Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Το πλαίσιο από ότι βλέπω ρίχνει σιγά σιγά τις εγγυήσεις στα μοντέλα δίσκων από 3 σε 1-2 χρόνια. Υποθέτω τους τελειώνει το στοκ του 2011 και κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για τα άλλα καταστήματα.

Seagate Barracuda Green ST1500DL003 1.5TB HDD 3.5" (64MB Cache, 5900RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Western Digital Caviar Green WD20EARX 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, IntelliPower, SATA 6 Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
δεν λες πάλι καλά που δεν το έριξε και στους παλιούς και μετά να σε βγάζει τρελό? :p

αυτο δεν μπορουν νατο κανουν γιατι αν μη τι αλλο , με το σειριακο του δισκου εχεις εγγυηση απευθειας αλλα ακομα και αν η ημ/νια αγορας ειναι ,πχ , 60 μερες μετα την κατασκευη του δισκου , η μαμα εταιριεα με το παραστατικο σε καλυπτει κανονικα

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

ειμαστε σιγουροι οτι η διαρκεια των εγγυησεων δεν επεσε μονο στην ελλαδα?

μηπως παντου ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μπορουν νατο κανουν γιατι αν μη τι αλλο , με το σειριακο του δισκου εχεις εγγυηση απευθειας αλλα ακομα και αν η ημ/νια αγορας ειναι ,πχ , 60 μερες μετα την κατασκευη του δισκου , η μαμα εταιριεα με το παραστατικο σε καλυπτει κανονικα

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

ειμαστε σιγουροι οτι η διαρκεια των εγγυησεων δεν επεσε μονο στην ελλαδα?

μηπως παντου ειναι ετσι?

Προφανώς και παντού έτσι είναι αφού είναι απόφαση των WD/Seagate. Έριχνα μια ματιά στους δίσκους και πρόσεξα τις αλλαγές. Απλά είναι άλλο να διαβάζεις την είδηση και άλλο να βλέπεις το αποτέλεσμα. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα κονέ ή κάτι τέτοιο... Quote από άλλο thread:

Είχα ένα Seagate 7200.12 500GB που δεν δούλευε..

Τον πήγα στο πλαίσιο, είδαν πως δεν δουλεύει αλλά εκεί ξεκινάει το show!! Τον 7200.12 μου τον είχαν δώσει ως αντικατάσταση ενός WD 500 GB Black series που είχα αγοράσει το 2006 και χάλασε τον Φεβρουάριο του 2011. Τότε μου είχαν πει ότι ή πιστωτικό 25ε θα μου δώσουν ή τον 7200.12. Διάλεξα τον κατώτερο σε επιδώσεις 7200.12 και έφυγα. Σήμερα που χάλασε ο 7200.12 μου είπαν πως για να μου τον αντικαταστήσουν θα έπρεπε να πληρώσω την διαφορά. Δηλαδή να πληρώσω ~110ε που κάνει καινούριος ένας 500αρης, μείων τα 25ε που κοστολογούν τον 7200.12 που μου είχαν δώσει. Εγώ σκάλωσα, με δουλέυανε μπροστά στα μάτια μου. Μετα από αντιπαράθεση δέχτηκαν να μου δώσουν πιστωτικό τα 80ε που είχα αγοράσει τον WD 500 GB Black series το 2006. Συμπλήρωσα άλλα 70 και πήρα ένα WD20EARX 2TB για αποθήκη.... Έχασα βέβαια τα αρχεία μου αλλά ικανοποιήθηκα απο την αντικατάσταση του δίσκου.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε οταν χαλασει αυτος και αν εχουν πεσει οι τιμες τοτε, θα παρεις δυο σκληρους για να συμπληρωθει το 149€ πιστωτικο (λεμε τωρα...)

:hehe:

Τους ρώτησα για αυτό αλλά μου τα μάσησαν λίγο και απ ότι κατάλαβα σε κάνα μήνα θα τον κοστολογούν 50ε....

Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαινει πως ο δισκος ειναι στοκαρισμενοος στο πλαισιο εδω κααι μερικους μηνες καταρχην

δευτερον,η WD αναφερει πως σε περιπτωση που η αποδειξη αγορας εχει μεταγενεστερη ημερομηνια απο αυτην της κατασκευης , καλυπτεται κανονικα απευθειας απο την WD με την επιδειξη του παραστατικου.

με την εγγυηση δεν θα εχεις θεμα δηλαδη

δεν θα επρεπε ομως να γινει μια καταγγελια στο Π τωρα , που εχει δισκο απο το καλοκαιρι και τον πουλαει σε τιμη Νοεμβριου? :triniti::triniti:

απατεωνες και με φωτινη επιγραφη ρε μουστη μου :wall::wall:

[MENTION=4199]GaMeMaSTeR[/MENTION]

οποτε τον δισκο δεν τον αγορασες 70 ευρα...

τον αγορασες 150 , just for the record

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.