Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Ευκαιρία έψαχναν να ανεβάσουν τις τιμές μιάς και από την πολιτική των μεγάλων εταιριών ζούμε όλη αυτη τη κατάσταση παγκοσμίως. Άλλα δεν πειράζει, η αγόρα το δίχνει και θα το δουν και οι εταιρίες από τις ζημίες που θα έχουν απο στις πωλήσεις το επόμενο εξάμηνο.

Όποιος πάντως διαλέξει αυτή τη "πολιτική" μακροπρόθεσμα, παει για φούντο, είτε εταιρία, είτε ιδιώτης.

Τα λέμε σε κάνα 6μήνο ντάμπλουγιουΝτι-ΘαλλάσιαΠύλη κτλ γατάκια!!!! :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
καταρχήν δεν είσαι επαγγελματίας ώστε να επηρεάζεσαι άμεσα από τις αλλάγές τιμών.όταν πουλάς παραπάνω από οσο αγοράζεις να βγάζεις κέρδος όταν εκμεταλευέσαι συγκυρίες για να βγάλεις υπέρογκο κέρδος αυτό είναι αισχροκέρδια.....

όταν θα δω εγώ την απόδειξη(εγγυηση) που το είχες αγοράσει και θα γράφει π.χ. 70€ περιμένεις να δεχτώ να μου το πουλήσεις 90 € επειδή έτσι είναι οι τιμές στην αγορά.....με την καμία......

να ανοιξουν μαγαζί αυτοί που θέλουν τέτοιο κέρδος!:wall:

υγ.δεν αναφέρομαι προσωπικά

Όλα προσωπικά είναι φίλε. Όταν απαντάς σε μένα, προσωπικά μου απαντάς.

Καλό θα ήταν λοιπόν όταν κάνεις quote να απαντάς κάτι σχετικό με αυτό που είπα.

Κι εγώ είπα ότι είναι άκυρα τα 90-100 όταν το έχει αγοράσει κάποιος 60-70.

Είπα όμως ότι δε θα στο πουλήσω και 40 ενώ το εχω αγοράσει 60-70 και τωρα κάνει 130.

Άν θες να κανεις quote, να απαντήσεις σε αυτό και όχι να λες παλι για 90.

Link to comment
Share on other sites

Όλα προσωπικά είναι φίλε. Όταν απαντάς σε μένα, προσωπικά μου απαντάς.

Καλό θα ήταν λοιπόν όταν κάνεις quote να απαντάς κάτι σχετικό με αυτό που είπα.

Κι εγώ είπα ότι είναι άκυρα τα 90-100 όταν το έχει αγοράσει κάποιος 60-70.

Είπα όμως ότι δε θα στο πουλήσω και 40 ενώ το εχω αγοράσει 60-70 και τωρα κάνει 130.

Άν θες να κανεις quote, να απαντήσεις σε αυτό και όχι να λες παλι για 90.

και quote.... όταν αγοράζω κατι σε Α τιμή δεν θα το πουλήσω ως μεταχειρισμενο με τιμή Α+χ αλλά Α-χ και λογικά κατα εμέ -30%(έστω και αν αφορά την επόμενη της αγοράς) ....κανε τα 60 € - 30 % και δες...

όλα αυτά ειναι γνώμη μου...δεν σε κρίνω ούτε τίποτα.....μακάρι να πουληθουν στην τιμή που θες....

υγ.δεν αναφέρομαι προσωπικά ξανά

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν αγορασω πριν 1 μηνα κατι 60ε και τωρα κοστιζει 130ε το σωστο ειναι να το δωσω 40ε ? Εγω παντως θα το εδινα οσο το αγορασα και παλι θα ηταν 60% κατω απο οσο κανει τωρα. Το ιδιο κανουν και τα μαγαζια, πουλανε οχι με το ποσο αγορασαν κατι αλλα το ποσο κοστιζει στην αγορα την δεδομενη στιγμη που το πουλανε.

Link to comment
Share on other sites

ότι νομίζει κάνει ο καθένας......και ξαναλέω αυτή είναι προσωπική άποψη....

πχ θέλω να αγοράσω ενα samsung f4 o οποίος έκανε πριν λίγο καιρό κοντα στα 70€ αν τώρα δλδ πάω εγώ και βρώ ενα παιδί που τον πουλάει 90 € (διαθέσιμο συμφωνα με skroutz στα 119€ στο myshop.gr) και προφανώς τον είχε πάρει στα 70 € θα πρέπει να πω και ευχαριστώ.... που βγάζει μεροκάματο από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται! Αν πουλαω τον 1ΤΒ για να παρω 2ΤΒ, δεν θα τον χαρισω κιολας. Ειναι πως το βλεπει κανεις. Ειχα παρει πριν 20 μερες 2 HDDs 1TB σφραγισμενους στα 20 ευρώ τον 1. Ε, ο ενας πηγε δωρο στον κουμπαρο μου, και ο 2ος θα παει σε καποιον γνωστο μεχρι και αν ποτε πεσουν παλι οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς παντα να μην αγοράσεις. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Ελεύθερη αγορά με δεσμευτικές τιμές.

Γιατί το κακό είναι γενικό.Το νόημα της ελεύθερης αγοράς είναι θεωρητικά να ψάξω να βρω φτηνότερα το προϊόν που θέλω,αλλά όλοι λαμογιέψαν με την πλημμύρα. :fie:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αναφέρομαι σε εμπορικές επιχειρήσεις, αναφρομαι σε ιδιώτες που εκμεταλλεύονται την συγκυρία για να βγάλουν αν όχι την τιμή κτίσης κέρδος. Μακάρι να τους καεί η πλακέτα κΆι να κάνουν τον δίσκο paperweight

Sent from my MB860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε μια φορά καλά, να το χωνέψετε.

"Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ) : είναι κάθε φόρος δαπάνης για τον οποίο κάθε υποκείμενος σ’ αυτόν αποδίδει στο Δημόσιο ποσό ανάλογο με την αξία που προσθέτει σ’ ένα προϊόν και όχι ανάλογο με την συνολική αξία πώλησης."

Άρα καταλαβαίνετε ότι πωλώντας σε τιμή υψηλότερη από ότι αγοράσατε και αν δεν καταβάλετε ΦΠΑ διαπράττετε φορολογικό αδίκημα; Αν δηλαδή πάτε σε αγοραπωλησία με απόδειξη 50 € και το πουλήσετε 70 € και ο αγοραστής σας φέρει το ΣΔΟΕ, σας πάνε μέσα.-

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαξουμε σε αυτη την χωρα φορολογικα αδικηματα πρατουμε σχεδον ολοι μας με τον ενα τροπο η με τον αλλο, μην παμε σε τετοια πραγματα γιατι κανεις δεν βγαινει κερδισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε μια φορά καλά, να το χωνέψετε.

"Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ) : είναι κάθε φόρος δαπάνης για τον οποίο κάθε υποκείμενος σ’ αυτόν αποδίδει στο Δημόσιο ποσό ανάλογο με την αξία που προσθέτει σ’ ένα προϊόν και όχι ανάλογο με την συνολική αξία πώλησης."

Άρα καταλαβαίνετε ότι πωλώντας σε τιμή υψηλότερη από ότι αγοράσατε και αν δεν καταβάλετε ΦΠΑ διαπράττετε φορολογικό αδίκημα; Αν δηλαδή πάτε σε αγοραπωλησία με απόδειξη 50 € και το πουλήσετε 70 € και ο αγοραστής σας φέρει το ΣΔΟΕ, σας πάνε μέσα.-

Moreover, πέραν του ότι δεν είναι νόμιμο, δεν είναι και ηθικό.

Και, όχι, το ότι και ο διπλανός μας είναι παράνομος ή/και ανήθικος δεν μπορεί να θεωρηθεί ελαφρυντικό.

Μπορεί, βέβαια, να θεωρηθεί ένα ακράδαντο επιχείρημα για όσους ισχυρίζονται ότι έχουμε τους πολιτικούς (και τη χώρα γενικότερα) που μας αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ωραία λογική. Να τη χαίρεσαι.

Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι, κοίτα τι κάνεις εσύ, έτσι μου έλεγε πάντα ο πατέρας μου.

Αυτη η πορτα ανοιγει και απο τις 2 πλευρες....Δεν βλεπω εσενα να κοιτας τι κανεις εσυ, σε βλεπω να σχολιαζεις-κατακρινεις τι μπορει να κανουν αλλοι.....

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το Φ.Π.Α. δεν το πολυκατάλαβα,

πουλώντας σε τιμή μικρότερη ή ίση της αρχικής ένα μεταχειρισμένο είσαι νόμιμος?

αν βρω κάτι στα σκουπίδια(κυριολεκτικά) και το πουλήσω σε "λογική" τιμή

είμαι νόμιμος ή παράνομος?

λίγο μπλεγμένο το θέμα της νομιμότητας ή το χω στρεβλά στο κεφάλι μου.

νόμιζα πως όποιος πουλάει χωρίς τιμολόγιο απόδειξη είναι ούτως η άλλως παράνομος.

τα σπίτια που πουλιούνται και αγοράζονται αποδίδουν φόρο σε κάθε πράξη και όχι μόνο στην πρώτη.εκεί τι διαφέρει? οτι το ποσό ενός σπιτιού δεν μπορείς να το κρύψεις?

μπα, το νόμιμο και αναγκαστικό συμβόλαιο μάλλον.

το ίδιο και στα αμάξια, αν πουλήσεις Ι.Χ. την επόμενη χρονιά το αναγράφεις στα εισοδήματα.

λέω καμια χοντρομα-ακία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η πορτα ανοιγει και απο τις 2 πλευρες....Δεν βλεπω εσενα να κοιτας τι κανεις εσυ, σε βλεπω να σχολιαζεις-κατακρινεις τι μπορει να κανουν αλλοι.....

Όταν είναι παράνομο ναι. Ξέρεις, δεν ενθαρρύνουμε γενικότερα απόψεις και πρακτικές που παραβαίνουν κανόνες και νόμους.

Link to comment
Share on other sites

ότι νομίζει κάνει ο καθένας......και ξαναλέω αυτή είναι προσωπική άποψη....

πχ θέλω να αγοράσω ενα samsung f4 o οποίος έκανε πριν λίγο καιρό κοντα στα 70€ αν τώρα δλδ πάω εγώ και βρώ ενα παιδί που τον πουλάει 90 € (διαθέσιμο συμφωνα με skroutz στα 119€ στο myshop.gr) και προφανώς τον είχε πάρει στα 70 € θα πρέπει να πω και ευχαριστώ.... που βγάζει μεροκάματο από εμένα!

Σωστά, αλλά αν στον πουλάει 70 και εσύ τον θέλεις 50 γιατί είναι χρησιμοποιημένος, ποιός θα βγάλει το μεροκάματο?

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του θέματος του ΦΠΑ που είναι προφανώς υπαρκτό, γενικά κατά καιρούς διαπιστώνω από αυτούς που θέλουν να αγοράσουν κάτι, το οποίο ξαφνικά ακρίβυνε, να έχουν παράλογες απαιτήσεις από αυτόν που πουλάει. Περιμένουν να αγοράσουν το Χ προϊόν στην ελάχιστη τιμή του ιστορικού τιμών του Skroutz αν όχι φτηνότερα ή αν ποτέ το προϊόν αυτό πέρασε από κάποιο φυλλάδιο προσφορών να το αγοράσουν στην τιμή της προσφοράς. Δεν έχει σημασία αν το εν λόγω προϊόν όταν αγοράστηκε αγοράστηκε σε ποιο υψηλή τιμή ή στο κόστος υπήρχαν και έξοδα αποστολής/αντικαταβολής. Κοιτάνε την πάρτη τους και αν δεν περάσει το δικό τους κατηγορούν και τον πωλητή.

Προσωπικά θεωρώ ότι αν κάποιος αποφασίσει να αναβαθμίσει έχει κάθε δικαίωμα να βάλει ως πώληση ακόμα και την αρχική τιμή αγοράς. Αν πλήρωσε και μεταφορικά/αντικαταβολή ή αν έφαγε 10 ευρώ στην βενζίνη από ηθικής άποψης δεν θεωρώ ότι είναι κατακριτέος αν βάλει και 5 ευρώ παραπάνω. Από νομικής ίσως από ηθική δεν νομίζω.

Υ.Γ. Το -30% που αναφέρεται π.χ. ποιο πάνω από τον [MENTION=14830]tazerom[/MENTION] είναι εντελώς άκυρο μιας και η τιμή πώλησης ενός μεταχειρισμένου εξαρτάται και από την τιμή πώλησης ενός καινούριου εκείνη την στιγμή. Έστω για παράδειγμα ότι είχα αγοράσει 4GB RAM στα 100€ και η τιμή της εν λόγω RAM ήταν σήμερα στα 50€. Αν ο tazerom ενδιαφερόταν, αυτό το -30% που αναφέρει ο ίδιος δεν θα το δεχόταν με τίποτα. Αντίθετα θα το θεωρούσε κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι παράνομο ναι. Ξέρεις, δεν ενθαρρύνουμε γενικότερα απόψεις και πρακτικές που παραβαίνουν κανόνες και νόμους.

Οπως ειπα και πριν ολοι μας σιγουρα εχουμε κανει κατι παρανομο σε καποια φαση της ζωης μας οποτε καλο ειναι να μην αναφερομαστε καθολου σε τετοια πραγματα, αυτο ειναι ολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.