Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Είναι εντελώς υποχρεωμένοι να κάνουν αντικατάσταση. Δηλαδή άμα έχω πάρει PC από το πλαίσιο και σκάσει ό δίσκος και το πάω για service τι θα μου πούνε ?? Να πληρώσω την διαφορά??? Δεν παίζει.....

αν πήρες pc δεν ξέρω αλλά αν πήρες μονο τον hdd, ναι αν δεν υπάρχει ίδιος θα ζητισουν την διάφορα από τον νέο και "γρηγορότερο" και αν δεν το δεχθείς και ζητισεις αντικατάστάση θα σου πουν οκ αλλά θα πάρει 1.5 μήνα γιατί πρέπει να τον στείλουν στα κεντρικά που μόνο από εκεί στέλνουν στις ετεριες για rma.

φυσικά πιστοτικο δεν σου δινουν... η περιμενεις η πληρωνεις...

true story

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply
Είναι εντελώς υποχρεωμένοι να κάνουν αντικατάσταση. Δηλαδή άμα έχω πάρει PC από το πλαίσιο και σκάσει ό δίσκος και το πάω για service τι θα μου πούνε ?? Να πληρώσω την διαφορά??? Δεν παίζει.....

Αν δεν έχουν το ίδιο μοντέλο ή αν έχει πέσει εντολή από πάνω μπορεί να βρεθείς σε ανάλογη με εμένα φάση

http://www.thelab.gr/1063100542-post1190.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μερικοι δεν θελετε να καταλαβετε ειναι πως ο καθενας εχει το δικαιωμα να πουλησει οτι θελει οσο θελει. Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις αντικες αμαξια (ας το παμε σε αυτο που εθιξες) που ενω καποιοι τα ειχαν αγορασει 500.000δρχ πριν 40 χρονια τωρα τα πουλανε για 60.000ε. Αν θελει ο αλλος το παιρνει, αν οχι τοτε ας μην το παρει. Δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι αρπαζεστε χωρις λογο επειδη καποιοι πουλανε μεταχειρισμενα οσο τα αγορασαν.

Και δηλαδη το δικαιωμα του να κραζεις ανηθικες πρακτικες, πρεπει να καταργηθει για να μην γαργαλαμε τα αυτια των καιροσκόπων; Επισης το παραδειγμα που δινεις ειναι ακυρο, στην τεχνολογια δεν υπαρχει αντικα, παρα σε ελαχιστα πράγματα (βλ. 1ος Apple)

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδη το δικαιωμα του να κραζεις ανηθικες πρακτικες, πρεπει να καταργηθει για να μην γαργαλαμε τα αυτια των καιροσκόπων; Επισης το παραδειγμα που δινεις ειναι ακυρο, στην τεχνολογια δεν υπαρχει αντικα, παρα σε ελαχιστα πράγματα (βλ. 1ος Apple)

εμένα παλαιότερα με banάρανε από site γιατί έκραξα κάποιον που αποδεδειγμένα είχε πάρει από λάθος τις μνήμες του συνδέσμου Exceleram E30116A 12GB | Getitnow στα 50 ευρώ από το συγκεκριμένο μαγαζί, και τις πούλαγε, όταν έτυχε εγώ να ψάχνω, στα 150 ευρώ, με τότε τιμή αγοράς 200 ευρώ.

Και από το ίδιο site με ξανάbanάρανε με άλλο nick γιατί έκραξα κάποιον που αποδεδειγμένα είχε πάρει 5850 extreme από την προσφορά του Πλαισίου το Πάσχα στα 129Χ2 και τις πούλαγε το καλοκαίρι που δεν υπήρχε 5850 ούτε για δείγμα, και τις δύο 300 ευρώ...

τι να λέμε οι αγιογδύτες δεν πεθαίνουν ποτέ:p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειπώθηκε κάτι για χρυσό δαχτυλίδι απο κάποιον συμφορουμίτη, να πώ δυο πράγματα πάνω σε αυτό. Ο χρυσός είχε, έχει και θα έχει ασφαλή και σταθερή (μην πώ ανοδική) αξία. Το δαχτυλίδι δεν φθείρεται σε σημείο μη χρήσης όπως ενας σκληρός δίσκος. Αν χτυπήσει ενας δίσκος δεν μπορείς να τον φορέσεις στο λαιμό για μενταγιόν. Συνεπώς και αχρηστεύεται και ο χρήστης ζημιώνεται με απώλειες δεδομένων. Επίσης, κοσμηματοπωλεία και καταστήματα αγοράς χρυσού, αγοράζουν στο 30-50% τα χρυσά κοσμήματα αναλόγως της "εκτίμησης" που θα κάνουν. Ενδεικτικά, χρυσός σταυρός, αγορασμένος στα 150 ΕΥΡΩ, αγοράζεται απο τα ανάλογα καταστήματα στα 50-70 ΕΥΡΩ. Συγνώμη για το off-topic απλά να μην κάνουμε άστοχους παραλληλισμούς.

Έχω αγοράσει κι έχω πουλήσει πολλά πράγματα, άλλες φορές στη λάθος τιμή, άλλες φορές στη σωστή τιμή, άλλες φορές σε συμφέρουσα για εμένα κι άλλες φορές σε συμφέρουσα για τον αγοραστή. Έχω κάνει και λάθη όπως και όλοι μας άλλωστε, αλλά απο την εμπειρία μου μέχρι στιγμής, έχω σχηματίσει τις κάτωθι απόψεις.

Όσο για τους σκληρούς δίσκους, η γνώμη μου είναι η εξής. Δίσκος αγορασμένος στα 100 ΕΥΡΩ 1TB μεταχειρισμένος, χρήση ενός έτους και με εγγύηση ενός έτους ακόμα. Τα σενάρια με τη σειρά που τα γράφω είναι και η εικόνα της αγοράς των σκληρών την τελευταία 4ετία.

Σενάριο 1 - Σταθερές τιμές : Θα τον πωλούσα στα 70 ΕΥΡΩ.

Σενάριο 2 - Πτώση τιμών : Τρέχουσα τιμή καινούριου 60 ΕΥΡΩ, θα τον έδινα στα 40 - 45 ΕΥΡΩ.

Σενάριο 3 - Αύξηση τιμών : Τρέχουσα τιμή καινούριου 130 ΕΥΡΩ, θα τον έδινα στα 80-90 ΕΥΡΩ.

Ηθικά και αγοραστικά είναι σωστά τα νούμερα αυτά. Κάποιος ρώτησε γιατί να μην είναι αμφίδρομη η προσαρμογή της τιμής με την αγορά? Δηλαδή αν φθηνύνουν οι δίσκοι, όπως στο σενάριο 2, αν πρέπει να ρίξω την τιμή, αλλά στο Σενάριο 3, να πρέπει και να την αυξήσω. Πάντα δηλαδή ανάλογα με το πόσο πωλείτα στα καταστήματα. Είναι σωστή αυτή η αμφίδρομη σχέση τιμής?

Πέρα απο το φορολογικό θέμα της υπεραξίας που τέθηκε, που έχει νομική βάση, αλλά δεν είναι το αντικείμενο που εστιάζω αυτή τη στιγμή, πιστεύω οτι ενας δίσκος που αγόρασα 100 ΕΥΡΩ και τον χρησιμοποίησα 1 χρόνο, και η φθορά της χρήσης αλλά και η πάροδος του χρόνου, δικαιολογούν μια πτώση στην τιμή μεταπώλησής του. Εαν θέλω να τον πουλήσω, δέχομαι ως αρχική προϋπόθεση οτι θα "χάσω" σίγουρα χρήματα σε σχέση με την αρχική τιμή αγοράς του. Αν και προσωπικά δεν το βλέπω χασούρα αλλά μέρος της απόσβεσης μέσω της χρήσης που του έχω κάνει. Σενάριο 1 και σενάριο 2, είναι ακριβώς το ίδιο, απλά στο δεύτερο, "χάνω" περισσότερα χρήματα. Έτσι λειτουργεί η αγορά μεταχειρισμένων πραγμάτων κατα το 99.99999999 % των περιπτώσεων.

Στο Σενάριο 3, θεωρώ ηθικά απαράδεκτο να τον δώσω όσο τον πήρα ΑΚΡΙΒΩΣ ή παραπάνω επειδή απλά στην αγορά τον βρίσκει κάποιος απλησίαστο σε τιμή άρα ο,τι και να του ζητήσω για το δίσκο πάλι θα τον συμφέρει. Στην προκειμένη περίπτωση θα ζητήσω το μέγιστο 90 ΕΥΡΩ. Να προχωρήσουμε το Σενάριο 3 ενα βήμα παραπέρα. Έστω οτι αύριο καταστρέφονται όλα τα εργοστάσια σκληρών δίσκων και σταματάει επ'αόριστον η παραγωγή σκληρών δίσκων. Πλέον γίνονται δυσεύρετοι και οι τιμές των ολιγοστών διαθέσιμων χτυπάνε τα 1000 ΕΥΡΩ/τεμάχιο ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαθέσιμα.

Έχω λοιπόν εναν ωραιότατο δίσκο, αυτόν του παραδείγματος για πώληση. Εδώ πλέον καλώ τον οποιονδήποτε αναγνώστη να προβληματιστεί σε τι τιμή θα τον πωλούσε στον υποψήφιο αγοραστή. Και 600 και 700 και 900 να έλεγες πάλι συμφέρει τον όποιο αγοραστή. Αν μπορούσες να διαβάσεις το μέλλον και είχες πάρει 100 δίσκους ίδιους, και τους πωλούσες, το κέρδος θα ήταν τεράστιο απο μια και μόνο τέτοια κίνηση. Κάπως έτσι δεν λειτουργεί και το χρηματιστήριο? Τα αμοιβαία κεφάλαια? Το καπιταλιστικό σύστημα? Δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί, φιλίες και ηθικές όταν ο παρανομαστής είναι το χρήμα και το κέρδος. Αυτό είναι και το "λάθος" όσων λειτουργούν έτσι. Βέβαια το σύστημα της σύγχρονης κοινωνίας, έτσι λειτουργεί, κακώς κατα τη γνώμη μου.

Κλείνοντας, εγώ προσωπικά θα πωλούσα και πάλι στα 90 ΕΥΡΩ. Πείτε με χαζό, πείτε με ηλίθιο, αλλά εκεί θα πωλούσα.

Link to comment
Share on other sites

Aφου το εξηγησε ο αστρολαβος...Αν γουσταρεις πουλα κουτακι της κοκα κολας 1.000.000 ευρω επειδη ο αυξοντας αριθμος του κουτιου τελειωνει σε 666 και ας εχει 0,60ευρω στο περιπτερο...αλλα πρεπει να κοψεις αποδειξη-τιμολογιο.

Αν εν γνωση καποιου του προσφερεις κατι 1000 φορες επι της αρχικης τιμης και αυτος γουσταρει να το παρει, αν του κοψεις αποδειξη εισαι οκ. Προβλημα εχεις αν αποδειχτει οτι εκμεταλλευτηκες την αγνοια του για να αισχροκερδισεις. Αν πχ το Α καταστημα το πουλαει 100 και εσυ του το πουλησεις 1000 αισχροκερδεις...αν του το πουλας 120 εισαι οκ(δεν εχουν ολα τα μαγαζια τους ιδιους προμηθευτες). Αν του το πουλησες 1000ε ομως επειδη τον επιασες κοτσο αισχροκερδεις...αν του το προσφερες 1000 και ο αλλος ηξερε οτι εχει 100, και επειδη βαριοταν να παει στο αλλο μαγαζι το αγορασε...εισαι οκ.

Ετσι ειναι ο νομος...Δεν ειναι ο μονος που δεν συναδει με το αισθημα δικαιου στην Ελλαδα...γιατι κανουμε ετσι???

Αν εισαι ενταξει με την συνειδηση σου πουλα το και οσο θες και μην αποδιδεις και φπα.

Λες και τα τελευταια 5-8 χρονια δεν εβγαζαν οι επιχειρηματιες 1000000% κερδος...Δεν πουλαγαν τζιν που τους κοστισε 30ε στα 250ε....

Βαζαν 60% εκπτωση και παλι κερδος πανω απο 100% ειχαν...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μη προσπαθούμε να βγάλουμε λάδι τις μεγάλες εταιρίες. Εκμεταλλεύονται καταστάσεις (είτε αυτα λέγονται πχ τιμή πετρελαίου είτε ένα τυχαίο φυσικό φαινόμενο ) για να παίζουν το παιχνίδι της αγοράς. Παρατηρήστε τι έγινε με τη βενζίνη, την αραβική κρίση και πως ανέβηκαν η τιμή του βαρελιού του πετρελαίου με τη βενζίνη ομως να μην πέφτει ποτέ.

Ομως επειδή "μαζί με το βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα" το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο , δράττεται της ευκαιρίας και προσπαθεί να αυξήσει τα κέρδη του. 'Ετσι είναι η "ελευθερη αγορά" . Εκμεταλλεύεται το καταναλωτισμό αλλά και τα φυσικά φαινόμενα. Βαρία συζήτηση πιάνουμε την οποία θα μπορούν να την αναλύσουν καλύτερα οικονομολόγοι

Προς φίλο ardov , μην συγχέεις τι θα έκανες εσύ και τι θα κανε ένας άλλος. Ηθικούς φραγμούς δύσκολα συναντάς εκεί που υπάρχει χρήμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθουμε να βγαλουμε τις εταιρειες λαδι, απλα ειμαστε ρεαλιστες. Αν δεν σου κανει μια τιμη ειτε μιλαμε για απο εταιρεια ειτε απο ιδιωτη τοτε Δεν αγοραζεις.

Οσο για τον ορισμο αντικα ναρτα δεν υπαρχει σε κανεναν νομο καν αναφορα σε κατι τετοιο. Αντικα ο καθενας θεωρει αυτο που θελει. Αντικα ειναι μια πολυθρωνα 20 ετων, αντικα ειναι και τα πρωτα PC, αντικα ειναι και αυτοκινητο 20-30-40 ετων. Εγω πουλαω οτι θελω σαν αντικα, αν θελεις το αγοραζεις, αν οχι οχι, παλι δεν σε υποχρεωνει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή αναφέρθηκε πριν στο thread σχετικά για το τι γίνεται σε περιπτώσεις RMA.

Πήγα στο πλαίσιο σήμερα έναν καμένο Samsung 1TB και επειδή δεν είχε τον ίδιο είπε να μου τον πιστώσει στην τιμή αγοράς στα 77.

Αφού του εξήγησα πολύ ευγενικά ότι δεν είμαι κανέναν άσχετος πελάτης να κοροιδέψει και ότι με 77 δεν αγοράζω αντίστοιχο δίσκο και δεν πρόκειται να βάλω από την τσέπη μου, μου τον άλλαξε με ολοκαίνουριο Seagate 1TB δεν χρειάστηκε να πάω καν στον προιστάμενο του τεχνικού τμήματος ή στον διευθυντή καταστήματος.

Να το έχετε όλοι υπόψη σας, τα καταστήματα έχουν υποχρέωση να σας το αντικαταστήσουνε με ίδιο ή αντίστοιχο προϊόν. Μην τυχόν και βάλετε την διαφορά από την τσέπη σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέμε και τα στραβά, αλλά να πω και τα καλά. Πριν 2 χρόνια χρειάστηκα RMA σε δίσκο "σχεδόν" DOA (1tb EACS, δούλεψε με τα βίας 3 ώρες...), τον οποίο λόγω Λήμνου.. μου τον έκανε rma "με ανταπόκριση" φίλος. Στο ενδιάμεσο διάστημα είχε ακριβύνει κανά 10άρικο, και χωρίς να του πούνε τίποτε, επειδή δεν τον είχαν, του έκοψαν πιστωτικό στην τρέχουσα και ακριβότερη τιμή καταλόγου.., βέβαια ήταν και άλλες εποχές τότε γιατί "Λεφτά Υπήρχαν".. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε μια φορά καλά, να το χωνέψετε.

"Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ) : είναι κάθε φόρος δαπάνης για τον οποίο κάθε υποκείμενος σ’ αυτόν αποδίδει στο Δημόσιο ποσό ανάλογο με την αξία που προσθέτει σ’ ένα προϊόν και όχι ανάλογο με την συνολική αξία πώλησης."

Άρα καταλαβαίνετε ότι πωλώντας σε τιμή υψηλότερη από ότι αγοράσατε και αν δεν καταβάλετε ΦΠΑ διαπράττετε φορολογικό αδίκημα; Αν δηλαδή πάτε σε αγοραπωλησία με απόδειξη 50 € και το πουλήσετε 70 € και ο αγοραστής σας φέρει το ΣΔΟΕ, σας πάνε μέσα.-

Αν θέλεις να είσαι τυπικός, πρέπει να κόψεις απόδειξη πώλησης. Έχω φίλο ο οποίος είχε κάποια πράγματα στο σπίτι του και για να τα πάρει στο γραφείο του, θεώρησε στην εφορία ειδικό μπλοκάκι για αγορά από ιδιώτη και στην συνέχεια έκοψε απόδειξη στον εαυτό του.

Σχετικά τώρα με τις τιμές, να σας πω την γνώμη μου ως πωλητής (ιδιώτης είμαι, απλά έχω βάλει αγγελία για δίσκους).

Έχω 6 δίσκους 1ΤΒ σε raid 5 και επειδή θέλω εδώ και καιρό να αναβαθμίσω το σύστημα με μεγαλύτερους δίσκους τους πουλάω.

Για να τους πουλήσω όμως πρέπει να αγοράσω άλλους μεγαλύτερους για να μεταφέρω τα δεδομένα, αλλά γενικά δεν είναι καιρός για πολλά έξοδα οπότε ανέβαλλα την πώληση.

Τώρα που ανέβηκαν οι τιμές έχω την ευκαιρία να τους πουλήσω και να πάρω μεγαλύτερους. O controller υποστηρίζει μέχρι 2ΤΒ, οπότε υπολογίζω ότι για να μεταφέρω τα δεδομένα (5TB) θα χρειαστώ 4 δίσκους των 2TB (3+1, RAID 5). Οι 4 δίσκοι κοστίζουν αυτή την στιγμή στο πλαίσιο 4x 239€=956€ στις 7200rpm ή 4x179=716€ οι "πράσινοι". Είμαι στην Πάτρα οπότε δεν έχω την ποικιλία καταστημάτων που έχετε στην Αθήνα.

Η λογική μου είναι ότι από τους μεταχειρισμένους δίσκους θα βγάλω ένα ποσοστό και θα συμπληρώσω από την τσέπη μου τα υπόλοιπα. Αποφάσισα να τους δώσω 85~90€ τον ένα, το οποίο σημαίνει ότι θα βάλω από την τσέπη μου άλλα 200€ τουλάχιστον.

Από την στιγμή που οι δίσκοι στην αγορά ετοιμοπαράδοτοι κάνουν πάνω από 120€ ο ένας (129€ στα γνωστά μαγαζιά), είναι παράλογο το ποσό που ζητάω; Και στο κάτω κάτω υπάρχει ελεύθερη αγορά. Δεν είμαι το δημόσιο ή μια τράπεζα που απαιτώ χρήματα. Προσφέρω κάτι και αν κάποιος ενδιαφέρεται το αγοράζει, αν όχι πάει παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική μου είναι ότι από τους μεταχειρισμένους δίσκους θα βγάλω ένα ποσοστό και θα συμπληρώσω από την τσέπη μου τα υπόλοιπα. Αποφάσισα να τους δώσω 85~90€ τον ένα, το οποίο σημαίνει ότι θα βάλω από την τσέπη μου άλλα 200€ τουλάχιστον.

Ναι αλλα θα εχεις 3ΤΒ περισσοτερα. Συνεπως πουλας μεταχειρισμένο, για να αγοράσεις καινουριο χωρις να ξοδεψεις φραγκο. Αυτο λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε τα μάτια σας ανοικτά και τις προκαταλήψεις (για αγορές από το εξωτερικό) στο συρτάρι και θα βρείτε ακόμα καλές τιμές ανά Gb.

[ame=http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-Caviar-SATAIII-Internal/dp/B00461G3MS/]Western Digital Caviar Blue 500GB SATAIII 6Gb/s 16MB[/ame] - £42.99

[ame=http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-Caviar-SATAIII-Internal/dp/B00461LT6S/]Western Digital Caviar Blue 1TB SATAIII 6Gb/s 32MB[/ame] - £59.99

[ame=http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-Caviar-1-5TB-Internal/dp/B004VFJ8J4/]Western Digital Caviar 1.5TB SATA 6GB/s 64MB[/ame] - £63.42

[ame=http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-6Gbps-Saving-Internal/dp/B004VFJ9MK/]Western Digital 2TB SATA 6Gbps Caviar Green OEM[/ame] - £99.99

Ξέρω ότι λένε 2-5 βδομάδες διαθεσιμότητα κλπ, αλλά και οι δικοί μου (2) τόσο λέγανε και γίνανε dispatched μετά από 4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital My Book Essential Edition Usb 3.0 - 2TB

7/2011 98 ευρω

11/2011 229 ευρω

Και ο πονος μεγαλωνει, γιατι ελεγα ''Αστο μωρε λιγο ακομα, κατα το Φθινοπωρο θα το τσιμπησω''

Τελικα, μη πω τι τσιμπησα! ! !

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να έχω την ίδια απορία με πολλούς από εσάς(δεν εννοώ ότι έχουμε την ίδια απορία!!!). Πέφτει η τιμή σε κάτι, ο πωλητής πρέπει να πουλήσει πολύ ποιο φτηνά με βάση την νέα τιμή. Ανεβαίνει η τιμή σε κάτι, ο πωλητής πρέπει να πουλήσει πάλι πολύ ποιο φτηνά διότι αγόρασε και ποιο φτηνά. Αγοράζουμε φτηνά μιας και τουμπάραμε τον άλλον, πάμε στο διπλανό forum και με άλλο nickname πουλάμε ακριβά.

Υποψίες για το ότι αποσκοπεί στο να βγάλει κέρδος μπορεί κάλλιστα να υπάρχουν και για έναν αγοραστή. Μου έχει τύχει και μένα και σίγουρα και σε εσάς περιπτώσεις να έρχονται πμ για προϊόντα που έχουν μπει σε αγγελία με εξευτελιστικές τιμές.... προσφορές, ελπίζοντας προφανώς ότι ο πωλητής θα έχει άμεση ανάγκη για λεφτά ή απλά θα θέλει να ξεμπερδεύει άμεσα. Μάλιστα την τελευταία φορά που μου έτυχε ο τυπάς με διαβεβαίωνε ότι δεν ήθελε να μου κάνει παζάρι. Είχε αγνές διαθέσεις.

Ναι αλλα θα εχεις 3ΤΒ περισσοτερα. Συνεπως πουλας μεταχειρισμένο, για να αγοράσεις καινουριο χωρις να ξοδεψεις φραγκο. Αυτο λέγεται;

Αυτός δεν είναι ο λόγος αναβάθμισης κάποιου; Καλύτερες επιδόσεις, περισσότερες δυνατότητες, μεγαλύτερη χωρητικότητα. Και δεν είπε ότι δεν θα πληρώσει φράγκο. Είπε ότι θα δώσει 200 ευρώ τουλάχιστον. Και ο λόγος που είναι 200 ευρώ και δεν είναι 400 ή και 600 είναι ότι πάει από 6 σε 4 δίσκους.

Ίσως αν θέλεις να εξηγήσεις αυτό το "200€ τουλάχιστον = χωρις να ξοδεψεις φραγκο".

Για να δούμε πως με 200€ επιπλέον κόστος (παραπάνω θα είναι διότι πάνω από 75 ευρώ δεν θα τους δώσει και άμα) δεν θα πληρώσει φράγκο.

Εκεί που θα έδινε π.χ. 300 ευρώ για 4 των 2ΤΒ θα δώσει ας πούμε "μόνο" 700. Εκεί που θα έπαιρνε π.χ. 200 ευρώ για τους 6 παλιούς θα πάρει το πολύ 500. Οπότε από ένα κόστος 300-200=100 ευρώ πάει σε ένα κόστος 700-500=200 ευρώ. Ακόμα και με τις αυξημένες τιμές πώλησης που ΔΕΝ θα πιάσει και με ένα κόστος 700 ευρώ που πιθανόν δεν ισχύει αν υποχρεωθεί να αγοράσει από κανένα Πλαίσιο και πάλι πληρώνει ΚΑΙ αυτός την αύξηση της τιμής των δίσκων.

Αλλά είπαμε. Αν δεν έχουμε δίσκους και χρειαζόμαστε άμεσα κάποιον θα πρέπει να μας τον πληρώσει κάποιος άλλος, και μάλιστα να μας πει και ευχαριστώ!!!!

Είμαι χιλιόμετρα πίσω από κάποιους εδώ μέσα... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα παντως οτι ανακαμπτει η εταιρεια που εφτιαχνε τους μηχανισμους για τους δισκους κ οτι συντομα οι τιμες θα επανελθουν στα λογικα τους πλαισια...

μεχρι τοτε η αισχροκερδεια goes cloud....

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο δεν είναι ότι κάποιοι επιλέγουν να πουλήσουν μεταχειρισμένους δίσκους σε τιμή μεγαλύτερη από αυτή που έδωσαν όταν τους αγόραζαν, αλλά ότι τους ενοχλεί που δεν τους δίνουμε τη συγκατάθεσή μας και δεν τους διαβεβαιώνουμε ότι αυτό που κάνουν δεν είναι ούτε παράνομο ούτε ανήθικο. Καλή φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο δεν είναι ότι κάποιοι επιλέγουν να πουλήσουν μεταχειρισμένους δίσκους σε τιμή μεγαλύτερη από αυτή που έδωσαν όταν τους αγόραζαν, αλλά ότι τους ενοχλεί που δεν τους δίνουμε τη συγκατάθεσή μας και δεν τους διαβεβαιώνουμε ότι αυτό που κάνουν δεν είναι ούτε παράνομο ούτε ανήθικο. Καλή φάση.

Βασικά δεν έχουν αγοράσει τους δίσκους τους όλοι στο limit down. Αν κάποιος έχει έναν δίσκο 1,5 χρόνο μπορεί να τον αγόρασε στα 100€. Κοιτάμε ότι πριν 2 μήνες είχε 50€ και μόλις βλέπουμε τιμή πώλησης στα 80€ αμέσως σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης. Τον αδικούμε και ταυτόχρονα μας φαίνεται ότι έχει και παράλογες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.