Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Αυτός δεν είναι ο λόγος αναβάθμισης κάποιου; Καλύτερες επιδόσεις, περισσότερες δυνατότητες, μεγαλύτερη χωρητικότητα. Και δεν είπε ότι δεν θα πληρώσει φράγκο. Είπε ότι θα δώσει 200 ευρώ τουλάχιστον. Και ο λόγος που είναι 200 ευρώ και δεν είναι 400 ή και 600 είναι ότι πάει από 6 σε 4 δίσκους.

Ίσως αν θέλεις να εξηγήσεις αυτό το "200€ τουλάχιστον = χωρις να ξοδεψεις φραγκο".

Για να δούμε πως με 200€ επιπλέον κόστος (παραπάνω θα είναι διότι πάνω από 75 ευρώ δεν θα τους δώσει και άμα) δεν θα πληρώσει φράγκο.

Οκ let's go

Εχει 5 δισκους του 1ΤΒ εκαστος (συνολο 5ΤΒ) οι οποιοι θα πλωθουν στην τιμη των 80€ (80€/ΤΒ), συνολο 400€. Μεταχειρισμενοι.

ΘΑ αγοράσει 4 δισκους των 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ) με τιμη κτισης 700€ (αφου βαζουμε ελαχιστη στην πωληση το ιδιο και στην αγορα). Αρα θα του στοιχησει 87.5€/ΤΒ

Αρα θα καταλήξει με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΤΟΥΣ δισκους με ενα επιπλεον κόστος των 5*7.5€=37.5€ (μιλαμε για τα αρχικα 5ΤΒ φυσικα, συγκρινουμε ιδιες "ποσοτητες"). Και με FULL εγγυηση. Και επαναλαμβάνω ΑΝΕΓΓΙΧΤΟΥΣ.

Φυσικα γνωρίζεις οτι σε ενα μηχανικο δισκος η φθορα λογο χρησης δεν ειναι αμελητέα αλλα σημαντικη.

Συνεπως ναι, ουσιαστικα ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.

Got it?

C ya in another thread

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Εγώ πάλι από τότε που διάβασα το thread έχω φάει το σπίτι να βρω εκείνον τον 486SX2 που είχα πετάξει σε ένα συρτάρι.

Πέραν του ότι υπάρχει θέμα με τη διαθεσιμότητά του, είναι και αντίκα και έχει και επίστρωση χρυσού στα pins.

Τύφλα να έχουν οι Μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής, δηλαδής. :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ let's go

Εχει 5 δισκους του 1ΤΒ εκαστος (συνολο 5ΤΒ) οι οποιοι θα πλωθουν στην τιμη των 80€ (80€/ΤΒ), συνολο 400€. Μεταχειρισμενοι.

ΘΑ αγοράσει 4 δισκους των 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ) με τιμη κτισης 700€ (αφου βαζουμε ελαχιστη στην πωληση το ιδιο και στην αγορα). Αρα θα του στοιχησει 87.5€/ΤΒ

Αρα θα καταλήξει με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΤΟΥΣ δισκους με ενα επιπλεον κόστος των 5*7.5€=37.5€ (μιλαμε για τα αρχικα 5ΤΒ φυσικα, συγκρινουμε ιδιες "ποσοτητες"). Και με FULL εγγυηση. Και επαναλαμβάνω ΑΝΕΓΓΙΧΤΟΥΣ.

Φυσικα γνωρίζεις οτι σε ενα μηχανικο δισκος η φθορα λογο χρησης δεν ειναι αμελητέα αλλα σημαντικη.

Συνεπως ναι, ουσιαστικα ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.

Got it?

C ya in another thread

ΑΧΑΧΑΧΑ... Ρε φίλε είσαι αστέρι. Στείλε μου 700 ευρώ να σου επιστρέψω 500 ευρώ να είμαστε πάτσι. Ε ρε τον Βέγγο μου θύμισες στο γνωστό "Σου ζήτησα 2 χιλιάρικα μου έδωσες το ένα χιλιάρικο, σου χρωστάω ένα μου χρωστάς ένα άρα είμαστε πάτσι".

Υ.Γ. Όταν κάνεις αναβάθμιση χτύπα μου ένα πμ. Θέλω να πληρώσεις και την δική μου. Είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις αμέσως στο να εφαρμόσεις την παραπάνω λογική(?!) και στον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑ... Ρε φίλε είσαι αστέρι. Στείλε μου 700 ευρώ να σου επιστρέψω 500 ευρώ να είμαστε πάτσι. Ε ρε τον Βέγγο μου θύμισες στο γνωστό "Σου ζήτησα 2 χιλιάρικα μου έδωσες το ένα χιλιάρικο, σου χρωστάω ένα μου χρωστάς ένα άρα είμαστε πάτσι".

Υ.Γ. Όταν κάνεις αναβάθμιση χτύπα μου ένα πμ. Θέλω να πληρώσεις και την δική μου. Είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις αμέσως στο να εφαρμόσεις την παραπάνω λογική(?!) και στον εαυτό σου.

Τι ακριβως δεν μπορεις να επεξεργαστεις; Πιο απλα δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Οκ let's go

Εχει 5 δισκους του 1ΤΒ εκαστος (συνολο 5ΤΒ) οι οποιοι θα πλωθουν στην τιμη των 80€ (80€/ΤΒ), συνολο 400€. Μεταχειρισμενοι.

ΘΑ αγοράσει 4 δισκους των 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ) με τιμη κτισης 700€ (αφου βαζουμε ελαχιστη στην πωληση το ιδιο και στην αγορα). Αρα θα του στοιχησει 87.5€/ΤΒ

Αρα θα καταλήξει με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΤΟΥΣ δισκους με ενα επιπλεον κόστος των 5*7.5€=37.5€ (μιλαμε για τα αρχικα 5ΤΒ φυσικα, συγκρινουμε ιδιες "ποσοτητες"). Και με FULL εγγυηση. Και επαναλαμβάνω ΑΝΕΓΓΙΧΤΟΥΣ.

Φυσικα γνωρίζεις οτι σε ενα μηχανικο δισκος η φθορα λογο χρησης δεν ειναι αμελητέα αλλα σημαντικη.

Συνεπως ναι, ουσιαστικα ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ.

Got it?

C ya in another thread

Δεν είπα για 5 αλλά για 6 δίσκους. Είναι σε raid 5 οπότε χρησιμοποιούνται οι Ν-1 δίσκοι, γι'αυτό το ωφέλιμο είναι 5ΤΒ και όχι 6ΤΒ. Με 4 δίσκους των 2ΤΒ το ωφέλιμο θα είναι πάλι Ν-1, δηλαδή 6ΤΒ. Ναι, θα έχω αύξηση της χωρητικότητας κατά 1ΤΒ

Ναι, είναι μεταχειρισμένοι οι δίσκοι αλλά δεν είναι πολύ καταπονημένοι. Δουλειά μηχανικού και προγραμματιστή κάνω, δεν καταπονούνται ιδιαίτερα. Το raid το θέλω για την αξιοπιστία, δεν δουλεουν οι δίσκοι σε server.

Το "ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ" που κολλάει; Θα βάλω τουλάχιστον 200€ από την τσέπη μου και αυτό αν επιλέξω πιο αργούς δίσκους, αν πάω για δίσκους με αντίστοιχες επιδόσεις (στις 7200RPM) θα βάλω άλλα 450€ περίπου από την τσέπη μου.

Αν κάποιος δεν θέλει μεταχειρισμένους δίσκους με 85€ και προτιμάει να πληρώσει τουλάχιστον 50% επιπλέον (129€) για καινούργιους έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.

Υ.Γ. Χαίρομαι γι'αυτό το forum που υπάρχει διάλογος ώστε να φανούν τα επιχειρήματα και των υποψηφίων αγοραστών καθώς και των υποψηφίων πωλητών μεταχειρισμένων δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Θες μαζουτ ή χαλικι; :hang3:

Γουστα ειναι αυτα βεβαια.

C ya

Δεν πας να παίξεις με τα παιχνιδάκια σου λέω εγώ αντί με τα λεφτά των άλλων; Πολύ φόρα πήρες και το παιχνίδι της διαστρέβλωσης της πραγματικότητας το έχω ξαναδεί μην νομίζεις ότι είσαι και τόσο έξυπνος ή τόσο πρωτότυπος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για 5 αλλά για 6 δίσκους. Είναι σε raid 5 οπότε χρησιμοποιούνται οι Ν-1 δίσκοι, γι'αυτό το ωφέλιμο είναι 5ΤΒ και όχι 6ΤΒ. Με 4 δίσκους των 2ΤΒ το ωφέλιμο θα είναι πάλι Ν-1, δηλαδή 6ΤΒ. Ναι, θα έχω αύξηση της χωρητικότητας κατά 1ΤΒ

Ναι, είναι μεταχειρισμένοι οι δίσκοι αλλά δεν είναι πολύ καταπονημένοι. Δουλειά μηχανικού και προγραμματιστή κάνω, δεν καταπονούνται ιδιαίτερα. Το raid το θέλω για την αξιοπιστία, δεν δουλεουν οι δίσκοι σε server.

Το "ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ" που κολλάει; Θα βάλω τουλάχιστον 200€ από την τσέπη μου και αυτό αν επιλέξω πιο αργούς δίσκους, αν πάω για δίσκους με αντίστοιχες επιδόσεις (στις 7200RPM) θα βάλω άλλα 450€ περίπου από την τσέπη μου.

Αν κάποιος δεν θέλει μεταχειρισμένους δίσκους με 85€ και προτιμάει να πληρώσει τουλάχιστον 50% επιπλέον (129€) για καινούργιους έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.

Υ.Γ. Χαίρομαι γι'αυτό το forum που υπάρχει διάλογος ώστε να φανούν τα επιχειρήματα και των υποψηφίων αγοραστών καθώς και των υποψηφίων πωλητών μεταχειρισμένων δίσκων.

Απανταω τελευταια φορα, κουραστηκα

εχεις 6 δισκους χωρητικοτητας 1ΤΒ εκαστος και προσδοκας σε τιμη πωλησης 85€ εκαστος, δηλαδη 85€/ΤΒ, σωστα;

Θα παρεις 4 δισκους 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ)με τιμη κτισης 720€ (ναι βαζω τον πιο φθηνο γιατι σε RAID5 δεν κοιτας ταχυτητα αλλα αξιοπιστια κατα τα λεγομενα σου) με κοστος 90€/ΤΒ.

Η διαφορα που θα βαλεις απο την τσεπη σου για τα αρχικα 6ΤΒ ειναι 6*5€=30€

Το γεγονος οτι επιλέγεις να αυξησεις την χωρητικοτητα δεν παιζει κανενα ρολο στην τιμη κτισης. Το κοστος ειναι ΕΥΡΩ αν ΤΒ. Και σε αυτον τον συντελεστη παμε σε διαφορα ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΩΝ με ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΩΝ δισκων, στα 30€

Αν εσυ θες να βαλεις αλλους 100 δικους πανω, δεν αλλαζει το δεδομενο κοστος, €/ΤΒ

To κοστος των αποθηκευτικων μεσων μετριεται σε μοναδα χρηματος ανα σταθερη μοναδα μετρησης αποθηκευτικου μεσου (bit,byte,KB,MB,GB,TB,PetaBytte)

C ya 2

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά που είναι το πρόβλημα πόσο πουλάει κάποιος κάτι μεταχειρισμένο. Αν δεν υπάρχει το νομικό θέμα με το ΦΠΑ που περιγράφτηκε ας πουλήσει όσο θέλει. Έλεος δλδ από κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά που είναι το πρόβλημα πόσο πουλάει κάποιος κάτι μεταχειρισμένο. Αν δεν υπάρχει το νομικό θέμα με το ΦΠΑ που περιγράφτηκε ας πουλήσει όσο θέλει. Έλεος δλδ από κάποιους.

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι θέλουν να πάρουν φτηνό δίσκο, είτε για να τον χρησιμοποιήσουν, είτε για να βγάλουν κάποιο κέρδος από αυτόν με μεταπώληση ή σε σύστημα που θα φτιάξουν για κάποιον άλλον, ψάχνουν θύματα. Και αν δεν βρεθεί κάποιο πρόθυμο θύμα αρχίζουν και κουνάνε το δάκτυλο στους άλλους αποκαλώντας τους κερδοσκόπους.

Δεν είδες τα "μαθηματικά του Βέγγου"(από την ταινία) ποιο πάνω; Θα σου έρθει ταρίφα 200-500 ευρώ, αλλά κατά τα άλλα 1GB έδωσες 1GB πήρες οπότε πατσίσαμε. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σαν και μένα καλή ώρα. Τόση ώρα προσπαθώ να βάλω μια αγγελία να αγοράσω εγώ τους δικούς τους δίσκους μιας και τους κοστολογούν τόσο φτηνά και όλο μου σβήνουν τα ποστ, τις αγγελίες και τρώω και κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχουν αγοράσει τους δίσκους τους όλοι στο limit down. Αν κάποιος έχει έναν δίσκο 1,5 χρόνο μπορεί να τον αγόρασε στα 100€. Κοιτάμε ότι πριν 2 μήνες είχε 50€ και μόλις βλέπουμε τιμή πώλησης στα 80€ αμέσως σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης. Τον αδικούμε και ταυτόχρονα μας φαίνεται ότι έχει και παράλογες απαιτήσεις.

ας πει τότε (και να την δώσει βεβαίως) ότι η απόδειξη είναι στα 100€. κανείς, νομίζω, δεν γκρινιάζει γι'αυτή τη περίπτωση.

προσωπικά νομίζω ότι για πράγματα που είναι ακόμη εντός εγγύησης, και άρα δεν υποπέφτουν στην κατηγορία αντίκα-συλλεκτικό και δεν ξέρω τι άλλο, η τιμή πώλησης πρέπει να είναι κάτω από την τιμή αγοράς, όπως αυτή αναγράφεται στο παραστατικό. Μοναδική εξαίρεση πόλεμος/χούντα/σεισμός/καταποντισμός στην οποία περίπτωση μάλλον δεν θα ψάχνουμε για δίσκους....

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσεις τις ειρωνείες δε θα μείνεις στην μόνο στην είσπραξη καρτών

Το ποστ είναι ειρωνικό ίσως, αλλά δεν έχει και άδικο σε αυτό που γράφει. Επιπλέον το ποστ του δεν είναι το χειρότερο στο thread. Ποιο πάνω εγώ έχω απαντήσει με χειρότερο τρόπο σε ειρωνεία άλλου μέλους.

Φτάσαμε στο σημείο να λέμε στον άλλον πόσο να πουλήσει τους δίσκους που έχει και τι δίσκους να βάλει στο PC του! Αλλιώς κερδοσκοπεί και να του καούν οι πλακέτες των δίσκου του!

Link to comment
Share on other sites

Απανταω τελευταια φορα, κουραστηκα

εχεις 6 δισκους χωρητικοτητας 1ΤΒ εκαστος και προσδοκας σε τιμη πωλησης 85€ εκαστος, δηλαδη 85€/ΤΒ, σωστα;

Θα παρεις 4 δισκους 2ΤΒ εκαστος (συνολο 8ΤΒ)με τιμη κτισης 720€ (ναι βαζω τον πιο φθηνο γιατι σε RAID5 δεν κοιτας ταχυτητα αλλα αξιοπιστια κατα τα λεγομενα σου) με κοστος 90€/ΤΒ.

Η διαφορα που θα βαλεις απο την τσεπη σου για τα αρχικα 6ΤΒ ειναι 6*5€=30€

Το γεγονος οτι επιλέγεις να αυξησεις την χωρητικοτητα δεν παιζει κανενα ρολο στην τιμη κτισης. Το κοστος ειναι ΕΥΡΩ αν ΤΒ. Και σε αυτον τον συντελεστη παμε σε διαφορα ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΩΝ με ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΩΝ δισκων, στα 30€

Αν εσυ θες να βαλεις αλλους 100 δικους πανω, δεν αλλαζει το δεδομενο κοστος, €/ΤΒ

To κοστος των αποθηκευτικων μεσων μετριεται σε μοναδα χρηματος ανα σταθερη μοναδα μετρησης αποθηκευτικου μεσου (bit,byte,KB,MB,GB,TB,PetaBytte)

C ya 2

Πες ότι εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και ότι θα κάνω αναβάθμιση με 5€ το ΤΒ. Ξεχνάς ότι θα αγοράσω 2ΤΒ περισσότερα απ'ότι έχω τα οποία θα τα πληρώσω με 90€/ΤΒ.

Επίσης ο υποψήφιος αγοραστής θα ενδιαφέρεται για γρήγορους δίσκους στος 7200rpm (δεν νομίζω να ενδιαφέρονται όλοι για raid). Άρα αυτός θα έχει κέρδος 120-85=35€/ΤΒ.

Έστω ότι βγάζω 5€/ΤΒ δικά μου (αν και δεν είναι έτσι γιατί τους δίσκους τους είχα αγοράσει αρκετά πιο ακριβά) και 35€/ΤΒ του αγοραστή. Αν ήμουν κερδοσκόπος θα στόχευα τουλάχιστον σε μισά μισά (20€ δικά μου και 20€ του αγοραστή. Όπως και να'χει είναι win-win situation και για εμένα και για τους αγοραστές. Γιατί σας κακοφαίνεται τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.