί τη χρήση της εγγύησης, όσο καλή πρόθεση κι αν έχει το κατάστημα....

 

Από την άλλη, αν δεν έχεις πρόβλημα γιατί να ψάχνεις και την αναβάθμιση, αφού ενέχει κάποιο ρίσκο;

 

Το θέμα είναι να μην βγει κάποια σημαντική ενημέρωση - "νέος" ελεγκτής και ο Phison εν γένει - και η Intenso μας γειώσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν το παμε σε χαρακτηριστικα του δισκου ...τοτε παλι ο ocz ειναι καλυτερος σε επιπεδο controller, ακομα και στα 128γβ ειναι πιο γρηγορος σε seq,4k και steady state.

Aλλα και παλι σαν απλος χρηστης δεν θα το δεις και αυτο ποτε. 

 

Αν σε ταλαιπωρουν τοσο τα 9€ ..παρε τον intenso. Δεν τρεχει και τιποτα..

Και ενημερωση να βγει δεν τρεχει και τιποτα να μη το βαλεις.

(ακομα και στη περιπτωση του samsung 840evo ενα refresh υποθεση ειναι..αν οχι backup/secure erase/restore. (15' λεπτα υποθεση).)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τον Intenso βρήκα ότι έχει αναβαθμίσει το firmware σε πιο πρόσφατoυς δίσκους (1.9 νομίζω το τελευταίο φιρμγουερ) αλλά στην ιστοσελίδα του δεν έχει τίποτα, ώστε να το κατεβάσουν οι παλιότεροι πελάτες...

...που σημαίνει ότι τον παίρνεις κι όπως σου βγει...κι αυτό μπορεί να μην είναι κάτι που να δικαιολογεί τη χρήση της εγγύησης, όσο καλή πρόθεση κι αν έχει το κατάστημα....

 

Από την άλλη, αν δεν έχεις πρόβλημα γιατί να ψάχνεις και την αναβάθμιση, αφού ενέχει κάποιο ρίσκο;

 

Το θέμα είναι να μην βγει κάποια σημαντική ενημέρωση - "νέος" ελεγκτής και ο Phison εν γένει - και η Intenso μας γειώσει...

 

 

Σε αυτό που λές έχεις δικιο. Ο δικός μου ο intenso έχει παλιοτερο fw απο εναν φίλο μου που τον πηρε μετά απο μένα, και στη σελία της inteno δεν έχει κάτι και δεν νομίζω ότι θα δώσουν τα καινούρια. Βέβαια δεν νομιζω οτι θα ταν και ιδιαιτερα σημαντικό. Θελω να πιστεύω δλδ ότι αν υπήρχε κάποιο σοβαρο προβλημα που ελυνε θα το δινανε.

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα τον intenso μου στα 56 ευρω !

Οπως ειπα ειχα τον intel gen 2 80 gb και προοριζα τον Intesno για το 2ο pc αλλα αλλαξα γνωμη μετα το τεστ θα μπει στο κυριως !

και ιδου τα τεστ ,ριχνει στα αυτια στον intel μου ,διπλασιο σκορ βγαζει!

SATA 2 CONTROLLER 

intesnso:

post-44183-0-21587400-1430924205_thumb.j

intel

post-44183-0-38943500-1430924212_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα τη μπινιά (επειδή ειχα μια ανησυχία μήπως εξαντληθούν τα αποθέματα για τον OCZ - κι επειδή επέλεξα πληρωμή με αντικαταβολή θεωρούσα ότι θα δινόταν προτεραιότητα σ' όσους πλήρωναν με κάρτα/έμβασμα) και παρήγγειλα και τους δύο δίσκους, και τον OCZ Arc 100 από Πλαίσιο και τον Intenso TOP Performance από e-shop.

 

Θα προτιμήσω εν τέλει τον OCZ, οπότε αν θέλει κανείς τον Intensο στην τιμή της προσφοράς κι είναι από Θεσσαλονίκη, ας μου στείλει ένα μήνυμα να περάσουμε μαζί από το κατάστημα στη Χαριλάου να τον πάρει.

Έφτασε εκεί τη Τρίτη το βράδυ, πιστεύω θα τον κρατήσουν μέχρι Σάββατο σίγουρα, οπότε όποιος θέλει ας επικοινωνήσει.

 

Για εκτός Θεσσαλονίκης δεν έχει νόημα, καθότι ο δίσκος πουλιέται ακόμη στα 59€, οπότε με το κόστος της αποστολής θα έβγαινε σαν να τον αγοράζατε από το κατάστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.