Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Το βλέπω να κρατάει μέχρι το Πάσχα όλο αυτό.

Εσείς τι λέτε;

Εγώ χρειάζομαι δίσκο για να ανοίξει επιτέλους το pc ,μην κάνω format σε αρχεία για τα οποία δεν έχω κρατήσει back ups (δυστυχώς).

Οπότε μάλλον θα βολευτώ με κανέναν δανεικό 80άρη ή θα αγοράσω μεταχειρισμένο με κάνα 15ευρω. Τι να κάνουμε.

Περιμένω τον πατέρα ενός φίλου που τα παίρνει σε χονδρική μπααας και βρεί τίποτα.

Από εξωτερικό τιμές τι παίζουν για καινούριο;

(αν και φοβάμαι τη μεταφορά)

Υ.Γ:

Όποιος πουλάει κάτι (ακόμα και 40gb) σε λογική τιμή μέχρι 20 ευρώ ,εδώ είμαι.

:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Αν απλά το θέμα είναι να κάνεις boot δοκίμασε ένα Linux Live CD. Δεν μπορεί 80GB, πόσο μάλλον 40GB, κάπου θα έχεις περίσσευμα και αν δεν έχεις μπορείς να διαγράψεις ίσως κανένα έργο... τέχνης του Hollywood...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε αγόρια αυτές τις πολυπόθητες μειώσεις προσδοκώ για να αγοράσω ένα ssd δίσκο. Όχι τπτ άλλο ,αλλα αυτός ο WD 650 που έχω πανω το λειτουργικό κάνει σαν αλέτρι .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε αγόρια αυτές τις πολυπόθητες μειώσεις προσδοκώ για να αγοράσω ένα ssd δίσκο. Όχι τπτ άλλο ,αλλα αυτός ο WD 650 που έχω πανω το λειτουργικό κάνει σαν αλέτρι .

μαλλον θα περιμενεις πολυ ακομα...

απο οτι εχει δειξει η αγορα μεχρι στιγμης (απο τοτε που ξεκινησε η διαθεση των SSD) , αλλα και απο την γενικοτερη εικονα της αγορας των ειδων πληροφορικης , πρωτα θα πρεπει να σταματησει η τοσσο γρηγορη εξελιξη της τεχνολογιας αυτης και μετα θα δεις σταθεροποιηση σε χαμηλες τιμες.

επειδη ομως οι controllers εξελισσονται συνεχεια,δεν το βλεπω να συμβαινει αμεσα.

παντως απο την στιγμη που οι τιμες των μηχανικων δισκων εχουν παρερι αυτην την πορεια,η αγορα SSD δεν φανταζει τοσο ακριβη πια.

στο κατω κατω τον ssd τον θελεις για λειτουργικο-εφαρμογες

συγκεκριμενα πραγματα δηλαδη.

η στιγμη που οι μηχανικοι δισκοι θα αντικατασταθουν απο τους ssd (για μεγαλες χωριτικοτητες) για να αποθηκευουμε τα παντα εκει ειναι πολυυυ μακρια imho

Link to comment
Share on other sites

σταματας να ασχολεισι με το hardware,φτιαχνεις ενα συστημα το οποιο ετσι και αλλιως υπερκαλυπτει τις αναγκες σου και δεν αναβαθμιεσαι καθε τρεις και λιγο

τα προιοντα πληροφορικης ως γνωστον εχουν αστραπιαια απαξιωση την αγορα.

αγοραζεις αυτο που ρειαζεσαι , αν το χρειαζεσαι και , σημαντικοτερο , οταν το χρειζεσαι και εισαι happy:p

Link to comment
Share on other sites

σταματας να ασχολεισι με το hardware,φτιαχνεις ενα συστημα το οποιο ετσι και αλλιως υπερκαλυπτει τις αναγκες σου και δεν αναβαθμιεσαι καθε τρεις και λιγο

τα προιοντα πληροφορικης ως γνωστον εχουν αστραπιαια απαξιωση την αγορα.

αγοραζεις αυτο που ρειαζεσαι , αν το χρειαζεσαι και , σημαντικοτερο , οταν το χρειζεσαι και εισαι happy:p

έεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

ΤΟ πισί μου είναι πλέον 7ετίας. Ζωή να έχει.

Αλλά ρε παιδιά, το θέμα μας είναι οι σκληροί (αποθήκευσης) κι εκεί ρε βαμώτο τι να κάνεις? Αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς ... άλλα 2 τέρα!

Link to comment
Share on other sites

Και το συναίσθημα του δίνω σήμερα για κάτι 100 ευρω για το οποίο σε 9 μηνες θα το πάρω 60 ,τι κανεις;

Την καρδιά σου πέτρα!

Λίγο η πολύ έτσι είναι στο περισσότερο hw. Οπότε προσπαθείς να αγοράζεις οτι χρειάζεται και όταν το χρειάζεσαι αποφευγοντας τις υπερβολές.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ψάξει αρκετά τις τιμές, μέχρι που έτυχε να ενδιαφερθώ. Έχω το συνήθειο να κρατάω τα newsletter από τα τεχνολογικά καταστήματα, για να συγκρίνω αργότερα τιμές. Δείτε λοιπόν αυτό εδώ:

Newsletter-20111007-Oct-Fresh - plaisio.gr

Και πατήστε πάνω στους σκληρούς να δείτε τώρα τι τιμή έχουν, μέσα σε 1,5 μήνα...

Western Digital Elements Portable 1TB External HDD USB 3.0 από 84€ της προσφοράς, τώρα είναι 170€!!!!

tumblr_lnvvueuSsj1qcj56b.png?1318992465

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ψάξει αρκετά τις τιμές, μέχρι που έτυχε να ενδιαφερθώ. Έχω το συνήθειο να κρατάω τα newsletter από τα τεχνολογικά καταστήματα, για να συγκρίνω αργότερα τιμές. Δείτε λοιπόν αυτό εδώ:

Newsletter-20111007-Oct-Fresh - plaisio.gr

Και πατήστε πάνω στους σκληρούς να δείτε τώρα τι τιμή έχουν, μέσα σε 1,5 μήνα...

Western Digital Elements Portable 1TB External HDD USB 3.0 από 84€ της προσφοράς, τώρα είναι 170€!!!!

tumblr_lnvvueuSsj1qcj56b.png?1318992465

Εντάξει αυτό το βλέπεις και από το ιστορικό τιμών του skroutz.

Η απορία μου εμένα - προφανώς off topic σε αυτό το thread, οπότε ας μείνει ως απορία - είναι η εξής. Αν έχεις αγοράσει δίσκο στις παλιές τιμές και χαλάσει και τον πας πίσω από το Πλαίσιο στον αλλάζουν ή σου δίνουν πιστωτικό; (οπότε ουσιαστικά σου ζητάνε να πληρώσεις, με βάση τις σημερινές τιμές, που χάλασε ο δίσκος)

Link to comment
Share on other sites

μην το ψάχνετε οι τιμές έχουν αυξηθεί κατά 95% ποιος να ήξερε ότι θα πήγαιναν τόσο , ώστε να νοικιάζαμε μια αποθήκη και να την γεμίζαμε σκληρούς τους οποίους θα τους πουλάγαμε στα 100/120 ευρώ και σε όποιον αρέσει

μα αν είναι δυνατόν σκληρός δίσκος πριν 6 μήνες στα 95 ευρώ και τώρα 195 ρε για σταθείτε κάτι παίζει πίσω από την πλάτη μας

εδιτ

και μην ακούσω για βλακείες όλα τα εργοστάσια τα έχουν ασφαλισμένα επι 10 φορές

Link to comment
Share on other sites

H απάτη ειναι η κλασικη ελληναραδικη οπως γινεται με τα βενζιναδικα.

Ανεβαινει το πετρελαιο στο χρηματιστηριο το πρωι και αυτοι το βραδυ ανεβαζουν την τιμη ενω το αγορασαν πριν μερες σε χαμηλοτερη.

Το ιδιο εγινε με τους σκληρους. Οσοι ειχαν στοκ δισκους, παρολο που τους αγορασαν σε νορμαλ τιμες πριν τις πλημμυρες, ανεβασαν τις τιμες οσο και οι υπολοιποι, για την κονομα (αισχροκερδεια).

Δεν ξερω αν το εκαναν και ευρωπαικα ή αμερικανικα καταστηματα αυτο, αλλα εμεις το κλεψιμο το εχουμε στο αιμα μας σαν ρατσα!

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/Seagate-ST2000DL003-Barracuda-3-5-inch-5900RPM/dp/B004C0WVP6/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1322998962&sr=1-1]Seagate ST2000DL003 Barracuda Green 3.5-inch 2TB SATA 6 Gb/s Drive (64MB Buffer,5900RPM): Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Θα το έβαζα στις προσφορές αλλά μάλλον εδώ κολλάει καλύτερα το tzatziki, υπομονή και τα Tέρα πάλι δικά μας θα είναι. Για την ώρα 117E για 2ΤΒ δεν είναι άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Seagate ST2000DL003 Barracuda Green 3.5-inch 2TB SATA 6 Gb/s Drive (64MB Buffer,5900RPM): Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Θα το έβαζα στις προσφορές αλλά μάλλον εδώ κολλάει καλύτερα το tzatziki, υπομονή και τα Tέρα πάλι δικά μας θα είναι. Για την ώρα 117E για 2ΤΒ δεν είναι άσχημα.

Τους είχα αγοράσει 70 ευρώ το καλοκαίρι ... :(

Link to comment
Share on other sites

Seagate ST2000DL003 Barracuda Green 3.5-inch 2TB SATA 6 Gb/s Drive (64MB Buffer,5900RPM): Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Θα το έβαζα στις προσφορές αλλά μάλλον εδώ κολλάει καλύτερα το tzatziki, υπομονή και τα Tέρα πάλι δικά μας θα είναι. Για την ώρα 117E για 2ΤΒ δεν είναι άσχημα.

Και έτσι παραμένει διπλή τιμή ακόμα, οι 2ΤΒ είχαν κάτω από 60Ε πριν τις πλημμύρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.